Chaumontwapenfabriekantvermeende de zekerheid le hebben verkregen dat zeker oorlogswapen, waarvoor hij gebrevcteerd was, in de kon. geschut gieterij werd nagemaakt, en besloot den staat deswege te vervolgen. Hij verzocht aan den president van de reglbank van eersten aanleg de magtiging om, ingevolge de wet, twee van de vermoedelijk nagemaakte wapenen te doen verzegelen en er door een deskundige eene omschrijving van te doen opmaken. Toen die magtiging hem was verleend, begaf hij zich met een deurwaarder en een deskundige naar de geschutgieterij, om op vertoon der magtiging zijn voornemen te volbrengen. De portier weigerde hem echter den toegang zeggende, dat de directeur hem dat bevolen had, en dat hij, bij verzet, gemagtigd was de hulp der militaire wacht in te roepen. De hoer Lejeune riep toen de tusschenkomst van den vrederegter in, maar ook deze ontving eene weigering, terwijl de directeur hem deed aanzeggen dat hij niemand zou toelaten zonder uitdrukkelijke vergunning van den minister van oorlog. Onder protest legen deze handelwijze verwijderde men zich toen, maar men gaf de zaak niet op. Later begaf de heer Lejeune zich op nieuw naar de geschutgieterij, vergezeld van den vrederegter, een deur waarder en vier gendarmen. Daar de portier op nieuw den toegang wei gerde, verzocht men den directeur of zijn gemagtigde te spreken. De direc teur was afwezig en de eerste officier weigerde over de zaak in onderhan deling te treden. Men liet toen een smid roepen om de deur te openen, maar toen deze daartoe wilde overgaanwerd hij daarin verhinderd door een korporaal en een soldaat, die zich voor de deur plaatsten, onder be dreiging dat zij zich met geweld tegen het binnendringen in de gieterij zouden verzetten. Daar men merkte dat van de hoofdwacht versterking was ontboden en de werklieden der gieterij eene dreigende houding aanna men besloten de vrederegter en de heer Lejeune zich op nieuw te verwij deren want zij vreesden dat er bij het aanrukken van meerdere troepen eene bloedige botsing mogl ontstaan. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. Zekere Demazière, in Februarij uit Antwerpen gevlugt, een deficit var, 200,000 frs. nalatende, is thans kolonel in dienst der afgescheiden staten van Noord-Amerika. Hij was vroeger sergeant-majoor bij ons leger. EKC1ËLA1V LONDEN. 27 Junij. De koningin heeft eene ridderorde ingesteld, welke bijzonder bestemd is om verdiensten in en jegens Indië le beloouen. Zij heet de orde der Star van Indië. De gouverneur-generaal van Britsch-Indië is ambtshalve groot meester der orde. Zij zal uit 25 ridders bestaan, benevens een onbepaald aantal buitengewone en honoraire ridders. Reeds zijn 10 gewone ridders benoemdnamelijk 7 Engelschen en 9 inlanders. Onder de laatste is ook eene vrouw, de koningin van fihopal. Men is er nog niet in geslaagd den brand bij de London-brug te blus- schen. Men kan legen de vlammende olie en talk weinig uilrigtenzoodat men die in ziehzelve zal laten verleren, hetgeen nog eenige dagen kan duren; onvermoeid echter is men werkzaam om de uitbreiding der vlammen te verhoedentwee kelders die men dacht te behouden hebben echter vlam gevat; de een bevat talk en de ander lijn- en olijfolie ter waarde van 30.000 Het getal der vermiste personen wordt dagelijks grooter. De geleden verliezen gaan stellig de som van 2,500,000 te boven. Omtrent de bijzonderheden omtrent dezen brand wordt ook het volgende