een deel uitmaken van den gcheelen omvang der geneeskundige wetenschap pen; 2°. in de ontleedkunde, ook door eene ontleedkundige demonstratie; de natuurkunde van den menseh; de ziektekunde; de geneesmiddelleer; de artsenijbereidkunde; 3". in de geneeskundige practijk, ook door een examen aan het ziekbed, en in de theorie der heel- en verloskunde. De duur van het examen voor elk der 3 genoemde onderdeden wordt bepaald op minstens 2 uren. De candidaat zal in het voorgaande gedeelte moeten voldaan heb ben om tot het volgende toegelaten te worden. Aan het besluit wordt het volgende artikel toegevoegd. Art. 5. Het diploma van medicinae doctor, verkregen aan eene hooge- school in een ander rijk, moet, om te kunnen dienen voor de toelating tot het nader examen, gelegaliseerd zijn door het bevoegd gezag, in dat rijk, door eenen Nederlandschen diplomatieken of consulairen ambtenaar aldaar gevestigd, en door onze ministers van buiten- er. van binnenl. zaken, elk voor zooveel de hem bekende handleekening betreft. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop is aldaar, ten,behoeve van de noodlijdenden door den watersnood hier te lande, de aanzienlijke som van p. m. ƒ20,000 bijeengebragt, welke som waarschijnlijk nog met ƒ5000 zal vermeerderd worden. De Kapenaars toonen daardoor dat zij bunnen oorsprong nog niet vergeten hebben. Aan den ijver der aldaar be staande commissie en de ondersteuning der beide Hollandsche bladen, het Volksblad en de Zuid-Afrikaanis men in deze veel verschuldigd. Dr. Robertson is van de door hem ondernomen reis naar Holland en Schotland, tot bet doen uitkomen van leeraars en onderwijzers, in gezond heid aan de Kaap teruggekomenmet het berigt dat hij slechts e'én leeraar uit Holland en ée'n Hollandschen leeraar uit Amerikamaar daarentegen zeven Scholsehc leeraars, die nu eenige maanden in Holland zullen door brengen om de taal te leeren, en een aantal onderwijzers en zendelingen had bekomen. In een dezer dagen hier te lande uit Noord-Amerika ontvangen brief leest men, dat de werven van de Unie der Vereenigde Stalen te Norfolk, onlangs opzettelijk door brand vernield (opdat zij niet in handen des vijands zouden vallen) wel zoo uitgestrekt waren als de geheele stad Delft; dat de inrigtingen te Harpers Ferry, in den smaak van de constructie-magazijnen te Delft, doch veel uitgebreider (mede in brand gestoken en vernield), te zamen met de zee-magazijnen en de waarde van het vernielde dok te Nor folk (waarin de zwaarste oorlogschepenmet equipage en [geschut door middel van sloom op het drooge gehaald werden), eene schade van meer dan 50 mill, dollars (120 mill. Ned. guldens) veroorzaakt heeft, inderdaad een bitter gevolg van den vreeselijken burger-oorlog, en dit is nog slechts een begin van de ellende, die millioenen ongelukkig kan maken. 's GRAVENHAGE6 Junij. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris: te 'sGraveland, de heer P. C. Lasonder, en te Haarlem, de lieer D. II. van Zulphen, beide candidaat- notaris; voorts lot plaatsvervangend kantonregter te Nieuwer-Amstelde heer mr. A. J. B. Stoffels, en te Kampen, de heer mr. S. H. de la Sa- blonière. Heden heeft er bij Z. K. H. den prins van Oranje een groot diner plaats gehad, waaraan verscheidene hoofdofficieren hebben deelgenomen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ44.50, van den heer Salomon Speyer, te Berlijn; ƒ28.35, van den heer H. Petras, Nederl. vice-consul op het eiland Stanchio; 1000 door de commissie te Kaapstad ingezameld; 291 Pr. Th., door eenige ingezetenen van Leer ingezameld. Naar men verneemt, zal ter gelegenheid van den aanstaanden verjaar dag van H. SI. de koningin, de intrêelaan in het Bosch, van de Boschbrug tot aan de woning van den boschwachtcr, met vlaggen versierd en geïllu mineerd en ook de Jacobalaan door kroonen