courant. leydsche N". 91. !ÏU WOENSDAG 31 JULIJ. *- De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. binnenlandsche berigten. LEYDEN, 30 Julij, Z. M. de koning van Beijeren, met gevolg, heeft heden de stad met een bezoek vereerd, ter bezigtiging van eenige harer wetenschappelijke in- rigtingen. Z. M. heeft o. a. hel museum van natuurlijke historie het mu seum van oudheden en het Japansch museum von Siebold bezocht en bij die bezoeken veel belangstelling aan den dag gelegd. Het niet minder be langstelling bezocht Z. 51. den akademie-luinalwaar hij, onder het geleide van den hoogleeraar de Vriese, al het merkwaardige van die inrigling bezigtigde. 1. M. is aan het hotel Verhaaff afgestapt. Heden was het voor den heer H. A. Reiche, apotheker en secretaris der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt alhier, een gewig- lige dag. llij mogt met dankbaarheid den dag herdenken waarop hij zich voor 50 jaren hier ter stede vestigde, een voorregt te grooter, omdat hem nog op dit oogenblik de krachten en de vermogens worden geschonken om in zijne betrekkingen nuttig werkzaam te zijn. Groot was dan ook de deelnemingdie de waardige man op dezen dag ondervond. Deputatiën van verschillende collegiën kwamen hem hunne gelukwenschen brengen en boden bent tevens ondubbelzinnige blijken van hoogachting aan. De plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, waarvan de heer Reiche het secreta riaat gedurende 24 jaren heeft waargenomenbragt eene hulde aan zijne ver diensten door de aanbieding eener prachtige pendule, terwijl hel chemisch- pharmaceutisehe gezelschap Concordia hem eene fraaije voltaire vereerde. Be jubilaris was door de talrijke en hartelijke blijken van belangstelling levendig getroffen. Dat het hem gegeven zij nog gertlimen lijd voor de maatschappij nuttig werkzaam te zijn, is ook onze wcnsch. Tot inlevering der stembriefjes bij de op heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad, tusschen de hh. S. A. Meerburg en m'. 51. H. A. Lisman, zijn opgekomen uit de wijken 1—4 244 kiezers, en »it dc wijken 5—9 254 kiezers; te zamen 498 kiezers. Op Donderdag aanst., des avonds ten Gj nre, zullen bij gunstig weder door het muziekcorps der schutterij op het Plantsoende volgende muziek stukken uitgevoerd worden: 1. Grande marche, J. C. Schröder; 2. Ouver ture, La Sirène, Auber; 3. Polonaise, W. Wjjsman; 4. Grande fantaisie de l'Opéra Les Diamans de la Couronne, Dunkier; 5. Wanderlieder-Wal- zer, Jos. Gung'I; 6. Pas redoublé. Men leest in N°. 5 van hel Tentoonstelling-nieuwsdat te Haarlem wordt uitgegevenonder de rubriek dekens het volgendeLeyden heeft zijne wollen dekens gezondenen dus kan men verzekerd zijn dat in dat artikel wat goeds is. Waar Schellema (u". 525), Hoogeboom (n°. 523), Zaalberg en Zoon (n°. 522) en Zuurdeeg en Zoon (n°. 527) hunne étalage hebben, zijn wollen dekens te zien, waarnaar bij winterdag namelijk een mensch het hart verdagen zou! Zonder een van de andere heeren in zenders te kort te willen doenmoeten wij ronduit zeggen dat onder al die uitmuntende Schellema ons de uitmuntendsle toeschijnt, terwijl Zuurdeeg zeker de fijnste wol gebruikte, doch eigenlijk hebben de hier genoemde Leydsche dekenfabrikanlcn alle vier zoo veel goeds geleverddat wijwan neer wij tot de jury behoorden, niet gaarne den prijs aan den eencn of aan den anderen zouden toewijzenmaar ze alle vier een geven zouden Op de gisteren gehouden paardenmarkt te Voorscholen waren onge veer 700 paarden aan de lijn geplaatst. Er werdenlegen veler ver wachting, voor buitenlandsche rekening weinig zaken gedaan en, hoewel de goede hoedanigheid der meeste paarden moet erkend wordener kwam niet dan tegen het einde der markt eenige levendigheid in den handel. Of schoon het aantal belangstellenden groot was, verschilde dit, ondanks hel fraaije weder, in het oogloopend met andere jaren. De commissie tot het houden der algemeene verloting, ten behoeve der noodlijdenden door den jongslen watersnood, heeft hekend gemaakt, dat de door verjaring of gunstige beschikking der winners, aan de verlolingskas vervallende prijsvoorwerpenin het openbaar zullen worden verkocht, ten overstaan van den heer notaris Schmoickin het vendu-huis der notarissen 'c 's Gravenhageop Maandag den 19 Augustus e. k.na vóóraf, op later hekend te maken dagen, ter bezigtiging van het publiek te zijn gesteld. De commissie voor de lava-verloting te Delft heeft weder eene som van ƒ2000 gestort in handen van de commissie ter inzameling van liefde giften voor de noodlijdenden op Java, te 's Gravenhagemakende met hel vorige ƒ3200. Bij de commissie voor de algemeene tentoonstelling van nijverheid is een brief ontvangen van den thesaurier des konings, inhoudende, dal Z. M. 