leydsche courant. \RIJDAG 26 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit laturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaari de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BE1UGTEN. 1 LEYDEN, 25 Julij. Bij kon. besluit van 20 dezer is aan eene hoofdcommissie opgedragen de regeling en behartiging der belangen van Nederlandsche industriëlen en kunstenaren bij de tentoonstelling van nijverheid en kunst, welke in 1862 ie Londen zal gehouden worden, en zijn tot leden dier hoofdcommissie be noemd: lot voorzitter J. W. L. van Oordt, directeur der Nederl. maat schappij ter bevordering van nijverheid, te Botterdam; tot leden dr. E. li. von Baumhauer, hoogleeraar te Amsterdam en directeur der genoemde maat schappij te Amsterdam; mr. J. A. van Eyk, lid van het bestuur der ver- l ceniging voor volksvlijt, te Amsterdam; J. Groll, oud-ingenieur, Ie llaar- j lent; M. L. Hermans, lid van het hoofdbestuur der vereeniging ter bevorde ring van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, te 's Gravenhage; jl,r. np. II. G. C. L. Jansscns, voorzitter van het hoofdbestuur der genoemde vereeniging, ie 's Gravenhage; W. Poolman, oud-president van de factorij der Nederl. handelmaatschappij te Batavia, te Gouda; C. Rochussen, lid van den raad van bestuur der kon. akademie van beeldende kunsten, te Am sterdam; L. Roycr, lid van den raad van genoemd bestuur, te Amsterdam; d'. S. Sarphati, voorzitter der vereeniging voor volksvlijt, te Amsterdam, en W. C. A. Staring, referendaris, chef der afdeeling nijverheid van het ministerie van binnenl. zakente 's Gravenhage. De rennie van de afgevaardigden der waalsche kerken in ons vader land zal in dit jaar te Nijmegen plaats hebben en op Donderdag 15 Augustus geopend worden. De waalsche gemeente alhier zal daarbij vertegenwoor digd worden door de hh. dr. F. C. J. van Goens, predikant, en mr. H. Obreen, ouderling. Te Rotterdam had Donderdag 11. het openbaar examen plaats van de leerlingen der aldaar gevestigde inrigting voor doofstommen-onderwijs. De voorzitter, dr. J. B. Blolewater, hield daarbij eene belangrijke rede, waarin hij in eenige trekken den vooruitgang der inrigting deed uitkomen. Telken jare, zeide hij. was de inrigting eene nieuwe phase ingetreden; telkens had zij nieuwe offers gcëischt. Twee jaren geleden was men genoodzaakt ge weest een eigendom te koopenom voortdurend van eene voldoende locali- leit verzekerd te zijn; het personeel der onderwijzers moest vermeerderd, de plaats voor de gymnastieke oefeningen moest ingerigt worden en al kon men nu nog op geen deftig gebouw wijzen, om te loonen hoe het vaderland zich van de zorg voor ongelukkigen kwijt, het was nu toch eindelijk zoover gekomen, dat de spade en truffel des arbeiders op den tuingrond van het erf was ter hand genomenom een nieuw gebouw te doen verrijzen. Spreker meende ook de volgende opmerking niet te moeten terughouden. Meenigeen zou van oordeel kunnen zijn dat het beter was meer in den ouden geest te handelen, door de inrigting van een kosthuis of gesloten instituut. Oppervlakkig beschouwd had dit denkbeeld wel veel aantrekkelijks, maar ook in dit opzigt gold het spreekwoord, dat hel niet al goud is wat er blinkt. Zulk eene inrigting werd zoo ondoelmatig ge acht, dat, al wilde men daartoe het noodige kapitaal verschaffenja al wilde men haar zelfs voor minstens eene eeuw voor alle kosten waarbor gen, het bestuur dan nog zou aarzelen aan dien wensch gehoor te geven. Liever zou hel dan die gelden besteden lot uitbreiding der benoodigde hulp middelen, liever zou men dan een anderen weg inslaan, waardoor aan de doofstommen eene meer wezenlijke weldaad werd bewezen. Door hunne opleiding in een gesloten instituut stonden zij gelijk met kostbare planten die, in eene warme broeikas opgekweekt, later onder de stormen des le vens weldra moesten verwelken. Velen hunner, daardoor gewoon geraakt aan meer beschaafde vormen en eene weelderige omgeving, zouden geen werkelijk deel kunnen uitmaken van het arme gezinwaartoe zij behooren en waar de wet van het dagelijksch brood elke andere gemoedsbeweging belieerscht. Doch afgescheiden daarvan, was het ook lijnregl in strijd met het eenmaal door de inrigting aangenomen grondbeginsel van het onderwijs. Nadat het examen had plaats gehad, namen twee leerlingen, de 16-jarige Cornelis van der Vliet, van Overschie, en de 14-jarige Alida Troeler, van Amsterdammet eene toespraak tot het publiek van de school afscheid. Eerstgenoemde ontving eene keurige schrijfmap en het meisje een met zilver gemonteerd werkdoosje ten geschenkewaarna aan hunne overige 70 mede leerlingen de eereprijzen werden uitgereikt, waarbij menigeen door een hartelijk luid ennaar men duidelijk kon zienuit eigen beweging voort gevloeid: »lk dank u, mijneheerenden gunstigsten indruk maakte. Daar het gebleken is dat de toegang tot de algemeene nationale len- toonslelling te Haarlem, bij buitengemeen grooten toevloed