liet genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën hield zijne 31ste jaarlijksche vergadering op den 17den en 18den dezer maand te Zutphenonder het voorzitterschap van dr. H. J. Matthes J.Cz., rector van het stedelijk gymnasium te Zutphen. Hel gemis eener wet op het middel baar onderwijs deed ook hier zijnen nadeeligen invloed gevoelen, daar de voor onze gymnasiën en Latijnsche scholen op zoo verschillende tijden ge stelde groote vacantie als de voornaamste oorzaak mag beschouwd worden van de geringe deelneming der leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en Latijnsche scholen en van de slechte opkomst der leden. Van de 50 leden was er dit jaar slechts weder een 12-lal ter vergadering tegenwoordig. Bij talrijker deelneming zoude dit genootschap als orgaan van alle gymnasiën en Latijnsche scholen le krachtiger zijne stem kunnen verheffen, waar het geldt de verdediging der eer en de behartiging der belangen van het gymna siaal onderwijs. Ten gevolge eener herziening der wetten zullen voortaan ook niet gegradueerde leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en Latijn sche scholen als buitengewone leden des genootschaps kunnen worden aan genomen. K.enL.B Te Wilp (Groningen) had dezer dagen het volgende voorval plaats. Een jong mensch aldaar, in de loling gevallen, en verpligt om zelf te die nen, had zulk een tegenzin in den militairen stand, dat hij deserteerde, liij de ouderlijke woning teruggekomendurfde hij die niet binnentreden maar verschool zich in een schuurtje, waar hij een geruimen tijd zonder het genot van eenig voedsel doorbragl. Toen hij eindelijk gevonden werd, wilde men hem, uit vrees voor de gevolgen, zoo spoedig mogelijk naar zijn regiment doen terugkeeren en geleidde hem daartoe naar Deventer; maar onderweg wist hij zich onder eenig voorwendsel van zijn geleider te ontslaan en poogde zich met een scheermes van het leven te berooven. De wond schijnt echter niet doodclijk te zijn, zoodat hg thans naar het gasthuis te Deventer is overgehragt. Te Goes hebben de leden der kamer van koophandel en fabrieken hunne betrekking nedergelegdop gronddat de kamer sedert October II. ten gevolge van het vertrek van der. heer Schetsberg naar elderszonder secretaris is, en tot heden geen geschikt persoon voor de gratis-waarneming dier betrekking zich heeft aangebodenterwijl de gemeenteraad weigert eene som van ƒ50, ter bezoldiging van eenen secretaris, uit de gemeente kas toe te staan. 's GRAVENHAGE30 Julij. Z. M. heeft den heer Berg van Middelburgh, raad van legatie bij het Nederl. gezantschap te Parijs, benoemd tot officier van de orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tol rector magnificus der hoogeschool te Gronin gen voor het akademiejaar 1861—1862 den hoogleeraar H. C. van Hall. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den grooten staf van het leger, tot getieraal-majoor en bevelhebber in de 7de militaire afd., den ko lonel W. J. Knoop, kommanderende het 6de reg. infanterie; bij het wapen der infanterie: te belasten met het bevel over het 6de reg., den luit.-kolonel C. A. T. Vogelvan het corpste benoemenbij het reg. grenadiers en jagers, lot majoor den kapitein lstc kl. BI. van Doorninck, van het corps; bij het lsle reg., tot majoor den kapitein lsle kl. 11. Roelofsz, van het 6dc reg.; bij het 2de reg, lot kapitein 3de kl. den lsten luit.-adjudant W. J. Stolkert, van het algemeen depót van disclipline; bij het 5de reg., tot kapi tein 3de kl. den lsten luit. H. van Alphen de Veer, van het 4de reg.; bij het 6de reg., lot luit.