medegedeeld. De agenten der verzekerings-maalschappijen hadden eene hoe veelheid gesmolten talk opgezameld, dat zich in de straat Tooley had ver spreid, en den heer Hodsoll. directeur der verkoopingen, met den verkdbp belast. De opbrengst werd geschat op 150 Voor den aanvang der ver- kooping hield de "heer Hodsoll echter eene rede, waarin hij sprak van het treurig verlies door de familie Braidwood. den opperbrandmeester, geleden, en de zware verliezen door de maatschappijen geleden, terwijl hij tevens de hoop uitdrukte dat de liefhebbers thans hun bod wat hoogcr zouden stellen dan gewoonlijk. Het gevolg hiervan was dat de talk 510 opbragt. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Junij. H1I. MM. hebben heden te Fontainebleau de gezanten van den keizer van Siam in een pleglig gehoor ontvangen. De behandeling der zaak van den heer Mirès is thans voor de correc tionele reglbank aangevangen. Men verwacht dat 5 of 6 teregtzittingen zullen noodig zijn. De Bon. de V Jrmée berigt dat op 20 April in de Jesuiten-kerkin het Europesche gedeelte van Shanghai, de heilbede voor den keizer der Franschen: »Domine salvum fac Napoleonem," door 000 bekeerde Chine zen in de Chinesche taal is gezongen. liet schoon gelegen en welvarende dorp Cierpe, aan den weg van Toulouse naar Bagnères gelegen, is bijna geheel afgebrand. Er was brand ontstaan bij een bakker, en de vlam sloeg over lot een met een rieten dak bedekt huis en achtereenvolgens tot 36 huizen en 26 schurendie allen een prooi der vlammen werden. ITALIË. Reeds is gemeld dat de heer Ricasoli aan de kamer van afgevaardig den le Turyn medcdeeling heeft gedaan van de nota's, tnsschen de kabi netten van Frankrijk en Italië, over de erkenning van het koningrijk Italië gewisseld. De nota van den heer Thonvenel, aan den zaakgelastigde van Frankrijk le Turyn, was hoofdzakelijk van den volgenden inhoud: Koning Victor Emmanuel heeft den keizer een brief doen toekomen, waarin i hij verzoekt dat Frankrijk hel koningrijk Italië zal erkennen. De keizer heeft gemeend dit verzoek te moeten inwilligen: daarmede beoogde Z. M. voornamelijk alle onjuiste geruchten le logenstraffen. De erkenning kan evenwel niet insluiten eene goedkeuring van de tot dusverre door het ka binet van Turyn gevolgde staatkunde, noch de aanmoediging van onder nemingen, die den vrede van Europa in gevaar zouden kunnen brengen. Frankrijk beschouwt het beginsel van non-interventie als een vasten regel, die door al de mogendheden behoort te worden nageleefd, maar werpt alle verdere verantwoordelijkheid van zich af. Door met Italië officiële betrek kingen aan te knoopen, ligt het geenszins in de bedoeling der keizerlijke regering, om hel gewigt der protesten van Rome te verzwakken. Hoewel Frankrijk den koning van Italië erkentmoet hel blijven voortgaan Rome te bezetten tot dat de noodige waarborgen gegeven zijn tot bescherming dier belangen, welke de bezetting in der tijd hebben noodzakelijk gemaakt. In het antwoord van den lieer Ricasoli, in eene nota aan den zaakgc- lastige van Victor Emmanuel le Parijs, betuigt hij zijnen dank voor het ondervonden blijk van welwillendheid des keizers. Onze wensch is het, zegt hij aan Italië zijne roemrijke hoofdstad terug te geven maar daardoor willen wij niet geacht worden eenige afbreuk le doen aan de grootheid der kerk en de onafhankelijkheid van het doorluchtig opperhoofd der katho lieke godsdienst. Hopen wij alzoo dat