leydsche courant. 1801 N". 70. WOENSDAG 12 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. li V- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJBLAD. RÏNiYiSNLANDSCHK BKIUGTEN. LEYDEN 11 Junij. Gisteren avond hebben hh. officieren van het reg. veld-artillerie, alhier jn bezetting, aan de leden van Amicitia en aan de officieren der schutterij op de zomcr-societeiteene soire'e musicale aangeboden, en tevens met de j muziek van dat regiment eene serenade aan heeren burgemeester en wet houders, ten huize van eerstgemeldengebragt. Z. K. H. de prins van Oranje, benevens vele aanzienlijken uit de re sidentie, hebben zich gisteren op het badhuis te Katwijk vereenigd, en na aldaar het merkwaardige der sluizen te hebben bezigtigd zich in gemeld etablissement aan. eenen vriendschappelijkcn maaltijd vereenigd. Gisteren heeft te 's tlage de aanbesteding plaats gehad van den aanleg eencr verbinding t.nsschen de telegraaf-géleiding op hel terrein van den Holt. ijzeren spoorweg en het Rijks telegraaf kantoor op de Breedestraat alhier. Er waren zes jhscbrijvings-biljetten ingekomen, waarvan de minste inschrij ver was de heer J. B. Maxwils, te 's Hage, voor ƒ2573. De directie van den Nedcrl. Rijnspoorweg heeft tegen Dingsdag 18 Junij den dag van de maskerade te Utrecht, goedkoope extra-treinen van Amster dam naar Utrecht aangekondigd, bestaande uit open wagens met staan plaatsen a 50 cents heen en terug. Hel getal reizigers wordt tot 2000 beperkt. Wegens de groote vereenvoudiging, welke door de laatste wijziging van hel reglement op de exercitiën der infanterie, vooral ook ten opzigte van de eerste afrigting der recruten is verkregenbeeft de koning den minister van oorlog gemagtigd, in het kamp hij Millingen, geene oefeningen en détail, hoe ook genaamd, te doen plaats hebben, maar al dadelijk met veld manoeuvres en andere oefeningen op grootere schaal te doen aanvangen. De schels van den heer J. J. Cremer, getiteld: op den zolderdoor dra heer H. Nijgh te Rotterdam ten behoeve der noodlijdenden door den wa tersnood uitgegeven, heeft zuiver opgebragt de aanzienlijke som van 2155.90. Volgens de Dr. C. is het wets ontwerp, waarbij het getal en de stand plaatsen der arrond.-regtbanken en kantongereglen worden vastgesteld reeds gereed. Op den 5de" dezer heeft er over de gemeente Aalten een zwaar onwe- der gewoed. Daarbij sloeg de bliksem in den toren van de hervormde kerk nam een gedeelte uit het leijen dak weg, vernielde bel uurwerk, en baande zich eenen uitweg door de torendeur, welke geheel vernield is. Splinters van die deur vlogen door de ruiten van het bij den toren staande logement van Eerden, in welk huis eenige ruilen gebroken zijn. Uit Groningen meldt men het volgende: In de vorige week is alhier gevangen genomen en naar Appingndam overgebragl de persoon van Simon Wiértseen oude spinhuisboef, die op 67-jarigen ouderdom 41 jaren in de gevangenis heeft doorgebragt en eerst sedert kort was ontslagen. Ilij had terstond zijn oud handwerk weder opgevat en zich in het laatst van April en het begin van Mei bij drie onderscheidene landbouwers aan stoute dief stallen schuldig gemaakt. De man heeft zich evenwel aan de straf van den regter voor zijne laatste misdrijven onttrokken. Hij heeft zich in de gevan genis van bet leven beroofd. Tc Harlingen had Zondag morgen een treurig voorval plaats. Zes personen hadden met eene boot een zeetogtje ondernomen. Niet ver van de haven zonk echter dit vaartuig en, hoewel spoedig hulp werd aangebragt, kon men er slechts vier redden, waarvan een zijn bewustzijn niet meer terug kreeg. Deze, een geoefend zwemmer, had waarschijnlijk zijne krach ten uitgeput om zjjue makkers te redden. Hij laat eene bedroefde weduwe na. Van de twee anderen, huisvaders in den bloei des levens, zijn de lijken nog niet gevonden. Te Vlissingen was in den nacht van Dingsdag op Woensdag een der publieke huizen geslotenomdat men er een huiselijk feest vierde. Eenige matrozen klopten er aan en op de weigering om te openen gaven zij voor bat beambten van policie den toegang verlangden. De kastelein ontsloot daarop in persoon de deur en werd op hetzelfde oogenblik op verraderlijke wijze aangevallenwaarbij hem met een mes eene gevaarlijke wonde in den onderbuik werd toegebragt, aan de gevolgen waarvan bij spoedig is bezwe ken. Twee andere personen ontvingen mede ernstige verwondingen. De daders zijn in hechtenis genomen. Sedert eenige dagen bevindt zich te Tegeler.nabij Vcnlo, een pause lijk zouave, die zeer de aandacht tot zich trekt, doordien hij zijne militaire Kleeding draagt en ook de bronzen medaille (daar hij vroeger bij ons leger Heeft gediend) en verder de pauselijke orde van der. II. Sylvester, alsook de medaille voor den llaliaanschen krijg, hem door den Paus geschonken, liet is de heer Schoenmaker, zoon van den gep. lstc luit. der kon. marechaussee, te Tëgclcu wonende. 