LEYDSCHE m ar COURANT. kmc 1861. N°. 62. VRIJDAG 24 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN23 Mei. In de zitting van den gemeenteraad van heden was o. a. aan de orde de behandeling van het vroeger vermelde voorstel van de raadsleden Librechl LezvvynGevers en ten Sandemet betrekking lot de ingekomen adressen lot vaststelling van een plaatselijk reglement op den ijk en de vervaardiging der botervaten, en wel tot het invoeren van eenen facnltativen ijk. De voor stellers hadden nader, ingevolge den hun door den raad verstrekten last, hunne inzigtcn daaromtrent in eene concept-verordening geformuleerd. Na eenige beraadslaging werd eene door het lid Olivier voorgestelde motie van orde, met 15 legen 5 stemmen, aangenomen, om de behandeling van dit punt tot de volgende vergadering uit te stellen, ten einde de leden, door een grondig onderzoek van het door de voorsiellers ingediende stuk, tot de juiste beoordeeling van het beginsel in staat te stellen. Door den raad zijn benoemd: tot regentesse van het II. G. of armen wees- en kinderhuis mevr. M. Harlevelt, geb. Spoors Eland; en tot commies bij de plaatselijke belastingen M. Toorens, thans adsistent-commies-portier. Hier ter stede heeft zich, op verzoek der commissie voor de verloting ten behoeve der noodlijdenden door overslrooming op Javate Delfteene subcommissie gevormd, ten einde die verloting in ons midden te bevorderen. Die sub-commissie bestaat uit de bh.: mr. D. Tieboel Siegenbcek, president, D. van Weel, secretaris, 11. C. Harlevelt, thesaurier, dr. A. KuenenJ. 11. 51. Ter Bruggen, mr. C. W. Hubrecht, J. I. van Wensen, P. Heyting. Maandag II. zijn aan de onderscheidene stations van den lloll. spoor weg aan 14,500 reizigers plaatsbriefjes afgegeven. Aan de chefs der verschillende legercorpsen is door den minister van oorlog de magtigiug verleend om aan de miliciens der ligling van 1857die vergunning inogten vragen tot het aangaan van een huwelijk de daartoe vereischtc toestemming uit te reiken, onder voorwaarde dat de gemelde mi liciens casu quo vooraf hunne schuld op het kleeding- en reparatiefonds aan zuiveren of bijaldien zij builen slaat zijn daaraan te voldoen, zulks worde gecertificeerd door een behoorlijk bewijs, af te geven door de plaatselijke besturen hunner woonplaatsen. Gisteren zijn de miliciens der ligling van 1860 die zich nu van de onderscheiden korpsen van het leger in reserve bevondenin werkelijke dienst opgetreden en uit de onderscheidene hoofdplaatsen der provincie naar hunne corpsen vertrokken. In de zitting van de rijkscommissie van statistiek van den 14den dezer beeft de tijdelijke voorzitter, de hoogleeraar S. Vissering, de aandacht der vergadering gevestigd op de algemcene tentoonstelling van voortbrengselen der vaderlandsche nijverheid, welke dit jaar le Haarlem zal plaats hebben, en gesproken over het uitnemend gevvigt, dat iu eene verceniging van zoo danige voorwerpen gelegen is voor de statistiek van de nijverheid. Nadat ook door andere leden in gelijken zin was gesprokenheeft de vergade ring zich eenparig verklaard voor het voorstel van den tydelijken voorzit ter, om den minister van binncnl. zaken er opmerkzaam op te maken, dat het wenschelijk ware van regeringswege eene commissie te benoemen lot voorlichting omtrent de beteekenis der le houden tentoonstelling voor de statistiek van de vaderlandsche nijverheid. De kon. akademie van wetenschappen (afd. letterkunde) heeft in het vorige jaar, voor den prijs, uitgeschreven door wijlen den heer Hoeufft, van vjjf inzenders acht Latijnsche gedichten ontvangen, doch geen daarvan der bekrooning waardig gekeurd. De akademie noodigt derhalve nogmaals allen, Nederlanders en vreemdelingen, uit, om aar. den wedstrijd deel le nemen. De prijs beslaat in eene gouden medaille, ter waarde van 120 voor een oorspronkelijk nog niet uitgegeven Latijnsch gedicht van minstens vijftig regels, dat der bekrooning waardig zal worden geoordeeld. De in zending zal moeten geschieden bij den secretaris der akademie, den heer wr. H. J. Koenen, le Amsterdam, vóór 1 Jan. 1862. Vóór de maand April daaraanvolgende zal in eene openbare zitting uitspraak worden gedaan. Gisteren is le 's Gravenhage geopend de 43stc vergadering der Evang.