-kolonel, den majoor F. W. Hirschmann, van het reg. grenadiers en jagers; in activiteit te stellen bij het reg. grenadiers en jagers, den kapitein P. BI. Netscher, thans op non-activiteit. Door een tuinman te Apeldoorn is aan den koning aangeboden een meloen van 23 halve Ned. ponden. Z. M. heeft dit geschenk aan den prins van Oranje in het kamp te Blilligen toegezonden. Blen verneemt dat de graaf von Königsmarck, Pruissisch gezant bij het Nederl. hof, zijn ontslag uit die betrekking verzocht heeft. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Op 1 Aug. aanst. zal alhier de 6dl! bijeenkomst plaats hebben van af gevaardigden der Duitsch-Oostenrijksche telegraaf-vereeniging. Behalve door Nederland, dal door den heer W. C. A. Staringh, chef der afdeeling nijver heid en telegrafie van het ministerie van binnenl. zakenzal vertegenwoor digd worden, zijn daartoe gemagtigden benoemd door Oostenrijk, Pruissen en Mecklenburg-Schwerin BeijerenSaksenHanoverWurtemberg en Baden. Gisteren had de verloting plaats der door de commissie van beheer over de tentoonstelling van kunstwerken alhier aangekochte stukken. Prij zen zijn gevallen op den05. 226, 414, 528, 561, 570, 599, 666, 687, 861, 1063, 1108. AI de overige loten ontvangen eene lithographie naar eene schilderij van Verveer en nos. 794 en 884 daarenboven nog eene lithographie naar Böser, als eerst en laatst uitkomend lot. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak van N. van Efferen, sjouwer te Dordrecht, beschuldigd van poging lot moedwilligen doodslag met voorbedachten rade. Het hof heeft hem daaraau niet schuldig verklaard, doch hem, wegens poging lot moedwilligen manslag, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Gelijk reeds gemeld is heeft de commissie, belast met den bouw van een diaconie-weeshuis voor de Ned. lierv. gemeente alhier, eene prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerp van een gesticht lot verpleging van 350 weezen. De plannen kunnen ingezonden worden tot 15 November aanst.; de ontwerper van het der bekrooning waardig gekeurde plan zal ƒ800 be komen, van hel naast bijkomende ƒ350. De commissie behoudt zich voor aan de andere, welke zij zou willen aankoopen, ƒ300 toe le kennen. De berekening van het geheel der bestekken is op ƒ180,000 gesteld. Zaturdag namiddag geraakte een 13-jarige knaap, al spelende, met zijne beenen in eene machine aan de fabriek van de firma Enlhoven te 'sHage, met dat gevolg, dat heide beenen zwaar gekneusd werden. Terwijl een 1 heelkundige zich bezig hield met het ampuleren van het eene been is s knaap bezweken. Blen verneemt dat in het verslag van het verhandelde in de afdeelinee van de tweede kamer der staten-generaal ter zake van de begrooting der staats-spoorwegendat reeds is vastgesteld en eerstdaags het licht zal zien. ernstige bezwaren tegen al de vaste bruggen hier te lande worden aange voerd ook uit een technisch oogpunt. Die bruggen zouden om de vaart zeer hoog moeten zijn, en tot het dragen dier ophoogingen wordt onze bodem ongeschikt geacht. BUITENLANDSCQE BER1GTEN. Het ontslag BELfilE. BRUSSEL, 29 Julij. door burgemeester en schepenen dezer stad ingediendis door den koning niet aangenomen. In de gemeente Achel heeft op den 20sten dezer weder eene verschrik kelijke misdaad plaats gehad. Des avonds zijn 3 of 4 personen de woning binnen gedrongen van den ambtenaar der douane Lannoy, tijdens deze voor dienstzaken afwezig was. Zij hebben aan de echtgenoot van dien ambte naar, die reeds te bed lag, met een ijzeren werktuig 8 zware wonden toe- gebragt, zoodat zij meenden dat zij dood was, en daarna het geheele huis doorzocht. Hun buit bestond in eene som van 390 fr. Voor dat de boos wichten vertrokkenhebben zij nog een komfoor met vuur onder het bed van de vronw gestopt, waarschijnlijk met oogmerk om alle sporen van hnn misdrijf te doen verdwijnen. Gelukkig heeft het bed niet spoedig vuur