mcenteraad heeft besloten die inschrijvingen aan te nemen en B. en W. te magtigen de overige aandeelen der leening uit te gevenmits niet beneden 85 pCt. der nominale waarde. Gisteren hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akade- mie van wetenschappen eene gewone vergadering, die bijgewoond werd door de hh.de Wal, Koenen, Stratingh, Boot, Opzoomer, Karsten, G. de Vries Az., Leemans, de Greuve, Beets, Ackersdyck, te Winkel, G. Mees Az.W. C. Mees, Bakhuizen v. d. Brink, Moll, Janssen, Scholten, Del- prat, van lleusde en Vissering. Nadat de hh. Vissering, te Winkel en Acker Stratingh, nieuw benoemde ledendoor den voorzitter waren verwelkomddeelde deze mede dat door den heer M. de Vries de 5dc afl. van den Spieghel flistoriael van Maerlant was ingezonden, en door den heer Hoffmann eenige proeven van Chinesche en Japansche letterkunde. Daarna werd het woord verleend aan den heer Bakhuizen van den Brink, ten einde rapport uit te brengen omtrent zijne bcmoeijingenmet den heer Sloet, in de zaak der verbouwing van de zoogenaamde Loterijzaal te'sGra- venhage. Hij trad in eene zeer uitvoerige mededeeling van de conferentie; deswege gehouden met den minister van binnen), zakendie hem en den heer Sloet ongeveer in gelijke bewoordingen had toegesproken als door den minister later is geantwoord op de interpellatie, wegens deze zelfde zaak in de tweede kamer gedaan door den heer van Heukelom. De slotsom was, dat de kap der zaal zich in zoodanigen toestand bevond, dat van geenc ge deeltelijke herstelling sprake kon zijn, terwijl de minister spreker en den lieer Sloet dringend had uitgenoodigd zich door eigen onderzoek, op de plaats zelve in het werk gesteld, van de toedragt der zaak te overtuigen. Dat het laten varen van de voorgenomen wijze van herstelling bezwaren zou opleveren, hieromtrent deelde de minister o. a. mede, dat de aannemer had gesproken van het eischen eener schadevergoeding van circa ƒ80,000. Er waren ten dien einde dan ook reeds onderhandelingen geopend om tot een gunstig resultaat te komendie welligt tot die uitkomst zouden leiden. Met het doel om tot eene juiste kennis van den stand der zaak te komenhad den spreker en de heer Sloet de hulp ingeroepen van een deskundige, den heer de Bordes, kapitein der genie. Dit het rapport, door den heer de Bor des van zijn onderzoek opgemaakt, bleek, dat de kap zich in zoodanigen toestand bevond, dat zij moest vernieuwd worden en dreigde in te storten bij den eersten storm. Deze uitspraak werd door eene toevallige gebeurtenis op de ondubbelzinnigste wijze bevestigd. Gedurende het afbreken stortte een balk uil het hooge dak op een werkman die op den vloer stond, neder en de man bleef ongedeerd, daar de balk van hout niet dan het uitwen dige had. Vervolgens werden door den spreker de resultaten van zijn onderzoek op het rijks-archief, ten opzigte van dit gebouw, medegedeeld. Daaruit bleek dal de heer Alberdingk Thym en anderen zich zeer vergissen, indien zij van dit gebouw spreken als van »'s Konings zale"dewijl de oorsprong der zaal niet hooger opklimt dan tot graaf Floris V. De »oude zale" is in 1510 herschapen in de raadkamer van het hof van Holland. Wijders heeft de kap in den loop des tijds reeds zeer groote herstellingen onder gaan, nl. in 1383 of 1384, 1468, toen het zuidervak geheel is vernieuwd, en in 1559. Wat derhalve den vorm betreft klimt de zaal op tot den tijd van Floris, niet wat aangaat de bestanddeelen. De torens zijn gebouwd in 1535—1536. Hieruit bleek derhalve, dat deze zaak door sommigen te zeer was opgevijzeldhoewel het in stand houden en. naar eisch herstellen der zaal als van groot gewigt mogt beschouwd worden. Om daartoe te ge raken stelde spreker aan de vergadering de volgende conclusie voor: De letterk. afdeeling dc-r kon. akad. van wetenschappen betuigt den minister van binnenl. zaken haren