De Nederl. Speet, bevat een uitvoerig berigt omtrent de Rubens- feesten te Antwerpenwaaraan wij het volgende ontleenen Groote plannen worden er in Antwerpen, wel niet de geboorteplaats maar dan toch de vaderstad van den koninklijken kunstenaar P. P. Rubens gevormd. Men wil er in Augustus van dit jaar een reusachtig kunstfeest vieren en daaraan een Europeesch kunstcongres verbinden. Dit feest en dat congres moeten worden opgeluisterd door kunstenaars, geleerden en schrij vers uit Duïtschland, Nederland, Frankrijk en Engeland en, om huune overkomst in de hand te werken, zijn er, door tusschenkomst der Belgische legation, comités ingesteld te Parijs, te Londen, te 's Rage en in ver schillende hoofdsteden van Dnitschland. Op Zalurdag den 17d™ Aug. zullen de vreemde kunstenaars door feestcommissarissen aan het spoorwegstation worden afgehaald en zich daarop stoetsgewijze naar het stadhuis begeven, alwaar zij pleglig zullen worden ontvangen door de feestcommissie. Aan het hoofd dier commissie staat als voorzitter de burgemeester van Antwer pen, de heer J. F. Loos, terwijl onder de leden behooren de heeren N. de Keyser, II. Leys, Jan van Beers, L. de Faeye en J. Geefs. Den vol genden dag, Zondag, zal een bezoek worden gebragt aan de tentoonstelling van schoone kunstendie op den 4de™ Aug. door de Kon. Maetschappij ter aenmoediging der schoone kunsten te Antwerpen geopend wordt, daarna zal men zich vereenigen aan een feestmaal, door de inwoners der stad den vreemden kunstenaren aangeboden. Op Maandag en Dingsdag zal het con gres worden gehouden. Er zullen concerten gegeven worden, het museum, de gedenkstukken en merkwaardigheden der stad zullen worden bezocht en eindelijk zal er eene afscheidsbijeenkomst plaats hebben in het Kunstverbond. Dat Verbond van kunsten, letteren en wetenschappen heeft, op verzoek van de commissie ter inrigting van het groote kunstfeest, het programma opgesteld van het algemeen congres, in hetwelk men zich voorstelt dat vraagpunten moeten besproken worden, waarvan de oplossing voor de kun stenaars aller landenzonder onderscheid van school of leerstelsel, het hoogste belang oplevert. Het comité, dat te 's llagc is zamengesteld en op zich genomen heeft het kunslbeoefenend Nederland op te wekkenaan het groote kunstfeest te Ant werpen deel te nemen, beslaat uit de hh. J. Z. Mazel, directeur van het kon. kabinet van schilderijen, president; baron W. D. A. M. van Brienen van de Groote Lindt; Ed. L. Jacobson, uit Rotterdam; J. de Vos Jcz, lid van den raad van bestuur der kon. akademie van beeldende kunsten, uit Amsterdam; W. von Weckhcrlin, staatsraad, en J. Kruseman, secretaris van het schilderkunstig genootschap Pulchri Studioals secretaris. >s GRAVENHAGE, 28 Mei. Z. M. heeft benoemd tol ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer II. J. Spijker, theol. dr.pred. bij de Ned. lierv. gemeente te Amsterdam. Tot notaris te Roden, arrond. Assen, is benoemd de heer F. M. van Hcyst, cand.-notaris te Assen. Aan den luit. ter zee 2de kl. jhp. R. Tindal, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de dienst verleend. Z. K. H. de prins van Oranje heeft de residentie verlaten, om als inspecteur-generaal over het wapen der cavalerie over de verschillende regi menten van dat wapen eene inspectie te houden. Naar men verneemt zullen HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Marie, in het begin der volgende maand, eene builcnlandsche reis ondernemen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ5, van den heer A. C. J. van Eelde, te Cannes; ƒ50, van den heer C. van den Bogaerde, te Gent; 430.184 op brengst eener loterij door eene dames-verecniging te lleusden gehouden; ƒ6.60, bij den gouverneur van de Ned. bezittingen ter kuste van Guinea ingekomen. De commissie tot inzameling van giften voor de noodlijdenden op Java, heeft op nieuw ƒ14,000 naar