LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 15 MEI. i f 1861. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit laturdag Avond. N". 58. /CV* is Y in-.. -. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 Mei. Dr. W. Scheffer, op Zondag den 5de" dezer als predikant bij de ned. hervormde gemeente alhier bevestigd, heeft Zondag avond zijn dienstwerk aanvaard, met hel houden eener rede over Hand. I. 8b. Gij zult mijne ge tuigen zijn. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de hier achter voorkomende aankondiging van de llollandsche ijzeren spoorwegmaatschappijbetreffende de extra-treinen, die op de beide Pinksterdagen zullen loopen, waardoor men in staat wordt gesteld tot 's avonds laat in de residentie of op het bekoor lijke Scheveningcu te vertoeven. De inspectie over de verlofgangers der nationale militie zal alhier plaats hebben op Dingsdag 4 Junij. Den 15dcn dezer zullen de miliciens der ligting van 1856 worden ge- pasporteerd en bij de gemeente-besturen hunner woonplaatsen het paspoort ontvangen. In de gisteren gehouden vergadering van de letterkundige afdceling der kon. akademie van wetenschappen is o. a. ingekomen een brief van den heer J A. Alberdingk Thymwaarin deze den wensch te kennen geeft dat de akademie zich lot de regering wende, om, lot na den alloop van een nader onderzoek omtrent de kap van de loterijzaal te 's Gravenhage, de aangevangen slooping van dit monument van vaderlandsche bouwkunst in de middeneeuwen te doen staken. De vergadering heeft besloten de hh. bakhuizen van den brink en Sloet te magligen zich met dat verzoek tot den minister te wenden. Inmiddels bcrigt uien uit 's Hage dat de afbraak der kap reeds te koop is aangeboden. Voor eenigen tijd is te Maasland ecne vrouw van den boerenstand overleden, wier voormalige leef- en handelwijze en groote nalatenschap al daar de onderwerpen van bijna alle gesprekken in bijeenkomsten uitmaakt. Voor ruim 40 jaren was zij getrouwd en had zij met haar man een bedrijf begonnen, waartoe eenige weinige duizenden noodig waren. Door zuinig heid, werkzaamheid, inspanning, ontbering cn ontzegging van alle genot en uitspanning is dit geringe vermogen lot een kapitaal van bij de 3 milJioen aangegroeid, waarvan aan eeiie kleindochter ruim 2 millioen is ten deel ge vallen, terwijl het overige aan andere leden der familie, vrienden, kennis sen en bekenden is vermaakt. Ook bij het leven van den man moeten zij zich nimmer eenig genot van deze groote fortuin hebben veroorloofd. Ubl Door het gemeentebestuur van Haarlem zijn de lokalen, bestemd voor de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid, ter beschikking ge steld van de commissie voor die tentoonstelling. Het groote in den Hortus 1 geplaatste hulpgebouw is thans mede gereed, zoodat de commissie, naar aanleiding van art. 14 van het programma, te beginnen met 15 Mei aanst. de voor de tentoonstelling in te zenden voorwerpen zal kunnen ontvangen. De commissie zal de voorloopige opgaven van in te zenden voorwerpen tot 21 Mei aanst. ontvangen. Thans reeds heeft zij van 974 personen toezeg gingen ontvangen, en het gezamenlijk door dezen opgegeven getal der te zenden voorwerpen beloopt 3744 nummers. Dat dit getal belangrijk is, kan worden aangenomen, als men nagaat, dat ter algemeene tentoonstel ling van nijverheid, te Haarlem gehouden in hel jaar 1825, uil het geheele rijk, destijds de beide vereenigde rijken, zijn ingezonden 5153 nummers, van welke uit de noordelijke provinciën 1718 nummers waren ingekomen van 452 inzenders. Te Hengelo had op den 9den dezer de jaarlijksche aflevering plaats der broodenwelke als recognitie geleverd moeten worden door de geërfden der thans ontbonden Dunsborg-Hattemer markt, gelegen in de gemeente Hengelo en Zclhem. Het aantal ponden bedroeg 2627. Het