ge- vat, en de vrouw, eenigzins tot zich zelve gekomen, heeft nog eenige kreten kunnen uiten die door de buren zijn gehoord. De toestand dezer vrouw is hopeloos. Van de booswichten is nog geen spoor ontdekt. ENGELAND. LONDEN, 28 Julij. Het lagerhuis heeft een suppletoir crediet van 2,500,000 ten behoeve van nieuwe geblindeerde oorloogsstoombooten goedgekeurd. Zaturdag morgen is eene zware donderbui over de stad getrokken, vergezeld van eenen geweldigen regen, zoodat vele straten in een oogenblik in een zee waren herschapen. Na 5 weken arbeids zijn de spuitgasten er in geslaagd den brand in it dokken bij de London-brug nagenoeg uit le dooven. Hel in de groote riolen uitvloeijende vet of talk is steeds het voorwerp der hebzucht van velen, Tot dit einde begeven zich geringe lieden bij laag water in die riolen en garen het smeer bijeen, hetgeen echter met diefstal wordt gelijk gestel! en reeds verscheiden veroordeelingen heeft ten gevolge gehad. LI. Woensdaj waren meer dan 30 mannen tot zoo ver in die waterloozingen gedrongen, dat hun bjj den opkomenden vloed de terugweg was afgesneden en twee hun ner verdronken; de overigen werden met moeite door openingen opgehaald. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Julij. De Moniteur bevat een keizerlijk besluit, waarbij aan de algemeen; maritime maatschappijvertegenwoordigd door den heer Emile Pereire, ter- gunning verleend wordt tot het in werking brengen eener postdienst nis- sclien -Frankrijk, de Vereenigde Staten en de Antilles, overeenkomstig ói wet van 3 Julij jl.en een besluit, waarbij aan de maatschappij der Mes- sagcries impériales concessie verleend wordt tot het in werking brengen eener postdienst lusschen Suez en China, met verlakkingen naar het eiland Reunion en de Oost-Indische bezittingen van Frankrijk, Nederland en Spanje, insgelijks overeenkomstig de wel van 3 Julij jl. Prins en prinses Napoleon hebben zich te Lissabon naar Canada inge scheept. De heer Mirès zal, vóór de behandeling zijner zaak in hooger beroep, een nieuwe brochure uitgeven. In de gevangenis Blazas mag hij thans zijne bloedverwanten ontvangenzonder aan hel toezigt van een bewaarder te zijn onderworpen. Een blad van Marseille deelt mede dat de Fransch-Belgische suiker raffinaderij te Blarseille, waarvan de eigenaars gefailleerd zijnvoor 1,270,11 frs. is verkocht aan den heer F. Emsensvertegenwoordiger eener Holland- scbe maatschappij, gevormd uit de meest solide Hollandsche reeders. Mei verzekert, dat deze maatschappij voornemens is de fabriek ten spoedigste in werking te brengen. De akademie heeft met eenparige stemmen besloten den eersten prijs Blonthyon (3000 fr.) toe te kennen aan den heer Ch. Lévêque wegens rijt werk: la Science du beau. De Echo de l'Est verhaaltdat in de gemeente Bïogné-ville 8 perso nen overleden zijn, ten gevolge van vergiftige champignons. ITALIË. Uit Turyn meldt men betreffende de leening dat aan de bankiers slechts 42 pCt. is toegestaan van het bedrag hunner inschrijvingen. De koers va» uitgifte is 70 fr. 50 cent.met pCt. commissieloon voor de bankiers en voor de particulieren die voor 100,000 fr. of meer inschreven. Op 29 Juljj wordt de openbare inschrijving geopend om op 5 Augustus weder gesloten te worden. Volgens berigten uit Napels is aldaar de aartsbisschop, mgr. Riari' Sforzain hechtenis genomenen zou uit de bij hem gevonden papieren gebleken zijn dat hij in de dezer dagen ontdekte zamenzwering betrok' ken was. PRUISSEN. BERLIJN, 28 Julij. Te Frankfort a/JI. is het denkbeeld geopperd, ter gedachtenis aan 'skonings redding, uit bijdragen van geheel Duitschland een linieschip Wilhelm I te laten bouwen en aan de Pruissische marine te schenken.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2