Muller, op 13 Juljj jl. in de Simons-baai (Kaap de Goede Hoop) ten anker gekomen. Dat stoomschip had op den eersten dier maand een hevigen orkaan doorgestaan, waarbij de groote mast en de sloepen verloren gingen. Het schip Provintie Drenthe, kapt. Hoekstra, is met al de passagiers in welstand op 13 Junij aan de Kaap de Goede Hoop aangekomen. De Tijd deelt een artikel mede uit the Catholic Press, van Liverpool, volgens hetwelk Koningin Victoria de katholieke godsdienst omhelsd heeft, en voegt bij die mededeeling het volgende: Het is ons onbekend of het blad al of niet goed is ingelicht. Zeker is het intusschen, dat het gerucht der bekeering van de koningin sedert geruimen lijd in Engeland rondloopt, en de groote Londensche bladen zorgvuldig vermijden er ook maar met een enkel woord van te gewagen." Door het prov. Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen zijn onlangs de volgende prijsvragen uilgeschreven: 1°. Welke beginselen heeft men sedert den Munsterschen vrede tot den jongslen tijd verkondigd in het erkennen der onafhankelijkheid van vrijge vochten volken of der verandering van regeringsvorm en in hoeverre zijn deze beginselen werkelijk toegepast? (Tc beantwoorden vóór 1° Dec. 1862.) 2°. Eene literatuur en kritiek der dagbladen en andere periodieke ge schriften van staatkundigen aard in Nederland tot 1830. (Te beantwoor den vóór 1° Dec. 1863.) 3°. Een kritisch overzigt der meest gedenkwaardige handelingen van het staatsbewind der Bataafsche republiek en eene beschouwing van 's lands toestand tot de verheffing van R. J. Schimmelpenninck. (Te beantwoor den vóór 1». Dec. 1862.) 4°. In hoeverre laat zich in de Grieksche en Romeinsche geschiedenis den invloed aanwijzen, dien de denkbeelden en leerstellingen der w(jsgeeren op de inzigten der staatslieden en op hunne pogingen tot verbetering of her vorming van den staat en de maatschappij hebben uitgeoefend? (Te beant woorden vóór 1®. Dec. 1862.) 5°. Eene geschiedenis der ontdekkingen op Nieuw-Guineaen een over zigt van onze tegenwoordige kennis van dit eiland en zijne bewoners. (Te beantwoorden vóór 1°. Dec. 1863.) 6°. Het genootschap vraagt de bepalingnaar zeer verschillende metho den van het atome-gewigt van twee of meer elementenomtrent welke door Slass nog geene onderzoekingen zijn bekend gemaakt. (Te beantwoor den vóór 1°. Dec. 1863.) 7°. Een onderzoek van de ontwikkelingsgeschiedenis van eene of meer soorten uit de afdeeling der ongewervelde dierenwaarvan de ontwikke lingsgeschiedenis nog onbekend is, vergezeld van de ter verduidelijking van den tekst gevorderde afbeeldingen. (Te beantwoorden vóór 1°. Dec. 1862). 's GRAVENHAGE3 Augustus. Tot notaris te Heerlen, arrond. Maastricht, is benoemd de heer G. Smeets, cand.-notaris aldaar. Men verneemt dat aan den heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, benoemd tot gouverneur-generaal van Ned. Indie, op zijn verzoek een eervol ontslag is verleend uit de betrekkingen, die hij bekleedde, als: 1°. voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten; en 2°. lid van de commissie voor de werkzaamheden tot voorbereiding en uitvoering van den aanleg van spoorwegen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ6919.65, giften nader bij 'slands kassen in Ned. Indië ontvangen; ƒ687.50, bij den agent der Ned. handelmaat schappij te Decima in Japan van de te Kanagawa aanwezige Nederlanders ontvangen. Men verneemt dat de commissie lot oprigting van eenen zoologisch- botanischen tuin alhier uit haar midden heeft benoemd eene commissie van beheer, aan welke de eindregeling dezer zaak is opgedragen. Deze commis sie bestaat uit de navolgende hh.: W. D. A. M. baron van Brienen van de Grootelindt, kamerheer des konings(voorzitter); dr. L. H. Verwcy, (tweede voorzitter); W. J. van der Schoorenparticulier; Hermans, fabrie- kanl; Keurenaer, kassier, (thesaurier); P. van Rees, oud-resident van Ba tavia; L. F. Revius, particulier, (secretaris). Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld eene brochure, getiteld: »Het onregtmatige, ondoeltreffende en hoogst nadeelige der armenwet, in hare bepalingen omtrent het domicilie van onderstand, door mr. G. A. IJssel de Schepper, lid der staten van Overijssel." Den 23sten dezer zal voor het prov. geregtshof in Zuidholland behan deld worden de zaak van J. Speijcr en zijne vrouw M. van Vliet (van Rot terdam), beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij niet te voorzien was dat geen mensclienleven in gevaar kon worden gebragl. De eerste beseh. heeft eerst beleden dat hij den brand had gesticht om zich door de assurantie-penningen te verrijkenmaar later deze verklaring inge trokken. Dc vrouw heeft niet stellig maar toch ingewikkeld schuld beleden. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BEbGIE. BRUSSEL, 2 Augustus. Dc aartshertog Maximiliaan en prinses Charlotte zijn gisteren naar Os- lende vertrokken en hebben zich daar ingescheept, om zich naar Engeland te begeven, ten einde aan koningin Marie Amelie een bezoek te brengen. De leden van den gemeenteraad der hoofdstad, welke hun ontslag hadden genomen omdat de stedelijke geldleening door de regering niet be krachtigd was, zijn nagenoeg eenstemmig herkozen. Het grootste gedeelte der kiesbevoegden heeft zich echter van stemmen onthouden. ENGELAND. LONDEN, 1 Augustus. Nab\j Liverpool is de groote louwslagerij der hh. Garnock, Bibby en C°. lol den grond toe afgebrand, waarbij een inspecteur der policie door een instortenden muur hel leven heeft verloren. Ten gevolge van dezen I waardoor eene schade van meer dan 20,000 is veroorzaakt, zullen rende geruimen tijd meer dan 300 arbeiders van werk verstoken zijn In den nacht van Zondag II. is het barkschip Mary Ann Du<r kort na het vertrek van Bristoldoor een Amerikaansch schip met zoo t i kracht aangezeild, dat het in weinige minuten in de diepte verdween waarbij de geheele bemanning, op drie personen na, het leven verloor Te Beverley (Yorkshire) nam dezer dagen gedurende een hevig onw'eder een landman met zijne drie kinderen de wijk onder eenen hoogen boom doch op denzelfden oogenblik trof de bliksem dit hoogste punt in het veld eó doodde den man en 2 kinderen; het overblijvende kind was een tijdlij» van het spraakvermogen beroofd, doch is sedert hersteld. Handelsberigtcn uit New-York melden dat de bedrijvigheid er ten volge van den oorlog grootelijks verflaauwd was, en dat de -./in? reeds zorgbarend begon te worden. Er waren een aantal handelshuizee bankroet gegaan, of in dc noodzakelijkheid gekomen om hunne betalingen te schorsenen men vreesdedat er nog meer ongelukken van dien aard zouden volgen, bepaaldelijk in den graanhandel, daar er in den prijs »aj granen en meel eene ongemeene daling had plaats gehad. De graanoow scheen in de Verecnigde Stalen de gemiddelde opbrengst van goede jareiuj zullen bereikendoch de zomer was er tot nog toe zeer koel geweest. Op 16 Junij is het schip Berenice bij het inkomen van de Tafelbaai op een rots gestrand en verbrijzeldwaarbij zes passagiers en een matrooj omkwamen. Op den 4den Mei heeft in de nabijheid van Point-Reyes, aan dc Cali- fornische kust, het Amerikaansch clipperschip Sea Nymph, kapitein Bar- ding, ten gevolge van een zwaren mist, schipbreuk geleden. Van de27 man der equipage zijn 7 omgekomen. De overigen zijn gered en hebben grootendeels hun behoud te danken aan zekeren te Poinl-Reyes gevestigde Nederlander, H. Tulleners, van Rotterdam, die, in weerwil van de sterke