Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ60, opbrengst van een door den heer Kleyn, te Breda, uitgegeven werkje, de Geschiedenis van het land en de heeren van Breda. Gisteren ten 12 ure vcreenigde zich het regiment grenadiers en jagers in de Maliebaan, hij welke gelegenheid de heer F. Dunklcr, nieuw benoemd directeur der muziek, als officier bij dat reg. plegtig werd geïnstalleerd. lieden avond zal door het muziekcorps der dienstdoende schutterij aan den heer F. Dunkier, eene serenade met fakkellicht gegeven worden. Het corps officieren der schutterij zal daarbij tegenwoordig zijn, om den gemeldcn lieer een blijk van achting te geven bij de onderscheiding hem door Z. M. den koning bewezen. Het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers, dat zich in de volgende week naar het kamp van Milligen begeeft, zal zich Maandagavond aanst. voor het laatst in dit jaargetijde voor de societeitstcnt in het Bosch doen hooren. Woensdag avond zal de muziek van de dienstd. schutterij aldaar muziek uitvoeren. Het nieuw gebouw voor den hoogen raad der Nederlanden, dat op het Plein is opgerigt, is thans door den aannemer, den heer K. Kooy, opgeleverd. De eerste kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Van de tweede kamer zijn ingekomen de laatstelijk door haar aangenomen wets ontwerpen, waaronder die nopens de nationale militie en den afkoop van den Stader-tol. Na de trekking der afdeelingen is de vergadering gescheiden. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. ENGELAK ES. LONDEN, 6 Augustus. De zittingen van het parlement zijn heden gesloten. In de bij die ge legenheid voorgelezen troonrede wordt gezegddat de betrekkingen van Engeland met de buitcnlandsche mogendheden bevredigend zijn, en hel vertrouwen uitgedruktdat de vrede van Europa niet zal gestoord worden. De gebeurtenissen in het Italiaansche schiereiland leidden tot eene grootcrc eenheid van Italië; de koningin kwam daarin niet tusschen beide, en wenscht dat de aangelegenheden van dat land tot welzijn van Italië geregeld mogen worden. Verder betreurt de koningin in de troonrede de gebeurtenissen in Amerika, en zegt dal Engeland zich daarin onzijdig zal houden. Ten slotte wordt nog de hoop uilgedrukt, dat de rust in Syrië niet weder ge stoord zal worden. De keuze van lord Elgin tol gouverneur-generaal van Indië wordt door sommigen eene der verstandigste handelingen genoemdwelke het tegenwoor dig kabinet verrigt heeft, en zij twijfelen niet of zijn heldere blik en zijne rijke kennis van menschen en landen zullen in al de drie presidentschappen van Indië de beste staatkundige en maatschappelijke vruchten voortbrengen. Eerst zou dat niet minder voordcelig dan eervol ambt herhaaldelijk den liertog van Newcastle aangeboden zijn, die echter gemeend heeft, uit aan merking van zijnen min gunstigen gezondheidstoestand, die na zijne terug komst uit Canada veel te wenschen overliet, daarvoor te moeten bedanken. Men weet nog niet welke beslissing op dit punt is genomen. De graanoogst staat nagenoeg overal zeer veelbelovend. Hij is in som mige graafschappen bereids aangevangen en zal vermoedelijk binnen 14 dagen wel overal begonnen zijn. De berigten uit de Vereenigde Staten zijn nog niet zeer duidelijk om trent de gebeurtenissen, die bij Manassas hebben plaats gehad. Het blijkt echter daaruit, dat alleen het corps van den generaal Mac-Dowell met den vijand slaags is geweest. De drie overige corpsen staan op den linker vleu gel van het zuidelijke leger. De generaal Mac-Dowell moet het zuidelijke leger, dat eene zeer voordeelige stelling had ingenomenaan drie zijden te gelijk hebben aangevallen, en wel met gunstig gevolg, want de vijand trok lang zamerhand terug, terwijl de strijd aan zijne zijde niet met kracht werd volgehouden. Beeds waande Mac-Dowell zich overwinnaar en vaardigde in dien zin een berigt