Zoo als gedurende eene reeks van jaren heeft plaats gehad hij het in vallen der feeslen van de Israëlitische militairenis ook nu door den minis ter van oorlog bepaald, dat aan alle militairen van die gezindte en bij de verschillende legercorpsen dienende een verlof zal worden verleend van 1 tot en met uil. September a. s.ter zake van de alsdan invallende Israël, godsdienstige feesten. De 22-jarige dochter van den heer v. d. S.te Delft, heeft dezer dagen op eene ongelukkige wijze het leven verloren. Bij hare bloedverwanten te Tiel gelogeerd, stond dit meisje ongeveer 14 dagen geleden te strijken, toen haar japon van ligte stof met het vunr in aanraking kwam en eens klaps vlam vatte, waardoor zij, in weerwil van spoedig aangebragte hulp, zoodanig met brandwonden over het geheele ligchaam bedekt werd, dat zij Vrijdag 11. aan de gevolgen is bezweken. Te Dordrecht heeft in de vorige week eene poging lot moord plaats gehad in den zoogenaamden Spookgang, in de Houttuinen aldaar, op den nachtwacht Jasper de Kok, door zekeren sedert 14 dagen mede in dien gang wonende van der Burg. Door de hulp van de vrouw van den misda diger en andere buren, en voornamelijk door den politie-agent de Vries, welke toevallig op die hoogte was, is gelukkig de misdaad voorkomen, en is van der Burg gevangen genomen. Hij is in 1858, als verdacht van een moord, in handen der justitie geweest, maar toen uit gebrek aan bewijzen weder ontslagen. Bij het gevangennemen in der tijd van van der Burg voor die misdaad, moet de nachtwacht de Kok den brigadier van 's rijks veld- wacht geassisteerd hebbenwaarover voormelde van der Burg hem steeds haat toedroeg, hetwelk nog schijnt vermeerderd te zijn sedert hij denzelf- den gang met de Kok bewoonde. Meer dan eenmaal moet hij zich heb ben uitgelaten, dat hij zich daarover zou wreken en in den loop van den dag van het jongste voorval moet hij zeer wraakzuchtige voornemens, zoo ten aanzien van zijne vrouw als van de Kokaan den dag gelegd hebben. De sub-commissie voor de loterij van de voorwerpenafkomstig van de algemeene nationale tentoonstelling te Haarlem, heeft in de laatste dagen, o. a.nog de volgende belangrijke prijzen aangekochteene pianino van C. Breugelmanste Roosendaal; 2 damasten tafellakens met 24 servetten van Gebr. Rath, te Yeghel; 1 supra fijn stuk linnen van Roer, te Grave; twee zilveren botervlootjes van J. M. van Kempen, te Voorschoten; een prachtige marmeren inktkoker met zilver gemonteerd van Bonebakker, te Amsterdam; eene canada-nerty-mof van Weil, te Haarlem; een zilveren inktkoker (gal- vano-plastiek) van J. G. S. van Kempen, te 's Gravenhage, enz. De tentoonstelling is sedert de opening reeds door 61,482 personen bezocht. Zondag II. bedroeg het getal der bezoekers 3807. De sluiting is bepaald op Zondag 25 Augustus aanst.des avonds ten 6 ure. Zaturdag II. zijn 28 werklieden uit Zwolle naar de tentoonstelling van nijverheid te Haarlem vertrokken, om die te bezigtigen, onder geleide van den heer van Deventer, secretaris der afd. Zwolle, van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid. De wedrennen in het kamp van Milligen, die wegens het ongunstige weder op Donderdag II. niet konden plaats hebben, zijn Zaturdag gehouden. Z. K. II. de prins-opperbevelhebber had een paard voor de officieren, een gouden horologie voor de onderofficieren en meerdere kleine prijzen voor de manschappen uitgeloofd. Daarbij is een officier van het paard gestort en heeft den bovenarm gebroken. De vereeniging van burgemeesters, secretarissen en andere leden van gemeente-besturen in den kring van Ruurlo, heeft onlangs besloten aan Z. M. den koning een adres te rigtendaartoe strekkendedat de gemeen ten mogen worden ontheven van de betaling van het zegelregt voor de registers van den burgerlijken