leydsche I De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond N". 87. MAANDAG 22 JULIJ. Per Telegraaf. |861. ITO I l Ik <-*• De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 95 lSïj «I 69 55)1 LEYDEN 20 Julij. Bij de vele bemoeijingen, aan eerie Nationale Tentoonstelling verbonden, Beeft de commissie nog eene loterij gevoegd, welke, volgens het daarvan uitgegeven programma op eenen breeden voet is opgezet en alleen uit voor werpen, van de tentoonstelling afkomstig, zal bestaan. Het is voor de subcommissie inderdaad niet gemakkelijk om uit den rijken overvloed der tentoongestelde voorwerpen eene goede keuze te doendoch als men naar den aankoop, zoo als die nu reeds plaats heeft gehad, mag oordeelen, dan schijnt zij voor hare taak zeer goed berekend te zijn; ten minste de aan gekochte voorwerpen doen haren smaak alle eer aan. Immers behalve de kleinere voorwerpen heeft zij aangekoehteen prachtig zilveren middenstuk van Lucardie te Rotterdam, een paar zilveren prescnteertrommels met dito blaadje van van Loon te Rotterdameen gebeeldhouwd damestoilet of psyche' van gebr. llorrix te 's Gravenhageeen sierlijk ingelegde mahonyhouten tafel van J. van Gemund te Haarlem, een fraai bewérk(cri spiegel Van San ders te Arnhemenz. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 122 tot 139 personen. lu de vergaderingen van de synode der Ned. hery. kerk in den loop dezer week gehouden, is, op voorstel der commissie over adressen, betref- lende art. 23 besloten dit artikel nogmaals in behandeling te nemen; aan de daarvoor benoemde commissie is opgedragen een concept-reglement over de wijze van uitvoering in te dienen. Met genoegen vernam de synode dat de vertaling van de boeken des N. Verborids in den loop van dit jaar gereed zal kunnen zijn, en m»;t hel beg'1' van 1862 het werk van de eind redactie zal worden aangevangen. Het yoorsfel omlfcnl de bediening des Doops bij den aanvang der godsdienstoefening i^ftigetrpkketjj,; In de 3dc zitting der jaarvergadering van het Ned. zendelinggenoot schap werd verslag uttgebba'gt dó'o'r de (fómtüïssië vóór het examen der kweekeliiigCn. Daarop werd de behandeling voortgezet van het rapport der commissie tot het nazien der rekening. De middelen, daarin aangegeven lot verbetering van de inkomsten, werden achtereenvolgens besproken en aangenomen. Overeenkomstig dat zelfde rapport werd besloten niet over te gaan lot het bekrimpen der uitgaven ofschoon zuinigheid zooveel mogelijk werd aanbevolen. Nagenoeg eenparig verklaarde toch de vergadering, dat de tijd niet gekomen was, om de zendingen of inriglingen des genoot- schaps te verminderen. -De vrouw van Hendrik Kaat, te Rotterdam, omtrent welke in de laatste dagen zulke uiteenloopende geruchten verspreid waren is volgens de verklaring van drie deskundigen, aan eene beroerte overleden, liet is be kend, dat beide echtelieden niet gcnoegelijk leefden, dat de man zeer ja- loersch was en zijne vrouw van ongeoorloofdeu omgang met anderen verdacht. Jlen weet wijders dat die vrouw zeer driftig van gestel was, en zich over ie verwijtingenwelke haar door haren man gedaan werden zoo boos maakte, dat zij dien ten gevolge, zelfs nog niet lang geleden, door een aanval van beroerte werd getroffen. Men kan alzoo aannemendat Hendrik Eaatzijne vrouw in den nacht van Zondag op Maandag jl. overleden ziende, en berouw gevoelende over zijne handelwijze, dienzelfden nacht zijne woning verlaten en zich verdronken heeft. Dat zulk eene gebeurtenis CP bet publiek indruk maakte en aanleiding heeft gegeven lot allerhande Praatjes, zal geen betoog behoeven. J IV.R.C Te Haarlem had gisteren het door de verecniging: Door vermaak lot nut ontworpen kinderfeest in de beste orde plaats. Ten half 4 ure verzamelden zich 2300 kinderen op de Groote Markt, die zich vervolgens in drie par tijen naar de Hertekamp begaven. Aldaar goochelde Bamberg, vertoonden koordendansers hunne kunstenen waren schommels en draaimolens in bewegingterwijl melk, hier, brood cn koek overvloedig werden rondge leid. Dit feest werd met eene bcngaalsche verlichting van hel terrein ge sloten. Te Bovcncarspel had Zondag 11. eene zelfvergiftiging plaats. Een com- fies, jong mensch, lijdende aan vallende ziekte, kreeg van een genees kundige den raad, zich zekere bladen uit eene apotheek te koopen cn daarvan nu en dan het aftreksel te drinken. Op raad van een ander Pinkte hij zelf de bladen uit eenen tuindronk het aftrekselen het gevolg ^as, dat hij, na eenige malen cr van gedronken te hebben, onder zware ramppijuen den geest gaf. i - Door de commissie, belast met het afnemen van het eindexamen aan sr!)ks veeartsenijschool, zijn met lof tot veeartsen bevorderd de kweckelin- ?en der school J. J. Ilinze, J. N. DijkmanA. Overbosch en 11. J. H, Stempel. Vervolg der berigten in het Bijvoegsel.) 