van de voornoemde hoepelrokken seer veel ongemak door d'eene aen d'an- dere wordt veroorsaakt, en seer veel slooringe en geraes gedurende die godsdienst toebrengt, waartoe hunne gebeeden verhindert wordt; Mitsdien so keeren zy supplianten hun seer gedienslelyk tot UE. Gr. Achtb. heeren, reverenlelijk versoekcnde, dat UE. Gr. Achlb. hun supplian ten gelieven te authoriseerenotnme in hun kerk te mogen afkondigen en verbieden aen alle vrouwen van hunne natie met hoepelrokken te koomen in hun kerkop poene van ihien guldens voor bun supplianten armen voor de eerste Reyse, en voor de tweede Reyse vyf en iwintigh guldens, en tel kens contravenlie in 'tvervolghe 25, met qualificalie op hun suppl.omme de voornoemde vrouwen de kerk te verbiedenso lange zy de voornd. boe- tens niet zullen hebben voldaan." Jppointement. Burgemeestercn authoriseeren de supplianten omme in hun kerk te mogen afkondigen en verbieden aen alle vrouwen van hunne natie met hoepelrokken te komen in hunne kerken op poene als in de requesle ten aanzien der hoepelrokken is vermeld. Den 14 November 1732. (gek) M. Lestevenon." 's GRAVEN RAGE, 20 Augustus. Rij kon. besluit van 16 dezer zijn benoemd tot ambtenaren der lste kl. voor de burgerlijke dienst in Ned. Indiemr. W. K. baron van Dedem, mr. D. Koorders en mr. D. J. Wollerbeek, titans candidaat-ambtenaren voor de gemelde dienst; alsmede: mr. J. Bousquet en mr. P. Dekelh, en lot die der 2lle kl.de candidaat-ambtenaren voor de gemelde dienst; F. J. 11. L. baron d'Aulnis de Bourouill, E. L. Elias, A. Engelbrecht, J. W. Ob- dam, N. F. 11. van SlijpeH. J. Tydeman en jhr. R. Wichers. Z. M. heeft goedgevonden aan den kapitein J. F. de Greve, van het reg. grenadiers en jagers, op zijn verzoek, pensioen te verleenen, en bij het wapen der infanterie te benoemen: bij hel lste reg., tot kapitein 3de kl. den lsteo luit. L. II. Limburg, van het 3dc reg. van het wapen, en in zijnen BEI,IB. BRUSSEL, 19 Augustus. De aartshertog Maximiliaan en zijne gemalin zijn uit Engeland hier aan gekomen en later naar Duitschland vertrokken. Zalurdag 11. zijn de buitenlandsche afgevaardigden voor het te Antwer pen te houden kunst-congres aldaar luisterrijk ontvangen. Des namiddags van dien dag zijn de standbeelden van Boduognatusden aanvoerder der Nerviërs tegen Caesar, en van Pieter Coudenberg, Vlaamsch artsenijkun dige uit de 16de eeuw, op eene plegtige wijze onthuld. Des avonds zijn de afgevaardigden door de stedelijke regering op hel stadhuis ontvangen en door den burgemeester, den heer Loos, verwelkomd, bij welke gelegenheid hun de eerewijn werd aangeboden. De toespraak des burgemeesters werd beantwoord door de hh. Caf Thomas en Donaldson, voor Engeland; Dictz, voor Duitschland; Huggelman, voor Frankrijk, en üofdijk, voor Nederland. De laatstgenoemde sprak over de bandendie Nederland met België vroeger en nog vereenigden. Aan zijne welsprekende rede vielen langdurige toejuichin gen ten deel. Zondag morgen hebben de leden van het congres de nationale tentoon stelling der maatschappij ter bevordering der schoone kunsten bezochten des namiddags had hel groote feestmaal plaats, dat door de stad aan de congres-leden werd aangeboden. In de zaal van hel Tlie'alre des Variétés waren 1200 gasten vereenigden in weerwil van dit groote getal was de bediening zeer geregeld en liep alles in de beste orde af. Aan den avond van dien dag woonden de leden een landelijk feest bij, dat door de Société royale d'Harmonie gegeven en door schoon weder begunstigd werd. Heden had in de kerk van S'. Georges de inwijding plaats van de muur schilderingen van de hh. Guffens en Swerts en later eene plegtige zitting van het corps académique, in de groote zaal van het museum, onder voor zitting van den heer N. de Keyser. Nadat deze eene voortreffelijke rede had uitgesprokenwerd