Per Telegraaf. over te brengen en aan al de leden der familie passen heeft doen uitreiken om bij die plegtigtigheid tegenwoordig te kunnen zijn. In liet kamp van Chdlons heeft een ongeval plaats gehad. Toen des avonds vuurwerk werd afgestokenwerden de paarden schichtig. Tusschen de 800 a 900 rukten zich los en renden naar alle rigtingen door het kamp. Onderscheidene soldaten werden gewond en des morgens werd nog een „root aantal paarden vermist. De grootvorstin Helena van Rusland bevindt zich alhier. Men beweert dat deze vorstin eenigzins bij hare regering in ongenade is gevallenomdat zij als tol de adel-partij behoorende, tegen de emancipatie der boeren ge stemd is. In sommige kringen wordt verzekerddat ten gevolge van hetgeen onlangs te Fresnoy Ie Grand plaats had, waar een protestant in geschil ge raakte met een r. k. geestelijke, wegens het niet groeten eener processie, de regering er op bedacht is voortaan het artikel 45 der organieke wet van g April 1802 met kracht te handhaven, waarbij het verboden is openbare Godsdienstige plegtigheden te doen plaats hebben in de stedenwaar zich kerkgebouwen van verschillende gezindten bevinden. Prins Napoleon heeft Philadelphia bezocht en is den 2den dezer te Washington aangekomen. De secretaris van staat, de heer Seward, had zich naar New-York begeven, om hem namens den president gastvrijheid op het zoogenaamde White house te Washington aan te bieden. De prins «es dit aanbod echter van de hand en verklaarde dat hij er de voorkeur aan gaf als een gewoon burger te reizendaar hij gekomen was om Ame rika, zijn volk, instellingen en het karakter van den strijd tusschen het Koorden en het Zuiden te bestuderen. Volgens berigten uit Beyruth van 9 Aug. heerschte in Syrië eene ge- wenschte rust. Op last van Fuad-pacha zijn drie Ulema's, die te Aleppo pogingen hadden aangewend om de bevolking tegen de Christenen op te rujjen, naar het eiland Rhodus ingescheept, om aldaar eene 7-jarige gevan genisstraf te ondergaan. Die maatregel had eene zeer gunstige uitwerking gehad. Daoud Effendide Christelijke gouverneur van den Libanon hield zich thans ijverig bezig met de nieuwe regeling van de aangelegenheden der bevolking. ITALIË, Uit Napels meldt then dat een hoop opstandelingengekleed in de uniform der Bourbonsche gendarmerie, het dorp San Paolo overvallen en alle voorname huizen, ook dat van den aartspriester Giovanni Rogate, ver woest heeft. Deze, zijn broeder en de syndicus Antonio Capra werden op straat gesleept, geheel ontkleed en na schrikkelijk gemarteld te zijn, met bajonnetsteken vermoord. Een inwoner, die de vlugt wilde nemen, werd gepakt, in vrouwenkleederen gekleed; deze werden in brand gestoken, waardoor de ongelukkige op vreeselijke wijze het leven verloor. Ondanks de onvermoeide pogingen van de troepen en der nationale garde is er geene afneming van de struikrooverij zigtbaar. Zij ontvangt voedsel uit Rome en vindt steun bij de bevolking. Er zijn steeds vele lieden, die zich tegen de tegenwoordige regering aankanten, al zijn zij niet gunstig voor de Bourbons gestemd. De 22 generaals en kolonels, die op 7 Augustus te Napels zijn gevan gen genomenzullen te Alessandria opgesloten worden. Eenige hunner had den zich vroeger aan de tegenwoordige regering onderworpenmaar het is gebleken dat men zich op hunne trouw weinig kan verlaten. Onder hen is ook de generaal Fergola, die Messina legen den generaal Cialdini heeft verdedigd. In het Napelscbe is een groot aantal Fransche agenten aanwezig. Het schijnt dat keizer Napoleon er prijs op stelt naauwkeurig van den gang dei- zaken onderrigt te