Per Telegraaf. I lcn hebben bij Marokko niet verder op de betaling der oorlogskosten te dringen, maar daarentegen Tetuan lot eene Spaansche kolonie te verklaren. Volgens hier ontvangen bengten uit Ronslantinopel slaat de nieuwe reeds terstond de hand aan het werk om bezuinigingen en hervor men in te voeren. Hij heeft last gegeven om het serail te doen ontrui- {n° en je talrijke bij den harem geemployeerden die 's lands gelden op eene'schandelijke wijze hebben verkwist, te doen ontslaan. In hun onder houd zal echter voorzien worden. AI de vrouwen, die kinderen hebben, •n naar het oude serail overgebragten de overige zijn voorloopig in de harems der hooge ambtenaren verdeeld, om, volgens gebruik, later door den Julian uitgehuwelijkt te worden. Eindelijk, en dit is niet een der minst belangrijke maatregelen, is de civile lijst, die 75 millioen bedroeg, op 12 lïillioen gebragt; eene som die groot genoeg geacht wordt om aan de be hoeften van het keizerlijk huis te voldoen wanneer daarbij de inkomsten van de bijzondere bezittingen van den Sultan worden gevoegd. hit Saigon wordt gemeld dat de troepen aldaar wegens het regen-sai- joen aan veel ongemakken waren blootgesteld. Na de inneming van Mylho waren alle militaire operaliën gestaakt en hield men zich bepaaldelijk bezig Bei de voorloopige regeling tot vestiging eencr kolonie. Het verwachte ge zantschap van den vorst van Cambodja was in het Fransche hoofdkwartier aangekomen en had de door dien vorst aangeboden geschenken aldaar afge leverd. Beze geschenkendie onder bedekking eener militaire magt van 84 man langs de moeijelijkste wegen waren overgebragt, bestonden uit 20 hok jes met jonge varkenseenden en kippen Te Manille is een persoon in hechtenis genomennaar men zegt een agent van Mazzini, als verdacht van het smeden van eenen aanslag op het leven van den keizer. Een aantal jongelieden uit de gemeente de la Plainedie op 20 Jnnij II. aan de baai van Premeleu bezig waren met het visschen naar krab ben enz., werden door een hevig onweder overvallen. Twee hunner wer den bij die gelegenheid doodelijk door den bliksem getroffen; van één was zelfs de hersenpan van een geslagen. ITALIË. Graaf van Trapani, oom van koning Frans II, heeft voor den regter te Napels zijne door den dictator Garibaldi verbeurd verklaarde bezittingen terug gevorderden heeft het proces in twee inslantiën gewonnen. Eet dagblad van Rome spreekt ten stelligste tegen dat de Paus open bare gebeden voor de zielrust van graaf Cavour heeft uitgeschreven. Het is „iet bevreemdend, zegt dit blad, dat men in deze eenw van huichelarij de meening heeft trachten te verspreidendat een mandie openlijk heeft erkend 12 jaren lang bezig geweest te zijn met hel smeden van zamenzwe- riugen, zijn aardsche leven geheel als een goed katholiek heeft geëindigd. Men wilde alzoo bewijzendat hij goed handelde toen hij de heiligste reg- ten van anderen schond. OOSTENRIJK. De keizer heeft thans bepaald geweigerd het adres van den Hongaarschen landdag aan te nemen. Aan den Hongaarschen landdag is een koninklijk rescript gerigt, waarin verklaard wordt dat het adres als strijdig met de regten der kroon niet kan worden aangenomenonder uitnoodigiug om het adres wat vorm en inhoud betreft te wijzigenbij gebreke waarvan de landdag ontbonden zal worden. 'sGRAVENHAGE2 Julij. In de zitting van de tweede kamer van he den is ingekomen de koloniale begrooting over 1860. Dit stuk zal alleen voor de leden gedrukt worden. Bij de behandeling der wet op de nationale militie is het amendement van den heer Thorbecke, ter vervanging van art. 1, afgestemd met 42 legen 23 stemmen. Aangenomen het amendement van den heer Heemskerk, bepalende de sterkte der militie op 55,000 man, zoo veel mogelijk uit vrijwilligers en bij gebreke daarvan door lotelingen. Het maximum van de jaarlijksche ligting is alzoo vastgesteld op 11000 man. Art. 4 (buitengewone ligting in buitengewone omstandigheden) is door-de