verlicht worden. In den grooten vijver zal een boog worden opgerigt, terwijl op verschillende plaat sen muziektempels zullen gesteld worden. In de Maliebaan zullen volks feesten gehouden worden. De societeitstent en het Groot Paviljoen zullen insgelijks op smaakvolle wijze worden geïllumineerd. Heden heeft in eene openbare vergadering van den hoogen raad de plegllge installatie plaats gehad van den heer mr. C. BI. Winlgens, nienw benoemd raadsheer in dat collegie. De hooge raad der Nederlanden heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van 1). Jolbij vonnis der regtbank alhier veroordeeld wegens het aanzetten van zijn pink binnen het afgepaalde gedeelte van het strand. De raad heeft het ingestelde beroep verworpen. De arrond.-regtbank alhier heeft zekeren F. Bakker, te Voorburg, wegens het zonder verkregen wettige vergunning verkoopen of debiteren van briefjes in de Ned. staatsloterijovereenkomstig art. 12 van het keiz. decreet van 13 Oct. 1812, gegeven te Bloskou, in verband met art. 92 der wet van 9 Vendémiaire an VI, veroordeeld tot eene geldboete van 3000 fr. of ƒ1500 Ned. courant. Vermits bij het voorloopig verslag der afdeelingen van de tweede ka mer, nopens de militiewet, krachtig is aangedrongen op de spoedige in diening der wet op de schutterij, heeft de heer A. C. Kouwens, luit.-kwar- tiermeester bij de schutterij alhieraan de leden der kamer doen toekomen en is aan dezen rondgedeeld, zijne in 1855 vervaardigde proeve van een ontwerp van wet op dat stuk, met bijbehoorende reglementen en memorie van toelichting. Bij dat ontwerp is gevoegd eene gedrukte wederlegging van eenige bedenkingen, in der lijd legen deze proeve in de Gids op genomen. ook gebleken uit de redevoeringen dezer dagen aan een gastmaal tc p uitgesproken door eenige aldaar vertoevende Noord-Amerikanen. j)e Clay, benoemd gezant der Vereenigde Staten te Petersburg, zeide oproerlingen, welke tegen de Unie in opstand waren, geducht zouden straft worden; dat Engeland zich door de toegenegenheid voor de opsin; de he Be we BUlTENLANDSCtlE BERIGTE v. ENGELAND. LONDEN, 4 Junij. De houding van Engeland ten opzigte der zuidelijke staten van Noord- Amerika wordt door de noordelijke staten met misnoegen gezien. Dit is o. a. ---vu, ien, J einde. lingen, welke het liet blijken, eene gelijke tuchtiging op den hals zon nen halen, en dat die tuchtiging door de vereenigde magt van de Un/ van Frankrijk zou kunnen worden uitgeoefend. Wanneer Engeland roode kruis van zijne oorlogsvlag paart met de zwarte zeerooversvla» confoederatie, is het dan niet even zeker, vroeg hij, dat de driekleur/ broederlijk naast de gestreepte sterrevlag zal wapperen? Kan Sint Helena vergeten?" Ook de heer Burlingame, gezant der V Staten te Weenen, sprak in dien geest. Engeland, zeide hij, spreekt het toekennen der regten van oorlogvoerende partijen op zulk eene wi als of het met ons ongeluk winst wil doen en al zijne havens voor» door de zeeroovers van het zuiden gekaapte schepen wil openstellen. land heeft, naar het schijnt, den band der bloedverwantschap, waar/ het met de Unie verbonden wordt, vergeten. Blondin, de beroemde Amerikaansche koorddanser, heeft in helt zen paleis voor eene grootc menigte toeschouwers eene voorstelling van a kunst gegeven. Voor de beste plaatsen op de bovenste gaanderij werd 1 betaald. Blondin verrigtte de gewone koorddansers-sprongenliep voor. achteruitduikelde en herhaalde een en ander geblinddoekt en met eent. over zijne schouders. De man is door de directie van het glazen voor 12 voorstellingen aangenomen, tegen 100 per voorstelling, dust bijna ƒ15,000. - Naar men uit de Vereenigde Staten meldt worden aldaar corpsen; gerigt, onder den naam van: legioen van Garibaldi. Deze naam veel geestdrift te weeg gebragt, dat men het effectief der compagniën, bepaald