'er harer beschikking heeft gesteld een bedrag van 800, om te worden ver deeld als volgt: voor de werklieden ƒ500, voor honderd aarideelen in de 'cleqj ƒ300. Naar men verneemt is de kapitein der artillerie Knoop, werkzaam bij de kon. militaire akademie, op zijn verzoek eervol uit zijne functie bij ge melde akademie ontheven en overgeplaatst bij het 2de reg. vestingartillerie, te Breda in garnizoenterwijl de kapitein van Haeften van het 3de reg. ves tingartillerie, gedetacheerd bij gemelde akademie, definitief bij die inrigling is overgeplaatst. De hh. P. Harling, A. W. 51. van Hasselt en, Roëll, tijdelijke leden der commissie, belast met het afnemen van het eind-examen aan 's rijks veeartsenijschool, hebben een rapport ingediend aan den minister van binnenl. zaken, ter voldoening aan de uilnoodiging van Z. E. om hem, buiten medewerking van directeur en leeraren der veeartsenijschool, te berigten in hoe verre het gehouden eind-examen blijken heeft opgeleverd dat het onder wijs, aan de school gegeven, zoowel ten opzigte der onderwerpen als der methode voldoende moet worden geacht, of wel in hoe verre daarin eenige wijziging wenschelijk is. Genoemde heeren verklaren in hun rapport dat het onderwijs, aan de veeartsenijschool gegeven, de gewenschte welen- schappelijke grondigheid, uitgebreidheid en praktische strekking heeft. Het eind-examen der vier kweekelingen had hun overtuigd dat het onderwijs goede vruchten draagt. Allen gaven blijken niet slechts van voldoende gron dige kennis en begrip, maar ook van die vaardigheid in het oordeelenen bij hel doen der bij loting, dus onvoorbereid, aangegeven operatiën op een levend paard, van die handigheid en bedrevenheid, welke hun later in hun beroep vooral te stade zullen komen. Naar hunne meening voldoet derhalve het onderwijs aan de veeartsenijschool allezins aan de eischen, welke men daaraan mag stellen. Het verzoek om gratie van Kropveld, schrijver van «Jonas dc Bankroe tier," is door Z. 51. den koning afgewezen. Zijne veroordeeling wegens laster blijft dus in hare volle kracht. Het stoffelijk overschot van den kunstschilder Cornclis Lieste, den 24ston dezer in den ouderdom van ruim 43 jaren te Haarlem overleden werd gisteren op de algemeene begraafplaats aldaar op plegtige wijze lei- aarde besteld. Een aantal belangstellenden, waaronder des overledenen te Haarlem wonende kunstbroeders en de leden der vrijmetselaars-loge Vicit vim virtus waren opgekomen ter bijwoning der plegtigheidbij welke de heer J. A. Kruseman eene indrukwekkende lijkrede uitsprak en den over ledene, als inensch en als kunstenaar, eene welverdiende hulde toebragt. De Ilollandsche schilderschool heeft in Lieste een uitstekend landschap schilder verloren. Immer oorspronkelijk in zijne opvatting, de bewijzen leverende van eene grondige studie, wist hij, niet zoozeer door tal van kunststukken, als wel door keurigheid van behandeling en waarheid van uit drukking, vooral in zijne uitgestrekte heidegronden, de bewondering der kunstkenners op te wekken. Nog op de laatste tentoonstelling te 's Gra venhage prijkte er van hem een Gezigt op de heide te Wolfhezegestof feerd door Ch. Rochussen. Te Amsterdam had Vrijdag avond en Zaturdag morgen 11. de gods dienstoefening in de groole kerk der Ned. Israëlitische hoofd-synagoge plaats met koor-begeleiding, onder de directie van den heer A. Berlijn. Te Zijbecarspel is Vrijdag morgen een grasmaaijer door den bliksem gedood. Zijne beide makkers werden ter aarde geslagen en waren slechts bedwelmd. Ook is in de nabijheid van dal dorp eene koe naast den melker doodelijk getroffen, terwijl de laatstgenoemde met den schrik vrij kwam. Den 2Gst™ dezer had te Utrecht de vierde jaarlijksche bijeenkomst plaats van dc Vereer,iging van Kostschoolhouders. Na eene hartelijke toe spraak van den president en de behandeling der huishoudelijke werkzaam heden, werd volgens het programma eene gedachtenwisseling gehouden over verscheidene onderwerpenbetreffende de godsdienstige en zedelijke op voeding, en in het bijzonder aangaande de wijze, waarop die op de kost scholen kan bevorderd worden. Ook werd gesproken over eenige vakken van onderwijs, met name over het schrijven. Bijzonderheden uit het insli- tuutsleven werden met aandacht nagegaan, en daaronder in het bijzonder het besteden van den Zondag. Tot leden van hel bestuur werden herkozen dc hh. Pruim, pres.; J. H. Kramers, vice-pres.A.5I. Kollewijn, lslcsecr. G. J. Kapteyn 2de secr. en A. Kooiman, penningmeester. Zaturdag 11. had in hel kamp te Milligen een treffend ongeluk plaats. Een der aan de exercitie deelnemende artilleristen, een oud-gediend militair, zich te kort bij de monding van het geschut plaatsende, werd bij het af vuren zoodanig getroffen, dat hij eenige oogenblikken daarna aan de gevol gen zijner wonden overleed. Z. 51. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje, bij dat ongeval tegenwoordig, waren ziglbaar aangedaan, terwijl de zoo spoedige als ongedachte dood des wapenbroeders dc verdere oefenin gen deed stakenen allen vol deelneming naar dc veldtenten deed wc- derkeeren. ArnhC.)

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1