BIJVOEGSEL, bchoorende tót de Leydsche Courant van Maandag 22 Juli) .1864/V°. 87. jfaar men verneemt zullen de predikbeurten in het kamp bij Milligcn, voor de protestanten, volgenderwijze vervuld worden: op 21 Jnlij door ds. j C. van Marken, van Amsterdam; 28 Jnlij door ds. J. F. Blaauw, van Amsterdam; 4 Aug. door ds. G. P. Kits van Heyningenvan Deventer; 11 ^[jir door ds. J- J- L. ten Kate, van Amsterdam; 18 Aug. door ds. II. F. Wallervan Locncn op de Veluwe; 25 Aug. door ds. P. Jas, van 's Gra- venha"c1 Sept. door d". P. II. Hugenholiz Jr.van Hocnderloo; 8 Sept. door ds. J. P- de Keyzer, van Arnhem; 15 Sept. door ds. A. lititgers van der Loeff, van Lcyden. De wel-eerw. heer J. Beekman, pastoor te Har derwijk is gedurende den geheelen kamptijd belast met de leiding der gods dienst voor de militairen van de r. k. gezindheid. Men verneemt dat de regering door eene commissie van geneeskundigen heeft doen onderzoeken, of de inriglingen te Ommerschans geschikt te ach ten zijn voor eene strafgevangenis voor jeugdige veroordeelden. Op 17 Mei is te Batavia eene komeet waargenomen in het slerrebeeld de Eenhoorn125°9' z. o. en 3°5' n. deel.welke in 8 dagen eenen afstand van 24" zuidwaarts had volbragt. Volgens de IndépBelge hebben er tusschen de kabinetten van Turijn en 'sHage onderhandelingen plaats gehad over de erkening van het koningrijk Italië. Tol die erkenning zou in beginsel door het Haagsche kabinet beslo ten zijn, maar tot op dit oogenblik moet zij nog door geen officieel docu ment gestaafd zijn. De Staats-Cour. bevat het rapport der commissie voor de internatio nale ruiling van voorwerpen van wetenschap en kunst over het jaar 1860. i De commissie, bestaande uil de hh. L. J. F. Janssen, J. W. Holtrop en ft. C. Bakhuizen van den Brink, geeft met dat rapport aan Z. E. den mi nister van biunenl. zaken het vereerend mandaat terughaar voor 9 jaren door een zijner ambtsvoorgangers toevertrouwd. Reeds in haar vorig rap port had zij de gronden ontwikkeld, waarom zij meende te moeten advi seren het ruilstelsel in zijnen tegenwoordigen vorm niet te bestendigenmaar aan eene belangrijke wijziging te onderwerpenten gevolge waarvan door den minister tot het opheffen van het stelsel werd besloten. Aan den heer Valteroare, den stichter van het stelsel en agent van Nederland, is van de opheffing kennis .gegevenmet uitnoodiging om voort te gaan met het zeilden aan het dep. van binnenl. zaken van de vervolgdeelen of nummers der tol dusverre verkregen werkenwaaraan dezerzijds mede zou voldaan worden. De heer Vatlemare heeft zich niet alleen daartoe bereid verklaard inaar zal ook alle dubbelen, waarover hij beschikken kan, overzenden. De commissie heeft in den loop van het jaar 1860 uit het binnenland slechts 85 stukken of nommers ontvangenuit het buitenland eene bezen ding van 93 soorten van geschriftente zamen p. m. 280 stukken uitma kende, welke bezending echter in waarde verre wordt overtroffen door de bezendingvan wege de commissie voor het buitenland in gereedheid gebragt. Zij was daardoorzegt zijin de aangename gelegenheid een bewjjs te ge ven dat van de zijde van Nederland, tot het einde toe, met de meeste loyaliteit is gehandeld. 