courant. leydsche N". 82. WOENSDAG 10 JULIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. binnenlandsche berigten. LEYDEN, 9 Julij. Bjj kon. besluit van 7 dezer is lol plaatsvervangend kantonregler alhier benoemd de heer iur. J. Luzac, advocaat en secretaris van het collegie van curatoren der hoogeschool alhier. Heden morgen zijn hier doorgetrokken hel 3de en 4de escadron van bet 3de reg. dragonders uit 'sllage, onder bevel van den kolonel-komman- dant Vertholendie zich naar het kamp van Milligen begeven. In den loop van het jaar 1860 zijn van wege de Nederl. maatschappij tot bevordering der afschaffing van de slavernij vrijgekocht 30 personen, waarvoor besleed is ƒ10,716.97. In den regel zijn die gelden bij wijze van voorschot verleend. In 1860 bedroeg de terugbetaling van voorschotten ƒ6,838.99. Gisteren is te Vlaardingen de derde haringjager aangekomenaanbren gende 30 ton maatjes en 40 ton volle baring. Hoewel de aanvoer gering js, is evenwel de qualiteil uitmuntend. Daar de wind gunstig is, verwacht men spoedig den vierden jager. in de vergadering der prov. staten van Noordholland van den 4dcn jl. heeft eene der commissionbij monde van den heer Koenenverslag doende wegens ecnige in hare handen gestelde adressen van gemeentebesturenden wensch geuit, dat de hooge regering voorstellen bij de vertegenwoordi ging moge doen, om alom van 'srijks wege op eenparigen voet den accijns op liet gedistilleerd te heffen: waardoor de sluikerij geweerd, het gebruik van de sterke dranken beperkt, en de gemeenten algemeen in staal gesteld zouden worden, om de kosten voor het lager onderwijs zeiven Ie dragen, zonder zich om onderstand tot het rijk en de provincie te wenden. Men verwacht, dat in de aanslaande vergadering door eenige leden een voorstel in dien geest zal worden gedaan. Uil Hoorn meldt men het volgende: De kinkhoest vertoont zich, zoo in den omtrek als hier ter stede, in hevige mate. Er is al menig jong kind bet slagtoffer van dien boosaardigen hoest geworden. Zelfs zijn er weken geweest in welke men 10 en meer kinderen aan die ziekte verloor en nog is zij niet aan het afnemen. liet provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen beeft in zijne vergaderingden 25,,e" der vorige maand gehoudende gou den medaille toegekend aan een antwoordingezonden op de prijsvraag de ontwikkelingsgeschiedenis van eene molluskannelide of crustace', waarvan de schrijver is gebleken te zijn de heer dr. C. Semper, te Altona. Eene aangeboden verhandeling van den heer dr. E. Claparede te Genève over de ontwikkeling der spinnenzal in de werken des genootschaps het licht zien, terwijl den schrijver wegens de buitengewone verdiensten van zijnen arbeid, met afwijking van den regel ten dezen door het genootschap gevolgd, eene gouden medaille is toegekend. Door de prov. staten van Gelderland is besloten, om eene medaille te laten slaan ter herinnering aan 'skonings verriglingen bij gelegenheid van den laatslen watersnood; daarvoor is eene som van ƒ1500 op de begrooting uitgetrokken. Ook is besloten den dank der staten te beluigen aan den commissaris des konings, graaf L. G. A. van Limburg Stirurn, voor de groote diensten, door hem bij die ramp aan de provincie bewezen. Naar men verneemt is dezer dagen door het dames hoofd-comite' te Deventer aan de sub-comités, bij wijze van voorstel, medegedeeld, dal het plan was, om ter ecre van Z. M. den koning te doen vervaardigen een Beeld der Faam, met allegorisch, op de gebeurtenissen welke het gedenk- teeken moest herinneren, toepasselijk bijwerk. Dit kunststuk zou worden gebeeldhouwd uil marmeren op een voetstuk worden geplaatstmet op schriften of eenige in brons of marmer bewerkte voorstelling van eene ge denkwaardige gebeurtenis uit de dagen van den watersnoodhet geheel zoude eene hoogte hebben van nagenoeg 5 Ned. ellen; aan Z. M. zou worden voorgestelddit gedenkteeken op te riglen in het park op het Loo de uitvoering van dat werk zou worden opgedragen aan den beeldhouwer E. Lacomblé te 's Hage. Op den 3dcn dezer had te Enschedé een stoute diefstal plaats. Een ,rl) goed gekleed vreemdeling trad de woning van mevr. B. binnenging naar bovenopende verscheidene kasten en nam een paar gouden doekspel den en negen zilveren Iepels en vorken mede. Naar beneden gaande werd hij door gemelde dame opgemerkt en hem gevraagd wat hij wilde. De vreemdeling verontschuldigde zich met te zeggen, dat hij meende bij een ander te zijn en ging de deur uit. Hoewel de policie hem niet dadelijk op 'het hem spoor kreeg, gelukte het loch eenig narigt van hem in te winnen en ee»ige uren later op eenen afstand van ruim 2 uren van daar in han- den te krijgen. De dief was nog in het bezit van eene speld; de andere speld en het zilver, door hem weggeworpen, zijn teruggevonden. Den 5den dezer dreef des