's GRAVENHAGE20 Julij. In de zitting van de tweede kamer van heden, zijn de aangehouden artt. 10 en 11 van de miiitiewet behandeld. Op art. 10 is aangenomen een amendement van den heer Wintgens om de voorwaarde van bnilenlandsche reis of naar overzeesche bezittingendat men bewijze aan de militie te hebben voldaan, te doen wegvallen; al wat de paspoorten betreft is uit het artikel vervallen. De minister van builenl. zaken heeft in den loop der discussiën te kennen gegeven dat bij hem in behandeling is de zaak van de afschaffing der builenl. paspoortenin 't al gemeen gebaseerd op het stelsel van reciprociteit. Art. 11, om aan bui tenlands zeevarenden te weigeren toestemming tot engagement voor de bui- tenlandsche zeevaart anders dan onder borgstelling, is met algemeene (59) stemmen verworpenna herhaaldelijk door den minister als noodzakelijk verdedigd te zijn. Daarna zijn de discussiën voortgezet over de bijzondere bepalingen nopens de zeemilitie. NAPELS, 19 Julij. De generaal Cialdini heeft de aanwerving van vrij willigers bevolen. De mobile nationale garde zal uit 15,000 man bestaan. Vele voormalige officieren van Garibaldi hebben bevelhebbers-posten aange nomen. De nabij Celsone vereenigde brigades hebben eene nederlaag geleden. Door de .zorg van het gemeente-bestuur is heden avond aan den generaal Fleury eene luisterrijke serenade gebragt. De Italia zegt dat het gerucht, dat Garibaldi het eiland Gaprera heeft verlatenonjuist is. LONDEN, 20 Julij. Lord Russell heeft in het lagerhuis, in antwoord op eene vraag betreffende den afstand van Sardinië aan Frankrijk, gezegd dat de gewigiige gevolgenaan eene dergelijke handeling verbonden, Frank rijk wel zullen terughouden er zelfs aan te denken. Hij had aan de Fran- schei regering gevraagd wat er van de zaak was en als antwoord eene stellige logenstraffing van de loopende geruchten ontvangen. Engeland gaat voorrcr hei Oog op te Vestigen. In het hoogerhnis heeft Lord Hard wiek de medcdecling gevraagd van de correspondentie in 1832 met Rusland gevoerd ten opzigte van Polen. Lord Wodehouse heeft op dit purit gcene tegenwerpingen gemaakt. Engeland, zeide hij, had altijd het legt der Polen op het bezit eener constitutie in bescherming genomen. Lord Ellenborough drukte zijne sympathie voor Polen uit; Lord Maimesbury'deelde zijne inzigten. PARIJS, 20 Julij. De Monileur bevat het rapport omtrent de inschrij ving der obligatiën die over 30 jaren aflosbaar zijn. Zij is volkotnon geslaagd. De overvloed der aangeboden kapitalen en de bereidvaardigheid van het publiek om aan de inschrijving deel te nemenis de uitdrukking van de finanliëële magt des lands en een bewijs van het vertrouwen dat de rege ring des keizers inboezemt. T.UKYN, 20 Julij. De Opinione zegt dat eene depêche uit Parijs] Bevestiging geeft aan liet berigt dat Rusland stappen doet om eene toe nadering lusschen de groote Noordsche mogendheden tot stand te brengen, met het oog op mogelijke verwikkelingen in Pbleri. Genoemd blad zegt ook dat vele inschrijvingen voor de lecning aan den minister van finantiën zijn aangeboden. Eenige bankiershuizen van Turyn hebben aanzienlijke sommen aangevraagd. De uitslag van de lecning is teil volle verzekerd. W'EEN EN, 20 Julij. Uit Pesth meldt men, dat de lieeren Apponyi en Mailall» voorloopig aan het bewind blijven. Graaf Foi'gach heeft verklaard, dat hij overeenkomstig de constitutie wilde handelen. Eene circulaire wordt In gereedheid gebragt om de Obergespanns uit te noodigen aan de con stitutie vast te houden. PARIJS, 20 Julij. Dezen nacht is er in de magazijnen van de decora- tiën der opera een brand uitgebarstenwaarbij alle decoraliën door de vlammen verteerd zijn. De schade is aanzienlijk. MADRID, 19 July. De Correspondencia verzekert dat de heer Bermu- dez naar Frans II zal terugkeeren. Het hoofd der opstandelingen te Loja is de eenige, die ter dood is veroordeeld. ADVERTKNTIEN Ondertrouwd A. M. DEIJERMAN Huize Leeuwenhorst en Noordwijkeruout17 Julij 1861. M. HOOG, Getrouwd li) - Levden 17 J lil ij 1861. J. C. K Cll LM AN Rijks-Onlvanger te Waspik en •- Ü'ftl J. M. DOEFE. Getrouwd 11. J. E. GROENEVELD van der K OP "'■1/una (i li H Levden', 18 Julij 1861. C. M. C. van HENGEL. A/gemeene kennisgeving.)

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1