Per Telegraaf. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIE. De minister van finantiën, de heer Frère Orban, heeft zijn ontslag bij den koning ingediendomdat hij zich niet vereenigen kan met het besluit onlangs betreffende het muntstelsel door de vertegenwoordiging genomen. Op Dingsdag 28 Mei werd de streek tusschen Sambre en Maas door een zwaar onweder en lievige slagregens geteisterd. Ten 10 ure sloeg de bliksem in het dak van het klooster van Haulrages en veroorzaakte brand vlak boven den altaar. Spoedig was de geheele kerk een prooi der vlam men, niets werd gered en ook niets was tegen brandschade verzekerd; men begroot de schade op 14,000 fr. Te Paturages werden drie huizen door het vuur getroffen echter zonder brand te veroorzakende bewoners van het eerste kwamen met den schrik vrij; eene moeder die, in het tweede, met hare kinderen onder den schoorsteen zatontving verscheidene brandwon denin het derde werd de eigenaar, met vrouw en dochter, tegen den grond geworpen, waar zij geruimen tijd, als verlamd, bewusteloos bleven liggen. De omstreken van Charleroi leden vooral door den slagregen. De kleinste rivieren, o. a. de Bie'sme, werden eene onstuimige zee gelijk. Alles werd te Gougnies, Floreniies, Villers-Potlerie en elders overstroomd; de bewoners moesten hunne huizen verlaten, boomen werden ontworteld, de te velde staande oogst werd verwoest, have en vee door den brnischenden vloed medegesleurd. Ook de spoorweg tusschen Sambre en Maas werd op onder scheidene plaatsen overstroomd; tusschen Assesses en Naninnes stond het water tot aan de treden der waggons. Uit Florennes meldt men bovendien dat de bliksem daar op elf plaatsen is ingeslagen. Veel vee is omgekomen. KAGKLAV 1». LONDEN, 2 Junij. Woensdag avond II. is een passagierstreindie van Glasgow naar Carlisle was vertrokkennabij Dornock van den dijk gestortten gevolge waarvan twee personen gedood en verscheidene andere gekwetst werden. Te llerfort leeft een man, geheeten Richard Lewis, die in de maand Aug. aanstaande den ouderdom van 106 jaren zal bereiken; zijn broeder telt 102 en zijne beide zusters 81 en 96 jaren; zijn zoon heeft den ouder dom van 68 jaren bereikt; zijn vader was op 113-jarigen leeftijd gestorven. liet berigt dat in de Vereenigde Staten de voorstanders der afscheiding het graf van Washington geschondenhet lijk ontvoerd en naar het Zuiden gebragt zouden hebben, blijkt geheel onwaar te zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 2 Junjj. Naar men verneemt heeft de Sultan, toen hij eenige regimenten zijner garde ter beschikking van Fuad-Pacha stelde, hem aanbevolen niets te ver zuimen om onlusten voor te komenwant dat het bezit van Syrië voor Turkye daarvan afhing. Dit zou het gevolg zijn van de verklaring van on zen gezant, dat, wanneer het op nieuw bleek dat de Sultan zijn gezag in Syrië niet kon handhaven, deze die provincie voor zich verloren moest achten. Het kamp van Chalons is door al de daartoe aangewezen troepen be trokken. Het wordt Zaturdag aanst. door den maarschalk Mac-Mahon ge opend en den 10den begeeft de keizer zich derwaarts. De generaal Orgoni, die eene belangrijke rol in liet Birmansche rijk heeft gespeeld, komt herwaarts terug. Ilij brengt eenen witten olifant mede, die voor den Jardin des Planles is bestemd. Een dagblad van Bordeaux meldt dat dezer dagen aldaar de geheele voorraad van een in wijnen handelend huis door de commissie, met de keu ring van dit artikel belast, in beslag genomen en zonder eenige waarde ver klaard is. Het chemisch onderzoek bewees dat in de voorhanden vloeistof geen spoor van druivensap te ontdekken was, maar dat deze, hoewel voor wijn verkocht, niet anders dan eenige bestanddeelen bevatte, die, zamenge- voegd,een