'sGRAVENHAGE, 20 Julij. Z. M. heeft benoemd tot lsten luit. bij het 3de reg. dragonders den2den luit. jhr. E. W. N. de Pesters, van het 5de reg. dragonders. Bij kon. besluit van 8 dezer zijn benoemd: tot zaakgelastigde bij het hof van Portugal, de heer mr. L. H. A. baron van Iltersum, thans raad van legatie bij het gezantschap te Frankfort; en tot zaakgelastigde bij het hof van Denemarken, de heer mr. W. F. Roehussen, thans secretaris van legatie bij het gezantschap te Kopenhagen; voorts overgeplaatst de secreta rissen van legatie: de heer mr. B. O. T. ff. Westenberg, van het gezant schap te Berlijn bij dat te Frankfort; de heer mr. D. Everwijn, van het gezantschap te Madrid bij dat te Berlijn; de heer mr. F. J. W. F. baron van Pallandt, van het gezantschap te Frankfort bij dat te Madrid, en toe gevoegd aan het gezantschap te Frankfort, de attache' jhr. mr. R. A. A. E. von Peslelthans werkzaam bij het dep. van buiten!, zaken. Naar men verzekert is Z. M. de koning niet voornemens zich ge durende dezen zomer naar Wiesbaden te begeven. Z. K. H. prins Frederik vertrekt heden nacht uil de residentie naar de badplaats Soden, van waar Z. K. 11. zich naar Berljjn en Silezië be geven zal. Z. K. H. prins Hendrik is heden morgenter bijwoning van de jagt- club-vergaderingnaar Rotterdam vertrokken. Naar men verneemt, zullen HH. KK. 11H. prins en prinses Hendrik zich in de volgende week naar Liebenstein begeven, alwaar de hertog van Saxen- Weimar zich bevindt. Van daar zal de prins naar Luxemburg vertrekken en aldaar eenigen tijd verblijven. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ113.95, bij den heer H. Nygli, te Rotter dam, uit het buitenland ingekomen. In de gisteren gehouden zitting der prov. stalen van Zuidhollandzijn behandeld de aanvragen van 24 gemeentenom tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwijs in die gemeenten. Na beraadslaging is beslo ten aan de volgende gemeenten toelage te verleenente dragen de helft door de provincie, en de wederhelft door het rijk, als aan: 1°. NieuwBeijerland ƒ180; 2°. Hoogvliet ƒ150 3°. Nieuw Lekkerland 8504». deLier/170; 5°. Groote Lindt ƒ100; 6°. Molenaarsgraaf 300; 7°. Ottoland 200; 8°. Peursum 100; 9°. Piershil 10010". Rozenburg 450; 11°. Schel- luinen ƒ150 en 12°. Zegwaard 500. De verzoeken der volgende gemeenten zijn afgewezen, als van: Benthuizen, Berkenwoude, BleskensgraafBrand wijk, Hei- en Bocicop, Hendrik-Ido-Ambacht, Leerbroek, .Maasdam; Me lissant, Nieuwland, Nootdorp en Valkenburg. Niets meer aan de orde zijnde, is deze zomervergadering, in naam des konings, gesloten. Tweede Kamer der Statem- Generaal. Zitting van Vrijdag 19 JulijAv %i'~. In deze zitting zijn voortgezet de beraadslagingen over de wet ifmlrgnt de nationale militie: Art. 126 (vergunning tot het aangaan van Sen fiu* welijk aan de ingelijfden bij de militie) is zonder hoofdeljjke steVning? goedgekeurd. Over art. 127 hebben langdurige beraadslagingen plaalsN^Ot had. Op al. 2, luidende aldus: Die toestemming (tot het aangaan eener" verbindtenis voor de builenlandsche zeevaart) wordt slechts verleend aan de lotelingen, die reeds voor hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 148 voor de zeemilitie hebben aangebodendoch daarbij niet hebben kunnen worden aangeboden, stelde de heer van Bosse een amendement voor om die al. te vervangen door de volgende bepaling: De toeslemming kan, in tijd van vrede, niet geweigerd worden aan lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de nationale militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten, na het verstrijken van den tijd lot eerste oefening, krachtens art. 120 be paald, dan voor zoover zij dienen als nummerver wisselaars, of behooren tot hen die in art. 121 of 122 zijn aangewezen. Dit amendement werd met 41 tegen 16 stemmen verworpen en art. 127 goedgekeurd. Vervolgens werden nog de artt. 128—146 goedgekeurd. BLITElVLANÜSCHE BERIGTEN. K E, S 84. In de Donderdag II. gehouden zitting van den gemeenteraad hebben bur gemeester en schepenen mededeeling gedaan van de weigering der regering om de met huis Rothschild gesloten leening goed te keuren, alsmede van