ï*er Telegraaf. In den boekhandel van Denlu is een geschrift uitgekomengetiteld J)e laatste dagen van het Ottomannische rijk, houdende voorstel tot het rieten van een bondstaat, zamengesleld uit de Christelijke volksstam men" van Turkye, en voorspelling dat binnen het jaar in de Sophia-kerk we der de mis zal gelezen worden. De schrijver is de bekende kapitein Magnan. j(aar men verneemt ontvangt de commissie, die belast is onze belan gen bij de algemeene tentoonstelling te Londen voor te staanweinige be- vigten van de industriëlen en handelaars, waaruit blijkt dat zij gezind zijn voorwerpen derwaarts te zenden. De directeur der keizerlijke drukkerij is eensklaps verdwenen; zijne achtergelaten goederen zijn in beslag genomen. Wat de oorzaak van zijn verdwijnen is, is nog onbekend. Te Charmes-en-I'Angle heeft eene verschrikkelijke misdaad plaats gehad. De heer Leprun, geemployeerde bij de smeltoven van den heer Bourlon, werd Donderdag 11. in zijn bureau door zekeren Desbares, een jong mensch bij dezelfde inrigting werkzaam, onverwachts met een stuk ijzer op het hoofd geslagenzoodat hij schijnbaar levenloos nederzeeg. Tot bewustheid gekomen kon hij geene aanwijzing van den dader doen. Ook de heer Le grand, rentmeester van den heer Bourlon, werd door den zelfden Desbares in het park van het kasteel met een snijdend werktuig dermate getroffen dat zijn hoofd letterlijk gekloofd was. Desbares begaf zich toen naar de werkplaats, alwaar mevr. Leprun aan het bed van haren echtgenoot zat. Mevr. Legrand, die mede aldaar was, zijne ontroering ziende, gaf hem een glas suikerwatermaar snelde bij het vernemen van het ongeluk haar man overkomen met al de aanwezigen naar buiten. Toen nam Desbares op nieuw een werktuig cn bragt Leprun ten tweede male een slag toe, die echter de verlangde uitwerking misteeen volgende slag werd door de wanhopige pogingen van mevr. Leprun verhinderd. Bij het toeschieten van eenige werklieden nam de dader de vlugt en sprong in de Biez, maar eenige oogen- blikken later had men zich van hem meester gemaakt. De Moniteur deelt het volgende schrijven uit Petersburg mede: Vol gens de jongste alhier ontvangen beriglen uit Peking van 12 Meiwas het toen in de hoofdstad van China rustig, maar naderden de opstandelingen baar vrij snel. Men verwachtte eiken dag uit Mantschurie berigt van het overlijden van den keizer van China te zullen ontvangende Chinesehe overheden hadden* de rijtuigen, welke voor de begrafenis van het lijk des keizers moesten dienenderwaarts gezonden. P 1&UI§ SEW. BERLIJN, 9 Julij. Naar men verneemt heeft de koning van Wurtemberg eene ligte aanval van beroerte gehad. Te Koningsbergen zijn op den 4den dezer twee huizen van 3 en 4 ver diepingen ingestort, waarbij twee der bewoners zijn verpletterd. Uit Petersburg meldt men dat de tentoonstelling van nijverheid, welke sedert eeuige dagen is geopendvele voorwerpen bevat van groote kunst vlijt. Onder anderen treft men er aan een uurwerk van den horologie- maker Iwanow te Moskou, dat in den vorm eener ronde schijf eene menigte groole en kleine wijzerplaten heeft, die elk een gouvernement vertegen woordigen zoodat men met ée'n blik zien kan boe laat bet in de verschil lende gouvernementen is. Onlangs is uit Warschau berigt dat de troepen weder op de openbare pleinen gelegerd waren. Aanleiding daartoe heeft gegeven de lijding bij de regering ontvangendat er in Zuid-Rusland eene groote gisting heerschte en dat aldaar op sommige punten wanordelijkheden waren voorgevallen. Beducht zijnde voor de uitwerking, welke die berigten in Polen zouden kun nen hebbendeed men het garnizoen onder de wapenen komenhet kam peerde drie dagen lang op de straten en openbare pleinen, even alsof er