opreglen dank voor de welwillendheidwaarmede zij in zake van de groote zaal te 's Gravenhage hare commissie ontvangen en de gevraagde inlichtingen heeft medegedeeld. Zij heeft zich door het mede gedeelde overtuigd, dat eene slaking van de ondernomen afbraak van het dak onder de gegeven omstandigheden noch wenschelijk noch raadzaam is. Doelt evenzeer is zij overtuigddat er mogelijkheid bestaat om het nationaal gedenkteeken op zoodanige wijze te herstellen, dat, hetzij de oorspronkelijke kunstvorm bewaard blijvc, hetzij de toestand van het gebouw vertegen woordigd worde op een tijdstip, waarop daaraan de levendigste nationale herinneringen verbonden zijn. Om echter dat doel te bereiken, acht zij het noodig, dat de thans ontworpen plannen aan het oordeel van desbe voegden op nieuw worden onderworpen. De koninklijke akademie van we tenschapper. (letterkundige afdeeling) verklaart zich bevoegd en bereid daar toe naar haar vermogen mede te werken. De vergadering heeft zich ter stond met deze conclusie vereenigd, terwijl de voorzitter den heer Bakhui zen van den Brink zijnen dank betuigde voor de door hem gedane belang rijke mededeelingen. Na het uitbrengen van eenige rapporten werd de vergadering gesloten. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. JiNGELASi IS. LONDEN, 9 Junij. De geldinzamelingen ten behoeve van de noodlijdenden door den hon gersnood in Indie, welke tot het cijfer van 140,000 zijn geklommen, zijn gesloten, nadat uit officiële berigten gebleken is dat de ramp niet die uitgestrektheid heeft als men aanvankelijk dacht, en de verzonden gelden dus voldoende zijn om in den nood te voorzien. De Great Eastern heeft de reis van Nevv-York naar Liverpool in 9 dagen afgelegd. De grootste spoed was 350 knoopen in 24 uren. Er wa ren 240 passagiers aan boord. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn hier te lande niet minder dan 63,554,640 eijeren ingevoerd; 13 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak van 1860. Blondin heeft in het glazen paleis te Sydenham ccnc tweede voorstel ling gegeven, bestaande hoofdzakelijk in het bakken van een otnmelct de slappe koord. Op zijn weg naar het middenpunt van het koord J hij het ongeluk, dat zijn witte voorschoot afzakte en zijne voeten daar' verward raaktendoch met de hem eigen koelbloedigheid bleef hij dadel staan, boog zich, maakte den voorschoot van zijne voelen los en bond 1, behoorlijk weder vast. Daarna nam hij het fornuis van zjjn rug, piaatitl het voor zich en begaf zich aan den arbeid. Met de handigheid van aj kok van beroep brak hij de eijeren, voegde er meel, peper, olie, suikerei, bijblies het vuur behoorlijk aantot het gebak gereed was. Aan dep kunstverrigting vielen oorverdoovende toejuichingen ten deel. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Junij. De mogelijke gevolgen van het overlijden van graaf Cavour houd?] hier steeds de gemoederen bezig, en de gevoelens zijn zeer uiteenloopend Zoo zijn er die meenen dat de eenheid van Italië met dien staatsman b ten grave gedaald, maar daartegen vele anderen die verwachten dat keizer door dit treurig sterfgeval zich genoopt zal gevoelen de Italiaansck? onafhankelijkheid in alle opzigten voor te staan. Z. M. zou zich zelfsg dien geest uitgelaten hebben legen den heer Vimercati, die het hof fa Turyn officieus alhier vertegenwoordigt. Waarschijnlijk zal de heer Ricuoj de taak van graaf Cavour op zich nemen en eene zijner eerste handelingen zal stellig het verzoek aan den keizer zijn, om Rome te ontruimen,? wel, zoo daaraan niet voldaan kan worden, maatregelen te nemen omt reactionnaire woelingen, die te Rome onder de bescherming der Fransè vlag plaats hebben, te stuiten. Men verzekert dat de heer Thonvenel reeds aan de hoven van Weena en Madrid op officiële wijze de redenen heeft medegedeeldwaarom Frank rijk tot de erkenning van Victor