Batavia overgemaakt; zoodat thans reeds is overgemaakt de zeer aanzienlijke som van ƒ53.115. Eergisteren heeft het Groot-Oosten der Nederlanden zijne jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Een groot aantal afgevaardigden waren uit vele oorden opgekomen tot bijwoning dier vereeniging, waaraan ook werd deelgenomen door Z. K. II. Frederikprins der Nederlanden, die reeds gedurende 45 jaren aan het hoofd der Orde van Vrijmetselaren in Neder land heeft gestaan, eene gebeurtenis die op luisterrijke wijze herdacht is. Bij deze gelegenheid is in het gebouw der orde eene tentoonstelling geopend van voorwerpen, uilsluitend betreffende de vrijmetselarij, die in hooge mate de belangstelling der bezoekers opgewekt heeft. Inzonderheid was de aan dacht gevestigd op de verzameling van gedenkpenningen, die als éënig in hare soort te beschouwen is, als bestaande uit medailles, niet alleen in dit land, maar ook in andere rijken geslagen. Deze tentoonstelling blijft ge durende deze week ter bezigtiging van de ordes-leden geopend. In bedoelde vergadering is besloten ƒ1000 toe te staan voor de ongeluk- kigen door de overstrooming in Neêrl. lndiö en ƒ250 voor de ongelukkigen door den brand te Glarus in Zwitserland. Gisteren middag heeft het kapittel der loge van het Groot-Oosten zich in het hotel de l'Europe aan eenen vriendschappelijken maaltijd vereenigd, waarbij de grootmeester-nationaal tegenwoordig was. Heden namiddag hebben de leden van de eerste kamer zich in hel hotel Panlez aan eenen vriendschappelijken maaltijd vereenigd. Zaturdag 11. is alhier plotseling overleden de heer mr. J. G. A. Clant, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, lid van den gemeenteraad, procu reur bij den hoogen raad der Nederlanden. Hij werd den 29sten November 1785 te Aarlanderveen geboren en had alzoo den ouderdom van ruim 75 jaren bereikt. Op 28 Jan. II. mogt hij nog het zeldzaam voorregt genieten van het 56stc jaar van zijne practische loopbaan in te tredendat hij ech ter niet voleinden mogt. De zecbadinrigting te Schcveningen zal op Maandag 17 Junij gcopenj worden. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren een aanvang »e maakt met de behandeling van het wets-onlwerp nopens eene nieuwe re» terlijke inrigting. Daarover hebben hel woord gevoerd de hh. Cost Jor dens, van Eysinga, Fransen van der Putte, Tonckens en van Nispen vaa Pannerden. De vier eerstgenoemden hebben het ontwerp bestreden of te- langrijke bezwaren daartegen in het midden gebragt. De heer Tonckens was van meening dat de wet zou aangenomen wordenin een tegenover gesteld geval wcnschte hij dat de minister den moed niet mogt verliezen De heer van Nispen wcderlegde onderscheidene bezwaren tegen de wet in' gebragt. Hoewel ook hij bedenkingen had, zou hij echter voor de we stemmen, om het groote doel, eene verbeterde regterlijke inrigting, te be- vorderen. Heden worden de beraadslagingen voortgezet. Op Woensdag aanst. zullenna afloop der aan de orde gestelde ontwerpenin behande ling komen bet wcls-ontwerp nopens de aardhaling en dat betrekkelijk ha vervoer van landverhuizers. AMSTERDAM, 27 Mei. Zaturdag II. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. aka- demie van wetenschappen eene gewone vergaderingdie bijgewoond werd door de lib. Matlhcs, von Baumhauer, Buys Ballot, van Breda, Stamkart Harting, Delprat, van der Boon Mesch, van Rees, Schroeder van der Kolk van Hasselt, Bierens de Haan, Storm Buysing, Vrolik, Oudemans, Elias van Geuns en het corr. lid in Nederl. Indiö Blocker. De heer Oudemans bragt verslag uit over de plantaardige voortbrengselen door den heer van Dissel ingezondenvan welk rapport aan dien heer ai- schrift zal worden gezondenen de heer Matthes bragt verslag uit over hei supplement op de Tables d'Integrates définies, door den heer Bierens de Haan aangeboden. Dit supplement zal in de