dei' spoorwegen. Morgen, Woensdag, voortzetting der beraadslagingen over het wets-onlwerp betrekkelijk de nationale militie. Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal is rondgedeeld het antwoord der regering wegens het wets-ontwerp betreffende den raad van state. Daarbij is een gewijzigd wets-ontwerp gevoegd. De regering zal zich beijveren, zoo mogelijk, in de aanstaande zitting der staten-generaal aan le bieden een ontwerp van wet regelende de wijze, waarop geschillen over bevoegdheid, tusschen de administrative en regterlijke magt ontstaan, zullen worden beslist. Zondag 11. zijn op het gebied van Scheveningen twee misvormde lijken aangespoeld, een van een volwassen manspersoon en een van een jongentje. Spoedig bleekdat beiden hebben behoord lot de bemanning van de brik de Stad Vlissingendie voor acht dagen onder de gemeente Loosduinen is gezonken. Het waren de lijken van den kok en van bet 7-jarig zoontje van den kapitein. Ofschoon haar zulks werd ontraden, heeft de weduwe van den kapitein de lijken willen zien. Het tooneel dat daarvan het gevolg was laat zich niet beschrijven. HAARLEM, 8 Julij. Eenige hoofden van industriële inrigtingen hebben den wensch kenbaar gemaakt, om met hun werkvolk de tentoonstelling van nijverheid te bezoe ken en zich tot de commissie gewend met het verzoek, dat door haar een geschikt uur zou worden aangewezenwaarop het werkvolk van fabrieken onder hel geleide van de hoofden, zou kunnen worden toegelaten. De com missie, naar vermogen willende trachten om de tentoonstelling zooveel moge lijk ook te doen stekken tot voorlichting van industriëlenzoo hoofden als ondergeschiktenheeft beslotendat na den 15den Julijop Maandag Woensdag en Donderdag, tegen betaling van den voor die dagen vastge- stelden entree-prijs, fabrieks-arbeidersonder behoorlijk geleide zullen kun nen worden toegelaten een half uur voor het openen der tentoonstelling, nadat zulks door de hoofden der industriële inrigtingen tijdig zal zijn aangevraagd. De tentoonstelling is gisteren zeer druk bezocht. Er zijn 2612 toegangs- billetlen afgegeven, zoodat met de leden der maatschappij van nijverheid en de inzenders het getal bezoekers ongeveer 3000 personen beeft bedragen. Over den spoorweg zijn op dien dag ruim 5000 personen alhier aangebragt. Heden morgen werd door het Haarlemsche depart, der maatschappij van nijverheid aan hh. directeuren en afgevaardigden der maatschappij een dejeuner aangeboden in het logement van den heer van den Berg. Daarna hebben genoemde hh. de bloemententoonstelling in oogenschouw genomen. De bloemententoonstelling is Zondag middag geopend. Zij werd ter stond druk bezocht en droeg aller goedkeuring in ruime mate weg. De commissie van beoordeeling voor de op deze tentoonstelling ingezonden bloemen en planten bestond uit de hh.: jhr. M. II. Ram, l8le voorzitter, jhr. M. J. J. de Geer van Rijnhuyzen, 2dc voorzitter; mr. A. A. Beelaerts van Blokland, te Utrecht; R. Eggink, te 's Gravenhage; J. C. Groene wegente Amsterdam; G. Hoogeveen, te Haarlem; C. Overeinde, te Boskoop; H. Pol man Mooy, te Haarlem; de Joncheere van Ooslwaard, te Maarssen; jhr. W. H. Ram, te Utrecht; B. C. de Geer van Rijnhuyzen, te Rijnhuyzen; K. Sacher, te Amsterdam; G. van der Werff, te Bloemendaal; J. H. Wilke, te Arnhem; H. Witte, te Leydenterwijl als secretarissen fungeerden de hh. M. J. van Olst en G. C. van Meeuwen. Deze commissie heeft de in het programma uitgeloofde prijzen toegekend aan de hh. C. Glijm, te Utrecht; E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem; A. L. Smits, tuinbaas van mej. M. A. S. Borskite Overveen; H. Witte, hortu- lanus, te Leyden; J. H. Broekmans, te Amsterdam; mr. J. F. van Lennep, te Bloemendaal; jhr. P. F. von Siebold, te Leyden; A. de Vos, te Utrecht; mr. J. Koenen, op de hofstede Buitenrust, le Haarlem; J. W. de Groot Wz. te UtrechtT. van