Per Telegraaf. Se- res- Jot- van be- tens net- zen, in- wet be- ida; nde- liet werd tart, oik, lias, ïlen, r al- het is de irden valer 1 lee- ii ge- gele- velke lieer elling n gal n ge- mans ingen islon- r lie- schen icvige ideels n aan ro de in de boren n der vvor- kei- pgare Naar Cuba uisers f was ior de lieden insche jorde- cn ol in de nurt; nilden Italiï er ge- zaak :ft af- t aan- voort- jyaar nien verzekert is graaf Cavotir door den keizer uilgenoodigd om zich na slu'tinS van 'iet Italiaansclie parlement, naar deze hoofdstad te begeven. jjet wetgevend ligchaam heeft het ontwerp betreffende de ligting van 1861 ten getale van 100,000 manaangenomen met 228 stemmen tegen 7. j?CI1jcr'e leden der minderheid hebben het cijfer van 100,000 man te hoog onden, alsmede het bedrag tot afkoop van de militaire dienst bepaald, dat telkens hooger is gesteldzoodat men van 1800 tot 2500 fr. is geklom men Dit was in vredestijd, naar hunne meening, te veel. liet hof vertrekt Dingsdag naar Fontainebleau om er eene maand door te brengen. Er zullen aldaar groote jaglen plaats hebben. De verkiezing van prins Napoleon lot grootmeester van het Groot-Oos ten in Frankrijk is door den keizer voor onwettig verklaard en de prefect Tan policie heeft de bijeenkomsten geschorst en de verkiezing van eenen grootmeester tot October verdaagd. De onwettigheid der verkiezing wordt daarop gegrond dat zij bij een onderleekend stuk heeft plaats gehad, en dat de vrijmetselaars, door te letten op de stemming van prins Murat als lid van den senaat, de bepalingen van hun reglement hebben overtredenwaarbij hun voorgeschreven wordt zich niet met staatkunde in te laten. De orde heelt legen deze maatregelen geprotesteerd. Intussehen heeft prins Napo leon voor de hem opgedragen waardigheid bedankt; en zal voorloopig het bestuur over de orde gevoerd worden door den heer Doumel, lid van het wetgevend ligchaam. De heer de Bourboulon, onze gezant in China, heeft op 25 Maart zijne intrede te Peking gedaan, omringd van het personeel der legatie en eenige liern toegevoegde hoofd-olFicieren des legers. Door de bevolking gunstig ontvangenbegaf hij zich terstond naar de katholieke kerk, alwaar een Ie Deum werd aangeheven. Des avonds heeft hij den groot-mandarijn Koueï-Liangminister van buitenl. zaken, bij zich ontvangen, en den vol genden dag een bezoek bij prins Kong afgelegd. In een winkel in de rue Vivienne is thans ten toon gesteld een uiterst prachtig tapijtwerk van de Gobelins, in 1767 op last van Lodewijk XV uit gevoerd en aan den keizer van China ten geschenke gezonden. Dit tapijt werk, 'twelk zeer weinig geleden heeft, moet door het expeditieleger uit China herwaarts leruggebragt^ zijn. Volgens de Mon. de 1'armee is de vesting Mytho in Cochinchina door onze troepen ingenomen. De boring van den artesischen put te Passydie reeds gedurende Cjaren met volharding werd voortgezet, is thans met eenen gelukkigen uil slag bekroond. De Gironde deelt mede dat zich onlangs te Bourdeaux twee dames bij een boekhandelaar vervoegden en hem naar een weinig bekend werk vroe gen, waarvan zij 6 exemplaren noodig hadden. De boekhandelaar gaf te kennen dat hij het uit Parijs zou ontbieden en vroeg hun adres. Toen men later de gevraagde exemplaren aan het opgegeven adres wilde bezorgen waren de dames nergens te vinden. Gelijke bestelling hadden zij aan een twintigtal boekhandelaars gedaan en dus aan het werk een niet onaanzien lijk debiet verschaft. ITALIË. Volgens berigten uit Milaan hadna de vroeger vermelde ongeregeld heden, de vicaris van het kapittel de stad verlaten en zijne volmagt aan een der leden opgedragen, met den last zijne instructiën in stand te houden. Dat lid, de heer Polliggia, had die opdragt niet willen aannemen, maar dit mogt hem niet balen. Het