de keizer van Frankrijk weldra zijne troepen uit Rome zal kunnen terugroepen, zonder dat de opregte katholie- ken daarvan gevolgen zouden moeten duchtendie wij het eerst van alle zouden betreuren. Het belang van Frankrijk zelf zal ongetwijfeld de k? zerlijke regering dat besluit doen nemenalhoewel wij het aan de hoo» wijsheid des keizers overlaten om het juiste tijdstip aan te wijzen, waar» Rome zonder gevaar aan zich zelf kan worden overgelaten. Hopen wij j] Frankrijk zijne goede diensten niet zal weigeren om Rome te bew» tot het aangaan eener schikking, die de beste vruchten zal dragen voor'j! godsdienst en voor het heil van Italië, Als een bewjjs dat er in het Napelsche nog veel te verbeteren valt wordt medegedeelddat van de 3094 gemeenten nog 1084 van scholen ij» versloken. Het onderwijs kost den slaat slechts 500,000 fr. 'sjaars, ei zoo veel als in de stad Turyn. De schoolmeesters genieten er gemiddeld eeiip bezoldiging van 18 ducaten 'sjaars. Het getal der kinderen, die ond® I wijs genieten, staal in verhouding met de bevolking geljjk 1 tot 1000. Uit Rome meldt men dal de busten der Pausendie in de zaai i1; j de akademie van St. Lucas geplaatst zijndezer dagen prijkten met breed» driekleurige dassen, j Op 22 Junij is te Milaan overleden de baron Joseph Colli, die a I geheele vermogen, nagenoeg 3 millioen lire, aan het groote gasthuis dier stad heeft nagelaten. OOST-INDIE. BATAVIA, 16 Mei. Door den gouverneur-generaal zijn o. a. benoemd tot griffier bij bei hooggeregtshof van Ned. Indië de advocaat-generaal bij dat hof mr. D. L.F de Pauly; tot subst. griffier bij den raad van justitie te Samarang m'.J.Gj Timmermans en tol 2de luitenants bij hel reg. O. 1. cavalerie de wachtnroi ters F. H. von Boddien, J. W'. Wynoldy, K. E. Verdam en A. P. T. fi® len, benevens de opperwachtmeester J. R. von Michalofski, allen van k regiment. Het nieuws van de laatste 14 dagen, zegt het Bat. Bbl.,\s* schraler dan wat wij mededeelden in het vorig overzigt. Er is op Ju; hoegenaamd niets voorgevallen van algemeen belang, De tijdingen van B® jermasslng blijven zich bepalen tot geruchten, dat de vijand een kracht» hernieuwing van den strijd in den zin hebben zoude. Intusschen rigtV hier en daar bentings op, en is overal le vinden waar men hem niet zoekt; zoodra dit laatste het geval is (en hij schijnt er door zijn spionnen behoor liik van onderrigt te worden) maakt hij zich uil de voeten. Een verbij. dend berigt is dat het stoomschip Bali weder is vlot geraakt. De aard® vingen op Sumatra's Westkust hebben in de maand April steeds voorlji duurd, doch geene belangrijke schade meer aangerigt. De hier ontvangen berigten van Banjermassing loopen tot 1 Mei. fc stand van zaken blijft steeds onvoldoende, uitgezonderd in Tanah Laut,dt door de opstandelingen verlaten isgedurende de afgeloopenc maand w men daar weder zeer onrustigen volgens de loopendc geruchten zal li vijand aan onze troepen het noodige te verrigten geven. Het is mogen js lukken vijf muitelingen in handen te krijgen, die allen zijn opgehangen daaronder bevond zich zekere Kemis, oppasser van den heer Wijnmalenc moordenaar van den heer Boodt, voorts Pangeran Kesoema Nintgrat, ee der aanvoerders te Kalangan. Ook zijn nog gegrepen de vermoedelijke ders van den moord van den heer Andrias te Pangaron. Te Samarang is het volgende berigt van Salatiga ontvangen, t 2 Mei, des avonds ten 9 ure, kwam een cavalerist, met name