er beraadslaagd over verschillende onderwerpendie met de kunst in betrekking slaan. Ten 11 ure werd in de kerk Nótre Dame eene plegtige dienst gevierd. ENGELAND. LONDEN, 18 Augustus. De koningin zal Woensdag aanst. naar Ierland vertrekken. Het is de tweede maal sedert hare troonsbestijging dat H. M. zich derwaarts begeeft. De koning van Zweden is van hier vertrokken om over Calais en Lubeck naar zijne staten terug te keeren. I De Morn. Post geeft hoog op van de wijzewaarop de Engclsche ge zant, de heer Bulwer, door den Sultan is ontvangen, toen hij hem de ge lukwenschen der koningin bij gelegenheid zijner troonsbestijging overbra»t Op de uitvoerige rede van den gezant antwoordde de Sultan, dat hij reeds lang voor zijn land prijs stelde op het bondgenootschap met Engeland welks vriendschap even onbaatzuchtig als opregt was; waarom hij dan ook met blijdschap de verzekering ontving, dat hij even zeer als zijn voorgan ger op de voortduring van dat bondgenootschap kon staat makenen deze verzekering was hem eene krachtige aanmoediging in de worsteling tegen bezwaren, hem door de zachtmoedigheid van zijnen doorluchtigen broeder waarvan misbruik gemaakt was, nagelaten. Hierop volgden vereerende be tuigingen voor den heer Bulwer zeiven; de uitdrukkingen, waarvan de Sultan zich daarbij bediende, waren schier te hartelijk voor eene officiële toespraaken geven goede verwachting van des heeren Bulwer's persoonlij, i ken invloed bij den Sultan. Men is thans hier te lande bezig eene vennootschap op te rigtenmet het doel om den door den heer Boydell uitgevonden stoomsleper in algemeen gebruik te brengen. Die toestel dient om met hulp van losse spoorstaven welke aan den toestel verbonden zijn en door dezen telkens verplaatst worden, zware lasten over gewone rijwegen en zelfs over zandwegen te vervoeren. De regering heeft eenige van die toestellen voor Indië besteld en er ook eenen aan de Egyptische regering geschonkenom voor het ver- voer van artillerie over de zandvlakten der woestijn te dienen. De commissie voor de algemeene tentoonstelling van 1862 heeft beslo ten na 30 September geene aanvragen om ruimte op de tentoonstelling meer aan te nemen, daar er thans reeds veel meer ruimte is aangevraagd dan er in het gebouw aanwezig zal zijn. Ten aanzien van de aanvragen om ruimte kan gemeld wordendat daaronder al zeer buitensporige voor- komen. Zoo vraagt een industrieel eene ruimte van niet minder dan 72,000 vierk. voeten, een ander 20,000, een derde 10,000 en nog een ander, die voornemens is landbouwkundige gereedschappen en werktuigen ten toon te stellen, 2,250,000 vierk. voeten of bijna driemaal de ruimte van het geheelt gebouw. Uit Birkenhead meldt men dat aldaar twee kinderen van ongeveer 9 jaren, nabij de rivier de Mersey spelende, twist kregen, welke zoo hoog liep, dat de oudste een mes uit den zak te voorschijn haalde en zijn mak ker daarmede eene diepe wond in den hals toebragt, ten gevolge waarvan deze onmiddellijk dood bleef. Men heeft alhier het berigt ontvangen dat tusschen Bornhoim en Goth land eene Engelsche stoomboot, waarschijnlijk de Pearsondoor aanvaring is gezonken. Omtrent het lot der bemanning is men nog in onzekerheid. Het huis van afgevaardigden te Washington heeft besloten aan de sol daten van het gemeenebest voor hunne trouwe en ijverige dienst dank te betuigen, en te verklaren dat de natie, terwijl zij in het leed van de na gebleven betrekkingen en vrienden der gesneuvelden deelt, aan het edelden- kende volk en aan het leger, hetwelk brandt van verlangen om den strijd met onwrikbaren moed te hervattende onvergankelijke eer van het voor beeld der gevallenen aanbeveelt. Onderscheidene regimenten vrijwilligers van het leger der Unie, wier diensttijd verstreken is, zijn huiswaarts gekeerd en overal met eereblijkei