Per Telegraaf. 35ut-gct"Iijfcc £»tanb. nnsiratil'nwelke zouden strekken om den wcnsch naar vcrccniging met 1 t overige Itaüe aar. den dag te leggen, liet comité zegt, dat zij de jje inellDnog tot geduld moet vermanen. Eenige Romeinsche ambtenaren, welke aan de bewegingen in de Napelsche gewesten deel namenzijn door den kardinaal Antonelli uit den Kerkelijken Staat gebannen. Koning Frans heeft door eene depêche aan zijne vertegenwoordigers bij je buitenlandsche hoven tegen de voorgenomene Italiaansche leening van 500 millioen geprotesteerd, omdat die leening grootendeels moet dienen om liet juk, op de Beide Siciliên gelegd, nog knellender temaken. Nimmer zal die leening door hem erkend worden. De nationale bank te Genua heeft door diefstal een verlies geleden van 215,000 fr. in bankbillelten. De stijlen van een stevig ijzeren rooster TOor een der kelders waren doorgezaagdzoodat men die naar welgevallen bon wegnemen, zonder dat het te zien was. De daders zijn onbekend. Volgens beriglen uit Napels wordt de toestand aldaar beter, dank zij de krachtige houding van den sledehouder San-Martino. Deze heer geniet aldaar eene groote, men zou bijna zeggen te grootc, populariteit, want loen hij laatst eene wandeling door de stad deed, werd hij overal met ge juich begroet en bij zijne tehuiskomst ontdekte hij dat men hem van zijne yorte-monnaie had ontlast. PRUIS SEN. BERLIJN, 4 Junij. Aan den president van politie, den heer von Zedlitzj is een onbepaald verlof verleendgedurende hetwelk er een onderzoek naar zijne handelingen zal ingesteld worden. Hij wordt voorloopig door den regeringsraad von Winter vervangen. Bij de artillerie alhier worden proeven genomen met eene nieuwe soort van buskruid; het is geel van kleur, laat bij de verbranding geene onrein heden na, is sterker dan hetgeen lot heden wordt gebezigd en is daaren boven lager in prijs. Dit Karlsruhe meldt men dat er eene poging is gedaan om den hof maarschalk von Baumbach te vergiftigen. Na een huiszoeken zijn zijne echtgenoote en twee bedienden in verzekerde bewaring genomen. Mevr. von Baumbach bewoont twee vertrekken van het politie-bureauen men hoopt dat hare onschuld moge bewezen worden, waaraan haar echtgenoot niet twijfelt. In het Erzgebergte in Saksen, waar reeds vroeger rijke lagen van steenkolen ontdekt zijn, die met voordeel worden bewerkt, heeft men op nieuw eene laag gevondenwaarvan de uitgestrektheid nog niet bekend is. TURYN, 5 Junrj. De Italia deelt het volgende mede: Volgens het bul letin omtrent den toestand van graaf Cavour ten 6 ure uitgegeven, bleef de koorts aanhouden en was er geene noemenswaardige verandering op te merken. Ten 7 ure was er in den omtrek van het hotel van den graaf eene groote menigte menschen bijeenverzameld die van eene algemeene en levendige aandoening deed blijken, op het gezigt van den stoet die de H. Sacramentenwelke men den zieke ging brengen, vergezelde. Ten 8^ ure hoopten de geneesheeren dat de zieke den nacht rustiger zou doorbren gen. Heden nacht zal er een consult gehouden worden. Steeds blijft er eene ontelbare menigte op de been. Volgens genoemd blad heeft Z. M. den heer Minghetti ad interim belast met de portefeuille van buitenlandsche zaken en den heer Fanti met die van marine. Rente 73.90, 74. TURYN, 6 Junij. Graaf Cavour is heden morgen ten 7 ure overleden. BERLIJN, 5 Junij. De zittingen der beide huizen van den landdag zijn met eene troonrede gesloten. Daarin wordt o. a. gezegd dat het zittingjaar zeer belangrijk was geweest en een uilslag had opgeleverd, die de regering noopte op den ingeslagen weg voort te gaan en ten gevolge moest hebben dat Pruissens invloed in Duitschland en Europa versterkt werd. Vervolgens sprak de troonrede van de aangenomene wetten, en toont de voordeelen aan, welke