Per Telegraaf. u, o Engelsch volk. De slem van een lid uwer geachte kamer, die van de arbeiders in uwe steden, maken den steen los van het graf, waarin de onderdrukking en de onverschilligheid Polen bedolven honden. Ik heb te midden van bloed en tranen God aangeroepenen God heeft mij geant woord door den mond van een eerbiedwaardig volk. Hem zij eere, en u, Engeland, zij dank! Met alles wat er na mijn langdurig martelaarschap aan leven en onsterfelijkheid in mij gebleven is, zegen ik uwe grijsaards, uwe mannen, hunne vrouwen, hunne zonen en hunne dochleren, wensch ik hun een altoosdurende vrijheid en welvaart. Mogen uwe heilige schuts patronen ten eeuwigen dage bij God uwe voorspraak zijn, dewijl gij, acht baar en gelukkig Engeland, uwe slem hebt verheven ten gunste van het verlaten, verscheurde en gefolterde Polen!" Volgens de beriglen uit de Vereenigde Staten zijn de door de Unie geleden verliezen niet zoo zwaar als men in het eerst dacht. Naar gelang de achterblijvers aankomen blijkt het verlies aan manschappen veel minder groot te zijndan door de eerstaangekomenen opgegeven werd. Het ver lies aan artillerie, hoe belangrijk ook, is mede minder groot dan men ver zekerde, en het is niet zoo zeer door de stoutmoedigheid des vijands ver oorzaakt, als door het gebrek aan paarden om de kanonnen weg te voeren; liet achterlaten van een veertigtal bagage-wagens moet aan dezelfde oorzaak worden toegeschreven. De ondervonden tegenspoed zal, gelijk men reeds vermoedde, niet tot vrede maar slechts tot nieuwe krachtsinspanning leiden. De strijdlust, welke onder de bevolking begon te verflaauwen, is weder opgewekt; het aantal vrijwilligers, welke zich voor de krijgsdienst aanbie den, is thans veel grooter dan het in de laatste weken was geweest. De correspondent van den Times meldt dat de troepen der Unie zich schandelijk hebben gedragenen dat hun terugtogl naar Centreville in eene lafhartige vlugt is overgegaan, onder den invloed van cenen schrik zonder grond, en dal hierdoor de nederlaag, welke anders meer politieke dan mili taire beteekenis zou hebben gehadeene zoo ernstige zaak is geworden. FRANKRIJK. PARIJS8 Augustus. Omtrent de spanning lusschen ons kabinet en dat van Rome verneemt men niets naders. Aan het zenden van een ultimatum wordt geen geloof geslagenmeer helt men over tot het gevoelen van hen die meencn dat men de zaak stil zal laten rusten. Naar men zegt zouden al de ministers zich voor het laatste hebben verklaard, uitgezonderd de heer de' Persigny, die het nemen van eenen krachtigen maatregel aanbeval. Men weet echter dat de keizer zich niet altijd aan de zjjde der meerderheid schaart. Het berigt uit Rome dat de pauselijke soldaat, over wiens uitlevering het geschil was ontstaandoor den Franschen krijgsraad is vrijgesprokendoet mede gelooven dat de zaak een einde heeft genomen. Het uitstellen van het bezoek van den koning van Pruissen heeft hier eenen levendigen indruk gemaakt en tot verschillende opvattingen aanleiding gegeven. Uit de houding van lord Cowley en den heer Kisseleff wil men opmaken dat Engeland en Rusland niet vreemd zfln aan het besluit van den koninganderen verzekeren dat de koning niet alleen wil komenmaar den generaal Willisen gelast heeft het voorstel te doen tot het houden eener bijeenkomst, waarbij eenige Duitsche vorsten, zelfs de keizer van Oostenrijk, zouden tegenwoordig zijn. De heer Nigra is heden door den keizer ten gehoore ontvangen, ter overhandiging zijner geloofsbrieven, als vertegenwoordiger van het koning-' rijk Italië. Het ongeval aan den heer Thiers te Dieppe overgekomenis in vorige beriglen zeer overdreven. Men verneemt daaromtrent het volgende: de heer Thiers deed met eenige vrienden een zeetogtje, waarbij hunne boot groot gevaar liep van om te slaandoor