overladen. FRANKRIJK. PARIJS 18 Augustus. De Indép. Beige zegt thans dat hel door haar medegedeelde berigt, omtrent de vergunning door den keizer aan de Italiaansche troepen verleend om de Napelsche rooverbenden op Pauselijk grondgebied te vervolgen, onjuist is. De Italiaansche regering heeft zelfs geene stappen gedaan om die vergunning te verkrijgen. De heer Ricasoli zou van gevoelen zijn, lat de handhaving van het stains quo het beste middel is om de zaak Ie doei rijpen en de noodzakelijkheid eener oplossing te doen uitkomen. Men verwacht dat mgr. Chigi, thans nuntius bij het hof van Beijeren, in die betrekking alhier mgr. Sacconi zal vervangen. Op den 23sten dezer zullen de zittingen der algemeene raden in di departementen geopend worden. Naar men thans reeds verneemt zal door meest al de departementen aan de regering de afschaffing der binnenland- sche reispassen gevraagd worden. Nadat deze bepaling op het verkeer tus schen de verschillende rijken is afgeschaft, acht men het niet overeenkomst!; de nationale waardigheid, dat die ten opzigte der ingezetenen van het rjjk behouden worde. Ook zullen vele algemeene raden er op aandringen, dat meer afdoende maatregelen genomen worden lot wering van de bedelarij ten platten lande. De ondervinding namelijk heeft geleerd, dat de bestaande wet ten gevolge heeft gehad dal uit verschillende departementenwier finan- tiële krachten toelieten bedelaarsgcstichlen op te rigtende bedelaars zijn geweken naar die streken, wier flnantiën de instelling van dergelijke ge stichten niet toelieten. Bij de eerste kamer der burgerlijke regtbank alhier is een proces aan hangig, waarin eischer is de heer Jules Lerouxconsul van Zweden en Noorwegenen gedaagde de keizerin der Franschen. De zaak betreft het vellen van een groot aantal boomen, die gestaan hebben op het vroeger aan den heer Leroux toebehoord hebbende terreindat noodig was bij den bouw van het hótel Alba, welk paleis, nadat de keizerin het voor hare familie had laten bouwenna den dood harer zuster op haren last werd gesloopt. De eischer verlangt schadeloosstelling voor de boomen, die door hem zijn afgestaan onder uitdrukkelijke voorwaarde dat hem in zijne be lendende woning het gezigt niet zou belemmerd worden door eenig getim merte. Doch dit is nu wel het geval, daar op 19 el afstands van zijne balustradeop de plek waar het hótel Alba stondeen huis van zes ver diepingen verrijst. Men verneemt dat de Ooslenrijksche regering vergunning heeft ver- I leendom het stoffelijk overschot van prins Adam Czartoryski naar Galicit rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagersden kapitein 2de kl. W. B. Bunnik van het ls,e reg. infanterie. II. M. de koningin vertrekt aanst. Donderdag naar het Loo, om zich den 23slen dezer bij hel 45-jarig herinneringsfeest te Soestdijk te bevinden. Na afloop van dit feest zal II. M. in deze residentie terugkeerenom, na een kort verblijf alhier, naar Wurtemberg te vertrekken, ten einde bij de viering van den verjaardag van haren vader tegenwoordig te wezen. Z. Exc. de baron van Zuylen van Nyeveld, minister van buitenl. za ken heeft voor eenige dagen de residentie verlaten. Naar men verneemt, wordt in de volgende week in deze residentie verwacht de heer Pepoli, gezant van Z. M. den koning van Italië, voor wien in het Hótel Paulez vertrekken in gereedheid worden gebragt. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Het berigt, dat de minister van koloniën concessie zou verleend hebben voor den aanleg van een spoorweg tusschen Samarang en de vorsten-landen op Java. wordt tegengesproken. Heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van het bouwen eener broodfabriek. De ministe inschrijver was de heer C. H. van Malsem, al hier, voor 27,422. BUITENLANDSCUE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2