op 75 mantot op 100 man heeft moeten brengenten eindt de vele aanbiedingen tot dienstneming te voldoen FRANKRIJK. PARIJS, 4 Junij. Prins Napoleon heeft Zondag de hoofdstad verlaten en is heda Toulon scheep gegaan. De Moniteur zegt dat hjj en zijne gemalin hun genoegen eene reis in de Bliddellandsche zee zullen doen. De beroemde pianist Frans Liszt is door den keizer lot commait der orde van het Legioen van Eer benoemd. Naar men zegt stond het uitstapje des keizers, onlangs naar Rot gedaan, in verband met het plan, om de haven van Havre dieperiiit 'slands te verleggen, ten einde in geval van oorlog aan de koopvaardiju pen eene haven te verzekeren, waar zij legen eene overrompeling betq zouden zijn. Tot dat einde zal de Seine tot Rouaan worden gekanalisi Tevens is besloten, om achter in de baai van Cancale, tusschen Bres: Cherburg, eene militaire zeehaven aan te leggen, waarbij tevens een van 40,000 man zal worden gevestigd. Er zullen ook maatregelen gei worden om in geval van oorlog de koopvaardijvloot van Marseille te ben gen, ill. door eene vlugthaven aan te leggen in den Delta, gevormdi de mondingen van de Rhone. Een en ander zou het gevolg zijn w verkregen overtuiging dat onze schepen bij eenen vijandelijken aanval li nergens eene veilige schuilplaats zouden kunnen vinden tegen het mi gende geschut. Bij de regering bestaat het plan tot oprigling van eenige regio» zouaven te paard. Men verwacht dat bij de behandeling der begrooting door het k vend ligchaam aanmerkingen zullen worden gemaakt over het misbruik, sommige prefeeten van de onder hun beheer gestelde geldmiddelen ui Zoo zegt men dat de prefect van het dep. de l'Eure het grootste geè der geldentot het onderhoud van vondelingen bestemdvoor zijn eigti bruik heeft aangewend. Men verzekert dat de prefect van het dep. Seine-et-Oise aan dei: Beau, den drukker van den brief van den hertog van Aumale, i patent, gelijk men weet, is ingetrokken, kennis heeft gegeven dat lij van zijne drukkerij moet ontdoen, daar hij anders vervolgd zou wegens het ongeoorloofd bezit van drukpersen. De prefect zou ook It zorg dragen dat verzoeken om gratiewelke de lieer Beau mogt indie werden afgewezen. De heer Thiers weigert, zoo als men gedacht had, den prjr 20,000 fr.door de akademie hem toegekend, aan te nemen. Hij zalf brief van dankbetuiging inzenden, onder mededeeling zijner inzigtei trent de wijze waarop het geld zou kunnen gebruikt worden. Van de op nieuw ingezonden ontwerper, op de prijsvraag vont opera-gebouw alhier is de prijs toegekend aan dat van den heer Clu Gamier, een voormalig kweekcling der akademie, die zijne stuffit Italië en Griekenland heeft voltooid. Uit Algerië meldt men dat de langdurige regen gevaarlijk dreij worden voor den oogst, die veel beloofde. De aardappelen rotten ut weg. Het graan is nedergeslagen of is door worm of roest aangetast den morgen van 29 Blei werden te Algiers ligte schokken van aardl gevoeld. Te ConstanLine is den 23slen Blei eene hagelbui gevallen van 5 tot 9 ure des avonds duurde en vreeselijke verwoestingen aanri? ITALIË. Uit Turyn meldt men dat het leger op den voet van vrede is g# Dit moet echter zoo verslaan wordendat de manschappen de soldij dj ontvangen die men gewoon is in vredestijd te geven, en dat bij hett peren der troepen meer op de gezondheid van den soldaat dan op strait; belang zal gelet worden. De sterkte der regimenten wordt niet vermw Te Rome is door het zoogenaamde nationale comité eene kennis? uitgevaardigd, houdende uitnoodiging om zich op 2 Junij te onthoud» de 501 het die vat voo koi de aid loei juic por i verl aal Wi van hed bov mat ech Rat dat twi, stee niei met zeei noo dat sprc aan TOOI waa als Pm Dui ter nog ren, der mar der lot stig lam »oc de van vooi God een en hoo

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2