af naar Washington, toen hij plotselijk eene talrijke reserve, uit versche troepen groolendeels cavalerie bestaande, voor zich zag. Deze reserve deed eenen woedenden aanval op de vermoeide troepen van Mac-Dowell, die, gelijk men weet, met de volkomen nederlaag van de troepen der Unie eindigde. Uit een en ander kan men opmaken dat de opperbevelhebber van het Zuidende generaal Beauregardeen wel overlegd operatie-plan volgde, en dat hij het zich voorgestelde doel volkomen heeft bereikt. Het getal der op dezen dag gesneuvelden wordt op 3000 man ge schat; de Unie heeft bijna zijne gehcele artillerie verloren, en het getal der gevangenen moet mede zeer groot zjjn. liet leger van Mac-Dowell kan als vernietigd beschouwd worden. Het is onmogelijk, zegt een dagblad, de ontzetting te beschrijven, die de tijding van het gebeurde heeft te weeg gebragt, te verplettender omdat zij op het berigt eener gewaande overwinning volgde. Hierbij komt nog de gedachte dal de soldaten, die heden gevallen zijn, gisteren burgers waren. Duizcnde gezinnen zijn in angst en verwachten dat zij in rouw zullen ge dompeld zijn. Ook in het Zuiden zal de vreugde der overwinning door menige traan getemperd worden. Thans verwijt men aan de generaals hunne onbekwaamheid en aan het bestuur zijne overijling, maar deze verwijten dienen tot niets. Men kan nu zien waartoe de burgeroorlog leidt, en deze tegenspoeden schijnen door de Voorzienigheid bij den aanvang te zijn be schikt, ten einde ons te doen overwegen, alvorens verder te gaan. De generaal Mac Dowell is tot den rang van brigade-generaal verlaagd; en het corps waarover hij het bevel had gevoerd, is gesteld onder het bevel van den generaal Mac Clellan, welke door gelukkige krijgsbedrijven in het westelijk deel van Virginia het vertrouwen van de troepen en van het pu bliek verworven heeft. De Amerikaansche bladen bevatten eene de'pêche uit Washington waarin gemeld wordt dat de Britsche regeringin overeenstemming met de Fransclie, op liet punt staal het kabinet van Washington te verzoeken eene der zuidelijke katoenhavens van de blokkade uit te sluiten. Men voe»t er bij dat de regering der Unie dit verzoek in geen geval zal toestaan. Volgens de jongste berigten heeft de bevelhebber der Engelsche sclieeos magt in de Amerikaansche wateren aan zijne regering kennis gegeven Jat de blokkade, zoo als die thans omtrent de zuidelijke havens wordt uitge oefend, onvoldoende is. Volgens de Manchester Guardian heeft het berigt van den slag ba Manassas, in de leeskamer der beurs te Manchester, eene ongewone bewe ging veroorzaakt. Er waren vele Amerikaansche kapiteins en makelaar aanwezig en toen eenige kalocnhandelaren hunne vreugde over de overwin- ning van het Zuiden te kennen gavenscheelde het weinig of de Noord- Amerikanen waren hun te lijf gekomen. Berigten uit Brazilië melden eene belangrijke verbetering in de behan deling der slaven daar te lande. Er is namelijk eene wet gemaakt, welke verbiedt slaven, die een gezin uitmaken, vaneen te scheiden, alsmede slaven in openbare veiling te verkoopen. FRANKRIJK. PARIJS, 6 Augustus. De koning van Zweden is alhier aangekomen en terstond naar S1 Cloud vertrokken. Hij is aldaar door den keizer op eene hartelijke wijze ontvangen. Te zijner eer zal er aanstaanden Vrijdag eene groote wapen schouwing op het veld van Mars plaats hebben. De vorstelijke personen zullen Zaturdag naar het kamp van Chdlons vertrekken. De keizerin is naar Eaux-Bonnes gegaan en haar vertrek, gelijktijd^ met de aankomst van den koning van Zwedenheeft de opmerkzaamheid lot zich getrokken. Mer. gelooft dat U. M. tot dat besluit is gekomen, omdat de koningin van Zweden, die op dit oogenblik niet ver van de Fransche grenzen verwijderd is, haar gemaal hij zijn bezoek aan het keiz. hof niet vergezelt. Omtrent het te Rome met den heer de Me'rode gebeurde verneemt mei