stand, die voor vele gemeenteii een druk kende last zijn. Uit Bergen-op-Zoom meldt men dat de generaal-majoor J. W. Knoop, laatstelijk kolonel en kommandant van het 6dc reg. inf., bij het verlaten van het reg. aan ieder der adjudanten-onderofficier ƒ15 en aan de verdere onderofficieren en manschappen van gemeld reg. elk de som van 5 heeft toegekend, terwijl zij, die met het metalen kruis zijn versierd, elk ƒ10 hebben genoten. Men schrijft uit Sas van Gent: Op den 7den dezer is de Spaansche j brik Oqncndogeladen met suiker voor een handelshuis te Gent, tegen de draaibrug te Sluiskil met zulk eene kracht aangevaren, dat de westelijke vleugel der brug geheel is vernieldten gevolge waarvan de gemeenschap op dit punt verbroken is. Den 10den is gemeld schip naar Gent doorgevaren, nadat door den kapitein een borgtogt van ƒ2000 gesteld was. De IV. R. C. deelt de volgende telegrafische berigtcr, uit Batavia, van 30 Junij, mede: Java is rustig. In het weder is weinig verbetering geko men. Verscheidene suikerfabrieken werden herhaaldelijk genoodzaakt het werk te staken. Naar Banjermassing zijn versterkingen gezonden. Het Nederlandsche schip Agatha f Maria, kapt. van Zijp, is bij Tjilaljap ge strand. De gouvernementslading koffij is verloren. Het volk behouden. 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Putte is benoemd de heer L. Wolvers. Door Z. M. is benoemd lot adjunct-commies bij het dep. van fmanliën jhr. mr. J. H. Singendonck. Z. M. heeft den officier van gezondheid 2dc kl. bij de zeemagt J. A. C. von Königsldw bevorderd lot officier van gezondheid lstc kl. Op den 9den dezer is door Z. M. op de gebruikelijke wijze in een bij zonder gehoor ontvangen de divisie-generaal Kheredine, minister van marine van Z. II. den Bey van Tunisdoor dezen vorst met eene zending bij den koning belast. Genoemde gezant heeft ook zijne opwachting gemaakt bij II. M. de koningin en bij die gelegenheid aan 11. M., van wege zijnen Souvereinonderscheidene prachtige geschenken van Tunisch fabrikaat aan geboden. Men verzekert dat het Z. M. onzen koning behaagd heeft Z. M. den II koning van Beijercn te benoemen tot ridder van het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, en dat het Z. M. den koning van Beijcren heeft behaagd onzen koning te benoemen tot kommandeur der orde van S'. Hubert. Z. K. H. de prins van Oranje is gisteren avond uit hel kamp van Milligen in de residentie teruggekeerd. Z. K. H. zal zich eerstdaags naar Wiesbaden begeven en van daar een bezoek brengen aan het hof te Weimar De minister van koloniën zal morgen en die van marine op Vrijda» aanst. geen gehoor verleenen. Zondag avond had in de Groote Kerk de bevestiging plaats van den heer J. H. Gunning, nieuw beroepen predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier. De bevestiger, ds. van den Broek, had bij die gelegenheid tot tekst gekozen Joh. XXI. vs. 17b. Morgen avond zal d5. Gunning zijne intrêe- rede houden. Zaturdag-avond is de heer mr. P. Loopuyt, lid van de eerste kamer in het hótel Panlez, alwaar hij zijn intrek had genomen, door een aanval van beroerte getroffen. Dingsdag den 20sten dezer zal door commissarissen van de brood- en meelfabriek alhier het bouwen van eene broodfabriek worden aanbesteed. Morgen zal het 4de bataillon van het reg. grenadiers en jagers zich op marsch begeven naar de legerplaats te Milligen. Heden heeft de arrond.-regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van Klein, gewezen lakei bij H. K. II. prinses Marianne, aangeklaagd van mishandeling omtrent den persoon van v. R.beambte bij H. K. H. ue regtbank heeft hem daaraan schuldig verklaard en veroordeeld tot eeae maand gevangenisstraf en in de kosten. Dezer dageu was hier het gerucht in omloop dat er een kindermoord zou hebben plaats gehad. Uit een ingesteld onderzoek zou zijn gebleken dat de moeder van eene zeventienjarige dochter deze laatste verlost heeften dat het jonggeboren kind een gewelddadigen dood zou zijn gestorven. De dochter is naar het burgergasthuis overgebragt, terwijl de moeder, na aan vankelijk te zjjn ondervraagd, weder op vrjje voelen is gesteld. De eerste kamer heeft gisteren eene zitting gehoudenwaarin werd medegedeeld, dat door de afdeelingen gekozen waren tot voorzitters de hb. van Andringa de Kempenaer, van der Oudermeulen, van Ryckevorsel en van Beeck Vollenhovenen tot ondervoorzitters de hh. Michiels van Kesse- nich, Boreel van Hogelanden, Cost Jordens en Blankenheym. Morgen zaldt kamer in behandeling nemen het wels-onlwerp tot goedkeuring van eenige artikelen der overeenkomst tot afkoop van den Stader tol en eenige ander: ontwerpen, waarover de verslagen gisteren zijn uitgebragl. Heden namiddag ten drie ure zal de eerste kamer der slatcn-gencrail eene zitting houden. BUITENLANDSCHE BEIUGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 12 Augustus. De koning is naar Wiesbaden vertrokken. Z. M. zal aldaar ongeveer zes weken bljjven. Men verneemt uit eene goede bron, zegt d c Indép. Beige, dat Z. KJ, prins Frederik der Nederlanden voornemens zou zijn zich te ontdoen van zijne fraaije goederen onder de gemeenten Wortel-Merxplae en Rijckevorsd (prov. Antwerpen). Deze goederen bestaan uit kapitale gebouwen, land hoeven en ongeveer 1500 bunders bosch en bouw- en weiland. !Iet grool: gebouw zou zeer dienstig zjjn voor eene industriële inrigting. ENGELAN D. LONDEN, 11 Augustus. De eerste twee veilingen van diamanten, die aan den onlangs overlcdei Sultan van Turkye hebben toebehoord, braglen eene som van 19,640 op. Nabij Hamilton is eene steenkolenmijn in brand geraakt, terwijl eti 60-tal arbeiders daarin werkzaam waren. Men heeft zoo spoedig mogelijk hulp verleend en 28 personen in half bewusteloozen toestand en ook en doode naar boven gehaaldhet lot der overigen was nog onbekend. Volgens berigten van de westkust van Afrika had het Engelsche oor logschip Prometheus drie slavenhalers bemagligd en had het oorlogschip Wrangier er een met 495 slaven opgebragt. De handel was lusteloos, uit genomen die in negers. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Augustus. Bij de uitdeeling der prijzen aan de kweekellngen van hel keiz. con servatoire de musique, heeft graaf Walewski, die de plegtigheid bestuurde, medegedeeld dat de keizer den 80-jarigen directeur van deze inrigting, de» beroemden toonzetter Auber, bevorderd had tot groot-officier van bet Le gioen van Eer. Hij reikte hem de insigniën daarvan over onder de luide toejuichingen der aanwezigen. De ridder Nigra heeft ter gelegenheid zijner officiële ontvangst op le Tuileriën eene rede uitgesproken, waarin bij den keizer zijnen dank be tuigde voor de erkenning'van het koningrijk Italië, welke erkenning be stemd is om de voltooijing van het door de wenschen der bevolking voor bereide werk van Italië's eenheid te bevorderen. De keizer heeft van zijne zijde die toespraak beantwoord met de verzekering, dat hij zich gelukkig achtte den heer Nigra, wiens vaderlandsliefde en bekwaamheden zoovee! hebben toegebragt om aan de nationale zaak van Italië de overwinning w verzekeren, weldra in zijne nabijheid te zien. Toen de heer Nigra den keizer, in den loop van het gesprek, de plannen van den generaal Cialdi® mededeelde, zeide Z. M.: gij hebt eene moeijelijke zaak voor, maar gil zult ten laatste toch wel slagenwanneer gij uwen tijd weet af te wach ten en voorziglig zijt; gij weel dat niets mij aangenamer zal zijn dan K mogen zien dat gij werkelijk slaagt. VAmi de la Religion deelt het gerucht mede dat mgr. Darboy, bi'

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2