strijd legen de bevolking te voeren zou zijn. Die voorzorgmaatregelen hielden op, toen hel bleek dat de bevolking rustig bleef. OOSTENRIJK. WEENEN, 8 Julij. Graaf Apponyi en de heer Koloman Ghiczy, belast met het indienen van het Hongaarsche adres, zijn bij den keizer toegelaten en hebben zich van hunne taak gekweten. De keizer heeft in de Hongaarsche taal geantwoord en zich aldus uitgedruktlk heb met voldoening de bereidwilligheid op gemerkt, waarmede de stenden en de vertegenwoordigers des lands gevolg hebben gegeven aan mijne kortlings uitgedrukte wenschen. In de hoop dat de stenden en de vertegenwoordigers het door mijalleen in het belang tan het land en algemeene welzijn mijner volken, op dit adres te geven antwoord, met dezelfde gevoelens zullen ontvangen, zal ik dit antwoord ten spoedigste aan hen mededeelen. Naar men hier verneemt heeft de hertog de Montebello, Fransch ge- aant, bij herhaling stappen gedaan bij het kabinet van Petersburg, om het tot de erkenning van het koningrijk Italië over te halen. De hertog had als drangreden vooral gewezen op het handelsbelang van Rusland. In eene depêche van vorst GorlschakofF, uit Moskou, alwaar de keizer zich toen bevondaan den onder-secretaris van slaat gezonden, wordt deze redeu niet overwegend genoemd, omdat sedert de opheffing der diplomatique betrekkin- Hen met Sardinië de handelsbelangen genoegzaam door consuls worden be hartigd. In die depêche wordt niet van inlijving gesprokenmaar wel van do Sardinische absorptie en van de verovering van het koningrijk Napels. Aan het slot wordt gezegd dat de Fransche regering, door de voorwaarden, die zij ten opzigte van den Paus gesteld heeft, een bewijs heeft gegeven dat z5 in een vereenigd Italië geen vertrouwen stelt. De op den 5den dezer gehouden zitting der akademie van wetenschap- Pon werd bijgewoond door den heer dr. P. Bleekerberoemd ichthyoloog en correspondent van de kon. akademie van wetenschappen in Nederland en President der natuurkundige vereeniging te Batavia. Professor Hyrlel sprak 'J die gelegenheid over een zeer merkwaardig dier, den Polyacanthus llasselti. TURKTE. De Sultan heeft bevel gegeven om de diamanten; nagelaten door zijn broeder, te verkoopen en de gouden en zilveren voorwerpen, vroeger aau hem toebehoorende, te gelde te maken, ten einde op die wjjze de schulden, ten laste van zjjnen boedel, af te doen. Men verzekert, dat de sommen, daar door te verkrijgenmeer dan voldoende zullen zijnom alle schuld- eischers te voldoen. De Seraskier Riza is in verzekerde bewaring genomen, ten einde hem op die wijze te dwingen rekenschap van zijn beheer af te leggen. De opper-kamerheer deelt insgelijks in dit lot, dewijl hij wordt verdacht van zich gelden te hebben toegeëigend, onder zijn beheer gesteld. De uitgaven zijn op nieuw besnoeid en het personeel aan het paleis is geheel vernieuwd. De Sultan neemt alle instellingen in oogenschouw en zegt daarbij telkens aan de chefs of bestuurders, dat zij de verbeteringen in westelijk Europa tot stand gebragt zoo spoedig mogelijk behooren in te voeren. PARIJS, 11 Julij. De Moniteur bevat de benoeming van den heer Lavalette, Fransch gezant te Konstantinopel, tot grootkruis van het Legioen van Eer. Genoemd blad bevat ook eene circulaire van den heer de Persigny waarbij bepaald wordt dat de prefecten van aan elkander grenzende depar tementen jaarlijks eenige malen eene bijeenkomst zullen houden, om gemeen schappelijk maatregelen van algemeen nut te beramen, waarvan de uitvoering voor hunne departementen belangrijk zou kunnen geacht worden. TURYN, 10 Julij. De beriglen heden avond uit Napels ontvangen luiden zeer geruststellend. De Gazela van Turyn meldt dat hevige republikeinen Garibaldi trachten over te balen om eene expeditie legen Rome te ondernemen. STARS - BEKICTEN. 