een ander vaartuig op sleeptouw geno men zijn zij behouden te Dieppe teruggekeerd. De Pays zegt. dat er hoop bestaat, om, met hulp van inlandsche ar beiders, in de nieuwe Fransche kolonie in Coehinchina katoen te planten. Op het eiland Corsica is het groote bosch van Tanterggine een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op minstens 150,000 fr. begroot. PRIJISSEN. BERLIJN, 8 Augustus. Het regeringsblad bevat de volgende bekendmaking van wege den koning: »De bewijzen van hartelijke deelneming en trouwe gehechtheid, die ik ten gevolge van den tegen mij gepleegden aanslag van alle kantenzelfs van verre buiten de grenzen van Pruissenontvangen heben welke vervat zijn deels in adressen van lands- en gemeentelijke overheden, corporation en vereenigingendeels in brieven van bijzondere personen, zijn zoo talrijk, dat ik mij gedrongen gevoel om mijnen dank daarvoor openlijk te beluigen. Voor de smartelijke gewaarwordingen, welke dat treurige voorval in mij moest opwekken, heb ik volle vergoeding ontvangen in de voor mijn hart zoo weldadige ondubbelzinnige bewijzen van de liefde en het vertrouwen mijns volks; en terwijl alzoo de misdaad, welke mijn leven bedreigde, mij eene rijke winst heeft opgeleverd, zie ik daarin eene nieuwe aanleiding lot dankbaarheid jegens den Heer over leven en doodwiens beschermende hand den moorddadigen kogel zijn doel heeft doen missen." Men wil weten dal, hoewel de koning gezind was zich naar het kamp van Chalons te begeven, de ministers zich eenparig daartegen hebben verzet, zoodat de koning zijn plan ten slotte heeft opgegeven. Veel invloed heeft daarop gehad de komst van den koning van Saksen te Baden. Deze zou uit naam van onderscheidene Duitsche vorsten betoogd hebben dat de stapdien de koning voornemens was te doenaanleiding zou geven tot eene breuk met de overige Duitsche vorsten. De koning zou zich daaraan nog weinig bekreund hebben, indien niet zijne ministers eenparig van oordeel waren geweest dat de stelling van Pruissen tegenover het overige Duitsch- land in dat geval uiterst moeijelijk zou zijn. - Uit Muskau meldt men dat 1111. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden, met hunne dochters, de koningin van Zweden en nr' Maria, op het kasteel aldaar zijn aangekomen. Men meldt uit Minden dat in eene steenkolenmijn nabij die stad mijnwerkers door eene ontploffing van brandbaar gas gedood en 6 gekwetst zijn. l' Uit Warschau meldt men het volgende omtrent de wijze, waarom verjaardag der keizerin aldaar is gevierd. Voor den aanvang der gJ dienstoefening ontving de generaal Suchosanett de gelukwenschen van Iiooi, ambtenaren en de geestelijkheid. Van den gauschen adel was nieuw verschenen dan de graaf Andreas Zamoyskivan de geestelijkheid sled# de aartsbisschop Tjalkowski. Van de burgers en den koopmanstand w# niemand opgckQinen; de ambtenaren en militairen daarentegen waren des# sterker vertegenwoordigd. Des avonds moest de stad worden geïllumineeri op voorschrift van de politie; aan dit bevel gehoorzaamden slechts ambt* naren en militairende overige inwoners stelden zich daardoor bloot n eene geldboete van 4j- zilv. roeb. Bij vele personendie aan het bevel ||,j den voldaan, werden de glazen verbrijzeld, maar verdere ongeregeld!»#, hadden niet plaats. Op nieuw zijn een aantal staatkundige gevangenen uit de vesting BoJlii ontslagen. Van liendie wegens de gebeurtenissen op 6 April derwaars zijn overgebragt, zijn er nog maar zes in hechtenis. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 Augustus. Naar men zegt is in den ministerraad besloten tot de ontbinding v]3 den landdag van Croatië en het uitschrijven van reglstreeksche verkiezing voor den rijksraad aldaar. Door een onzer dagbladen worden reeds de voornaamste bepalingo medegedeeld van het door de regering in te dienen wets-ontwerp op drukpers. Daaruit blijkt dat, bijaldien dat ontwerp wet wordt, de regerit- even als vroeger de geheele drukpers in hare magt heeft. Er blijft ooi zegt genoemd blad, thans nog slechts eene hoop over, de hoop namelijt dat de rijksraad misschien vrijzinnig genoeg zal zijn, om zijne goedkeur»' te weigeren aan eene wet, waarbij de drukpers zoo aan banden gelegd worl Uit alle oorden des lands ontvangt men treurige berigten omtrent uilwerking van den storm op Zondag 11. Aan den oogst is eene onberekt bare schade toegebragt. In het Marcfeldeene groote uitgestrektheid lui in de nabijheid van Weenen, begroot men de schade op 1 millioen (1, ïj verneemt ook dat de toren van eene dorpskerk is ingestort. Het kruisig dien toren is op twee hoornen gevallenwaaronder een kind lag te slap hetwelk echter ongedeerd is gebleven. Een gedeelte van den toren is echt; in de kerk gevallen, alwaar de gemeente de vesper bijwoonde. 3 persoua werden gedood en 24 zwaar gekwetst. De prins van Lichtensteingeneraal der cavalerie, is, met eenez: heime zending voor den koning van Pruissen belast, naar Baden-Bai: vertrokken. Men meent dat zijne zending in betrekking staat met 1 Hongaarsche qnaestie. De tweede kamer van den Hongaarschen landdag is thans bijeengtto- men om te beraadslagen over het te geven antwoord op het keiz. rescrip:. waarbij al de cischen van het ingediende adres werden afgewezen. Hete Deak las zijn ontwerp van antwoord voor, waarbij niet een punt van li adres wordt teruggenomen. Dat ontwerp werd bij acclamatie aangenom en naar het huis der magnaten verzonden, dat waarschijnlijk het mede li goedkeuren. Onderscheidene afgevaardigden van den landdag maken toebereidselen u hun vertrek, omdat zij de ontbinding van den landdag stellig verwachleu. Daar in Hongarije de aanrandingen op de spoorwegen zeer toenemen, zijn de machinisten en conducteurs en de ambtenaren aan de stationsi: revolvers gewapend. De roovers vallen eerst de baanwachters aan en gerei dan zelve de seinen om de treinen te doen stilhouden, waardoor zij dei: tegenheid krijgen om de goederenwagens te plunderen. Onlangs had dit a Czegled plaats. PARIJS, 9 Augustus. De Patrie meldt volgens loopende geruchtendi; vorst Nicolaas van Montenegro bij de Porie aanvrage heeft gedaan om li erkenning zijner onafhankelijkheid, met bet erfelijk regt van opvolging is zijne familie, eene nieuwe regeling der grenzen en hel bezit eener geschikt haven aan de Adrialische zee. De Porte zou deze eischen van de tol gewezen en verklaard hebben dat de vijandelijkheden zouden herval worda De groote wapenschouwing in het veld van Mars, ter eere van denkoniig van Zwedenheeft heden plaats gehad. Het weder was schoonmaar I» tengewoon warm. PARIJS, 10 Augustus. De Moniteur deelt mede dat de keizer aan ia koning van Zweden en zijnen broeder, prins Oscar, de militaire medailfe heeft verleend. IIH. MM. hebben gisteren avond de voorstelling in te Theatre francais bijgewoond. PESTH, 9 Augustus. Deputatiën van het stedelijk bestuur en van de kiezers hebben den heer Dealt geluk gewenscht. Hij heeft eene serenad: van de hand gewezen.' liet antwoord op het keiz. rescript zal Maanda; aanst. naar Weenen opgezonden worden. Men verwacht de ontbinding'» den landdag. De gematigde en de uiterste partijen zijn thans vereenigd. MADRID, 9 Augustus. Het dagblad dat vervolgd werd over de open baarmaking- van een democratisch programmawaarbij slechts e'éne katte en de onafhankelijkheid van de kerk werd geëischt, is door de jury "I gesproken. KERKNIEUW». Te Nykerk op de Veluwe zijn tot predikanten bij de herv. gemeente te roepen dc bh. L. Tiddens, pred. te Katwijk aan Zee, en A. Macpherson, pred. te Hantum.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2