namiddags een zwaar onweder over de ge meente Voerendaal (Limbnrg), met hel gevolg, dat de bliksem in de pacht hoeve Keverberg, bewoond door D. Deutz, insloeg. Onmiddellijk stond dit fraaije en ruime gebouw in volle vlamanderhalf uur laterwaren er al leen de muren van over. Een gedeelte der meubelen werd gered. Met uit zondering vau twee stuks, was al het stalvee in het veld en bleef dus behouden. De Staats-Cour. bevat het tweede verslag van de commissie voor de staatsspoorwegen aan den minister van binnenl. zaken, waarin de stand der voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg der onderscheidene lijnen wordt blootgelegd. Onder andere bijzonderheden blijkt daaruit dat bij de commissie vele aanbiedingen zijn ingekomen tot levering van bouw stoffen, werktuigen, Iocomotiven, rijtuigen enz., maar dat zij van oordeel is dat het stelsel van openbare aanbesteding zoo veel mogelijk moet gevolgd worden. De bestuurders eener maatschappij hier te lande hadden verzocht de voorkeur te mogen hebben voor de levering van een gedeelte van het materieel, maar naar de meening der commissie kon eene zoodanige verze kering niet gegeven wordenzonder van het stelsel van vrije mededinging af te wijken. Welligt zou er een middel zijn, om de inlandsche fabrikan ten in de gelegenheid te stellen, ook Iocomotiven te leveren, en toch het stelsel van vrije mediginging te behoudendoor de levering over vele jaren aan te besteden, indien daartegen geene administrative bezwaren bestaan. Wanneer b. v. een 20-lal Iocomotiven in één perceel worden aanbesteed, dan zou kunnen worden bepaald, dat zij in eenige jaren moeten geleverd worden. De inlandsche fabrikant heeft dan tijd zijne fabriek naar belmo ren in te riglen, en kan des noods het eerste jaar, indien hij dan nog niet voldoende ingerigt is om Iocomotiven af te leverendie uit vreemdedoch vooraf op te geven, fabrieken verkrijgen. Wanneer toch de mededinging geheel vrij is gesteldzal het den inlandschen fabrikant ook vrij moeten worden gelaten, om zijne voorwerpen geheel of gedeeltelijk uit het buiten land te laten komen. Volgens den verzamelingsstaat van de raming der kosten van de staats spoorwegenmoeten de gezamenlijke rivier-overgangen kosten 27,146,819 de spoorwegen zelve, met enkel spoor 80,053,181of, daar de lengte is 888,631 ellen, ƒ90.49 per strekkende el; met dubbel spoor ƒ83,579,996, of 94 48 per strekk. el. De kostenmet inbegrip der rivier-overgangen zijn dus geraamd: met enkel spoor 107,200,000, of 120.63 per strekk. el; met dubbel spoor ƒ110,726,815, of ƒ124.63 per strekk. el. 's GRAVEN IIAGE, 9 Julij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, de hh. S. van Deventer Jzn., resident van Banjoemaas; A. W. Kinder de Ca- marecq, resident van Bagelen; H. M. Andrée Willens, resident der Pa- dangsche Bovenlanden, mr. W, H. du Clous, directeur der middelen en domeinen in Ncd. Indié; J. W. Blanken, kolonel bij den staf der artillerie, en A. L. von Preuschen, majoor bij het 2de reg. vesting-artillerie. Voorts heeft Z. M. aan den heer K. G. W. baron van Wassenaar vergunning ver leend lot bet aannemen der onderscheidingsteekenen van eereridder der Jo- hanniler-orde, waarioe hij door den koning van Pruissen is benoemd. Tot regter in de arrond.-rcglbank alhier is'benoemd mr. J. G. Kist, thans kantonregler te Dordrecht, en tot kantonregler te Oud-Beijerland mr. A. .1. Duymaer van Twist, thans griffier bij het kanlongeregt te Ommen. Door Z. M. is de kapt.-luit. ter zee J. van Maurik, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en is bevorderd tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee lslc kl. P. Toutenhoofden tot luit. ter zee lsle kl.die van de 2dc kl. P. J. D. Breukelman. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ5.10 hij den Ned. consul-generaal te Rio-Janeiro gestort; 116.12 door den Ned. vice-consul te Maranhao in gezameld; 18 Tlil., ingezamelde giften door den pred. G. Warnecke, te Grossenhelilen nabij Cette; ƒ1509.73, door den Ned. consul te Cetle inge zameld; ƒ50, van de hh. C. Lensmann en W. P. Razonx te Ncw-York; ƒ1020, saldo der ontvangsten van de te Stuttgart gevestigde commissie. lieden middag en aansl. Donderdag zal door den baron van Heemstra, minister van binnenl. zaken aan de leden van de tweede kamer een diner worden aangeboden. Ook door den baron van Zuylen van Nyevelt, minis ter van buitenl. zakenzal morgen een diner aan verscheidene leden der tweede kamer worden aangeboden. Heden middag en aanst. Donderdag zal door den baron van Brienen van de Groote Lindt aan de leden van de prov. staten een diner worden aangeboden. De afdeelingen van de tweede kamer der slatcn-generaal zetten heden het onderzoek voort over het wetsontwerp tol vaststelling van debegrooling

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1