werken der akademie worden opgenomen. De heer Harting leverde eene bijdrage over een werktuig, om zeewater uit eene bepaalde diepte op te halen en lichtte het gesprokene toe door (te keningen. Die bijdrage zal in de verslagen en mededeclingen worden ge-1 plaatst. Daarna heeft de heer Schroeder van der Kolk eene bijdrage gele- verd over hel eigenaardig maaksel van de lever van den olifant, welke bijdrage zal geplaatst worden in de verslagen en mededeelingen. De heer' Harting bood een werktuig aandienende om eene graphische voorstelling van den schedelvorm te verkrijgen, aan welk werktuig hij den naam gal van kephalograaph. Het werktuig en de beschrijving zullen in handen ge steld worden der commissie ad hoc. Ten slotte bood de heer Oudemans voor de verslagen en mededcelingeu eene bijdrage aan over onderzoekingen omtrent cenige Javaansche cupuliferen. zit 181 Eei ge' dat mei ten van groi daai dat van hun heel leon best wet| intri hem ontv Ie Kou •end prac gevo werl Chin onze C jai BUITENLANDSCBE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 26 Mei. De aarden wanden van den onderaardschen spoorweg in den Euston- road zijn dezer dagen ingestort, waardoor de belendende huizen gevaar lie pen in hetzelfde lot te deelen. Gelukkig zijn bij dit ongeval geene menscheo omgekomen. Té Liverpool heeft in een blok pakhuizen in Sefton Street een hevige brand gewoed. Ongeveer 8000 balen katoen zijn daardoor grootendeels vernield. De schade wordt op 30.000 begroot. - De vermaarde koorddanser Blondin, die laatstelijk zijne kunsten aait de Niagara heeft vertoond, is te Southampton aangekomen. Volgens beriglen uit Brazilië had den 27stcn April te Rio-Janeiro (ie openbare verkooping plaats van eene plantaadje, toebehoorende aan de keizerin-weduwe, alsmede van 140 slaven, welke op die plantaadje geboren waren. Daar hel een oud gebruik is, dat de slaven, aan de leden der dynastie toebehoorende, slechts hunnen meester verlaten, om vrij te wor den heeft dit feit algemeen verwondering gewektte meer daar de kei zerin-weduwe voor eer.e menschlievende vrouw wordt gehouden. De regering heeft van haren zaakgelastigde in de Ilavannah eene opgave ontvangen, uit welke blijkt, dat de slavenhandel aldaar levendig blijft. Naar luid daarvan zijn in het vorige jaar 18,671 Afrikanen als slaven tiaar Cuba overgebragt, 6224 gedurende de zeereis gestorven, en 3042 door de kruisers onder weg genomen. De middenprijs van eenen bruikbaren negerslaaf was op Cuba lot 1200 dollars geklommen. De slavenhandel werd er door de publieke opinie niet afgekeurd, en door rijke en invloed hebbende lieden gedreven. In Georgia, een der afgescheiden staten van de Noord-Amerikaansche Unie, heeft men een nieuw middel uitgevonden om den vijand, de noorde lijke staten, te bestrijden. Het betalen van schulden aan overheden of particulieren in het Noorden, als strekkende lot vermeerdering van de hulpmiddelen des vijands, is er verboden voor zoo lang de oorlog duurt; inmiddels zijn de ingezetenen uitgenoodigd om het bedrag dier schulden tegen 7 pCt. rente aan den slaat te leenen. FKANKRIJK. PARIJS, 26 Mei. Naar men uit Turyn meldt zal de erkenning van hel koningrijk Italiö door Frankrijk niet plaats hebben dan na de aanneming der vroeger ge stelde voorwaarden, die men als het ultimatum van Frankrijk in deze zaak zou moeten beschouwen. De Italiaansche regering, die haar reeds heeftaf- gewezen, zou daardoor zeer in het naauw zijn gebragt, want door de aan neming wordt Italië van zijne natuurlijke hoofdstad beroofd en bij eene voort durende verwerping zal de bezetting van Rome door de Franschen geen einde nemen. een gen, I kenn later war( twin lijk Vc hedei een bat dit n beslo natio be ter v er vo regelt schilt aan gedee ondei fort, beroe heer Na traari in Ij zaak die zi gema; Bong liet wierd

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2