's GRAVENHAGE11 Junij. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemd: bij het lste reg. tot majoor, den kapitein lste kl. J. C. M. baron van Lynden, van het corps; bij het 3d0 reg., tot kapitein 3de kl. den Ist™ Iuit.-adjudant W. C. E. de Villeneuve, van het 8ste reg.; bij bet 4de reg., tot kapitein 3de kl. den lsten Init. C. J. van der Muelen, van bet 8sle reg. Z. M. heeft goedgevonden tot 2dcB luitenant bij het wapen der infan terie van het leger in Oost-Indië te benoemen: de kadets G. S. K. J. Ruem- pol, J. C. L. Berg, C. Deykerhoff en S. J. E. J. V. Barthclemy, van de kon. militaire akademie; J. A. de Visch Eybergen, M. C. H. ByleveldM. Sablerolle, C. F. Engelhard, J. C. P. WelfTer, T. J. Schut, A. H. de Bruyn, W. F. N. A. van LoenenJ. G. Meijer, J. E. B. ter Beek, A. J. van Ginkel, J. Mulder, J. van der Hout, F. II. S. Schuitzes L. H. de Grijs, C. A. Gobius, J. Schori, A. A. E. Gewin, D. Schafer, A. Verspyck, L. F. M. Schamper, A. J. E. van Dugteren, T. de Cock Buning, J. G. Spanjaard, G. Lamers, J. Sirks, C. C. Bakhoven, II. K. Onlijd, P. J.J. S. Hogerwaard, J. R. W. II. Nuss, W. II. Hulswit, F. A. M. J. baron van Voorst lot Voorst, A. C. N. Leers, C. F. Koch, F. C. L. van Raay, J. J. van Poll, J. L. Sonnenberg, B. H. N. van Reyn, J. J. SpoelstraA. B.C. van de Riviere, J. W. Marckert, C. B. A. Opscholtens, A. Bosch, P. van Eyk, E. R. A. van EllinckhuysenL. T. van der Upwicli, A. H. Furstner, A. F. A. de Mey Mecima, P. P. II. van Ham, C. D. J. Strootman, K. N. Reuter, II. Margadant, W. G. van den Bergh, G. J. van Klinkenberg, 11. T. F. van Syll, J. A. G. M. Arentz, W. K. Staats, A. G. Debart, H. C. Eenhnizen, J. A. D. C. van Rhyn, A. van der Straate, D. J. H. Frey, C. W. J. T. Nilant, P. C. Gaal, N. A. Weyns, P. B. van Sladen ten Brink, F. G. N. Broman, J. H. van Rijn, W. F. de Wilde, S. G. Prins, A. J. Ludwig, F. H. W. Fontein, J. C. Bicker, F. A. de Perponcher, J. J. Sandberg en A. H. Spaan, allen onderofficieren bij onderscheidene corpsen des legers hier te lande. Voorts heeft Z. M. goedgevonden tot 2dco luitenant bij de landmagt in West-lndië te benoemen: bij bel wapen der infanterie: L. Stumpf, M. C. van Vooren, J. L. B. E. Teilegen, E. ten Broeke, G. J. du Clonx en P. A. BeclHoldbij het wapen der artillerie: F. F. G. Richard en P. L. Andrics- senmede onderofficieren bij het leger hier te lande. Men verneemt dat de heer F. II. R. R. baron Fagel, commies van slaat, dienstdoend kamerheer, benoemd is tot referendaris bij hel kabinet des konings, in de plaats van wijlen den lieer S. P. l'Honore'. Op den 8stcn dezer zijn door Z. M. op de gebruikelijke wijze in bij zonder gehoor ontvangen, de heer Murphy, ter overhandiging zijner brieven van terugroeping als minister-resident der Vereenigde Staten van Amerika, en de heer Pike, ter uitreiking zijner geloofsbrieven in die hoedanigheid. Heden is nabij den Sprang in de duinen het concours van het congres der scherpschutters aangevangen, dat door HH. KK.HII.de prins van Oranje en prins Hendrik werd bijgewoond. Ten hove is een personeel geengageerd lot het geven van opera's comique en vaudevilles. De heer Monrose, van Brussel, is voor driejaren als directeur en de heer Mendels, mede uit die stad, voor een jaar afs regisseur geengageerd. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlecnen. De minister van binnenl. zaken en de commissie der staatsspoorwegen zijn van hier vertrokkentot het doen van eene inspectie over den stand van zaken der hier te lande aan te leggen spoorwegen. Voor de noodlijdenden door watersnood op Java is bij liet dep. van koloniën ontvangen: ƒ1206.90, van de commissie tot dit doel te 's Herto genbosch gevestigd. De commissie tot inzameling van giften voor de watersnoodlijdenden op Java, onder de leiding van Z. II. Bemhard, hertog van Sakscn-Weimar, heeft op nieuw aan de heeren jhr. mr. II. C. van der Wyck en N. Trakra nente Batavia, overgemaakt 5885zoodat thans reeds is overgemaakt de aanzienlijke som van ƒ59,000, ten behoeve van hen die verliezen heb ben geledenwelke niet uit de staatskas kunnen worden vergoed. Van wege het gemeentebestuur is aangekondigd dat Maandag aanst. ter viering van den verjaardag van II. M. de koningin, in de Maliebaan, des namiddags ten twee ure, ringrijden, naar vijf prijzen zal plaats hebben; des namiddags ten vier ure, vertooningen van een gezelschap koorddanssers en van goochelaars, afgewisseld door muziek; des avonds in het Bosch prachtige illuminatie en muziekuitvoeringen door de muziekcorpsen der schutterij en der dragonders. AMSTERDAM, 11 Junij. Voor de 3j pCt. leening van 18 millioen, ter aflossing van de stedelijke schuldis slechts voor een bedrag van 5 millioen ingeschreven. De ge-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1