leydsche courant. WOENSDAG 17 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit loturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke No miners worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 16 Julij Tol inlevering der slembriefjes, voor de verkiezing van acht leden van den Gemeenteraadzijn beden opgekomen uit de wijken 1, 2, 3 en 4 van de j 665 kiezers220en uil de wijken 5, 6, 7, 8 en 9 van de 740 kiezers 229, j ill het geheel van de 1405 kiezers 449. Wederom is het munt- en penningkabinet der hoogeschool door een aanial geschenken aanmerkelijk vermeerderd geworden. En wel in de eersie i plaats doordien een Nederlandsch-Indisch ambtenaar, op zijn vertrek naar Java (met verdere bestemming naar Japan) staande, zijne geheele, sedert zijne vroegste jeugd bijcengebragleverzameling aan bet kabinet schonk alleen die penningen en munten terug verzoekende, welke zich daarin reeds mogten bevinden, liet kabinet werd daardoor verrijkt met een aantal fraaije penningen, waaronder eenige die in de werken van van Mieris en van Loon voorkomenverder met eenige Duitschedoch meestal Fransche en Belgische, vooral Luiksche medailles uit den laatslen tijd (waaronder uitmunt die ter gedachtenis van wijlen den beroemden industrieel Cockerill te Seraing); verder met een aanial zilveren en koperen munten van Zwe den, Noorwegen, Frankrijk, Italië, DuitschlandRusland, Zwitserland, Noord- en Zuid-Amerikaenz. Verder ontving het kabinet van den Neder- landschen consul-generaal te Alexandrië in Egypte een volledig stel der gouden, zilveren en koperen munten van dat land, en wel ten getale van niet minder dan 7 goudeneven zoo vele zilverenen 2 koperente zanten 16 stuks. Van jhr. mr. II. W. van Wede, kamerheer van Z. M. den koning op den huize Salcntein bij Nijkerk, de groole noodmunt van Zierikzce, in 1575 geslagen, alsmede eenige zilveren Italiaansche en Fransche munten. Van den gepensionneerden kolonel Noot te Harderwijk den zcldzamcn denarius of penning van den Gelderschen graaf Gerhard III (1207—1226), enz. enz. l)c hoogst belangrijke aankoop van tweetot dus verre nergens elders voorhandene, groote gouden Geldersche munten uit de 14de eeuw, in de maand Junij 11. met andere stukken, mede uit die eeuw, te Hengelo gevon den, zal later breedvoeriger vermeld worden, want dewijl het subsidie voor dit jaar door vele aankoopen uit het beroemde kabinet van wijlen dr. Mun- nicks van Cleefï, te Utrecht, reeds zoo goed als uitgeput iszijn de stukken, hoewel aangekocht, nog niet op het kabinet aanwezig. Men weet dat het kabinet dagelijks voor het publiek geopend is van half een tol twee ure of langer. Op Donderdag aanst., des avonds ten 7 ure, zullen bij gunstig weder door het muziekcorps der schutterij op het Plantsoende volgende muziek stukken uitgevoerd worden: 1. Pas redouble' de l'Opéra Jerusalem, Wij- mersch; 2. Ouverture le Poötc et le Paysan, Souppe; 3. Nachtwandler- Polka, Kiihner; 4. Fantaisie sur des Motifs de l'Ope'ra Martha, Flolow; 5. Souvenir d'Ems, grande Valse, Donnizetti; 6 Faust-MarschGotinod. Men verneemt dat voor de belangrijke betrekking van eersten docent in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia door den minister van koloniën ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië gesteld is dr. N. J. Hoorweg, onlangs alhier gepromoveerd. De minister van finantiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- hragt dat in het jaar 1861 zullen worden aangesteld 12 surnumerairen der directe belastingen, in- en uitgaande regteii en accijusen, waarvoor op 2 Sept. aanst. een vergelijkend examen zal plaats hebben, alsmede 3 surnu merairen voor de dienst der directe belastingen en het kadaster, waarvoor het vergelijkend examen op 16 Sept. aanst. zal worden afgenomen. Ver zoeken om toelating tot die examens moeten voor 10 Aug. bij het dep. van finantiën ingezonden worden. Naar men verneemt heeft de commissie voor de Java-verlotingle Delft, bereids ƒ1200 gestort in handen van de commissie ter inzameling van liefde giften voor de noodlijdenden op Java, te 's Gravenhage. Te Rotterdam werd gisteren morgen ten 5 ure de vrouw van II. Kaat, dn hare woning aan den Yisschersdijk aldaar, dood te bed en, naar men verhaaltook een papier op de tafel, gevonden, waarop vermeld stonddat men twee lijken zoude vinden, en dat daarenboven eenige beschikkingen Jegens de kinderen inhield. Hieruit scheen men te kunnen opmaken, dat de vronw vermoord was, ofschoon dat door geene oppervlakkig zigtbare teekenen bleek. De man schijnt des nachts de woning te hebben verlaten en men vermoedt, dat hij een einde aan zijn leven heeft gemaakt, door zich te verdrinken. Gisteren morgen heeft de ontruiming plaats gehad van dc gevangenis voor vrouwelijke veroordeelden te Gouda. Ten half vier ure zijn die gevan genen, ten getale van ruim 200, met een extra-trein naar Woerden over- gebragt. Vrijdag avond II. is