Per Telegraaf. Stivgcrlijfcc Slattb. is de elingen IS der je nationale vereeniging te Gotha heeft éene vergadering gehouden en eene verklaring uitgegeven, waarin zij haar leedwezen uitdrukt over den aanslag «P het leven van den koning van Pruissen en zich tegen de bewe- ringen van de ultra-behoudende parlij, als of zij tot dergelijke misdaden scheep, wordt geeft, verdedigt. Eene algemeene vergadering der vereeniging I Cp 23 Augustus te Heidelberg plaats hebbenen daarin zulten o. a. be handeld worden eenige voorstellendie de strekking hebben om tot de een heid van Duitschland te geraken. in de nabijheid van Jena is dezer dagen professor Wachter ver- noord en beroofd aan den weg gevonden. De dader van dezen moord noet een 19-jarige timmermansknecht uit Lobeda zijn, Rodeck genaamd, jic eerst een halfjaar geleden uit de gevangenis is ontslagen, waartoe hij negens diefstal was veroordeeld. Hij heeft zich onmiddellijk na het plegen der^gruweldaad op de vlugt begeven, maar is te Schirnewitz gevat. Aan bet te Neurenberg gehouden groot Dnitsch zangersfeest hebben „iet minder dan 5500 zangers deelgenomen. Te Leipzig is op den 22stcn dezer overleden de bekende philoloogde hoogleeraar Gregor Wilhelm Nitzsch. Hij was geboren in 1790 en heeft de vruchten zijner studiën die bijna uitsluitend aan Homerus en zijne gedich ten gewijd warenin meer dan een geschrift medegedeeld. Te Dessau is de heer Nulandt, president der daar gevestigde bank, in hechtenis genomenonder verdenking van geldenten bedrage van onge veer 90,000 th.ten nadeele van den slaat verduisterd te hebben. OOSTENRIJK, WEENEN, 27 Julij. De keizerin zal zieh tegen den herfst naar Caïro begeven. Voor zij echter derwaarts vertrektzal de keizer haar op Corfu gaan bezoeken. Naar men uit Peslh meldt heeft de landdag eene commissie benoemd van 10 'edenom een ontwerp-antwoord vast te stellen op het rescript des keizers. In die commissie zijn alle onderdeelen der verschillende partijen vertegenwoordigd, terwijl het voorzitterschap is opgedragen aan den heer Deak. OOST-INDIE. BATAVIA, 14 Junij. Het totale cijfer der door den regerings-commissarisjhr. mr. H. C. van der Wyck, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood beschikbaar gestelde gelden bedraagt tot op heden ƒ219,000verdeeld als volgt: Bagelen 104,000; Banjoemaas ƒ75,000; Soerakarta 35,000; Kadoe ƒ5000. Door tusschenkomst der hoofden van gewestelijk bestuur op Java werden door eenige vereenigingen van handel of Weldadigheid overgemaakt aan geld en kleedingstukken eene waarde van ƒ35,062 68, verdeeld als volgt: Bagelen ƒ5262.80; Banjoemaas ƒ8157.80; Soerakarta 10,313.25; Kadoe 850; Djokjokarta ƒ7141.90. Voorts speciaal voor de residentiën Bagelen en Soerakarta eene waarde aan kleedingstukken van ƒ3336.93. Ongerekend deze gelden en kleedingstukken werd van verschillende zijden aan de Europesche gemeente te Banjoemas gezonden eene aanzienlijke hoe veelheid kleedingstukken en mondbehoeftenwaarvan de waarde niet is kunnen worden opgegeven. Achtereenvolgens is ten behoeve der noodlij denden van Midden-Java overgemaakt eene som van ƒ254,062.68 en blijft alsnog ter beschikking van den gouvernements-commissaris eene som van 53,502.68i. Dit overschot, benevens de aanzienlijke uit Nederland te ver wachten liefdegiftenzullen grootendeels zeer nuttig kunnen worden be steed om de bevolking van Bagelen, wier velden verwoest zijn, met een verlies aan padi van meer dan een millioenen welke dien ten gevolge tol den volgenden padi-oogst aan gebrek zal zijn blootgesteldte gemoet te komen. Voor zulk een