Scrvellenle BloemendaalV. Schcrtzer en Zonente Haarlem; A. C. van Eeden en C".te Haarlem; H. Weenink, tuinbaas van graaf van Limburg Stirum, le Warmond; J. J. Vroom, te Rotterdam; G. van der Werff, tuinman van den heer Borskite BloemendaalJ. F. van Eykerentuinbaas op de hofstede Bloemenheuvelte BloemendaalJ. Goe den, te Haarlem; F. H. C. baron van Heeckeren van Brandsenburgle Utrecht; G. van Leeuwen, te Sassenheim J. Keyzer, te Haarlem; S. A. de Graaff, le Leyden; A. C. Groenewegen, te Haarlem; H. de Lange Jr., te Haarlem; J. G. Mühring, tuinman bij den heer mr. J. Koenen, te Haar lem; J. C. van Servellea, te Bloemendaal; C. de Wilde, te Heemstede; C. Ottolander en Zoon, te Boskoop; J. Sandberg, tuinman bij baron van Heeckeren van Wassenaar, bij Arnhem; J. Kramer, te Bloemendaal; C. Appeldoorn, te Velzen, D. R. Gevers Deynoot, te 'silage; F. Buiige, te Haarlem. Voorts getuigschriften aan A. C. van Eeden en C°.de dames Poolman Mooy, te Haarlem; den heer H. Poolman Mooy; H. Storm en Zoon, te Haarlem; J. J. Vroom; mej. J. Groenewegen, te Haarlem; den heer 11. S. van Lennep, op Leyduin. Zondag morgen is er brand ontstaan in de wagenmakers-werkplaats aan de fabriek van de llollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij buiten de Spaarnwouderpoort, het vroegere station. De brand nam zoo snel toe, dat nog twee daarncvenstaande werkplaatsen mede geheel zijn uitgebrand of in de asch gelegdvóór dat men het vuur meester was. De gebouwen waren meest geheet van hout en de wind was vrij hevig. AMSTERDAM, 8 Julij. Als eene bijzondere weldaad van een onzer stadgenooten kunnen wij melden, zegt het Amst. 11. en Effbl., dal mevrouw de wed. A. Orobio de Castro, op het vernemen dal het weesjongensgesticht der Portug. Israël, ge meente alhier eene groote reparatie moest ondergaan, welke geschat wordt op p. m. ƒ20,000, dezer dagen het bestuur var. genoemd geslicht heeft laten ontbieden, en vervolgens ter hand gesteld de aanzienlijke gift in bankpapier van ƒ22,000, om voor hare rekening de vereischte groote reparation aan het gesticht te laten doen. Blijkens het verslag in de jaarlijksche vergadering van het kon. zoolo gisch genootschap Natura Arlis Magistra alhier uilgebragtneemt i inrigting steeds in bloei toe. Het getal der effective leden bedraagt 31)5 dat der buitenleden 292en dat der donateurs 92. De tuinen waren gels rende het boekjaar 1860/61 door 35,536 personen bezocht; en in de maasj September nog door 31,583 personen van den werkenden stand. De balac gaf een batig slot van ƒ53,000. De jongsle vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling i!t koninkl. akademic van wetenschappen werd bijgewoond door de heerej Vrolik, van der Boon Meschvan Breda, Harting, Donders, Staj. kart, von Baumhauer, van Hasselt, Voorhelm Schneevoogt, Oudemans,u, Oordt, Brutel de la Rivière, van der Hoeven, van Hall, van der Willig en van Geuns. De secretaris deelde mede dat van den heer Bleeker was ingekomenvoot de verslagen en mededeelingen, eene bijdrage over de geslachten der Scaroï- denen van den heer Delprat eene over eene benaderende formule tot lij berekenen van waterafvoer in kanalen en waterstroomenwelke in handen der commissie van redactie wordt gesteld. Eene missive van den minister van binnenl. zakeninhoudende de vraag- of het gebruik van dieren, gestorven aan de besmettelijke longziekte, schj delijk is voor de gezondheid, en zoo ja, welke de middelen zijn om# gebruik te weren, wordt in handen gesteld van de heeren van Hasselt Donders en van Geuns. Door de commissie ad hoe wordt verslag uitgebragt, over, door tusschen- komst van de heer Buys Ballot, ingezonden flesschen zeewater en doosjes gronden, omstreeks de straat van Gibraltar uit de diepte opgebragt en g(. schept door de officieren van het stoomschip het Loo, kommandant van Gogh. De conclusie van het rapport strekte, om den heeren Buys