en van zijne uitkomsten mogelijk wordt. Gebrek aan eenheid van inziglen schijnt ook bij de admissie-examens nadeelig te werken; naar het schijnt worden bij de letterkundige faculteiten te hooge eischen gedaan of te streng op sommige bepalingen gelet, en zijn daaraan gedeeltelijk de zeer ongelijke uitkomsten toe te schrijven, die bij toelatingen zijn opgemerkt. Het heeft de opmerkzaamheid getroffendat er alleen aan de Utrechlsche hoogeschool administratief regl is onderwezen. De tegenwoordige toestand der maatschappij doet eene meer algemeene gelegenheid lot beoefening wcnschelijk achten. Diezelfde gelegenheid voor de beoefening van hetgeen onder de kennis van het regt onder de bevolking onzer Oost-Indische be zittingen begrepen wordt, behoorde naar het oordeel der commissie eveneens aan eene of meer onzer hoogescholen niet te ontbreken. Met genoegen heeft de commissie in het onderwijs van dr. R. S. Tjaden Modderman in de physiologische scheikunde eene poging gezien om het onderwijs door privaat-docenten ingang te doen vinden. De commissie acht dit eene belangrijke schrede op den goeden weg. Uit de statistiek nopens het gevangeniswezen hier te lande in 1859 blijkt dat uit0. Dec. van dat jaar aanwezig waren in de strafgevangenissen 2130, in de huizen van verzekering 1192, in die van arrest 510 en in die van bewaring 151, te zamen 3983, hetgeen voor alle soorten van gevange nissen weder minder is dan in 3 of 4 jaren te voren en gezamenlijk 365 minder dan in 1858. Hoogst aanmerkelijk vooral is het getal doortrekkende gevangenen in de huizen van bewaring of kantonnale gevangenissen afgeno men, en wel met niet minder dan 1584. De vermindering schijnt niet alleen een gevolg van het afgenomen gezamenlijk getal der gevangenen, maar ook van den maatregel, dat, althans zoo veel mogelijk (en dit is nog slechts op enkele plaatsen het geval), de door de kantonregters veroordeelden tot ée'ne maand in de kantons-gevangenissen worden opgenomen. Onder het geza menlijk getal bij afwisseling aanwezig geweest zijnde gevangenen telde men 32.804 mannen en 7597 vrouwenzijnde eene verhouding van 23.1 der vrouwen op de 100 mannen. Het getal vreemdelingen onder de gevangenen beliep 590. Naar de mate van kennis verdeeld, telde men 9892 die konden lezen en schrijven, en 9174 die dit niet konden. Hier kon met de twee laatste jaren een niet onbelangrijk verschil worden opgemerkt, toen name lijk hel getal van hen die lezen noch schrijven konden, aanzienlijker was dan zij die dit niet konden; in 1859 was weder, even als voor 1857, het omgekeerde hel geval geweest. Het getal jeugdige gevangenen (beneden de 16 jaren) is verminderd, hebbende bedragen in 1859, 1534 of 8.04 pCt. in 1856 was het getal 2373 of 10.62 pCt. De sterfte was in 1859 voor de gezamenlijke gevangenissen 174 of 0.91 pCt.in de strafgevangenissen af zonderlijk beliep die sterfte 129 personen of 4.36 pCt. Die zoo aanzienlijke sterfte in de strafgevangenissen had vooral plaats te Leeuwarden, waar van de 798 niet minder dan 58 zijn overleden; eene sterfte, te opmerkelijker, daar er in de strafgevangenis te Hoorn van de 800 gevangenen niet meer dan 22 zijn overleden. Er deden zich 4 gevallen van zelfmoord en 7 van krankzinnigheid voor. 's GRAVENHAGE, 23 Mei. Z. M. heeft benoemd tot officier van de orde der Eikenkroon den heer mp. G. van Leeuwenofficier van justitie bij de arrond.-regtbank te Alkmaar, die op zijn verzoek eervol als zoodanig is ontslagen. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. J. Rochussen, mi nister van staattot het dragen der onderscheidingsteekencn van ridder grootkruis der Christus-orde, hem door den koning van Portugal geschon ken, en aan den heer C. B. 11. van Rosenberg, tijdelijk belast met het civiel bestuur in de Elpapoeli-baailot het aannemen der onderscheidings- leckenen van ridder ls,c kl. der orde van Philippus den Grootmoedigen, hem door den groothertog van Hessen geschonken. Door Z. M. is aan den heer mr. O. VV. Slavcnisse de Brauw, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der rijkscommissie voor statistiek, en in zijne plaats tot lid dier commissie benoemd de heer L. Mulder, kapi tein van den staf der infanterie. Men verneemt dat de majoor Wltevvaall van Stoetwegen en de kapitein Holt insvan het 3dc reg. vesting artillerie, in hunnen rang zijn overgeplaatst bij het reg. veld artillerie. Aan den luit. ter zee 2ie kl. J. van Assen, dienende in Oost-Indië, cn aan den kolonel C. G. van Dentzschchef van het wapen der artillerie in Ned. Indië, is op hun verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend. Zaturdag II. heeft Z. M. op de gebruikelijke wijze in een bijzonder gehoor ontvangen sir A. Buchanan, ter overhandiging zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Hare Groot-Britan- nische Majesteit bij het Nederl. hof. Men verzekert dat Z. M. de koning zich in het begin der volgende maand voor eenigen lijd naar het Loo zal begeven. Aanstaanden Zondag zal alhier worden gehouden de algemeene verga dering der orde van vrijmetselarenressorterende onder het groot-oosten van bet koningrijk der Nederlanden. Na afloop der werkzaamheden zullen de vrijmetselaren zich in het Hotel de Oude Doelen aan een banket vercenigen, waaraan de grootmeester-nationaal, Z. K. H.prinsFrederikzal deel nemen. Aanstaanden Zaturdag zullen ook de groot-officieren van het groot-oosten zich in het Hotel del'Europeaan eenen vriendschappelijken maaltijd vereenigen. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: 2) van eenige ingezetenen te Londen, ƒ500, door tusschcnkomst van den heer des Amorie van der Hoeven, Ned. consul te Canton. Dc minister van builen), zaken heeft bekend gemaakt dat sedert de opgave van 17 Jan. 11. nog ten behoeve der Christenen in Syrië bij hem is ontvangen ƒ1407.33); als: van de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo 1000; van den heer D. Chantepie de la Saussaye, te Leyden ƒ266.87); ƒ10, van O. S.van den heer M. A. Perk, te Dordrecht, ƒ12.37); van den burgemeester te Amsterdam 118.081. De algemeene verloting voor den watersnooddie dezer dagen alhier heeft plaats gehad, schijnt, wat de wijze van verloting zelve hetreft bii het groote publiek weinig bijval te hebben gevonden. Men verneemt 'dan ook, dat de commissie voor de Java-lolerij alhier, voornemens is eene andere, minder ingewikkelde wijze van verloting, te volgen. Als een bewijs hoe druk de etablissementen bij en in Schcveningen op tweeden Pinksterdag zijn bezocht geworden kan dienen, dat alleen in Zeerust, behalve de afzonderlijke diners, de table d'höte door meer dan 120 gasten is bezocht, terwijl niet minder dan ongeveer 600 entreekaartjes aan vreemdelingen aldaar zijn afgegeven. Het kon. museum van zeldzaamheden werd op bovengenoemden dag door ruim 500 personen bezocht. Men zal zich herinneren dat in de maand April jl. een hevige twist is ontstaan in een herberg te Hellevoetsluis tnsschen matrozen van het schip de Kortenaerten gevolge waarvan door een Griekseh matroos aan een ander matroos een stuk van den neus werd afgebeten. Deswege vervolg is hij, bij vonnis der regtbank te Briclle, wegens het niet genoeg bewezen der feiten, vrijgesproken. De officier van justitie kwam van dit vonnis in appel en deze zaak is heden bij het prov. geregtshof behandeld. Het hof heelt het vonnis der regtbank vernietigd en den beklaagde veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van driejaren, met bevel tot teruggave van het stuk van overtuiging (den afgebeten neus) aan den eigenaar of daarop regthebbende. De eerste kamer der staten-generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van den heer Tonckens, als lid der kamer herkozenen een aantal door de tweede kamer aangenomen wets ontwerpen; voorts eene missive van den prins de Ligne, voorzitter van den senaat van België, ten geleide van eene som van 3000 fr.zijnde het bedrag eener inschrijving welke onder de leden der vergadering ten behoeve van de watersnoodlijdenden in Nederland had plaats gehadalsmede van een album bevattende de namen van al de inschrijvers. De voorzitter deelde daarom trent mede dat hij onverwijld aan den voorzitter van den Belgischen senaat een brief had toegezondeninhoudende het berigt der ontvangst van dc be doelde som en tevens tot dankbetuiging voor die gezonden ondersteuning. De heer Schimmelpenninck heeft daarop voorgesteld den voorzitter der kamer dank te betuigen voor de wijze, waarop deze de gevoelens der kamer aan den prins de Ligne had doen kennenmet welk voorstel de kamer zich vereenigde. Heden heeft de kamer in hare afdeclingen onderscheidene wcls-ontwcrp® onderzocht. AMSTERDAM, 23 Mei. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal overmorgen eene gewone vergadering houden. Z. M. de koning heeft, als een blijk van ingenomenheid met de har telijke ontvangst hem, tijdens zijn jongste verblijf in de hoofdstad, van de zijde der bewoners van de Willemstraat ten deel gevallendoor den burgemeester aan den heer J. van Eik aldaar zijn fraai gelijkend portret doen toekomenwaaronder Z. M. eigenhandig de woordenHerinnering aan den 12den April 1861. Willem heeft geplaatst. Dit portret is als blijvend aandenken in het schoollokaal der Constanlia-woningen opgehangen. AC BUITENLANDSCHE BER1GTEN. a i-: I, g i Dc studenten van de hoogeschool te Luik hebben dezer dagen een groot verbroederingsfeest gegeven, waartoe de akadcmische jongelingschap van BrusselGent en Leuven was uitgenoodigd. De akademische senaat van Leuven, die zich tegen deze manifestatie heeft willen verzetten, zag zijn gezag miskend, want eene deputatie van 24 studenten uil Leuven heeft liet feest bijgewoond. Na het feestmaal, waaraan 700 studenten deel namen, heeft men eenen optogt met fakkellicht gehouden en aan den rector cn den inspecteur der hoogeschool serenades gebragt. ENGELAN U. LONDEN 21 Mei. Prins Lodewijk van Hessen, de verloofde van prinses Alice, is te Osborne aangekomen. De koning der Belgen en zijn zoon, de graaf van Vlaanderen, worden mede aldaar verwacht. Volgens de dezer dagen gehouden volkstelling heeft Manchester eene bevolking van 357,438 zielen (40,483 meer dan in 1851), en Liverpool 445,740 (69,785 meer dan in 1851). Van de eilanden in het kanaal wordt gemeld, dat de aardappelplant een allergunstigst voorkomen heeft en dat men over eene week aanzienlijke hoeveelheden nieuwe aardappelen van daar mag te geraoet zien. De berigten uit Bombay zijn cenigzins gunstiger ten opzigte van den in het noord-westen van Indië heerschenden hongersnood. Door groote aan voeren van levensmiddelen was de nood der bevolking veel verminderd. In sommige streken maakte de cholera vele slagloflers. FRANKRIJK. PARIJS21 Mei. Naar men verzekert heeft de Italiaansche regering dc voorwaarden, waarop Frankrijk zijne troepen uit Rome wil terugtrekkenvan de hand gewezen. Die voorwaarden zonden zijn: dat het dusgenaamde erfgoed van den II. Petrus in bezit van den Paus zou blijven en hem door Italië zon gewaarborgd wordendat bedoeld grondgebied door de soldaten van den Paus zou bezet blijven en dat de Italiaansche troepen de stad Rome slechts tot op eenen afstand van 5 mijlen zouden naderen; dat de inwoners van Rome, hoewel Italiaansche burgers zijnde, hunne staalkundige regten buiten de stad zouden uitoefenen; en eindelijk dal de Fransche troepen nog gedu rende eenigen tijd Civita-Vecchia zouden bezet houden. Daar het kabinet van Turyn met deze voorwaarden geen genoegen neemt, zoo zullen de zaken vooreerst nog in den tegenwoordigen toestand blijven. Men verwacht echter tc Turyndat Frankrijk in het begin van de volgende maand het koningrijk Italië zal erkennen. zijn alvc beg< date aanl uitg1 ten soor regt gew van gere; tnssc Chin meld aan gedu word II volgc het deele gouv loope zame verdi In voor: verki en d bestr De het treffe en Si dier den klit in h lied Me Ier zienh punt als o der de kl het r daar 26slt» het z van het i zullei toe I eiken voorb hetre! veilig alleei geroe Jijne bet ve waar Daar wil moeij vangi geral mag aann

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2