vocht ojdeverden,hetwelk, wat aanzien en smaak betrof, met wijn gelijk stond. Een achtenswaardig ingezeten van Angers, de heer de Gaslines, 79 jaren oud, had dezer dagen, toen hij zich te bed begaf, het ongeluk zoo digi bij het kaarslicht te komen dat zijn hemd in vlam geraakte. De vlam deelde zich verder aan de hem omringende voorwerpen mede, en toen men te hulp kwam was hij reeds zoo zeer gebrand, dat hij eenige uren daarna overleed. PRUIS SEN. BERLIJN, 2 Junij. In de tweede kamer is door den minister van binnenl. zaken verklaard, dat de president van policie von Sedlitz onmiddellijk, nadat de misbruiken der policie aan het licht zijn gekomen, een onderzoek had gevraagd aan gaande zijne handelwijze ten deze en dat de regering thans daaraan gevolg heeft gegeven. De uilslag van dit onderzoek zou spoedig bekend gemaakt worden. De door de regering aangevraagde som van 4,882,025 rd.voor de buitengewone behoeften van het leger, is, na door een amendement met 750.000 rd. te zijn verminderd, door het huis der afgevaardigden toegestaan. Een Leipziger blad deelt mede, dat in de stads-bibliotheek aldaar het manuscript is gevonden van het dagboek, 'twelk Johannes Huss, te Con- stanz, heeft gehouden. Volgens een officieel verslag omtrent den brand te Glarus, zijn aldaar 616 huizen door de vlammen vernield, en wordt de schade op 15 mill. fr. begroot. Tot heden toe heeft het comitle' van onderstand 630,000 fr. aan giften in geld ontvangen. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 Junij. Men verzekert dat de regering met verscheidene Zuid-Duitsche bankiers onderhandelingen heeft aangeknoopt tot het sluiten eener leening van 8, vol gens anderen van 12 millioen in zilver. Die onderhandelingen hadden nog geenen gunstigen uilslag opgeleverd. In Hongarije moeten op dit oogenblik nog 15 millioen fl. aan acht stallige belasting betaald worden. De fabriekstad Trautenauin Bohemen, is op 28 Mei bijna geheel af gebrand. 197 gebouwen, waaronder de kerk, liet stadhuis en eene gevlt genis, zijn in de ascli gelegd. RUSEANB. Het overlijden van vorst Gorlsehakoff, stedehouder van Polenword; door nadere berigten bevestigd. Dit afsterven heeft diepen indruk gemaakt. Men verzekert dat hij in zijne laatste oogenblikkcn als zijn gevoelen heeft uitgedrukt dat. om Polen te behouden, men aan dat land eene constitutie1 op milde grondslagen rustende, moest geven. Het besluit tot opheffing der hoogeschool van Wilna is ingetrokken Tc Warschau heeft op den 30sten Mei, bij gelegenheid van de gewoe processie op den H. Sacramentsdag, weder een treurig voorval plaats ge had. Op het oogenblik dat eene digte menigteomtrent 10,000 personen op het groote plein en de daarop uitkomende straten was op een gedrongen' wist een kwaadwillige het gerucht te verspreiden dat de Russische soldaten aanrukten om de massa uit een te drijven. Daardoor ontstond eene groot: verwarring; vrouwen en kinderen werden door de vlugtelingen vertrapt slechts met groote moeite kon men er in slagen de menigte lot bedaren tj brengen. Bij het terugkeeren in de kerk ontstond op nieuw een valsci alarmmaar het maakte toen geen indruk op de menigte. De troept hadden hunne standplaatsen niet verlaten. Jfo de .en get van geh J331 bro die afgt I LONDEN, 4 Junij. Lord Russell heeft in het lagerhuis medegedeeld dat Engeland noch in zijne havens, noch in die zijner koloniën, schepen ti toelaten die van kaperbrieven zijn voorzien, evenmin als oorlogschepenzot. wel van de noordelijke als van de zuidelijke staten van Noord-Ameriki, die prijs verklaarde schepen met zich voeren. Frankrijk zal dezelfde geilrip lijn volgen. Genoemde minister heeft ook verklaard dat in de conferentie te Konstai- tinopel nog niets beslist is