Hoppe,; de achtergalerij van den majoor Abbinkmet verzoek dien heer te mop- spreken. Naauwelijks werd hem dit door den niets kwaads vermoeden! majoor toegestaan, of de man kwam snel op den majoor toeloopen, env met een pistool in de hand, dat hij op de linkerzijde van de borst desn joors afvunrde, maar de kogel miste zijn doel, en trof, in stede vaat hart waar de cavalerist op gemikt had, den linker bovenarm van den ai joor, die, zoo als men zegt, nog al zeer ernstig verwond moet zijn. B dader liep, na zijn schot gelost te hebben, naar de kazerne, maar wit door den bediende van den majoor achtervolgd en door den opperwas meester M. geval en in arrest gebragt. Behalve het geloste pistool er nog een tweede geladen bij hem gevonden; met welk doel hij dit zich had, weet men nog niet. De aanleiding lot dit feit is voor als»' niet bekend. Men zegt dat de dader een vreemdeling is. Naar men uit Padang meldt is de posllooper van Barosdie de pain ten naar Singkel overbragtbij het doorwaden van de rivier Moeara Talis door een kaaiman aangevallen en omgekomen. De brieven-paketteuif daardoor verloren gegaan. Fer Telegraaf. 'sGRAVENHAGE, 29 Junij. De algemeene beraadslagingen over de mil® wet zijn afgeloopen. Maandag aanst. zal de behandeling der artikelen aanvaiifa Bij de kamer zijn ingekomen twee wets-ontwerpenals: 1®. tot iuk» van nationale schuldwaarvan de bestemming nader bij de wet zal worfc geregeld, en 2°. tot afschrijving van het kapitaal der schatkistbiljet! Verzending naar de afdeelingen. TURYN, 28 Junij. Het dagblad van Turyn meldt dat de regering berit heeft ontvangen van voorgenomen moordaanslagen tegen Garibaldi,ffl men onmiddellijk daarvan kennis heeft gegeven; er zijn maatregelen 5» men om het bezoeken van het eiland Caprera te verhinderen. Te Nap» hebbenwegens het ontdekken van twee Bourbonsche comite'svele ge« gennemingen plaats gehad. PARIJS, 28 Junij. De procureur-generaal heeft in de zaak van dt' milie Patterson tegen prins Napoleon zijne conclusiën genomen, strekken lot bevestiging van het vonnis in eerste instantie gewezen. PESTH, 28 Junij. Men gelooft dat de keizer de depuiatie, ter overbj: diging van het adres, niet zal ontvangen. Zoowel bij de bevolking als de afgevaardigden merkt men eene groote ongerustheid op. NEW-YORK, 19 Junij. RO.) Er heeft een gevecht plaats g* tnsschen de troepen van den staat Missouri en die van het Noorden, de eerslgenoemden zijn 300 man gedood. De gouverneur van Missouri W zich op de vlngt begeven. De dagbladen van New-York stellen voorde' manning van den buit gemaakten kruiser op te hangen. LONDEN, 29 Junij. Lord Wodehouse heeft in het hoogerhuis, in 'jl woord op eene vraag van lord Strafford, gezegd dat de regering door Turkschen gezant verwittigd was geworden dat er geene verandering!»! buitenlandsche staatkunde van Turkye zal plaats hebben. De Sultan w onderscheidene hervormingen invoeren. J In antwoord op eene interpellatie van den heer Carnarvon, gaf lord' dehouse te kennen, dat het hem leed deed dat Zwitserland in eene-' moeijelijke stelling geplaatst was, omdat de grenzen van zijn &ron"=e;.. nog niet door al de groote mogendheden waren erkend. Het wel bek» gevoelen van Engeland omtrent deze zaak zou zeker omhelsd woroeir dien, ten gevolge der voorstellen van Zwitserland, Frankrijk eene scbiM in het leven kon roepen, waarbij het eenige concessiën deed, ten»

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2