- Luthersche synode. De leden dezer synode zijn: ds. J. C. Scltullz Jacobi, Ie Rotterdampresident; d». A. J. Schroder, te Arnhem, vice-president; d'. K. N. Jleppente 'silage, secretaris; ds. J. H. Michclsen, te Haarlem, tweede secretaris; de heer mr. J. H. Molkenboer, te Amsterdam, penning meester; prof. F. J. Domela Nieuwenliuis, te Amsterdam, praeadviseur; ds. 1- C. Lentz, te Amsterdam; ds. J. A. Kramer, te 'silage; ds. J. C. 5Ians- SC1>. te Groningen; ds. C. Rieken, te Zaandam; ds. C. Westhoff, le Nijmc- Ren; de heer mr. 11. C. Kedeman lIGzn., te Amsterdam; de heer C. P. Sander, te Rotterdam; de heer J. A. Schmidt, te Vlissingen; de heer J. Hacker, te Oosterbeck; de heer dr. J. H. Kroon, te Zutphen; de heer mr. F. F. Karseboom, le 'sllage; de heer C. L. Keurenaer, te 's Ilage. In de Delftsche Cour. leest men het volgende: In antwoord op het in de IV. R. C. voorkomende berigt betrekkelijk de beslissing, van rege ringswege genomenop het aangeboden ontwerp van een suppletie-fonds voor het waarborg-genootschap van Te Winkel en Doijer, kunnen wij thans uit eene goede bron nader de verzekering geven, dat de goedkeuring der regering tot oprigting van zoodanig fonds hoofdzakelijk geweigerd is op grond der daaraan verbonden verpligle deelneming in het nog bestaande waarborg fondswelks voortdurende onbestaanbaarheid voor de misleide deelnemers thans volkomen gebleken is; zijnde door de regering te regt ge oordeeld, dat zij, om consequent le handelen, de hand niet mogt reiken tot tijdelijke ondersteuning van een fonds dóór haar reeds in 1840 en nader •in 1853, tot waarschuwing van liet belanghebbende publiek openlijk afge keurd. Uit dezelfde bron kunnen wij tevens hierbij het berigt voegen, dat ook de maatschappij de Voorzorg, welker oprigting reeds, zoo in dagbladen als in bijzondere geschriften, ter sprake gebragt is, wegens haren hoogst gebrékkigen grondslag, de hoogere goedkeuring niet heeft kunnen verkrijgen. De Hollandsche maatschappij der wetenschappen heeft Zaturdag II. te Haarlem hare jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Van drie ver- bandelingen, als antwoorden op prijsvragen ingezonden, zijn twee met goud bekroond, als eene van den hooglceraar Oswald Heer, te Zurich, over dc insecten van Oeningenen eene over de ijsperiode, van den hoogleeraar Sarlorius Freyherr von Waltershausente Göltingen. Van Texel meldt men het volgende: Het schijnbaar nietige zeegras, •hetwelk evenwel alhier menigen minvermogende arbeid en brood vehschaft, 'neemt al meer en meer in belangrijkheid toe, door het gebruik tot ver schillende einden. Zoo is. men thans op het denkbeeld gekomen van dit artikel kanouproppen te slaan, die beter dan proppen van andere bcsland- deelen voldoen en zich bovendien, door goedkooper le zijnaanbevelen. Onze marine heeft met zulke proppen reeds proeven genomen, en wel van zeegras door de heeren Koning en O. geleverd, welke met den besten uit slag zijn bekroond. Jlen wil dat de Engelsche en Fransehe regeringen deze nieuwe vinding laten onderzoeken. Een gunstig resultaat zou nog menigen arme werk geven en veel lot bloei en welvaart van onze visschers bijdragen. De Utr. C. meldt dat dezer dagen de oudste der akademische pedellen aldaar, de heer J. de Kruyfif, zijnen 80len verjaardag mogt vieren, en hij die gelegenheid van de professoren een keurig geschenk, een zilveren inkt koker met inschrift, mogt ontvangen, als blijk van tevredenheid over den ijver door den jubilaris steeds in zijne betrekking beloond. Volgens de V. C. zullen de vereenigingen van het 5Ietalen Kruis uit de verschillende gewesten des vaderlands in het laatst van Augustus te Utrecht eene algemeene bijeenkomst houden waartoe drie dagen be stemd zijn. Te Arnhem heeft de collecte voor de noodlijdenden op Java eene som van ƒ3644 opgebragt. Te Geldermalsen had Zaturdag 11. een treurig ongeluk plaats. De.mu- ren van den steenoven, toebehoorende aan den heer Murman stortten eensklaps in, waaronder een gedeelte van het werkvolk begraven werd. Naar men verneemt zou een man gedood en verscheidene personen gekwetst zijn. Hel prov. geregtshof van Overijssel heeft den ontslagen burgemeester van Avereest, 11. F. Deel, van de beide legen hem ingebragle beschuldi gingen, waarvan vroeger melding is gemaakt, vrijgesproken. In het verslag der commissie, uilgebragt in de zitting van de tweede kamer van 13 dezer, nopens hel regerings-verslag omtrent den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over 185859, wordt o. a. gezegd: dat zich meer en meer de noodzakelijkheid doet gevoelen om zonder ver wijl de thans bestaande regeling van het hooger onderwijs te herzien, en nog meer om het middelbaar onderwijs te regelen. Dit laatste is thans geheel zonder eenige leiding en niet op de hoogte der tegenwoordige bc- wikkeling tegengehouden, tot onberekenbare schade van haren zedelijkeu en stollelijken vooruitgang. De commissie meent dal het hooge belang der zaak haar vrijheid geeft, om krachtig op hel zonder verder uitstel ter hand nemen van dit onderwerp aan te dringen en reeds nu te mogen vragen naar dc inzigtcn der regering hieromtrent. Even als in vroegere verslagen, geeft het tegenwoordige een kort begrip van hetgeen door de eollegiën van curatoren der hoogescholen aan de rege ring omtrent den toestand dier inrigtingen is ter kennis gebragt. Daar elk dier collegiön op zich zelf staat, zonder onderling verband, ontbreekt aan hunne voorstellingen die eenheid van leiding, waardoor hel verkrij- gen van een algemeen overzigl van den toestand van hel hooger onderwijs

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1