leydsche courant. N". 93. MAANDAG 5 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ail Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar- de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN3 Augustus. De heer G. Aalbersberg, heel- en verloskundige alhier, die gisteren mogt gedenken aan de vervulling zijner 25-jarige praktijk, ontving hij die gele genheid de hartelijkste blijken van belangstelling. Verschillende deputation kwamen hem op dezen dag hunne heilwensehen brengen, zoo als van de afdee- liug Leyden en omstreken der maatschappij tot bevordering der geneeskunde, van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, van hh. stads doctoren en chirurgyns enz., terwijl voorts velen zijner vrienden op ver schillende wijzen van hunne deelneming deden blijken. Tot een blijvend aandenken aan dezen voor hem zoo heugclijkcn dag werden den jubilaris onderscheidene geschenken aangebodenwaaronder eene prachtige feestbo kaal, die zijne oud-leerlingen hem vereerden als eene dankbare erkenning van hetgeen zij aan hem te danken hadden. Deze hulde zal zeker voor liem niet de minst streclenae geweest zijn. In de maand Julij zijn binnen deze gemeente geboren 140 kinderen, als: 74 zoons jsn 72 dochters; waaronder is begrepen ée'n paar tweelingen. Overleden 93 personen, als: 20 mannen, 10 vrouwen, 34 zoons en 23 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 0. Voltrokken 34 huwelijken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 108 tot 125 personen. In het verslag, dat door het Hbl. omtrent de algemeene tentoonstel ling van nijverheid te Haarlem wordt gegeven, leest men betreffende de 3de hoofdafdeeling (manufacturen) o. a. het volgende: Ofschoon de lakens van de weinige fabriekanten, welke in dat vak geëx poseerd hebben, zich over hel algemeen door kwaliteit, scheering en apprêt buitengewoon goed voordoenonderscheidt zich vooral de heer B. F. Krantz (iirma J. J. Krantz en Zn., te LeydenN°. 512) door zijn fabri kaat van voortreffelijke qualiteit. De fabrikaten (N°. 511) van van Iloven en Rutil en (N°. 518) Van Binterim schijnen ons zeer aanbevelenswaardig toe. Te bejammeren is het dat een aantal irtfiglingendie evenzeer schoouë en deugdelijke fabrikaten leveren, op deze tentoonstelling niet zijn ver tegenwoordigd. De duffels, baaijen (die zacht en daarbij kernachtig en ge lijk van draad zijn), bevers en Friesch vinden goede vertegenwoordigers in de fabrikaten van Ledeboer en Zonen (N°. 513), Pollet en Zonen (N°. 515) en Eerstens (N°. 514) te Tilburg, terwijl ook het geribde buckskin van den laatslen een zeer goed fabrikaat schijnt te zijn. Na gewezen te hebben op het fraaije wollen damast van J. en A. 1c Poole (N". 519), te Leyden, slaan wij stil bij zijne twee soorten polemiet, een artikel op Overzecsche markten nog steeds gaarne gezien en door gecnc builenlandsche industrie verdrongen. Een ander product, dal boven alle builenlandsche voortbrengselen zijne voortreffelijkheid blijft bewaren, de bewondering des vreemdelings voortdu rend opwekt en zich ter tentoonstelling, vooral in hetgeen (N°. 522—527) door J. C. Zaalberg en Zoon, J. J. Hoogeboom en Zoon, Gebrs. van Wijk en O.J. Scheltema Jz.J. Zuurdeeg en Zoon, te Leyden, is ingezonden, 2eer voordeelig voordoet, zijn de wollen dekens. Met bijzonder genoegen verwijlen wij vooral bij de producten der ecrslgenoemdente Londen zeer hewonderd en met de eenige medaille, die in het vak der geweven wollen sloffen is uitgereikt, bekroond. Bij vele der tentoongestelde artikelen be wondert men nog altijd den graad van volkomenheid, door Leyden in dien tak van nijverheid verkregen. Nog altijd vertoont zich hier dezelfde zacht heid, molligheid en blankheid, waardoor tevens de kleur der niet vervloeide strepen te helderder en fraaijer uitkomt. Ook de twee ponceau-dekens met zwarte strepen zijn uitmuntend. Onder het door anderen ten toon gestelde vindt men mede veel schoons. Bovenal verdienen ook de ruggs met witte figuren op gekleurden grond, van Zaalberg en Zoon, hier de aandacht. Bij het dep. van finanliën is ontvangen een officieel berigt van de Britsche post-administralie, waaruit blijkt dat lot de herstelling der opge heven tweede maandelijksche brievenmaal naar Singapore, Penang en China besloten is, en dat zulks spoedig voortgang zal hebben. Als een gevolg van dezen maatregel kan ook de heropening van de tweede gelegenheid tot verzending uit dit rijk naar Ned. Indid nog in den loop dezer maand wor sen te gemoet gezien. Indien de vroeger bepaalde dagen van expeditie of andere daartoe betrekkelijke voorschriften eenige wijziging mogten onder daan zal dit nader ter algemeene kennis worden gebragt. De minister van oorlog heeft ter kennis van gegadigden gebragt dat et- voor ongehuwde personen gelegenheid bestaat om als stafmuziekant van de 3<ie kl. bij hel corps stafmuziekanlen te Batavia geplaatst te wordenen wel voor de volgende instrumenten, als: 2 B klarinetten, 1 trompet, 1 cornet, 1 hoorn