worden. Een dagblad van Milaan wil welen dat te Turyn tusschen de hh. Pas- saglia en Minghetle op nieuw onderhandelingen worden gevoerd om lot eene oplossing van de Romeinsche quaeslie te geraken. Vroeger hadden die onderhandelingen reeds plaats tusschen de eerstgenoemde en graaf Cavour. Brieven uit Rome versterken bovenstaande meening, door te spreken van let veld winnen der Italiaansche gevoelens onder de kardinalen. Men ver wacht echter van die onderhandelingen, indien die werkelijk plaats hebben, weinig vrucht. Het dagblad, dat door den heer A. Dumas te Napels werd uitgegeven, leeft naar men verneemt opgehouden Ie bestaan. PRIISSEN. BERLIJN 18 Augustus. In 1858 werd zekere Lehman, een herbergier in de provincie Posen, lot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, ter zake van slraalrooverij. Thans is zijne onschuld aan het licht gekomen; hij werd onmiddellijk uit den ker- ker ontslagen en kreeg van den koning een geschenk van 450 thalers, be- sietnd om een nieuw koIFijhuis op te rigten. Men schrijft uit Bingen, dat er in de omstreken reeds rijpe druiven worden aangetroffen. Op den 5deD dezer kwam in een der hotels te Darmstadt een jong taenschdie vroeger menigmaal aldaar was geweest, en zelfs betrekkingen "3d aangeknoopt met de dochter van den eigenaar, welke betrekkingen nol zonder gevolg waren gebleven. Hij had zijne beloften vergeten en shp'e thans met zijne echtgenoote in hetzelfde hotel af. Het meisje, die d' zaak reeds vergeten scheen te hebbenwerd hierdoor zoozeer in woede ontstoken dat zij eene pot met kokend water op het hoofd van haren ver ader uitgoot. Zjjn toestand is hopeloos. Op den spoorweg tusschen Bern en Ollen heeft eene botsing plaats üol'ad tusschen twee treinenveroorzaakt door de onachtzaamheid van den f van een der treinen, aan wien per telegraaf tijdig kennis was gegeven van het vertrek van eenen buitengewonen trein. Een aantal personen zijn «ekwetst en 2 locomotieven, 6 waggons en 2 goederenwagens verbrijzeld. Uit Warschau meldt men dat de stad, ter gelegenheid van de viering van het nationale feest der vroegere vereeniging van Polen en Lilihauwen, zeer schitterend was verlicht. De illuminatie had niet plaats met lampions of kaarsen aan de ramenmaar in het midden der kamers en zalen had men een groot aantal kandelaars, kandelabres en lichtkroonen aangebragt en de ramen met blaauwe, witte en roode gordijnen versierd. Op de openbare straat bevonden zich niet meer wandelaars dan gewoonlijkzoodat geene aanleiding tot ongeregeldheden is gegeven. In genoemde stad is een Slavonisch manuscript ontdekt, geschreven om trent het jaar 1000, bevallende eene overzetting van de Psalmen van David. Het manuscript is van de hand van den bisschop van Kiew, Michel Gret- schina, overleden ten jare 1020. Uit Kalisch meldt men thans dat aldaar verregaande ongeregeldheden hebben plaats gehad, waartoe aanleiding moet hebben gegeven het gevangen nemen van eenen apotheker. De volksmenigte heeft zijne vrijlating geëischt en verkregenmaar toen zij daarop nog niet uiteen ging heeft men het ge- heele garnizoen onder de wapenen moeten laten komen om de rust te herstellen. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Augustus. De Presse deelt eene ordonnantie mede van den aartsbisschop van Wcenen, waarbij aan de geestelijkheid van Dalmatië voorgeschreven wordt geene ge schriften van welken aard ook uit te gevenzonder de goedkeuring eener daartoe benoemde commissie. De ordonnantie blijft van kracht, om het even óf de drukperswet andere bepalingen mogt inhouden. De eerste luitenant Michell van het Beijersche reg. genie heeft een nieuwen afstandsmeter uitgevonden, welke groote voordeeleu oplevert boven de thans bestaande. De militaire bondscommissie heeft een zeer gunstig advies over die uitvinding uitgebragt. De heer Dunlop, secretaris van het Engelsche gezantschap alhier; die gedurende geruimen lijd te Pesth zich heeft opgehouden, is naar Croalië en Slavonië gereisd, ten einde aan zjjne regering berigten omtrent den staat kundigen toestand dier landen te verschaffen. Te Hönersdorf zijn 38 huizen benevens vele schuren eene prooi der vlammen geworden. Eene groote hoeveelheid graan en veel hoornvee ging daarbij verloren. Naar men uit Venetië schrijft, bedragen de voorschotten, door de ge meenten van het Lombardo-Venetiaansch koningrijk, in het dienstjaar 1860-61, voor de inkwartiering van troepen gedaan, ongeveer 3J millioen, terwijl zij op slechts 600,000 fl. begroot waren. Het aanmerkelijk hooger bedrag zou moeten gedekt worden door opcenten op de belastingen. TURYN, 19 Augnstus. De gouverneur van Milaan is herwaarts ontbo den. Naar men verneemt zal de koning hem het burgerlijk bestuur in het Napelsche aanbieden. RAGUSA, Augustus. Het hoofd van de opstandelingen in Herzegowina heeft den wensch te kennen gegeven, dat Rusland in de aanhangige ge schillen uitspraak mogt doen. Daar Omer-pacha daarin berust, hebben de Russische en Ooslenrijksche gezanten te Konstantinopel commissarissen naar Mostar gezondenten einde eer, onderzoek in te stellen. NEW-YORK, 10 Augustus. RO.) Volgens gerucht trekken de Zuide lijken eene aanzienlijke magt te Fairfax bijeen en versterken zij zich op dat punt. Zij hebben Hampton nabij Monroe verbrand. Volgens het officiële rapport van den heer Caldowell zijn er bij den jongsten slag 19 officieren en 460 soldaten gesneuveld, 1000 man gekwetst en 1200 man vermist. De Zuidelijken hebben zich meester gemaakt van 2500 geweren13 wagens met levensmiddelen en 3000 bussels haver. BELGRADO, 19 Augustus. Vorst Michaël heeft de Skuptschina geopend en hel nemen van maatregelen ten opzigte van het binnenlandsch bestuur en de organisatie der nationale militie aangekondigd. Hij sprak over de zending naar Konstantinopel en zeide dat men niets verzuimen zon omeenen goeden nitslag daarvan te verkrijgen. Wat betreft de verhuizing der Chris tenen die met hen door banden van afkomst en godsdiens verbonden zijn hieromtrent konden de Serviërs niet onverschillig blijven. KERKNIEUWS. DOESBORGH19 Augustus. Ter vervulling der bestaande vacature is door den kerkeraad der herv. gemeente het volgende 12-tal predikanten ge vormd: dd. Bouman, te Hoevelaken; Bervoets, te Hengelo; Cramer, te Oudewetering; de Geer, te Baarn; Kolff, te Oudewater; Koolhoven, te Bergambacht; van der Mey, te Kerkwerve; Meerdink, te Gaast en Fer- woude; J. G. G. Moorreeste Kockenge; F. J. D. Moorrees, te nelder; van Staveren, te Aalsmeer, en Verhoeff, te Zevenbergen. Zestal: dd. Bouman, Cramer, de Geer. Kolff, Meerdink en Moorrees. Door het prov. kerkbestuur van Friesland is tot de predikdienst bij de Ned. herv. kerk toegelaten de heer H. Dons. Butrgcfiijtic ONDERTROUWD: H. Karstens, jm.24j. en C. Wijnkool ,jd. 27j. J. J. van Oerle, jm. 26 j. en A. M. Kaneman jd. 26j. T. de Grootjm. 30j. en E. A. Crispynjd. 29 j. II. Karreman jm. 27 j. en M. C. Montanus, jd. 29j. H. Bonte, jm.22j. en E. Bodyn, jd. 21 j. J. Bavclaar ,jtn. 25 j. en J. M. Bave- laar, jd. 22 j. L. Spierenburgjm. 32 j. en P.BIoeminkwedc. 36j. M. Buys, jm. 23 j. en B. J. A. van Ewyck jd. 26 j. T. C. den Ouden, jm. 33j. en F. Verboom, jd. 22 j.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3