regering ingetrokken. Morgen behandeling van het art. betreffende de zeemilitie. PESTI1, 1 Julij. Graaf Apponyi heeft in de zitting der beide tafels van den landdag het besluit van den keizer medegedeeld, waarbij het aannemen van het adres in den tegenwoordigen vorm wordt geweigerd. MADRID, 1 Julij. Het officiële blad berigl dat eene republikeinsche kende, 300 man sterk, onder aanvoering van Albertar Loja, zich in den omtrek van Lorca heeft vertoond. De bende wordt door de regerings-troe- pen vervolgd. PESTH, 2 Julij. In de kamer der afgevaardigden is het rescript des keizers verzegeld voorgelegd. Men gaf met luider slem zijn verlangen te kennen dat het ongeopend teruggezonden zou wordendoch na een ernstig woord van den voorzitter werd het voorgelezenzonder dat de orde ver stoord werd. In het heerenhuis had het voorlezen zonder opschudding plaats. TURYN, 1 Julij. De kamer van afgevaardigden heeft geweigerd, eene Witie tot terugroeping van Mazzini, door eenige duizende burgers getee- kendurgent te verklaren. De urgentie werd door den heer Brofferio ge vraagd. Vervolgens is de beraadslaging over de leening voortgezet. Nadat do beer Ricasoli over de voornemens der regering betreffende het binnen- landsch bestuur had gesprokenliet hij zich aldus uitwij wapenen ons Hel alleen tot verdediging van hel nationale grondgebied zoo als het nu is, maar ook om het volledig te maken en in zijne natuurlijke en wettige gren- to hersteller,. Hij voegde er bij aan het parlement te kunnen verkla pt dat, uitgezonderd met Oostenrijk, de vriendschapsbetrekkingen met de voornaamste mogendheden van Europa zeer voldoende waren. De Italiaan se zaak vond algemeen sympathie en Italië kon nog op bondgenooten re kenen. De erkenning var. Engeland, zcide hij, is een plegtig bewijs van bet vertrouwen dat wij inboezemenen wij hebben redenen om te gelooven dat dit voorbeeld navolging zal vinden. Het beschaafde Europa zal, dank zij het beginsel van non-interventie, weldra eenstemmig zijn in de plegtige bevestiging onzer nationaliteit en de erkenning van ons onbetwistbaar regt om onze onafhankelijkheid volledig lot stand te brengen. Ik heb hooren spreken van afstand; vergunt mij, dit denkbeeld met verontwaardiging van mij af te werpen. De regering des konings, ik zeg het eens voor altfid, kan niet een duim Italiaanscbe grond aanwijzen, die afgestaan zou kunnen worden. Zij wil niets afstaan en zal het volstrekt niet doen. (Levendige toejuiching). Zij ziet op Rome en Venetië en drukt voor die streken de smart, de wenschen en de hoop der natie uit. De regering gevoelt het ge- wigt der taak, waarvan men de vervulling van haar verwacht. Zjj heeft besloten die te vervullen en zal het God dank ook doen. De toekomst zal ons den weg naar Venetië openen. Intusschen denken wij aan Rome. Wij willen naar Rome gaan. Rome, als staat van het overige gedeelte van Italië afgescheiden, zal hare kuiperijen en zamenzweringen blijven voortzetten en de openbare orde voortdurend bedreigen. Voor de Italianen is het bezit van Rome niet slechts een regt, maar zelfs eene onverbiddelijke noodzakelijk heid. Wij willen niet naar Rome gaan door middel van oproerige, on betamelijke en ondoordachte bewegingen, die het nationale werk in gevaar kunnen brengenwij willen naar Rome gaan in overeenstemming met Frankrijk, niet afbrekende, maar opbouwende, aan de kerk den weg ope nende om zich zelve te hervormenhaar vrijheid en onafhankelijkheid schenkende, welke haar zullen opwekken tot een nieuw leven, zoowel wat betreft de zuiverheid harer godsdienstige gevoelens, als de eenvoudigheid der zeden en de gestrengheid der tucht, waardoor de eerste tijd van haar bestaan zich zoo heerlijk heeft onderscheiden. Zij moet vrijmoedig en op- regt eene magt vaarwel zeggendie zich aankant legen het grootsche plan harer slichting. De regering gelooft niet dat deze weg gemakkelijk is, maar put haren moed en haar vertrouwen uit de grootheid van het werk