courant. leydsche MAANDAG 10 JUNIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt „it lalurdag Avond. -J- BINNENLANDSCDE REBIGTEN. LEVDEN 8 Junij De dag van gisleren was voor de werklieden van de alhier gevestigde en zoo bloeijende fabriek van de firma de Heydcr en C°. een ware feestdag. Den van de deelgenooien der firma, de heer J. I. van Wensen, mogt het voorre"! genieten zijne vijf-cn-lwinligjarige echtvereeniging te vieren en van de zijde der werklieden werd eene hartelijke en ongekunstelde deelneming in deze voor hunnen meester zoo vreugdevolle gebeurtenis aan den dag gelegd. De binnenplaats van het fabriekgebouw was op eene smaak volle wijze in een feestterrein herschapen en leverde een verrassend ge- zi»t op. De draperiën, vlaggen en vaandels waren met kwistige hand aaVebragt, en iu het midden verhief zich eene kolossale fontein. Op dit'terrein gaven de werklieden zich aan gepaste vreugdebedrijven over. Door den oudsten bediende werd eene toespraak gehoudenterwijl dooi de gezamenilijke werklieden toepasselijke gezangen werden aangeheven cu een goed bezet orchest zich van tijd tot lijd deed hooren. Daarenboven werd door de werklieden den feestvierenden patroon, als een blijk van hoog achting, een fraai bewerkt tafelstuk aangeboden, afkomstig uit de fabriek van gouden en zilveren werken van den heer J. SI. van Kempen te Voor scholen. Bij dit alles ontbrak het niet aan warme ontboezemingen voor den voorldurendcn bloei der fabriek en het heil hunner meestershet onderpand hunner eigene welwaart. De feestvreugde werd niet weinig verhoogd door de vereerende tegenwoordigheid van den heer burgemeester en twee heeren wethouders, die daardoor blijkbaar hunne belangstelling in deze inrigting aan den dag legden. Bij monde van den burgemeester wenschten zij den jubilaris geluk met het voorregt dat hem ten deel viel en drukten de hoop uit dat de fabriek steeds een sieraad van Leyden mogt blijven. Des avonds werd cene prachtige gasverlichting ontstoken, en toen verlieten allen, zoowel de vrouwelijke als de mannelijke werklieden het feestterreinom bij fakkel licht en voorafgegaan van een muziekcorps hunne hulde aan de feestvierende eclitgenooten in hunne woning te brengen, een optogt die, hoewel hij, van wege het ongewone, eene groote menigte menschen op de been bragt, in de beste orde afliep. Naar het feestterrein teruggekeerd, bleef men daar tot laat in vreugde bijeen. Een feest, op deze wijze gevierd, strekt zoowel den mcesiers als den werklieden tot eer en zal gewis bij allen cene aangename herinnering achterlaten. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Mei 1860 en 1861, alsmede van die opbrengst over de vijf eerste maanden dier heide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over' de maand Blei. Zuivere opbrengst over de 5 eerste maanden. 1860 1861 1860 1861 Geslagl(iijopcenten en invoer Dimienl. Gedistilleerd [idem) Rnitenl. Gedistilleerd [idem) Gemaal [eigen middel Wijn, Fruit-enKunslwijnfi'd Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) 1959.98 6670.68 290.2 IJ 5697.43 2859.07; 1632 34 j 184.22 J 290.55 1837.24i 7816.30 166.61 6100 21 i 2045.32 J 1586.84 101.67J 494.20 9533.42 27418.69 1294.27 27895.10 10139.47J 4887.611 2267 50" 1208 95 10087.38; 30593.421 1317.63 28733.10 7812.90 4297.16 2742.45 1490.55 ƒ19584.50 /20148.41 ƒ84645.02 ƒ87074.60 lieden is op Zomcrznrg nabij deze stad vergaderd geweest de commissie I uit onderscheidene deelen van Noord-en Zuidholland zamengekomen, benoemd