omtrent het toekomstige bestuur van den Libanoi. Het huis heeft de regering gemagligd tot het aangaan eener leening n 4 millioen voor spoorwegen in Indië. TURIJN, 3 Junij. Graaf Cavour heeft eenen onrusligen nacht doorp bragt. Hij is voor de zesde maal adergelaten. Heden avond is hij in beter. De geneesheeren hebben, na gehouden consult, verklaard datI: ziekte het kenmerk heeft van typhus, maar in eenen ligten graad, en zot- der dat er eenig verontrustend verschijnsel aanwezig is. PEST114 Junjj. Morgen zullen de beraadslagingen eindigen en de sta ming plaats hebben. Het ontwerp-adres van den heer Deak zal waarschijs- lijk aangenomen worden. RAGUSA, 4 Junij. Derwisch-Pacha is door eene overmagt van opsta: delingen met kracht aangevallen. De uitslag van den strijd is onbekend NEW-YORK, 25 Mei. (R. O.) Vier regimenten der zuidelijke statenzn Virginië binnengerukt en hebben Alexandria, alsmede de hoogten van At lington, bezet. 300 man van de troepen der Unie zijn gevangen genomii De kolonel Elsworthin dienst van het Zuidenis gedood. Een Engefei Vaartuig is als prijs te New-York opgebragt, omdat het te Chasepeakp tracht had de blokkade te verbreken. 9500 man van de zuidelijke stata met 35 stukken geschut, zijn nabij Harpers-Ferry bijeengetrokken. Aldir wordt een treffen verwacht. fl 30; van floi A. 34 j Eos I regt 1) na i lom D Tk D da a STAB8 - BERIGTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van deputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 19dcn Februarij jI.n'.t (Prov.-Blad n°. 26), bepalende bet tijdstip van den lier-ijk der malen en gewigttn Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier,i den 295,c,, der vorige maandherinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeenteh««s verpligting, tot het doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- z inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge wares li hoorende slrijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van a 21stm December 1822 [Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En worh zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten schoon gemaakt en gezuiverdaan bet Lokaal van den Ijkin de Lange Sekt steegzullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, van den 15 tot den 18 Junij II, van den 19 tot den 21 Junij. III, van den 22 tol den 30 Jnnij. IV, van den 4 tot den 11 Julij. V, van den 12 tot den 19 Julij. VI, van den 20 lot den 31 Julij. VII, van den 1 tot den 10 Augustus. VIII, van den 11 lot den 20 Angustus de Buitenwijk van den 21 tot den 31 Augustus, met uitzondering echter van de goud- en zilversmids-benevens de apothekers-1 medicinale-gewigten, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden vo0 te weten voor de goud-en zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 10 M voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 11 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk 1, II, III en IV, op deri 12 Junij, V en VI, op den 13 Junij, VII, VIII en de Buitenwijkop den IIJ®. telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure, uitgezonderd Zoo-! Feestdagen. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien het"' gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn i-' den her-ijk in dit jaar eindigt met den 315te" Augustus aanstaande, en terstondsi- eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebben van onherijkle en gewigten, volgens koninklijk besluit van den 30steD Maart 1827 [Staatsbl-^'i verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewigten, strafbaï' de Fal hut 1 exc 1 met eene boete van tien tot honderd gulden. Iljl 6/4 6/4 6/4 6/4 6/4 6/4 6/4 7/4 5/4 5/4 Ia Da Af Or 5/.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2