kapittel is daarop bijeengekomen en heeft besloten aan de uilnoodiging van het gemeentebestuur gevolg te geven en het nationale feest door een Te Deum in de Domkerk te vieren. PUÜIS8EN. BERLIJN, 26 Mei. De burgemeester dezer stad heeft een onderhoud gehad met den minis ter van binnen). zaken, ten einde dezen te wijzen op het gevaar, 'twelk ervoor den invloed der politie bestaat, indien van regeringswege geen roaat- 1 regelen worden genomenwelke het geschokte vertrouwen kunnen herstellen. - Uit Leipzig meldt men dat de heer Clauss eene verzameling van 68 i schilderijen van oude meesterswelke eene zeer groote waarde hebben aan gemelde stad ten geschenke heeft gegeven. Zij zullen een afzonderlijk gedeelte uitmaken van het stedelijk museum. Prof. Vogt.'van Genève, zal eerstdaags eene reis naar de Pool-zeeën ondernemen. Hij zal vergezeld worden door den heer Berna, nit Frank fort, die de kosten der reis voor zijne rekening heeft genomen. Ook de beroemde geoloog Gressly, van Neufchatel, en een student uit Hem, de keer Herzen, zullen met hem deze reis doen. OOSTENRIJK. WEENEN, 25 Mei. Sa'skeizers terugkomst uit Triëst is er een ministerraad gehouden, 'aarin de Hongaarsche aangelegenheden en de steeds toenemende beweging in Tyrol tegen de protestanten besproken zijn, ten opzigte van welke laatste aaak men verneemt, dat de regering het vaste besluit genomen heeft om het ®eza= daf uitgevaardigde wet te handhaven. -In Vorarlberg is eene gereglelijke vervolging bevolen tegen personen, «'o rich aan dweepzuchtige handelingen tegen protestanten hebben schuldig [gemaakt. Te Agram hebben de Croaten eene groote demonstratie ten gunste der ongaren gemaakt, en zelfs met de verwoesting der stad gedreigd, indien 11161 ket Hongaarsche vaandel als zinnebeeld der vereeniging met Hongarj-e «'«4 opgestoken. OOST-IJVDIE. BATAVIA, 16 April. De Javasche Cour. bevat een besluit van den gouverneur-generaal, waarbij ten opzigte van de hli. H. C. Bekking en tnr. II. J. W. van La- wiek van Pabst, gewezen residenten van Rembang, het volgende wordt bepaald, ter zake hunner handelingen met betrekking tot de tabakscultuur in gemelde residentie. 1°. Den ambtenaar H. C. Bekking, laatstelijk resident van Rembang, thans in Nederland, uit 'slands dienst te ontslaan met behoud van regt op pensioen. 2°. Aan den ambtenaar mr. H. J. van Lawick van Pabst, laat stelijk resident van Rembang, thans van verlof uit Nederland teruggekeerd, de ernstige ontevredenheid der regering te kennen te geven, ter zake van zijne handelingen met betrekking tot de particulie tabaks-cultuur in gemelde residentie. 3°. Aan te teekenen, dat de ambtenaar mr. U. J. W. van Lawick van Pabst niet meer als hoofd van gewestelijk bestuur zal worden geplaatst. Volgens het Bat libl. zijn thans omtrent de gevolgen der overstroo mingen op Java nadere bijzonderheden bekend geworden, waarvan men zeggen kan dat zij geruststellend zijn in vergelijking van wat men vreesde. Het verlies aan menschenlevens en bezittingen is zeker zeergroot, maar er is reden te verwachten dat de bevolking zich van de geleden rampen in be trekkelijk korten tijd zal herstellen. Om een mogelijk gebrek te voorko men, heeft de regering de rijst gedurende dit jaar van invoerregten vrijge steld, terwijl de gouvernements-commissaris verschillende maatregelen heeft genomen, om ir. de geteisterde landstreken den onvermogenden man de ge legenheid te geven lot verbetering van zijn lot. Zoo zal het herstel der bruggen en andere werkendie door het water verwoest of beschadigd ge worden zijn, tegen betaling geschieden, en niet bij wijze van onbepaalde heerendienst. Mogten deze maatregelen blijken onvoldoende te zijn, dan zal het gouvernement zijn pligt om in den nood dezer ongelukkigen te voor zien zeker niet