iu de algemeene vergadering van de lloll. maatschappij van landbouw, om de middelen op te sporen welke leiden kunnen tot het verbeteren en meer 2gemeen maken van het landbouw-onderwijs in beide gewesten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 129 tot 144 personen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal overmorgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Eergisteren heeft te Rotterdam de echtgenoote van den heer D.die uit een venster zag, en wel juist op het oogenblik dat haar man de wo- mug naderde, het ongeluk gehad het evenwigt te verliezen en daardoor van de tweede verdieping op een ijzeren hek en vervolgens op de straat te vallen. Zij verkeert in deerniswaardigen toestand, Bij arrest van het prov. gcreglshof van Gelderland is G. E. Heuvelt, voerman te Utrecht, wegens diefstal, bij gelegenheid van den afgeloopen watersnood in zijne betrekking gepleegd bestaande in ontvreemding van i kakrseu en bezems uit hem op 16 Jan. 1861 van Utrecht naar Zalt-Bommel I cn 'ervoer toevertrouwde kistentot ccne gevangenisstraf van 6 maanden I 'eroordeeid. Eergisteren werd van Wageningen naar Arnhem gevankelijk overge- rogt een 16-jarig jongeling uit het dorp Lunteren. Hij wordt verdacht h u - V3n zich tc 'ie'J')en schuldig gemaakt aan feitelijkheid tegen de «baarheid, met geweld gepleegd op een meisje van ruim 5 jaren. hoor den tc Kampen gestalionneerden rijksveldwachter en den ge- ciile-veldwacliter van IJsselmuiden is op 29 Mei jl. proces-verbaal opge maakt wegens vermeende overtreding van art. 6 der wet op de kerkgenoot schappen, legen den wel-eerw. heer W. J. Vinke, pastoor bij de r. k. ge meente te IJsselmuiden, als hebbende bij het begraven van een lijk op het kerkhof dier gemeente godsdienst-oefeningen gehouden, welke van den open baren weg konden worden gezien. Op den middag van den 4den dezer barstte boven de gemeente Zeven bergen een zwaar onweder los, vergezeld van een hevige hagelbui. De hagelstcenen verbrijzelden vele glasramen, maar vooral heeft het veldgewas veel geleden. Gehcele bunders land, waarop het vlas en oliezaad door de laatste vruchtbare dagen welig lierden, toonen nu niets dan vernieling, zoodat zij onmiddellijk op nieuw zullen moeten worden omgeploegd. Die landerijen, welke door den hagel gespaard zijn, beloven allerwege een goeden oogst. 's GRAVEN1IAGE8 Junij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuwde hh. dr. B. Verver, rector der 2dc afd. van het kon. athenaeum te Maastricht, en J. D. Crolgouverneur van Curasao en onderhoorigheden. Z. M. heeft goedgevonden den luit.-kolonel II. J. van Druynenvan het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, ingevolge zijn verzoek, op pen sioen te stellen, en bij genoemd corps te benoemen: tot kolonel, den luit.- kolonel J. H. L. Rysterborgh, kommandant van het bat. mineurs en sa peurs, en zulks op zijn tegenwoordig tractement; tot luit.-kolonel, de majoors P. F. 11. Mascheck en SI. D. graaf van Limburg Slirumwerkzaam bij het dep. van oorlog, laatstgenoemde mede op zijn tegenwoordig tracte ment; tot majoor, den kapitein lste kl. M. J. de Bruyn, en tot kapitein 3dc kl., den lsten luit. J. H. A. Cromhout. Z. SI. heeft benoemd tot apotheker 3dc kl. bij de landmagt in West.- Indië den heer SI. V. van Lissa en lot ambtenaar voor de dienst van het boschwezen in Ned.-Indië den heer W. C. Blauve. Tot notaris te St. Maartensdijk, arrond. Zierikzee, is benoemd de heer J. Sipkes, thans notaris te Domburg. Z. SI. heeft lol 1IDS. oogarts benoemd dr. W. Hendrikszvan Zuiderburg. 