Ballot ei van Gogh dank te zeggen voor hunnen ijver in deze zaak betoond en bei te verzoeken nog meer monsters van zeewater in te zenden, ten einde tot meerdere zekerheid te kunnen geraken, dan uit het onderzochte zeewateren# grondenhetzij wat het zoutgehalte hetzij wat den veronderstelden onder stroom betrof, verkregen kon worden. Daarna werd verslag uitgebragt over het in eene der vorige vergadering» door den heer Harting gedane voorstel, om zich tot de regering te wend» met het verzoekden officieren van gezondheid bij de keuringen der lolelin- gen te gelasten, ook de schedels te meten van de lolelingen, vooral van hei, die op de eilanden in de Zuiderzee of in het Noordelijk gedeelte van ons vaderland geboren warenten einde zoo lot de kennis van dea type die schedels te komen. De heer van der Hoeven bragt voor zich als lid der commissie ad hoe zijn gevoelen uithetwelk strekte om aan de zaak no> geene uitvoering te geven, waarna de heer Vrolik, ook namens denbeer Donders, een rapport leest, waarvan de conclusie was om de zaak door te zetten, maar het onderzoek niet op te dragen aan officieren van gezond heid, maar aan leden der akademie zelve. Deze conclusie, welke die ui de meerderheid der commissie was, werd aangenomen met 11 tegen 5 stem men; de heer Harting hield zich buiten stemming. De heer van Hall leverde eene bijdrage tot de organographie der planten, welke in de verslagen en mededeelingen zal worden opgenomen. De heer von Baumhauer boodt voor de verslagen en mededeelingen eene verhandeling over de zamenstelling van het badzout en de moederloog, ver kregen uit het iodium-houdend water van de dessa Molong op het eU Java, en voor de bibliotheek een exemplaar der tabellen betreffende hit alcoholgehalte in mengsels van alcohol en water. Door hem werd de wensch geuit, dat de akademie zich tot de regering wendde, met hel verzoek dit deze, bij het berekenen der belastingen op het gedistilleerd, van den tabellen zou gebruik maken. BU1TENLANDSCHE BEK1GTEN. BELGIE. BRUSSEL, 9 Julij. De regering heeft in het geschil tusschen de militaire en regterlijke auto riteiten een incident opgeworpen. Zij heeft bij deurwaarders-acte aan dl firma Lejeune Chaumonl en C°. exploit laten beleekenen tegen dier ver meend regt om zich toegang tot de geschutgieterij verleend te zien, tot onderzoek van het daar vervaardigd wordend fabriekaat. De zaak zal ui aan de beslissing van den regter onderworpen worden. In een kolenmijn van Bellevue Barvieux heeft eene ontploffing plaat gehad. Van de 50 werklieden in de mijn aanwezig moeten velen omge komen zijn. In Henegouwen hebben er nog hier en daar bloedige botsingen lm- schen de militairen en de mijnwerkers plaats gehad. Thans echter zijn# beriglen gunstiger en er bestaat gegronde hoop dat de arbeiders liet werk zullen hervatten. In het geheel zijn bij die ongeregeldheden twee person» omgekomen. Een 30-tal werklieden is gevangen genomen. ENGELAN O. LONDEN, 7 Julij. De Times is van meening dat de heer Ricasoli in zijne vroeger mede gedeelde parlementaire redevoering den Paus heeft bedreigd op eene wijze, welke zelfs den zachtzinnigsten priester zon kunnen nopen om den ban vloek uit te spreken; dat hij eene half vleijende, half uittartende houding jegens den keizer der Franschen heeft aangenomen; dat hjj stouter heeft gesproken dan Cavour en Garibaldi hebben gedaandat hij Oostenrp verbittert door aan hetzelve dreigend den vuist te toonendat hij eens meer onbewimpelde en uittartende taal heeft gevoerd, dan ooit nog eenip mogendheid jegens eene andere, waarmede zij in naam in vrede was, heeft gebezigd. Genoemd blad vindt echter in dal alles stof om den heer Ricasoli te prijzen. Met de werkzaamheden aan het gebouw voor de groote tentoonstelt' van 1862 gaat het goed vooruit. De aanvragen om ruimte voor de ten tot'

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2