Emmanuël als koning van Italië zal overj» De Moniteur laat zich bij de mededeeling van het overlijden van gj Cavour over dien staatsman aldus uit: «De dood van dezen staatsmani: in de tegenwoordige omstandigheden eene gebeurtenis van bniiengeu® beteekenis. Hij veroorzaakt eene onmetelijke leemte in Italië, en deiJ liaansche zaak verliest in den heer Cavour haren bekwaamslen bevorder)» den mandie den meesten invloed had om die zaak te handhaven te ge| met het beginsel der monarchale orde. De groote rol van den heer Cavour is begonnen op het tijdstip, tg hij geroepen werd als vertegenwoordiger van Sardinië zitting te nemen» het Parijsche congres, en de gebeurtenissen, die sedert dien tijd elkaj zoo snel in Italië zijn opgevolgd, hebben hem steeds op de hoogte gem den van de hoop, die hij van toen af had opgewekt. Bij de smart zijig landgenooten over dat verliesbij den rouwwaarmede zij zijn graf zé omringen, zal Europa, hoe het ook over de daden van dien staatsman me oordeelen, zijne levendige bewijzen van achting en eerbied voegen, dief tijd door eene diepe overtuiging, een groot talent en een standvastigki rakter ingeboezemd worden." Onmiddellijk nadat mevr. Ristori van haren vriend, den minis Minghetli, berigt van het overlijden van graaf Cavour had ontvangen, t sloot zij dien avond de voorstelling van Medea geen voortgang te doen M ben. Zij gaf daarvan kennis aan den minister van staat en deed opt aankondigings-billctten een strook papier met rouwranden en de woord» «gesloten wegens den algemeenen rouw in Italië" plaatsen. Daarop vols) een verbod van den heer Walewski. Mevr. Ristori deed dit alsnu ven» gen door de aankondiging «gesloten wegens den dood van den mioislr Cavour;" het verbod werd echter herhaald. Men plakte alsnu eene a kondiging aan, omringd van rouwranden en het enkele woorden «geslote De rouwranden moesten echter ook worden weggenomen. Het Journ. des Débats en de Opinion nationale zijn bereid gelden ontvangen voor het op te rigten standbeeld voor graaf Cavour. De eerw. hh. Deguerry, pastoor bij de Madeleine, Ie Coustier, aars priester van Nötre-Dame Dubreuil superieur van het seminarium u S'. Pons, en Collet, vicaris-generaal van den bisschop van Dijon, zijnti: bisschoppen te Marseille, Montpellier, Vannes en Lucon benoemd. Het gezantschap uit Siam is te Marseille aangekomen en met de at zijnen rang verschuldigde eer ontvangen. Te Wambrechies zijn de landbouwer Delos, zijne dienstmaagd enfc arbeiders, die zich met het wieden van onkruid bezig hielden, dooriti bliksem getroffen. De eerste was terstond dood; de dienstmaagd stond te op, maar het bloed liep neus en mond uit, en eenige oogenblikkenliB gaf zij den geest. Van de arbeiders was slechts het haar gezengd. ITALIË. Er zijn reeds twee inschrijvingslijslen geopend, om een standbeeld te rigten voor graaf Cavour. De eene is uitgegaan van den gemeenten!: van Turyn en de andere van de bankiers te Genua en te Turyn. De heer Cavour heeft bij zijnen uitersten wil 50,000 frs. bestemd wj de oprigting van een toevlugtsoord voor kinderen in de wijk van de Po* Nuova te Turyn. Men heeft de opmerking gemaakt dat gedurende de kortstondige ziekü van graaf Cavour zijn haar geheel grijs was geworden. OOSTENRIJK. WEENEN, 8 Junij. De inning der achterstallige belastingen bij wijze van executie wort in Hongarije krachtig doorgezet. Volgens de berigten uit Hongarije breif die maatregel slechts verbittering te weeg, zonder voordeel aan de scW kist te geven. Hier daarentegen zegt men dat de minister van finantis zich mag geluk wenschen tot dien maatregel overgegaan te zijn, en dit uitgezonderd eenige edeleniedereen zich beijvert om te betalen. In Beijeren is een besluit des konings verschenen waarbij bcpaol wordt dat alle uitgaven, ook die van het ministerie van oorlog,

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2