leydsche i i courant. 1861. N". 05. MAANDAG 27 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. - 'U 7 De Prijs der Courant is 12 het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. II) deze Courant behoort Bijblad Bi'. 9. BINNENLANDSCHË HKKIGTEN. LEY DEN 25 Mei. Maandag aanst., des namiddags ten 2 ure, zal in eene pleglige zitting van de arrond.-regtbank alhier de installatie plaats hebben van den heer nP. W. C. 1). Olivier, als regter-plaalsvervanger bij die regtbank. Tol bevelhebber van de alhier in bezetting liggende compagniën van het reg. veld-arlillerie is benoemd de majoor jhr. A. W. A. Gevers Deynoot. Het telegraafkantoor van de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij alhier is thans geopend van 7 u. 30 min. des voormiddags tot 10 u. des namiddags. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 133 tot 154 personen. Hel berigl omtrent eene te verwachten benoeming van dr. A. Pierson pred. te Rotterdam, tot hoogleeraar te Groningen, ter vervanging van prof. de Grcuve, wordt door de Gron. Cour. voor ongegrond verklaard. Volgens dat blad is van de aftreding van genoemden hoogleeraar geen sprake. De Delftsche Cour. deelt mede, dat het denkbeeld door heeren studen ten der kon. akademie aldaar opgevat, om eene verloting van voorwerpen van kunst en smaak te bonden, ten behoeve der noodlijdenden op Java, door hel gansche vaderland den meesten bijval heeft gevonden. Niet alleen dat zich onmiddellijk eenige oud-Oosl-lndische hoofdambtenaren, te Delft woonachtig, bij die commissie hebben aangesloten, maar ook thans vormen zich allerwege sub-commissiëndie met den mcesten ijver werkzaam zijn om de uitvoering van het plan te bevorderen. De talrijke en kostbare ge schenken welke de commissie dagelijks omvangtdoen verwachtendat de verloting zeer glansrijk zal zijn. Te Rotterdam is gisteren morgen het barkschip Zwervervan den heer P. van den Arendterwijl men bezig was met sleenen laden omgekanteld. Aan boord van het schip waren 18 vrouwen (sleenendraagslers) werkzaam, welke, hoewel met veel inspanning, gelukkig werden gered. Terstond heeft men pogingen in het werk gesteld, om het schip weder te rigten, waarbij een nieuw en mede zeer treurig ongeluk heeft plaats gegrepen. Tot hel uil- brengen van een zwaar anker hadden zich vier personen en de eerste stuur man in eene boot begeven, waarbij een dier vier personen, waarschijnlijk in het touw van het anker verward geraakt, door hetzelve medegesleept werd en verdronk. Te Haarlem is aanbesteed het bouwen van eene kapitale schutsluis aan den ingang van het Noordhollandsch kanaaltegenover Amsterdam welk werk is aangenomen door den heer K. Kooy, le Amsterdam, voor/558,000. De jongste bcrigten, welke bij het dep. van binnenl. zaken van den commissaris des konings in Gelderland ontvangen zijn omtrent den gezond heidstoestand der inwoners van de overstroomde gemeenlen, luiden gunstig. Te Driel en te Ammerzoden nam het lypheuse ziektekarakter en het aantal zieken langzaam af. Te Driel had men het schoollocaa! kunnen ontrui men. De te Zalt-Bommel verpleegden waren allen in gunstigeu gezond heidstoestand naar hunne gemeenlen teruggekeerd. Een herbergier te Harderwijk is gevankelijk naar Arnhem gevoerd. Hem wordt ten laste gelegd dat hij een schaarslijper de deur zou hebben uitgeworpendie twee dagen daarna is overledenten gevolge van eene breuk aan het borstbeen en krenking der hersenen. 