men zich daarvan mag voorstellen. Vooral werd dank betuigd voor de middelentoegestaan voor de reorganisatie van het leger; den vorm waarin die werden verleend kon de regering met stilzwijgen voorbijgaan, als niet in verband slaande met het beginsel. Door die reorganisatie was Pruissen in staat tot zelfverdediging en tot bescherming van liet algemeene Duitsche vaderland werkzaam te zijn. De reorganisatie van het leger was ter bescherming van Duitschlands grenzen des te noodzakelijker, daar het nog niet gelukt was de weerbaarheid van den Duitschen bond te organise ren, De Deensche regering had niet in alle opzigten aan de vorderingen der Duitsche bondsvergadering een welwillend oor geleend. De door Dene marken gedane voorstellen gaven geen zeker uitzigt op de spoedige oplossing der tegenwoordige qnaestiên, maar de aard van Pruissen's betrekkingen tot de groote mogendheden was een waarborg, dat die niet door de ern stige maatregelen geschokt zouden worden, welke misschien binnen Duitsch- land's grenzen noodzakelijk zouden kunnen zijn. Wanneer de vertegen woordiging des lands, aldus drukte de koning zich in de rede uit, binnen de grenzen blijft, die niet overschreden kunnen worden, zonder de partij van omverwerping in de hand te werkendan mag men op een gezegenden voortgang van mijne regering hopen. Mijne leus is: Het koningschap bij Cods genade, eerbied voor de wet en de constitutie, getrouwheid des volks, een van zijne krachten bewust leger, geregtiglieid, waarheid, vertrouwen, on de vreeze Gods! Houdt ook gij aan die leuze vast, dan gaan wij eene hoopvolle toekomst te gemoet. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. ®en 5 Junij de heer F. A. Schaepman, med. et art. obst. doet. en stads geneesheer te Zwolle, in de heelkunde. STABS-BEItïETEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Yan LEYDEN, Gezien de adressen van1°. Johannes Byieveldwonende onder Soeterwoude waarbij deze verzoekt, liet pakhuis aan de westzijde van de Oostdwersgracht, ge- teekend Wijk V. N". 523 en 524, te mogen gebruiken tot berging van steenkolen 2°. Jan van Viiet, melkverkooper, binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om in bet perceel op de Haven, Wijk VIII. N°. 107, een kookfoumuis te mogen doen plaatsen, en 3°. Gerrit Bronsgeest, landbouwer, mede wonende al hier, om vergunning tot "het houden en mesten van varkens, ook voor den handelin het pakhuis op de Oostdwersgracht, geteekend Wijk V. N°. 544; Gelet op het koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; alsmede op art. 3, le alin.der Verordening van 8 Maart 1860, op het houden en mesten van var kens binnen de gemeente Leyden; Doen te wetendat tot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der information de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 10den Junij aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 6 Junij 1861. D. TIEBOEE SIEGENBEEK., Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 28slen der vorige maand invorderbaar verklaarde, Ko hieren voor de belasting op het personeelvoljaarsch- en vierendeeljaarscli- aanslagen, beiden over bet dienstjaar 1860 en 1861, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsehe Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 5 Junij 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Tan den SO Mei tot en met den 3 Junij 1861. BEVALLEN N. de Ia Rie, geb. Regeer. Z. C. Smittenaar, geb. Vergunst, Z. L. Lutgeb. RemmeüngD. C. Otiwerkerkgeb. van ZijpZ. 