zelve, en hare kracht uil de openbare meening, die overtuigd is dat de Italiaansche revolutie een groot werk is. Zij hoopt, door de regtvaardige zaak mef beleidstoutmoedigheid en volharding door te zettenhet doel te bereiken. (Algemeene en langdurige toejuiching). Nadat nog de hh. Cardova, Crispi en Mordini het woord hadden gevoerd, is het ontwerp betreffende de leening met 242 tegen 14 stemmen aangenomen. KONSTANT1NOPEL1 Julij. Heden is aan de Verhevene Porte op eene plegtige wijze mededeeling gedaan van een keiz. besluit, dat eenen zeer vrijzinnigen geest ademt. Daarbij worden de groot-vizier, de ministers en andere ambtenaren in hunne betrekkingen bevestigd, terwijl zij worden aangespoord hunne pligten met naauwgezetheid te vervullen. De vroeger afgekondigde wetten worden gehandhaafd; aan alle onderdanen zonderonder scheid wordt gelijkheid verzekerd, en orde en spaarzaamheid in de finantiën voorgeschreven. Dit stuk heeft eene goede uitwerking gehad. De vertegen woordigers der groote mogendheden zijn heden morgen in een plegtig ge hoor door den Sultan ontvangen. Gisteren is Namik-pacha tot minister van oorlog benoemd. Daoud-pacha en de Europesche commissarissen vertrekken naar Syrië. MADRID, 1 Julij (des avonds). De oproerigen worden met spoed achter volgd. Men verzekert dat zij te Loja ingesloten zijnen men twijfelt das niet of zij zullen spoedig tot onderwerping gebragt worden. WEENEN, 2 Julij. In het heerenhuis is het rescript des keizers met geestdrift ontvangen. De heer Clam-Gallas heeft voorgesteld, dat het huis zou verklaren, dat het iedere schennis der keizerlijke waardigheid en regten als een aanval op het geheele rijk beschouwde en dat de regering niet alleen op de onbepaalde goedkeuring van het huis, maar ook op de krachtige medewerking van het geheele rijk kon rekenen. Dit voorstel werd toegejuicht. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logemenl aan den Burg, Zaturdag 29 Junij. Notaris P. Melier. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de Langegracht, Wijk V. N°. 666. Kooper J. C. Smagge. ƒ320. Een dito, aan de noordzijde van de Langegracht, Wijk V. N°. 743. Kooper G. Rietbergen, ƒ255. Een dito, aan de oostzijde van de Scheistraat, Wijk V. N°. 672. Kooper H. Siera. ƒ111. Een dito, aan de oostzijde van de Korte Scheistraat, Wijk V. N°. 1049b. Kooper G. Star. ƒ115. Een dito, aan de noordzijde van de Narmstraat, Wijk V. N°. 190. Kooper C. Kraneveld. ƒ240. Een dito, in de Narmstraat, Wijk V. N°. 212. Kooper J. W. IIarte- velt. ƒ185. Een dito. op de Haarlemmerstraat, Wijk VI. N°. 309. Kooper C. Koore man. ƒ880. Een Pakhuis, in de Vrouwekerkstraat, Wijk. VI N°. 1381 en 138K Kooper M. Speijer. ƒ360. Een Huis en Erf, aan de Zijdgracht, Wijk II. N°. 317. Kooper J. C. Smagge. ƒ230. Een Huis, in de Michielstraat, Wijk VI. N°. 1331. Kooper P. Been akker. ƒ500. Eene partij Staalgrond, gelegen onder Leyderdorp, in den Waard. Kooper A. J. Vermey. ƒ225. Eene partjj Staalgrond, gelegen als voren. Opgehouden. De overige percelen lot deze verkooping behoorende zijn niet afgeslagen omdat zij uit de hand waren verkocht. Notarissen J. A. Prïn en Mr. H. Obreen. Een Huis en Erve, op de Binnenvestgracht, Wijk III. N°. 41. Kooper J. W. Taflïjn. ƒ224. Een dito, gelegen als voren, Wijk III. N°. 42. Kooper M. Teske. ƒ134. Een dito, aan de oostzijde van de S'. Jorissleeg, Wijk 111.626. Kooper W. T. Kasteelen. ƒ333. Een dito, aan de oostzijde van de Korte Schoolsteeg, Wijk IV. N°. 371a. Kooper E. Noordijk. ƒ420. Een dito, aan de zuidzijde van de S'. Aagtenstraat, Wijk V. N°. 76. Kooper P. Schouten, ƒ128. Een dito. aan de noordzijde van de S'. Aagtenstraat, Wijk V. N°. 104. Kooper J. P. Rietbergen, ƒ131. Een dito, op de Binnenvestgracht, Wijk V. N°. 113. Kooper G. Riet bergen. ƒ164. Drie Huizen en Erven, op de Binnenvestgracht, Wijk V. Nos. 139 140, 141. Koopster S. M. Groenhof, Wed. A. van Kempen, ƒ691.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3