's GRAVEN IIAGE, 25 Mei. Men verneemt dat Z. M. lot ridder der orde van de Eikenkroon heeft benoemd den heer Jeras, commies ter pro», griffie van Zeeland. Z. 51. heeft goedgevonden den kapitein van de artillerie A. A. J. P. van Alpben, thans op non-aclivitcilop pensioen te stellen en te benoemen: bij het 3dc reg. vesting-artillerie, lot kapitein 3dc kl. den lstc0 luit. J. J. C. baron Taeis van Ameror.gen, instructeur in de rijkunst bij het reg. rijdende artillerie, en den wachtmeester-titulair J. van der Linden, van hel 4de reg. dragonders, tot tweeden luit.-kwartiermeester bij het 2de reg. van hel wapen. Men verneemt dat de eerste luit. Schuurmanvan het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. in garnizoen te Groningen, is benoemd lot adjudant van den kolonel van Kerkwijk, inspecteur in de lsle inspectie van fortificatiën te Utrecht en dat de eerste luit. ingenieur K. Eland van het bat. mineurs en sappeurs van Utrecht naar Groningen is overgeplaatst. Men verzekert dat Hll. M51. de koning en de koningin tegen de helft der volgende maand op het Loo zullen aankomen, Z. 51. uit deze residentie en 11. 51. uit Stuttgart, en dat de verjaardag op 17 Junij door liet konink lijk gezin op hel Loo zal worden gevierd. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ76.50, door den pred. Ph. Boucher bij den burgemeester van Lcyden ingezonden. De minister van staatde beer Rochnssenis heden morgen uit de residentie naar hel zuiden van Frankrijk vertrokken, en is voornemens, na aldaar eenigen tijd te hebben vertoefd, zich naar Kopenhagen te begeven. Een telegram, bij de regering ontvangen, get. Buitenzorg 16 April, luidt: «Geen bijzonder nieuws." Op Vrijdag aanst. zal op het raadhuis de aanbesteding plaats hebben van het leveren van illumineerglazen, ten behoeve der gemeente. Zij wor- H m" cerste P'aals vereisclit voor den 17 Junij aanst., verjaardag van H. 51, de koningin, wanneer ook die van Z. M. den koning wordt gevierd, hetgeen op 19 Febr. II., wegens de treurige gevolgen van den watersnood, achterwege is gebleven. In de zitting van de eerste kamer van gisteren heeft de heer Tonc- kens, nadat zijne geloofsbrieven in orde waren bevonden, zitting genomen. Aan de vergadering werd medegedeeld dat tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd, de hh. van Sasse van Ysselt, van Andringa de Kempenaer, Cost Jordens en van Swinderen, en tot ondervoorzitters de hh. Taets van Amerongenvan Nispen van PannerdenSassen en van Aylva van Pallandt. oorts werd bepaald de beraadslaging over hel wets-ontwerp betreffende de reglerlijke inrigting op 51aandag aanst. te honden. BUIT KNIL ANDSCHE BERIGTEN. B K L, C I K. Bij kon. besluit is een prijs van 5000 fr. uitgeloofd aan den schrijver van het werk, hetwelk de volledigste aanwijzing zal bevatten van de mid delen, welke dienen kunnen om de nijverheid, den landbouw en den handel van België, in hunne betrekkingen met de markten van consumtie buiten Europa, le ontwikkelen. Te Wetieren heeft dezer dagen het volgend voorval plaats gehad. Bij het naderen van een trein wilde eene hoog zwangere vrouw haar kinddat zich op den spoorweg bevond, van daar redden. Zij struikelde, met het noodlottig gevolg, dat zij zoowel als haar kind door den trein werden verpletterd. ENGELAND. LONDEN 23 Mei. Te Liverpool liggen, naar men verzekert, eenige schependie als ka pers legen de Vereenigde Stalen worden uitgerust. Aldaar heeft ook een Amerikaansch vaartuig het eerst de vlag van de zuidelijke staten geheschen. Het brandwezen der hoofdstad heeft een treffend verlies geleden. De hond Bob is Zaturdag II. door eene brandspuit overreden en op de plek