de indiening van hun ontslag. Volgens de Inpéd. Beige hebben al de leden van den raad in eene vergadering met gesloten deuren besloten het voor beeld van burgemeester en schepenen te volgen. KAGELAA E». LONDEN, 18 Julij. De Morn. Post, het orgaan van lord Palmerslon. bevestigt het ge rucht, dat de minister van oorlog, lord Herbert, zal aftreden, en dat lord John Russell, de minister van buiten!, zaken, in het hoogerhuis zal zit ting nemen. De schade, door den groolen brand alhier veroorzaakt, wordt thans op 3 a 3i millioen begroot. Een half millioen is niet door verzekering gedekt. Volgens de uitkomsten der jongste volkstelling bedraagt de bevolking van Ierland thans 5,764,543 zielen, zijnde 787,842 zielen minder dan in 1851hetgeen over de laatste tien jaren eene vermindering van 12.02 pCt. bedraagt, alleen aan den invloed der landverhuizing toe te schrijven. Ierland telL 3,216,623 r. katholijken en 1,273,960 protestanten. De Great Eastern is behouden te Quebec aangekomen. Te Boston heeft een hevige brand gewoed. Een zoutpakhuis, ver schillende zoutpannen10 schepen70 woonhuizen en eene groote hoe veelheid koopwaren zijn een prooi der vlammen geworden. FSANKKUH. PARIJS18 Julij. Omtrent den gezondheids-toestand des keizers deelt de Moniteur het volgende mede: Het verblijf te Vichy heeft bij voortduring eenen uitstekend goeden invloed op de gezondheid des keizers. Zondag jl. heeft. Z. M. we der eenen uitstap naar eene nabij gelegen plaats gedaanen aldaar met een 20-tal gasten onder den blooten hemel gedineerd. Eiken dag doet de keizer lange wandelingen. Gelijk men weet heeft Frankrijk afwijzend beschikt op het voorstel van Spanje en Oostenrijk, om de Romeinsche quaestie tol een onderwerp van uitsluitend overleg der katholijke mogendheden te maken. De Spaan- sche regering heeft op die afwijzing geantwoord, dat zij op de aanneming van haar voorstel niet verder zal aandringenmaar echter vol moet houden dat de katholijke mogendheden, wel niet bij uitsluiting, maar toch inzon derheid en boven de niel-katholijke, bevoegdheid en belang hebben om de zaken van Rome in behandeling te nemen. De instandhouding van het wereldlijk gezag van den II. Vader, zegt zij o. a., is voor de geheele we reld van belang. De opheffing daarvan zou verschrikkelijke en onherstelbare gevolgen hebben; zij zou groote storing in de sedert zoo vele eeuwen be staande inrigting der katholijke kerk brengen, en de grondbeginselen der burgermaatschappij schokken. Niet de maarschalk Canrobert, maar de generaal Edgard Ney is mét eene buitengewone zending naar Berlyn belast. De eerstgenoemde zal de krooningsplegligheid te Koningsbergen bijwonen. Gisteren nacht ten half drie ure is er brand ontstaan in het gebouw van het ministerie van justitie, op de place Vendóme. Die brand is ontstaan in een vertrekwaar eenige schrijnwerkers den vorigen dag gewerkt hadden. Eerst ten half vijf ure was men dien brand meester. De schade begroot men op 50,000 fr. Met 1 Augustus zal een aanvang gemaakt worden met den bouw van de nieuwe opera-zaal. Dit werk zal drie jaren duren en nagenoeg 12 mil lioen fr. kosten. ITALIË. De berigtenomtrent de wreedheden door de roovers in de Napelsche pro vincie Avellino gepleegd, zijn huivering wekkend. Zij hebben o. a. een huis in brand gesloken, waarbij 80 personen levend in de vlammen zijn omgekomen. Het is onmogelijk hun juist getal op te geven. Men spreekt van duizenden. De Sardinische regering doet de opdelvingen te Pompeji zoo ijverig voortzetten, dat de geheele stad denkelijk iu 15 jaren tijds uit het puin en de asch weder te voorschijn gebragt zal zijn.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 5