thans dat de generaal Goyon zich, in eenen brief aan den keizer, heelt beklaagd over de openbaarheidaan dit voorval gegevenen over de wijze, waarop de zaak was voorgesteld. Voorts zou hij de plaatsing in den Jfc- niteur verlangen eener nota, tot verzachting van de vroegere mededeelinp van de Pays. De quaestie was belangrijk genoeg om in eenen ministerraai behandeld te worden, die onder voorzitting des keizers heeft plaats ge Een gerucht zegt voorts dat betreffende deze quaestie een ultimatum het hof van Rome is gezonden. De begrooling dezer stad over het jaar 18GI bedraagt in ontvangslei en uitgaven ruim 172,000,000 fr. De directe belastingen bedragen 29 mil- lioen, zoo als 9 millioen aan grondbelasting, 5 millioen aan meubilair ei personeel, 3} millioen aan deuren en vensters en ll£ millioen aan patent regt. De accijnsen bedragen 72j- millioen. De quaestie betreffende de verkiezing van eenen grootmeester voor 4 orde der vrijmetselaren in Frankrijk, die zoo veel gerncht heeft gemaakt, is thans tot ontknooping gekomen. Prins Murat heeft als grootmeester zjji ontslag genomen. Zondag 11. is te Vincennes het nationale schuttersfeest geopend. £t zijn een groot aantal vreemdelingen tegenwoordig. De Patrie meldt, in strijd met vele andere bladen, dal de heer Félis Solar niet berusten zal in het vonnis, bij verstek tegen hem uitgesproken, maar zijn advokaat heeft gelast daartegen appèl aan te teekenen. De hm Solar zou nu in persoon leregt staan. Men schrijft aan deze omstandigM de vertraging der behandeling van het appèl des heeren Mirès voor het kei zerlijk geregtshof toe. De bekende pater Ventura is in den ouderdom van 69 jaren overleden. Hij was in 1792 te Palermo geboren. Hij heeft zich steeds doen kennen als een voorstander der Italiaansche eenheid, die, naar zijne meening, door middel van een staten-verbond lot stand kon gebragt worden. Bij de ver heffing van Pius IX tot den Pauselijken Stoel speelde pater Ventura eene politieke rol en verwierf hij zich groote populariteit. Evenwel weigerde Ij op te treden als afgevaardigde in het Romeinsche parlement. Hij heelt onderscheidene werken in de Fransche taal uitgegeven en leefde sedert eenige jaren in afzondering te Versailles. Naar men verneemt heeft 4 overledene belangrijke stukken, over de geschiedenis van den Romeinscheo staat gedurende de laatste jaren, aan bevoegde handen toevertrouwd,® dat die stukken misschien later openbaar zullen worden gemaakt. Gisteren heeft de begrafenisplegligheid plaats gehad. Het lijk is voorloopt; in de kapel der Capucyners geplaatst, om later naar Rome te worden gebrast De Union médicale berigt, dat dezer dagen het bestuur van het gast- huis Laribosière het berigt ontving dat de gezanten van den koningw Siam dat geslicht zouden bezoeken. Zij werden daar op eene behoorlijks wijze ontvangen en in de eerste plaats de ruime apotheek binnengeleid. Ik reuk echter der aldaar aanwezige geneesmiddelen en droogerijen stond li® zoo tegen, dat zij, de hand aan den neus houdende, verklaarden »i" verder te willen gaan. Nadat zij eerst de vlugt in den tuin hadden ge» men, zijn zij spoedig daarop vertrokken. Tc Chinon, in het dep. Indre-et-Loire, heeft een pastoor, bij gelegen heid eener prijsuitdeelingeenen zoo hevigen uitval tegen de staatkunde dn keizers gedaandat de keiz. procureur Item oogenblikkelijk in hechte®-' heeft doen nemen. De heer Thiers is Vrijdag II. aan een groot gevaar ontkomen. Hij te Puys, nabij Dieppe, met eenige leden zijner familie, de zeebaden. l« wijl de zee zeer onstuimig was. Door eene golf medegesleeptwerd M gedurende eenige minuten uit het oog verloren, en toen men hem te kwam en aan wal bragt was hij bewusteloos. Thans is hij weder volkom® hersteld. Men verneemt uit Saigondat de bevelhebber der Fransche expedii' aan i Catta aanlei

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2