doodgebleven. Hij snelde als gewoonlijk vooruit, doch geraakte, men weet niet door welke omstandigheid, onder de wielen. Hem was geleerd tegen ladders op te loopenglasruiten te verbrijzelen, de brandende gebouwen binnen te dringen en in gevaar verkeerende personen op te sporen. Nog onlangs kwam hij uit een brandend huis te voorschijn met eene kat in den bek. Bij een anderen brand vestigde hij door zijn blaffen de aandacht der spuitgasten op een vertrek, waarin zij niet dachten dat zich iemand be vond; zij openden het en vonden een schier gestikt kind. De hond droeg een koperen halsband met het opschrift: «Houd mij niet op, maar laat mij draven, want ik ben Bob, de hond der Londensche brandblusschers." Volgens berigten uit Nieuw York bedragen de sommen, welke door particulieren, collegiën en besturen vrijwillig den president zijn aangeboden ont tot bestrijding der oorlogsuiigaven le dienenreeds 28 ntillioen dollars. Baltimore is door 2000 man troepen van de Unie, onder bevel van gene raal Butler, bezet, zonder tegenstand te ontmoeten. Die stad is daarop in staat van beleg gesteld. Te Washington zijn 31,000 man vcrcenigd. De kust van Virgiuië is reeds volledig geblokkeerd. FKANHRMH. PARIJS, 23 Mei. Men heeft alhier eenige berigten ontvangen omtrent de eerste bijeen komst van de vertegenwoordigers der groole mogendheden te Konstantinopel en de leden der internationale commissie die uit Beyrnth derwaarts zijn ge gaan. In die bijeenkomst is men het omtrent twee punten eens geworden te wetendal hel noodig was den Libanon onder het beheer van slechts één hoofd te stellen die volgens eene vooraf opgestelde constitutie het be^ wind zal voeren, en dat het te verkiezen hoofd een Christen moet zijn." Den 25sle" zal er eene tweede bijeenkomst plaats hebben, om nog over andere punten te beraadslagen. De verkiezing van prins Napoleon tot grootmeester van het Groot-Oos ten van Frankrijk heeft niet zonder strijd plaats gehad. Toen prins Murat zag dal hij alle kans op herkiezing verloren had, kondigde hij hel besluit af lot verdaging der verkiezing en deed de vergaderzaal sluiten. De leden verkregen echter van den minister van binnenl. zaken verlof de vergadering in een ander lokaal voort te zetten en toen werd prins Napoleonmet 2/3 der uilgebragte stemmen gekozen. De laatstgenoemde had vooraf bekend gemaakt dat hij zich die keuze zou laten welgevallen. Prins Murat zal mogelijk nog wel moeite doen om de verkiezing, wegens gebrek in den vorm, nietig te doen verklaren, maar dit zal hem weinig balen; hij zal zich moeten getroosten evenmin grootmeester der orde als koning van Na pels te zijn. Volgens de Patrie zal het Russische eskader, dat bestemd is om zich naar de Syrische kust te begeven, op 25 51ei Kroonstad verlaten, en zou den de bevelhebbers der scheepsmagt van Frankrijk, Engeland en Rusland in last hebben om, indien de nood het vorderde, gemeenschappelijk werk zaam le zijn tot bescherming der Christenen. De bisschop van Marseillemgr. iMazcnod, lid van den senaat, is in den ouderdom van 77 jaren overleden. In de volgende maand zal voor de correctionele regtbank behandeld worden de zaak van den abt Clergcau, van de dioecesc van Parijs, beschul digd van opligting, voor een bedrag van 2 millioeu fr.en het uitzetten op woeker van eene som van ruim 3 millioeu fr. FRVIItEN. BERLIJN, 23 Mei. Volgens de jongste berigten uit Glarus is, zoek, door het hulp-comité ingesteld, gebleken na een zorgvuldig onder dat de schade wel hel dub-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1