van bezoekers, met in allen deele gemakkelijk is, zoo zullen er maatregelen genomen wor den tot het veranderen der inrigting van de eerste zaal, waardoor de be staande bezwaren kunnen uit den weg worden geruimd. Er is een nieuwe druk van den catalogus verschenenwaarin die veranderingen zijn gemaakt en die bijvoegingen gebragt, welke noodig zijn gevonden. Te Amsterdam ligt op verschillende plaatsen der stad een adres aan den gemeenteraad ter onderteekening, waarin wordt aangedrongen op het afschaffen der kermis of, zoo daartegen bezwaren bestaanop het verkorten van den kermistijd. Te Utrecht is op den 18den dezer de 15dc vergadering gehouden van het Nederl. veeartsenijkundig genootschap. Tot het houden der vergadering in het volgende jaar is Amsterdam aangewezen. Maandag 11. heeft er te Leeuwarden weder eene buskruid-ontploffing plaats gehad ten huize van den vuurwerkmaker Schuurmans, die ontstaan moet zijn doordien een boer, die eenige zwermers kocht, vuur van zijne brandende sigaar daarop liet vallen, lienig vuurwerk, onder den toonbank aanwezig en bestemd om dien avond in den stads-luin te worden afgestoken, geraakte mede in brand, waardoor eigenlijk de voornaamste ontploffing plaats vond. liet glasgordijn in den winkel geraakte in brand, terwijl een paar vensterruiten werden verbrijzeld. De brand werd echter spoedig ge- bluscht, zoodat de schade niet groot is. In genoemde stad heeft een knaap van ongeveer 15 jaren een zjjner makkers met een mes eene wonde aan den arm toegebragt, waardoor de slagader is doorgesneden. Te Dinther (Noordbrabant) is op den 19d(,n dezer bjj den landbouwer llaaijmakers brand ontstaan, waardoor huis, stal en schuur, met 4 runde ren, 2 kalveren en eene groote hoeveelheid hooi, een prooi der vlammen werden. Twee kinderen hebbendoor het spelen met lucifers, den brand ver oorzaakt, waardoor man, vrouw en drie kinderen van alles zijn beroofd. De R. C. beval eene particuliere correspondentie uit Alexandria, waarin eenige bijzonderheden worden medegedeeldomtrent den togt van de hh. Ruyssenaers, consul-generaal der Nederlanden, Colquhorin, consul-generaal van Engelanden anderenten einde de werkzaamheden aan het Suez- kanaal in oogenschouw te nemen. Te Port-Saïd werden de reizigers door den hoofdingenieur, met de werkzaamheden belast, en andere ambtenaren ontvangen, en nadat zij de uitgebreide werkplaatsen aldaar hadden bezocht, vertrokken zij naar El Guisr. Van daar wordt den geheelen arbeid gere geld, en aldaar zijn de voornaamste werven, werkplaatsen en magazijnen gevestigd. De reizigers bezagen alles met de grootste naauwgezetheid en de Engelsche consul drukte bij herhaling zijne tevredenheid uil. Des avonds na den maaltijd stond hij op en sprak de agenten en hoofd-ingenieurs volgen- derwijze aan: Het is mij aangenaam u dank te zeggen voor de gulhartige en hcusche ontvangst mij ten deel gevallen; ik heb gedurende den geheelen togt uwe organisatie bewonderd en ben opgetogen over de goede verstand houding, die onder u heerscht. Ik durf vertrouwenmijne heeren, dat, na hetgeen ik gezien heb, gij alle nog bestaande moeijelijkheden zult overwin nen, en ik koester de overtuiging, dat, indien er andere zwarigheden ver rijzen mogten, onze verlichte eeuw, en uw moed, die gemakkelijk zullen uit den weg ruimen. 's GRAVENHAGE, 25 Julij. Tot griffier bij het kantongeregt te Almelo is benoemd de heer mr. L. J. van Riemsdijk, plaatsvervangend kantonregter aldaar. Z. M. heeft den 2den luit. M. A. Kuytenbrouwervan het 3de reg. vesting-artillerie, overgeplaatst bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-lndië; den heer G. F. Rochat, heel- en verloskundige, benoemd tot officier van gezondheid 3de kl. bij de zeemagt; den lstcn luit. der infanterie J. J. II. G. van YVickevoort Crommelin, thans op non-activiteit, weder in activiteit geplaatst, en wel bij het reg. grenadiers en jagers, en den kapi tein J. D. A. Barre, van het 5dc reg. infanterie, overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Voorts is benoemd bij het 3dc reg.tot kapitein van de 3dc kl. de lsle luit. C. J. dfe Bonnier, van het reg. grenadiers en jagers. Men verneemt dat II. M. de koningin 100 loten heeft genomen in de verloting van voorwerpen afkomstig van de tentoonstelling van nijverheid te Haarlem. Naar men verneemt wordt Z. K. 11. de prins van Oranje den 13dcn of 14den der volgende maand uit de legerplaats Milligen in de residentie terug verwacht. Men verneemt dat I1H. KK. IIII. prins en prinses Frcderik en hunne dochter prinses Maria tot 5 Aug. a.s. op de badplaats Sodcn verblijven en zich dan van daar naar Berlijn begeven zullen. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen een wissel op 6 maanden, groot ƒ1056, giften bij den uitgever van de Java-Bode te Batavia ingekomen; ƒ211.55, door de commissie te Paramaribo ingezameld; en ƒ459.50, opbrengst ccner op Curasao gehouden verloting.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1