gebrek behoeft geen vrees te bestaan in de andere gewesten, in welke betrekkelijk veel minder velden verwoest en voedings middelen in genoegzamen voorraad aanwezig zijn. Op 27 Mei zijn de pentinggih en 5 andere personen van de dessa Pat- jitan, district Rengel, afd. Toeban, door den bliksem getroffen. Zij waren gezamenlijk in eene goeboek om de rijstvelden te bewaken. Twee van hen zijn dadelijk overledenterwjjl later nog een derde is gestorven. Op twee andere plaatsen zijn nog drie personen door den bliksem getroffen cn ge dood. In het Bat. Hbl. leest men het volgendeDe berigten van de Z. en O. afdeeling van Borneo blijven steeds van denzelfden aardvan een nieuwe cn ernstige poging, die de onzen hebben in het werk gesteld om zich van Antasari meester te makenis de uitslag nog onbekend. Hier en daar heb ben kleine schermutselingen plaats gehaddie natuurlijk weinig of niets toebrengen tot het einde van dezen schijnbaar eindeloozen krijg. De vol harding onzer officieren en manschappen in een zoo afmattenden en on dankbaren strijd is bewonderenswaardig. Van Djokjokarta zijn per telegraaf berigten ontvangen omtrent een poging tot opstand, door een klein aantal kwaadwilligen aldaar beproefd, die ech ter van weinig beduidenden aard schijnt geweest te zijn en dadelijk met kracht is onderdrukt. De firma Mac MillanMarten en (X te Soerabaija heeft hare betalin gen gestaakt; men begroot het passief op ƒ750,000. Op het eiland Simo, een der Baloe-eilandenis op 2 Maart, door eene zeebevingeene groote verwoesting aangerigt. Voor het onheil waren op bet eiland 120 huizen en 1045 zielenop dien ongelukkigen dag werden Ternield 96 huizenen kwamen 675 menschen om behalve 103 menschen die daar tijdelijk gevestigd waren. Volgens mededeeling van menschendie gelukkig genoeg waren den dood te ontkomen, ofschoon zij familiebetrekkingen, have en goed verloren, wer den kort na den aardschok zware slagen gehoord als van verwijderde ka nonschoten waarop zij op grooten afstand in zee eene golf zagen naderen die volgens hun zeggen de hoogte van een volwassen klapperboom had, en met woedende kracht op het eiland sloeg; eene onmiddelijke vlngt redde slechts enkelen het leven, de anderen werden door hel water bereikt en medegesleept, behalve degenen, die tusschen het struikgewas bleven hangen of de fflagt en tegenwoordigheid van geest hadden, zich vast te klemmen. De den dood ontkomenen waren door het heen en weder slingeren en het slooten tegen steenen en hoornengekneusd en gewondaan de gevolgen waarvan nog menigeen overleed. Drie zulke golven volgden elkander op. Wonderbaarlijk is de wijze, waarop enkele personen behouden bleven; zoo werd een kind van omstreeks ée'n jaar oud, een paar dagen na de ramp, teruggevonden in de kruin van eenen 12 a 15 voet hoogen klapper boom. Hoewel bedekt met wonden en lijdende aan koorts, was het nog in leven. Een ander kind werd levend gevonden aan de borst der doode moeder. Op Sumatra's westkust hebben aanhoudend aardbevingen plaats. Men kan met zekerheid mededeclen dat de Evangelisatie der Batla- landen met kracht zal worden voortgezet. Behalve de daar reeds werk zame zendelingen worden eerstdaags te dien einde verwacht de zendelin gen van Dalen. Klammer en Denninger met hunne echtgenootenalsmede de zendeling Heine. De drie laalstên zijii uitgezonden door hel Barnier of Rijnsche zendelinggenootschap, slaande onder de bijzondere bescherming van den koning van Pruissen. Deze zullen spoedig door meerdere gevolgd wor den. Eerstdaags zal het woordenboek en spraakkunst der Toba-dialecten bewerkt