te Woerden, bij het overvaren van den Rijn, een vaartuigjewaarin zich onderscheidene personen bevondenhoogst waar schijnlijk ten gevolge van overlading, gezonken. Vier der personen die zich daarin bevonden, zijn levenloos opgehaald, of zeer spoedig aan de ge volgen van dit voorval bezweken. Woensdag avond II. werd te Alkmaar de algemeene vergadering van de Ned. vereeniging lot afschaffing van sterken drank geopend met eene open bare bijeenkomst in de Kapelkerk, onder voorzitting van dr. T. R. C. Ilnyde- copcr, van 'sHage. Behalve door een 40-tal afgevaardigden en correspondenten werd deze bijeenkomst door eene menigte belangstellenden bijgewoond. Nadat de voorzitter de vergadering geopend en den aanwezigen welkom geheetcn had schetste hij in eene sierlijke rede het doel dezer zamenkomst, wees op de heil zame bedoelingen der vereeniging, weidde in het breede uit over de nadcelige gevolgen van den sterken drank, en somde de voordeden op, die nit eene geheele afschaffing van den jenever als volksdrank als van zelf zouden voort spruiten. Daarna traden als sprekers op de hh. L. C. Lenlz en C. S. Adama van Scheltema, predd. le Amsterdam, J. W. Schubartofficier van gezondheid te Utrecht, en J. A. P. Cohen Stuart. referendaris bij het mi nisterie van finantiën te 's Hage. Nadat deze sprekers hunne taak hadden volbragt, nam de voorzitter nogmaals het woord op; hij weesop de getuig schriften van 500 geneeskundigen, behelzende de verklaring van het nadee- lige van den sterken drank, en loofde uit eigen beurs eene premie uit van ƒ500 aan dengenen, die hem eene verklaring kon toonen van éénen genees kundige, die beweerde, dat de sterke drank voordeelig kan werken op de gesteldheid van hel menschelijke ligchaam. Spreker eindigde met eene bede en eer,en wensch tegenover het stedelijk bestuur; eene bede, om zoo veel mogelijk de Alkmaarsehe afdeeling behulpzaam te zijn in hare pogingen, en eenen wensch, dat de som van ƒ15 a 16.000, zijnde de opbrengst der jaarlijksehe stedelijke belasting van den sterken drank, mogt dalen tot nul, met bijvoeging, dal die nul nog méér voordeel zoude aanbrengen, dan al die dnizende guldens. Op den 13dt" dezer is le Utrecht overleden de rustende hoogleeraar mr. J. Ackersdyck. 's Mans verdiensten, zegt de II. C., vooral op het ge bied der statistiek en staathuishoudkunde waren in ons vaderland alom be kend, en werden door de uiinmntendslegeleerden ook buiten 'slands naar waarde geschat. Zijn geheele leven was aan dc beoefening dier wetenschappen toe gewijd, en zelfs, na het erlangen eencr eervolle rust op 70-jarigen leeftijd, bleef hij zijn tijd en krachten daaraan ten beste geven. Tc Utrecht had in den nacht van den 13den dezer hel volgende voor val plaats. Een jongeling, die met zijn meisje twist had gehad, begaf zich in den nacht naar hare woning, sloop die binnen en trachtte haar den hals af te snijden; op haar geschreeuw werd zij ontzet, na aan den hals ver wond te zijn; de dader, die zich zelf ook het leven trachtte te benemen, werd dadelijk in hechtenis genomen. Zalurdag 20 dezer zullen in de legerplaats te Zeist aankomen de na-" volgende tirailleur-compagniënwelke aldaar onder bevel van den majoor Beekman van het 5de reg. infanterie, zullen kamperenals de tirailleur-com pagniën van het 2dc, 3dc en 4dc halt, van het 4de reg. infanterie, uit Delft, Woerden en Gouda, de tirailleur-compagnie van hel lstc balt. van het 7de reg. infanterie uit Amsterdam en de tirailleur-compagniën van het lste en 4dc balt. van liet 3,lc reg. infanterie uit Leeuwarden en Gorinchem. De hertenkamp op het Loo heeft 8 fraaije herten, door eene sterfte onder die dierenverloren. Zalurdag namiddag heeft er over Overijssel en Gelderland een hevig onweder gewoed, waardoor hier en daar brand is veroorzaakt. Te Dalfsen is een molen tol den grond toe afgebrand en de kerktoren beschadigd. Te Diepenveen is eene boerenwoning getroffen en geheel afgebrand, met den inboedel en den voorraad hooi. Een der paarden is in den stal door den bliksem gedood; ook zijn er nog drie stuks jong rundvee cn een schaap bij omgekomen. Te Elspeet is de bliksem in eene schuur geslagen, die, bene vens eene daarnaast gelegene, is afgebrand. Te Ommen moet een 30-tal schapen door den bliksem zijn gedood. Treuriger nog was de uitwerking te Angeren; aldaar was zekere W. met zijn zoon cn nog twee personen aan het hooijentoen dc bliksem de beide eerslgenoemdcn zoodanig trof, dal de vader eenigen tijd bewusteloos en de zoon terstond dood was. Te Beleren werd een meisje van 17 jaren mede doodelijk getroffen. Ook over Noordholland heeft zich dit onweder ontlastaldaar vergezeld van cenen zwaren hagel. Nabij Pnrnierende is eene woning afgebrand, en op vele plaatsen, zooals le Grootschermer en le Middclie zijn al de tuin vruchten vernield. Men zag hagelsleeuen ter grootte van een duivenei.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1