111 m sssssa De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld eenop den lstcn dezer maand invorderbaar verklaardKohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1861 en 1862, houdende aanslagen voor de Wijken 1 en 2; terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 10 Julij 1861. STOFFELS, Welhr 1. Burg. Burgerlijke &tanb. Tan den 1 tot en met den 10 Jnlij 1861. BEVALLEN: M. E. de Koning, geb. Kums, D. E. C. Randoe, geb. Wij- tenburg, Z. D. Hoogervorst, D. M. Klinkhamer, geb. Kwestroo, D. C. J. Cornet, geb. Persoon, Z. F. M. Smits, geb. Oslerloh, D. J. Petit, geb. Loeber, Z. M. de Cler.geb. van Houten, D. J. Horree, geb. Bronk- huyseD. G. M. Ratelgeb. Tijken D. G. Philippogeb. van den Berg Z. T. Griinert, geb. Koek, Z. levenl. J. M. Schols, geb. Deldik, D. J.de Nobelgeb. LoeberD. M. J. de Haasgeb. van lioutumD. J. M. van Gel dergeb. VervoornZ. J. van der Wilkgeb. Schreuder, Z. J. Hoogkamer, geb. Lepelaar. Z. M. F. Jansen, geb. de Wilde, Z. C. J. Sandberg geb. Hemerik, Z. J. Delfos, geb. Regeer, D. A. S. F. Oostveen, geb. de Boer, Z. M. E. van Egmond, geb. Uljee, Z. E. van Putten geb. de HaayD. H. J. Makko, geb. RamakersD. M. LeemansZ. E. Yosageb. Bosler- dijk Z. W. Seriiergeb. Koster, Z. J. de Boer, geb. Planje, D. J. Neu teboom, geb. Stadelman Z. G. Jedeloo, geb. Overvoorde, Z. M. van der Wallegeb. JongeleenD. G. Kokkedeegeb. BodryZ. C. W. van Reyn geb. de Vroede, Z. A. C. Briëer, geb. van SteenbergenD. E. Lepelaar, geb. van Rossen Z. J. P. E. Kropff, geb. QuaadgrasZ. GEHUWD: C. P. Hofstede de Groot ,jm. en C. I). Star Nnman jd.P. H. Wielinga jm. en J. Warners, jd. 11. Zirkzee, jm. en M. Barendse, jd. A. Fasseur,jm. en J. Terdu, jd. J. de Haan jm.en E. Ouwerkerk, jd. M. Wol- ters, jm. en J. Jansen jd. J. de Graaf, jm. en W. J. Wyling, jd. J. Tcge- laarjm. en P. C. Haasbeek, jd. N. van Welzcn jm. en J. Hensen jd. J. Beurze, jm. en J. Labordus, jd. H. van der Horst, wedr. en M. de Jong, jd. J. Lut, jm. cn J. Boute, wedc. P. J. Genet, jm. en N. J. Broeslerhui- zen jd. N. P. Vjnkestein jm. en J. C. A. Cartonjd. OVERLEDEN: S. van der Walle, geb. Schaddé, 72 j. J. KatzD.1 j. en 6 m. 11. Mittertrainergeb. Kreemers, 61 j. P. Werst, bijna 38 j. T. de FeyZ., 11 w. II. C. J. Pierlot, D.3j. en 3 m. N. Steenwijk, D. brjna 2 m. W. Cederhout77 j. P. Anes, 23 j. P. Verdouw geb. van Hetisden 61 j. J. van der Horn geb. van der Mark 68 j. YV. Laman Z.", ruim 5 m. M. L. C. Couvee, D.bijna 4 m. M. J. BrakelZ.6 w. G. Kleinhans70 j. A. du Pree, 68 j. J. H. van den Hoek D. bijna 5 m. W. van Galen D.1 j. en 6 m. P. A. Meerburg, 46j. A. C. P. L. Zomer- veld, D.1 j. en 3 m. H. Engelbregt, Z.2 j. en 10 m. F. B. van der Laa- ken, Z., 3 m. KEKKN 1EFWS. Te Loon op Zand is op Zondag 8 Julij de aldaar beroepen candidaat J. H. Gravenstein als leeraar bij de herv. gemeente bevestigd, door zijnen stiefzoon ds. J. W. Felix, pred. te Nieuwe Tonge, met eene rede over Exod. XXXIII14. De bevestigde heeft des namiddags zijne dienst aan vaard met het houden eener rede over 1 Tim. 111. ADVERTENTIES. Bevallen van een' Zoon G. OVERVOORDE, geliefde Echtgenoot van Leyden, 8 Julij 1861. J. II. JEDELOO. Heden overleed na een langdurig lijden onze waarde Broeder en Behuwd- broeder de Heer P. A. MEERBURG, in den ouderdom van ruim 46 jaren. H. C. MEERBURG, Leyden, 7 Julij 1861. Uit aller naam. Strekkende deze zoo voor bijzondere als algemeene kennisgeving. De Ondergeteekende en Echlgenoote betuigen hunnen opreglen dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van hun jongstej kind ondervonden. Leiden, 10 Julij 1861. M. DE VRIES.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3