51. C. Kettenis, geb. van llijn Z. H. J. Heykoop, geb. Lagelie, Z. S. 11. Marjee, geb. van der Reyden, D. A. de Groot, geb. Bilderbeek Z. S. van Heynin- gen, geb. Carton, D. 51. S. Wolters, D. J. van Sonsbeekgeb. van der Wilk Z. J. 51. Felixgeb. BoucherD. J. van Disselgeb. Boom Z. A. E. Boudri, geb. van den Berg, D. 51. Klein geb. Doesburg Lannooy, D. S. llenssen geb. HaasbeekD. E. A. F. Laresgeb. de JongD. F. Groo tenhuis geb. van DuinZ. levenl. S. Tegelaargeb. UdoD. S. Tegeiaar geb. Udo, Z. levenl. G. Banning, geb. Lubbers, D. 51. Waliaart, geb. SprengerD. A. M. C. van der Meergeb. IlyssZ. GEHUWD: J. Leget, Jm. en A. 51. Wagemans, Jd. D. 51. Kettenis, Jm. en C. Chaudron Jd. D. KruykWedr. en W. C. BezynWede. S. Potma Jm. en E. 51. AlatthieuJd. F. A. Hoelen, Jm. en T. A. J. FranckenJd. J. H. L. Roozemeyer, Jm. en A. C. W. Yerkouw, Jd. OVERLEDEN: H. Lezwyn, geb. de Wever, 41 j. H. van Hooidonkgeb. 5Iasurel44 j. P. Samwel51 j. W. Bosman 75 j. J. Guley, Z.19 d. A. Kooy, Z.3 m. E. de Nie, geb. Holswilder, 76j. Henda Deyselman 74 j. 51. de Vroede, geb. Knotler, 62 j. L. A. Verhoeven, Z..4m. K. Bennik, 78 j. K. H. J. L. Vermey, Z.5 j. en 3m. W. van den Burg. D. 10 m. D. Planje, Z.ruim 3,j. J. deFey, 1 j. en 2 m. D. Schroef, D.ruim 2 j. 51. E. Snoek, D., bijna 4 m. 51. Stikkelorum, geb. Dedel 42 j. G. RosierZ.2 m. In de Gemeente van Huizen, die niet veel minder dan drie duizend zielen telt en bijna geheel uit visschers bestaat, is de armoede hoog gestegen. Die toenemende armoede is sedert jaren het gevolg van schrale vischvangst, van het verongelukken van vele wakkere visschers en van de klimmende duurte der levensmiddelen. Hel getal der bestedelingen en weezen is er zoo groot dat het niet mogelijk is hen naar beliooren le verplegen. Het lot van die verlatenen is beklagenswaardig. »Bij gebrek aan genoegzame fondsen," zoo schreef de commissie ter stichting van een verpleeghuis voor behoeftigen aldaar, »bij gebrek aan genoegzame fondsen kunnen zij geene andere huisvesting vinden dan meestal alleen bij zulke personendie zelve de groot ste armoede lijden en somtijds die ongelukkigen in hunne woning slechts opnemen met geene andere bedoeling, dan om door liet opleggen van al te zwaren arbeid en door het eisclien van ongeoorloofde dadeneerder hun eigen lot dan dat dier verpleegden te verbeteren." 51en is daarom te Huizen tot liet besluit gekomen pogingen aan te wen den tot het stichten van een verpleeghuis in die Gemeente. Dat gebouw zal tol verblijf en werkplaats strekken. Het zal met alles wat aan zulk eene inrigting noodwendig verbonden is eene som van dertig duizend gulden vorderen. Deze som zal, voor verre het meerder deel, bijna geheel van elders moeten komen. De Gemeente zelve deed wat zij kon en veelligt bo ven haar vermogen. Zij bragt 1400 bij een. 5Ien ziet zich daarom ge drongen de hulp van vermogende landgenooten in te roepen. De ondergeleekende werd uitgenoodigd zich hier ter stede met het ont vangen van liefdegaven ten voornoemden einde te willen belasten. Hij heeft dit volgaarne op zich genomenmaar tevens gemeend het vragen dier giften wat te moeten uitstellen, van vvege de walersnooden die in den Iaatstcn tijd zoozeer aller bijdragen behoefden. Thans neemt hij de vrijheid zijne stad- genooten op de bovenvermelde behoefte opmerkzaam te maken. De zaak met meer woorden aan te bevelen acht hij niet noodig. Alleenlijk herhaalt hij de bescheiden taal waarmede de commissie le Huizen haren oproepings brief besloot: »Wij stemmen het u toe, veel, zeer veel is reeds door n ge geven! doch niettegenstaande onze overtuiging daarvan, knnnen wij echter niet nalalen ons met de verwachting te vlerjen, dat gij bij de vele giften, door u reeds op het altaar der liefde gelegdook nog wel ééne gift voor Huizen's armen zult willen voegen." Voor het reeds ontvangene zegt de ondergeleekende bij dezen wclmeenend dank. Hij ontving van W. S. ƒ1van II. 1. ƒ5, van E. 11. uit Leiden ƒ10, van een' ongenoemden ƒ1. F. II. G. van ITERSON, Leiden, 5 Junij 1861. Em. Pred'.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3