door den heer Neubronner van der Tuuk, verkrijgbaar zijn. Een groot gedeelte der vertaling van den Bijbel, door genoemden heer bewerkt, is reeds verkrijgbaar gesteld. TURYN, 29 Julij. Uit Rome meldt men dat de biechtvader van graaf Cavour aldaar aangekomen en bij den Paus ten gehoore toegelaten is. De heer Nigra vertrekt heden avond naar Parijs. PARIJS, 29 Julij, De keizer zal Woensdag te Fontainebleau terugkceren en omstreeks 19 Augustus naar het kamp van Chdions gaan. Het schijnt zeker te zijn dat de koning van Pruissen de uilnoodiging, om het kamp te bezoeken, heeft aangenomen. De alhier ontvangen berigten uit de llerze- gowina luiden niet gunstig voor de Turken. MARSEILLE, 29 Julij. Uil Rome meldt men van den 27sten het volgende: de pauselijke gendarmerie heeft op de grenzen eenige personen in hechtenis genomendie deel uitmaken van democratische benden. De opgewonden parlij brengt de naburige landen in beweging, teu einde eenen inval in den Romeinschen staat te bewerkenwaartegen de Italiaansche autoriteiten zich nog verzetten. De intendant van Perugia heeft een comité' ontbonden, dat voor eenen inval ijverde en verdacht werd van met Mazzini te heulen. Men verzekert dat de Fransche regering aan den Paus op nieuw de verklaring heeft toegezonden dat zij alle gewelddadige ondernemingen zou verhinderen. PARIJS, 30 Julij. De keizer heeft den generaal Decaen naar Santander gezonden, ten einde de koningin van Spanje te begroeten. De keizer heeft teVichy de generaals Fleury, die uit Turyn is teruggekeerd, en Montauban, bevelhebber onzer troepen in China, ten gehoore ontvangen. LISSABON, 29 Julij. RO.) De onlusten in Algarvië duren voort. De korvet Estephania is met troepen naar Javana vertrokken. Volgens gerucht hebben er ook onlusten te Viana plaats. ROME, 28 Julij. RO.) De heer de Grammont is steeds te Vichy. Hij heeft den keizer zeer gunstig gestemd gevonden ten opzigte van den Paus, en dientengevolge den markies de Cadorezaakgelastigde bij de Fransche legatie, aangespoord zijn gedrag te Rome naar de inzigten des keizers te regelen. Keizer Napoleon heeft den markies gelast aan den Paus de verzekering te geven, dat hij Rome en de Pauselijke waardigheid altijd, tot eiken prijs en in ieder geval zal verdedigen, zelfs wanneer de Pauselijke zetel vacant mogt worden. HEKHNIEITW». ZUTP11EN, 27 Julij. Door den kerkeraad der evang. lulh. gemeente is, wegens hel bedanken van ds. Stalius Muller, Ie Schiedam, het volgend 6-laI van predikanten geformeerd: DD. Westhoff, te Middelburg, van Schouwen burg, te Wildervank en Veendam; Martens, te Helder c. a.Beudekerte Edam; Plaat, te Harlingen; Brnyn, te Monnikendam. AKADERIE-NIEIIHS PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCflOOL. Den 27steD Julij de heer L. Fangman, med. doet., van Leyden, in de heelkunde. ONDERTROUWD: P. H. Steenhauer, jm. 30 j. en W. S. Stokhuyzen,jd. 23 j. J. Sira, jm. 23j.enE. llasselbach jd. 24j. H. Goebertus, jm. 28j. en C. Braggaar, jd. 26 j. P. van Heusden, jm. 24 j. en S. Ju, jd.25 j. J. Spek, wedr. 36 j. en M. Willemse, jd. 32 j. J. H. van Leeuwen, jm. 34 j. en A. van Es, jd. 25 j. F. Diemeijm. 44 j. en A. Einhouts, jd. 46 j. G. Decker, jm. 33 j. en J. Deelen, jd. 25 j. P. Zwanenburg, jm. 30j. en C. de Vries, wede. 51 j. 245ale Staats-koteriJ. Trekking der Vierde Klasse. late Trekking. BK 16673 een prijs van ƒ25,000. N°. 6902 een prijs van ƒ2000. N". 3577 een prijs van ƒ1500. N°. 17217 een prijs van ƒ1000. 2<ic Nos. 5632, 11154 en 14692 ieder een prijs van ƒ1000.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3