verzuimen. Door eenige militairen van het garnizoen isten voordeele van de nood lijdenden op midden-Java, eene voorstelling in den schouwburg gegeven, die ƒ1700 heeft oj)gebragt. Door de politie alhier is ontdekt, dat er vervalsching heeft plaats ge had van de in omloop zijnde zilveren pasmunt. Een aantal stukken van één kwart gulden zijn achterhaald geworden. Er wordt ook gestreng onderzoek ingesteld r.aar knoeijerijenwelke men vermeent dat aan het tol kantoor en de recherche te Batavia hebben plaats gehad. In de afgeloopen maand is in den algemeenen toestand van de Zuid en Oosterafdeeling van Borneo weinig verandering gekomen en zijn dan ook geenc bijzondere voorvallen te vermelden. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de stand van zaken vooruit gaande blijft en de rust hoe langer hoe meer terugkeert. Alle pogingen worden aangewendom de nog zwer vende bevolking door zachtheid en overreding te nopen, zich weder in de kampongs en bewoonde streken te vestigenen hen zoo doende aan den invloed der hoofd-opstandelingen te onttrekken. De opstandelingen vermij den zorgvuldig een treffen met onze troepen, zoodat het de onzen slechts zelden gelukt hun'een eenigzins gevoelig verlies toe te brengen. Betreffende de aardbeving, die op 16 Febr. op de westkust van Sumatra heeft gewoed, wordt nog het volgende medegedeeld: Het blijkt nu dat dit natuurverschijnsel zich over het geheele gouvernement van Sumatra's West kust en de daartoe behoorende eilanden heeft doen gevoelen en van Aijer- bangis noordwaarts vergezeld ging of gevolgd werd door eene zeebeving. In de Padangsche bovenlanden en het binnenland der afdeeling Aijerbangis en Rau waren de schokken hevig, langdurig en veelvuldig, zonder echter be langrijke schade te veroorzaken. In de afdeeling Mandhéling en Ankola (Tapanoli) werden vele huizen zwaar beschadigd of geheel vernield. De strandplaatsen Natal, Siboga en Baros hadden veel te lijden van het zee water, doch waren nog gelukkig in vergelijking met Singkel, welk etablis sement geheel vernield werden waar de grond eene zoo geheele verande ring van gedaante ondergingdat aan het herstellen dier vestiging op de oude plaats niet te denken valt. Een 20-tal menschen kwam hierbij om. Nog erger was het op het eiland Nias gesteld. Het gouvernemenls-etablis- sement te Goenoeng Sitoii had het minste te lijden, maar dat te Lagoendi werd geheel vernield. Aldaar kwamen onderscheidene menschenop eene noodlottige wijze, om het leven, namelijk 16 personen, zoo mannen als vrouwen en kinderenbehoorende tot de bezettingen 32 personenbehoo rende tot de bevolking van de nabij gelegen kampong. Ook de Batoe-eilan- den werden zeer door aard- en zeebevingen geteisterd. Op het eiland Simo stortten onder anderen 80 huizen in, waarhij slechts een kind het leven verloor. Op 9 Maart had op twee dier eilandenTelo en Simoeen zware schok plaats, waardoor groote verwoestingen aangerigt en, naar men zegt, 700 menschen gedood werden. Binnen kort zal te Nagasaki in Japan een dagblad worden uitgegeven onder den naam Nagasaki Shipping List and Advertiser. Het zal een weekblad zijn en de laatste tijdingen bevatten over Japansche zaken, die te Nagasaki zullen bekend worden. 's GRAVENIIAGE, 23 Mei. In de zitting van de eerste kamer van heden is de beraadslaging voortgezet over de wcls-voordragt nopens de nieuwe reglerlijke inrigting. Vóór het ontwerp hebben gesproken de hh. van Meeuwen, Sassen en Andringa de Kempenacr; tegen de hh. van Royen Michiels van Kessenich, Huydecoper van Maarseveen, Cremers en van dei- Lek de Clercq. De heer van Swinderen wacht nadere inlichtingen af. De minister van justitie heeft de voordragt breedvoerig verdedigd en zal mor gen zijne rede voortzetten.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3