branding, zich met een touw om het midden herhaaldelijk in de golven heeft begeven. FRANKRIJK. PABUS, 1 Augustus. De twist, die te Rome heeft plaats gehad tusschen den opperbevelhebber van het Fransche leger en den minister van oorlog van Paus Pius IX, blijft hier steeds dc aandacht bezig houden. De vrijzinnige dagbladen zijn van meening dat, na dit voorval, Frankrijk niet langer den tegenwoordige! slaat van zaken mag laten voortduren, maar zijne troepen uit Rome moet terugtrekken. Het is echter niet waarschijnlijk dat het zoo ver zal komen; met de aftreding var. den heer de Mérode zal de zaak wel afloopen. Au den generaal Goyon wordt hier hooge lof toegezwaaid; zonder zijne geest kracht zou zelfs de Paus de gevangene van zijn minister zijn geweest a Rome slechts een nieuw Coblenz tegenover Frankrijk. Naar men zegt heeft de heer Me'rode, in zijnen twist met generaal Goyon, van den keizer sprekende, het woord coquin gebezigd. De Monde wederspreekt het gerucht dat de heer de Mérode van den ge neraal dc Goyon verschooning heeft gevraagden voegt daarbjjdat er ook geene reden bestond om verschooning te vragen, dewijl de pauselijke mi nister van oorlog zich bij dit voorval, gelijk behoorde, door levendig gevoel van de waardigheid des II. Stoels heeft laten leiden. -r- In de rue Ie Chateau d'Eau zijn twee aanzienlijke percelen door brand vernieldhet eene een magazijn van billarten en het andere een magazijn van koloniale houtwaren. De correspondent van de Indép. Beige alhier schrijft aan genoemd blad: Zoo even verneem ik dat paler Jacobus, aan wien graaf Cavour ge biecht heeft, te Rome gevangen genomen en aan de reglbank der inquisitie overgeleverd is. Ik kan zoo iets moeijeiyk gelooven. Laten wij de beves tiging van dat berigt afwachten. ITALIË. Volgens de Angsh. Zeit. zouden er te Napels gedurende dc maand Juljj niet minder dan 57 moorden zijn gepleegd. Volgens berigien uil Napels heeft de reactie in de laatste dagen her haaldelijk pogingen aangewend, om ir. onderscheidene provinciën tegelijk eene vereenigdc beweging tol stand te brengen. In de provinciën Bari, Otranlo, Basilicala en Capitanata heeft zij evenwel overal de nederlaag gele den. Bij die gelegenheid zijn aan hare zijde een aantal dooden gevallen. De generaal Cialdini was van meening dat hij, indien zijne wapenen voorspoedig bleven, binnen een 2-tal dagen meester van de reactie zou zijn. De Paus heeft dezer dagen voorgeschreven openbare gebeden te bol den met het doel om Gods verbolgenheid tegen degenen, welke in de onder scheiden deelen van Italië laatstelijk aanslagen en heiligschennis hebben ge pleegd te doen bedaren. Een daartoe strekkend mandement van den kardinaal Patrizi is in het officiële dagblad van Rome, van 25 Julijjl-, uitgevaardigd. ««§TENRIJK. WEENEN, 30 Julij. Zondag II. heeft er des namiddags alhier en in de omstreken een ge duchte storm gewoed, welke 'eindelijk in een orkaan is overgegaan. Dele veld slaande oogst en het ooft zijn geheel vernield, en het gemaaide gras weggevoerd. De kracht van den storm was zoo groot, dat de ramen, welke er aan bloot stonden, werden ingedrukt. In een gedeelte der hoofd stad, dat meer dan andere is geteisterd, zijn meer dan 40,000 ruiten ver brijzeld. Op het glacis der Josephstadwaar de gewone kermis werd ge houden, zijn al de opgeslagen kramen omgewaaid en is aan de eigenaren een zeer groot verlies toegebragt, dewijl de uitgestalde voorwerpen schier alle zijn vernield of bedorven. De beraadslagingen van de commissie, door den Hongaarschenlanddag benoemd om een antwoord op het keiz. rescript zanten te stellen, duren lan ger dan men verwacht had. De zaak schijnt even langzaam behandeld te

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2