leydsche courant. MAANDAG 24 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Dingsdag 11., bij gelegenheid van de maskerade te Utrecht zijn over den Rijnspoorweg vervoerd 16,078 personen, waaronder uit Amsterdam 8400. Uit Tiel meldt men dat zekere J. Koppes aldaar heden zijn 100*ten verjaardag hoopte te vieren. Uit Meppel meldt men van den 20stenDe jaarlijksche Drentsche wol- lemarkt had hier heden plaats, eene groote hoeveelheid, duizenden ponden, was van alle zijden aangevoerd; de handel was echter niet graag, ter oor- zake van eene witte stof (schin), die zich dit jaar over 't algemeen in de wol bevindt, ontstaan door de aanhoudende koude van het voorjaar, waar door de schapen veel hebben geleden. De prijzen liepen gemiddeld van 45 tot 55 ets per half Ned. die de groothandelaren besteedden; de parti culieren deden dit van 60 tot 70 ets. Zaturdag den 15den dezer heeft ook in de gemeenten Nunen, Gerwen en Nederwetten (Noordbrabant) een hevig onweder, vergezeld van hagel slag, gewoed, waardoor veel schade is veroorzaakt. In den omtrek van hel dorp Gerwen zijn over eene uitgestrektheid van een half uur al de veld vruchten vernielden in het dorp zelf zijn overal de glasruiten en daken beschadigd. De hagelsteenen waren van buitengewone grootte. Uit Schoonoord meldt men dat Zondag 11. in die streek een reusachtige eik door den bliksem getroffen en geheel verbrijzeld is. Enkele zware tak ken dikker dan een man kan omvattenwerden meer dan 20 el ver ge worpen, terwijl de stam, tot in den wortel gespleten en vergruisd, daar ligt als getuige eener krachtvoor wier werking de stoutste verbeelding terugdeinst. Naar men uit de Langstraat meldt is men daar algemeen met den hooioogst bezigdie dit jaar meer dan overvloedig mag genoemd worden. Op den 16dcn dezer werd de persoon van P. J. Claassens, aan de Zuid- Willemsvaart, nabij de gemeente Weert, terwijl hij, zoo het schijnt, op eene onwettige wijze aan het visschen was, door een veldwachter betrapt; eer deze echter hem bereiken kon, poogde hij te ontvlugten en sprong in de vaart, met het voornemen die over te zwemmen; doch geraakte in zijn eigen vischnet verward, zonk dientengevolge en is later levenloos opgehaald. 's GRAVENHAGE, 22 Junij. Z. M. heeft aan den heer J. van Lokhorst, referendaris bij het dep. van builen!, zakenvergunning verleend tot het aannemen en dragen van het officierskruis der Leopolds-orde van Belgie. Tot ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Halsleren de heer W. M. D. van Wely, thans te Ammerzoden, en te Hooge en Lage Zwaluwe de heer W. F. G. L. van Tengnagell de Raad, thans te Geldermalsen. Z. M. heeft goedgevonden met 1 Julij aanst.ter zake van langdurige dienst, op pensioen te stellen de schouten-bij-nacht A. baron Collot d'Ëscury en J. F. E. von Romer, den kapitein ter zee W. H. Dittlof Tjassensop zijn verzoek, en den inspecteur van administratie A. M. Westerouen van Meeleren. Rij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 20 dezer zijn als leerlingen voor de telegrafie toegelaten: H. F. Bordewijk te 'sGra- venhage; L. Brondert te Amsterdam, 11. J. Massink, te Zutphen, E. P. Ehrmann te Utrecht, J. H. Mooren te Maasniel, H. C. van der Horst te Arnhem, T. P. Stans te AlblasserdaraA. Oudshoff te Rotterdam, L. Keek te 's Gravenhage, A. W. J. Welffer te 'sGravenhage, jhr. B. L. Tedingvan Berkhout te Arnhem, D. A. van Ham te Middelburg, L. M. Beltenhaussen te Delft, F. C. Wieder te 's Hertogenboschjhr. A. J. B. Horstmar Nahuys te 's Gravenhage, G. G. Govers te 's HerlogenboschA. J. van Beek te 's HertogenboschD. Noest te Sluis, J. J. Koen te Rhenen, J. II. Meijer te Harlingen, J. de Sraidt te Zaamslag, J. P. H. Hofstede te Brielie, P. S. Oudkerk Pool te Amsterdam, A. M. Prins te Papendrecht. Gisteren hebben de leden van den gemeenteraad ter eere van hunnen hooggeachten voorzitter jhp. mr. F. G. A. Gevers Deynoot aan het gemeente badhuis een luisterrijk diner gegeven. Men verneemt dat door den heer mr. J. S. van Ronkel, adv. en proc. bij den raad van justitie te Samarang, weder een wissel van 300, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, is overgemaakt. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. S LEVDEN, 22 Junij. De voorstelling, gisteren avond door mevr. Ristori in de Fransche taal gegeven, heeft ons opnieuw, en niet minder dan de vorige, in de gelegenheid 1 gesteld het buitengewoon talent der geniale vrouw te bewonderen. In fiéatrix ou la tnadone de l'art heeft Ristori getoond ook in het drama eene waardige priesteresse der kunst te zijn. De opvatting van het geheel was juist en schoon, de zedelijke grootheid, waardoor het karakter van Beatrix zich onderscheidt, wist de kunstenaresse met onnavolgbaar talent te doen uitkomen, en mogt het lezen van het stuk ons soms onbevredigd hebben gelalenhaar spel wist aan het geheel een gloed en leven te geven die niet missen konden op de toeschouwers een diepen indruk te maken. Niet te verwonderen was het dan ookdat het publiek duidelijke blijken 1 van hooge voldoening gaf, en door luide toejuiching, herhaald terugroepen en het toewerpen van bloemruikers aan zijne opgetogenheid lucht gaf. Die blijken waren aan de eene zijde welgemeend, aan de andere zijde wel verdiend. Mevr. Ristori heeft ook nu, even als vroeger, van hh. studenten ondub belzinnige bewijzen ontvangendat zjj haar optreden alhier op hoogen prijs stellen. De 9de algemeene vergadering van de Evangelische maatschappij zal op den 25slcn Sept. ek. alhier gehouden worden. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 121 tol 135 personen. Men verneemt dat Z. M. heeft bepaald dat de miliciens der ligling van 1858, behoorende tot hel le, 2e en 4e balaillon van het reg. grenadiers en jagers, het 1', 2e en 3e batailIon van het 2°, het le3e en 4C bataillon van het 7de en het 2' en 4e balaillon van het 8' reg. infanterie den 10den Augustus aanst. van onbepaald verlof in activiteit bjj bovengemelde bataillons zullen worden opgeroepenom deel te nemen aan de oefeningen in de leger plaats te Millingen. Na afloop van het kamp (16 September), na welk lijd- siip zij weder in hunne garnizoenen zullen zjjn teruggekeerd, vertrekken zij onmiddelljjk met groot verlof naar hunne haardsteden. Men verneemt dat de commissie voor de verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood op Javavergunning heeft gevraagd om andermaal 10,000 loten voor die verloting te mogen uitgeven. Bij voortduring worden er door de commissie fraaije geschenken voor prijzen ontvangen. Gisteren middag isbij eene vrij hevige onweersbuide bliksem gesla gen in den onder-molen in den Uelpolder onder Pynacker. De molen die bewoond werdis geheel afgebrand. Allerwege luiden de berigten omtrent de drnivenboomen ongunstig; bijna nergens zullen zij vruchten dragen. In het Weslland, waar de drui- ventcell een zeer belangrijk artikel uitmaakt, zal dit eene groote schade voor de kweekers veroorzaken. Vooral aan den laatsten kouden zomer en het aanhoudend gemis van helderen zonueschijn, zoodat het hout tot geene rijpheid kwam, is de oorzaak van dit onheil toe tc schrijven. Voor het admissie-examen aan de kon. akademie te Delft zijn van de 76 adspirantendie zich daartoe hadden aangemeld 74 opgekomenwaar van 22 afgewezen en 52 voor het eerstvolgende studiejaar aangenomen zijn. In het Nederl. Iandhuishoudkundig congres te Dordrecht is besloten dat hel volgende congres te Middelburg zal gehouden worden. Blijkens het thans verschenen programma der tentoonstelling van bloemen, levende planten en verdere voortbrengselen van den tuinbouw, zal deze van wege het gemeentebestuur der stad Haarlembij gelegenheid der algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid, en van de algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij van nijverheid en het nijverheids congres, van 7 tot 12 Julij 1861, in de Hertenkamp in den Haarlemmerhout, in de open lucht en voor zoo verre zulks noodig is onder tenten en in een afgesloten lokaalworden gehouden en zullen aan de beste verzamelingen onderscheidingen toegekend wordentot welk einde voor een bedrag van ƒ2300 prijzen zijn uitgeloofd. De zorg en de regeling van deze bloemen tentoonstelling is opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de hh.: •J-H. Krelage, voorzitter, C. G. Voorhelm Schneevoogt, jhp. H. G. Quarles van Uflbrd, H. F. C. Gerlings, J. B. Groenewegen, D. de Haan jr.jhr. D. Hoeufft, C. Liestc, G. C. van Meeuwen, J. Ratelband, J. H. Rooze- boom, H. Storm, J. G. Knipscheer, penningmeester, en M. J. van Olst, secretaris. De tentoonstelling wordt geopend op Zondag 7 Julij, ten half twee ure. Op Donderdag 11 Julij zal des avonds het terrein van den Hertenkamp ver licht worden door Bengaalsch vuur en electrisch licht, en op Vrijdag 12 •lulij zal er des avonds op dat terrein eene schitterende illuminatie plaats bebben. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 20 Junij. Het Court Journ. berigt dat professor Schönlein, van Berlijnuitge- noodigd is om zich naar het Engelsche hof te begeven. Deze mededeeling geeft voet aan de verontrustende geruchtenwelke reeds sedert eenigen tijd ten opzigte van den toestand der koningin gcloopen hebben. De bevolking dezer hoofdstad bedraagt volgens de jongste volkstelling 2,803,034 zielen, hetgeen in de laatste tien jaren eene vermeerdering vau 440,798 zielen aanduidt.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1