en 1 trombonne. De voorwaarden werden door de Staats-Cour. van heden medegedeeld. In de vergaderingen van de synode der Ned. herv. gemeente, in den loop dezer week gehouden, was aan de orde de zamenslelling van een reglement voor de verkiezing van kerkeraadsleden tot uilvoering van art. 23 van het Algemeen Reglement. Zoodanig reglement werd door haar voor- loopig vastgesteld, om aan de consideratiën der provinciale kerkbesturen en classicale vergaderingen onderworpen te worden. Volgens dit reglement ge schiedt de verkiezing van ouderlingen en diakenen door de meerderjarige mans-lidmaten, voor zooverre zij niet gealimenteerd en niet gecensureerd zijn; regtslreeks in gemeenten van niet meer dan honderd slemgeregligden en in de overige door kies-collegiënterwij! evenwel aan de evengenoemde gemeenten de bevoegdheid gelalen blijft, om hun regt tot verkiezing van kerkeraadsleden mede door kies-collegiën uit te oefenen. De kies-collegiën bestaan voor een derde uit den kerkeraad, voor twee derden uit gekozenen door de stemgeregtigden; verkieskaar zijn alle slemgeregligden, die, daar waar het mogelijk is, bij huur of koop voor zich of huu gezin, eene eigene plaats in de kerk bezitten, of in den kerkdijken omslag betrokken zijn, of op eene andere wijze ten behoeve van de kerk jaarlijks bijdragen. De predikantsberoeping geschiedt, behoudens regten van derden, door den ker keraad. De synode heeft, door regelen bij de verkiezing der leden van het kies-col- legie in acht te nemen, voorzien in de moeijelijkhedenwelke in de grootcre gemeenten uit te groote talrijkheid der kies-collegiën zouden ontstaan; en heeft ook gemeend het aan de gemeenten te moeten vrijlaten, of zij al of niet in de wijze van benoeming van ouderlingen en diakenen verandering verlangen. De synode heeft ook besloten zich bij adres tot den minister voor de zaken dec herv. eeredienst te wenden met verzoek dat Z. Exc. lot opheffing der koninklijke, en, waar dit mogelijk is, der particuliere collaliën, en, waar dit niet mogelijk is, tot uitoefening van het coliatieregt, die maatre gelen neme, welke haar het meest dienstig zullen toeschijnen. Uit Haarlem meldt men dat de inspecteur voor de industrie hij het ministerie van binnenl. zaken in België, op last zjjner regering, zich der waarts zal begeven, ten einde de algemeene tentoonstelling van nijverheid te bezigtigen. Den 13dcn dezer maand zullen uit het kamp te Milligen weder naar hunne garnizoenen lerugkeercn de eseadrons kavalerie, die den 13den der vorige maand dat kamp hebben betrokkenwaarmede alsdan het eerste kamp te Milligen afgeloopen is, terwijl de troepen, die het 2e kamp zullen uitmaken s het den 16den en 17dcn dezer zullen betrekken. De Gron. Cour. deelt het volgende voorval mede, dat op nieuw het bewijs levert hoe misbruik van sterken drank alle menschelijk gevoel kan verstompen. De touwslagersknechl J. SI.die zich zeer dikwijls aan jenever te buiten ging, had Woensdag avond zijn zoontje, een knaap van omstreeks 13 jaar, uitgezonden om eene boodschap te verrigten, hem een zooge naamd weekboekje medegevende. Teruggekomen, had de jongen het boekje verloren, en aangezien daarin onderscheidene posten voorkwamen, die het daglicht schuwden, geraakte de vader over dat verlies in woede, en koelde zijne drift aan den knaap. Na hem op eene geduchte wijze te hebben ge slagen, moet de ontaarde vader aan zijnen zoon gezegd hebben, dal deze zich maar moest ophangen of verdrinken, zoo hij niet in nog ergere mate geslagen wilde worden. Het kind is hierop weggeloopen en heeft den ge- heelen nacht rondgedoold, totdal het des morgens omstreeks 5 uur in wan hoop werkelijk een einde aan zijn jeugdig leven gemaakt heeft, door zich in de Spinhuisgracht alhier te verdrinken. Zeer kort daarna werd het lijk uit het water gehaald, maar ook toen heeft de onnatuurlijke vader nog gceue poging willen in het werk stellen om door hel inroepen van genees kundige hulp de levensgeesten, die waarschijnlijk nog niet geheel ver dwenen waren, te doen terugkeeren. Naar men verneemt, is genoemde persoon in handen der justitie. In de gemeente Iloogerheiden (Noordbrabanl) heeft II. Dingsdag het volgende voorval plaats gehad. Twee arbeiders-vrouwen, welke sedert lang met elkander in onmin leefden, waren dien dag weder als naar gewoonte aan het vechten. Daar de overwinning lang onbeslist bleef, liep een der strijdende (zijnde de dochter van een gewezen veldwachter), naar huis en kwam met een geladen geweer terug, waarmede zij hare tegenpartij een schol in het been loebragt, waarvan de gevolgen nog niet te voorzien zijn. Door de politie is aanstonds van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt, en ziet men met gespannen verwachting den afloop dezer zaak te gemoet. (/V. li. C.) Volgens eenen bij het dep. van marine ingekomen brief is het stoom schip Amsterdamonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. P. G.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1