1111. KK. HH. prins en prinses Hendrik hebben zich naar II. SI. de koningin-moeder te Soesldijk begeven, van waar Z. K. H. Slaandag zal lerugkeerenom bij de opening van het concours der scherpschutters tegen woordig te zijn. Z. K. II. zal Dingsdag weder naar Soestdijk vertrekken, ten einde zijn verjaardag op Donderdag 13 dezer aldaar te vieren. Z. SI. de koning vertrekt Dingsdag aanst. mede naar Soestdijk, ten einde op dat lustlot van II. BI. de koningin-moeder den verjaardag van Z. K. II. prins Hendrik tc vieren. Z. BI. vertrekt vervolgens naar het Loo. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verlcenen. Bij het dep. van koloniën is voor de noodlijdenden door den waters nood op Java ontvangen ƒ79.60, opbrengst van een door de hh. Weylingh en Bravete Amsterdamuitgegeven werkje. Van hier schrijft men aan de Utr. C., dat aan den opperbevelhebber der zcemagt in Oost-Indië, den schout-bij-nacht Vogelpoot, op zrjn ver zoek, eervol ontslag uil ecrstgemelde betrekking is verleend, cn hij zal worden vervangen door den lot schout-bij-nacht te benoemen kolonel ter zee Blay, thans adjudant van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden. bmtenlandsche bkrigtkn: FRAAI HKUH. Al de dagbladen der hoofdstadmet uitzondering van de legitimistische en de ciericalc bladen, betreuren de gebeurtenis waardoor Italië van zijnen volhardenden en voorzigligsten staatsman is beroofd. Zij geven te kennen dal graaf Cavour, mogt hij zijn werk niet geheel voltooid zien, echter de zekerheid heeft gehad dat het op onwrikbare grondslagen was gevestigd. Dc behandeling der zaak van den heer Mirès, waarmede de reglbank heden een begin heeft gemaakt, is voorloopig 14 dagen uitgesteld. ITALIË. Italië is in rouw gedompeld, en niet ten onregte, want het heeft in i graaf Cavour een zijner uitstckendsle mannen verloren, die in weerwil van tallooze moeljelijkheden de vcreeniging had weten tot stand te brengen en j wiens verdiensten niet minder uitblonken in het leiden van de hartslogten der uiterste partijen, wier ondoordachte plannen hij met goed gevolg wist j onschadelijk te maken. Vooral te Turyn heeft het afsterven van Cavour een diepen indruk ge- j maakt. In de kamer van afgevaardigden heeft de voorzitter eene warme hulde aan zijne verdiensten gebragt. De kamer heeft hare zittingen voor 3 dagen geschorst en besloten het spreekgestoelte gedurende 20 dagen met rouwfloers te omhangen. Het gemeentebestuur heeft van het treurig sterT- I geval aan de burgerij kennis gegeven, die terstond door het sluiten der woningen enz. van hare deelneming deed blijken. Wie de taakdoor den heer Cavour met zooveel bekwaamheid vol voerd, op zich zal nemen is nog onzeker. Waarschijnlijk óf de heer Ricasoli óf de heer Ratazzi. Hei heil des lands vordert dat de natie den man, aan wien de koning zijn vertrouwen schenkt, onderstenne. De Harmonia zegt dat graaf Cavour een biechtvader heeft laten roepen vóór dat de geneeshceren verklaard hadden dat zijn dood ophanden was. Alle dagbladen zijn hel eens, dat hij al dc vertroostingen van de godsdienst ont vangen heeft. Zijne familie en vrienden omringden zijn sterfbed. De gc- mccnleraad heeft den wenscli te kennen gegevendat zijn stoffelijk overschot op het kerkhof van Tifryn mogt worden ter aarde besteld, doch de familie J; heelt zich daartegen verzet, dewijl de graaf bij zijn leven den wciisch heeft

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1