zwaarste brood woog 126 ponden en werd geleverd door den heer Massink, te Zelhem; het daarop volgende woog 115 ponden en werd geleverd door den heer N. R. de Kcmpenaer, te Hengelo. Betreffende de munten, onlangs te Uffclle in Drenthe gevondenwordt nog hel volgende gemeld: Er zijn gevonden 14 gouden munten uit de tijden van Johannes Til, koning van Portugal, Johannes II, Philippus II konin gen van Spanje, Hendrik III en Frans koningen van Frankrijk; twee gouden met Slavonisch randschrift en de heeldlenis van een bisschop; 37 zil veren, waaronder 16 ter grootte van een gulden, blijkens het randschrift, uil de tijden van Philippus II met het jaartal 1560 of daaromtrent, 3 ter grootte van een rijksdaalder, van 1576, met den llollandschen leeuw en het randschrift: stalen van Holland. De overige zijn verroest en onduidelijk; hel schijnt intusschendat sommige uit vroegere tijden herkomstig zijn. Men verneemt dat door den academischen senaat aan de Grouingsche hoogesehool tot doctor in de letteren cn bespiegelende wijsbegeerte honoris causa is benoemd de heer A. Pierson, theol. doctor en pred. bij de Waal- sche gemeente te Rotterdam. Te Harlingen heeft in den avond van den lld"> een hevig onweaer gewoed. Bij die gelegenheid is een jongeling, die in de woning zijner ouders voor een raam stond, door den bliksem doodelijk getroffen. De Tijd deelt het volgende schrijven uit Rome mede: lieden is eenc zeer aanzienlijke som gelds uit Peru en Chili bij Z. II. als S'. Pieterspenning ontvangen. Men spreekt van 24 millioen scudi (ruim 6 mill, gulden.) 's GRAVEN HAGE, 14 Mei. Z. M. heeft den heer de Ramrector-magnificus der hoogesehool te Leu ven lot officier der orde van de Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer N. C. Mulder, raad adviseur bij het dep. Yan koloniën, tot het aannemen der versierselen van ridder der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen geschonken, en benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw den meeslei-TVUtir- werker J. J. Leertouwer, van de pyrolechnische school te Delft. Tot adjunct-commies bij het dep. van finantiën is benoemd de heer J. Bartstra. Z. M. heeft, ingevolge zijne aanvrage, pensioen verleend aan den luit.- koloncl P. G. Callenfelsvan het lslc reg. vesting-artillerie, en bij het wapen der artillerie benoemd, bij den staf, tot majoor den kapitein J. J.E. Paravicini di Capelli, magazijnmeester te Nijmegen; bij het reg. veld-artil- leric, tot majoor, den kapitein lstc kl. jhr. A. W. A. Gevers Deynoot, van het corps; bij het lslc reg. vesting-artillerie, tot luit.-kolonel, den majoor A. J J. Dyekmecstcr, van het reg. veld-arlillerie; bij het 2de reg. vesting artillerie, tot kapitein 3de kl.den lstcn luit. C. G. C. F. Ising, van het reg. veld-artillerie; bij het 3dc reg. vesting-artillerie, tot majoor, den kapitein lsle kl. 11. T. van Lidlh de Jeude, van het Ist8 reg.; lot kapitein 3dc kl., den l!lf0 luit. C. W. Musquelier, van het corps. Zondag middag heeft er bij II. M. de koningin-moeder, voor haar vertrek naar het buitenland, een afscheids-diner plaats gehad, waaraan al de leden der kon. familie hebben deel genomen. Eergisteren is de tentoonstelling van schilderijen en kunstvoortbreng selen van levende meesters door II. ill. de koningin en IIH. KK. 1111. prins en prinses Frederik en Hendrik der Nederlanden bezocht, en gisteren is zij voor het publiek geopend. Men verwacht ook dal Z. M. die tentoonstelling met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. De minister voor de zaken der herv. ccredienst enz. zal op Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. Ook de audiëntie van den minister van ko loniën zal morgen geen plaats hebben. Bij den minister van binnen), zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: eene aan het Ned. gezantschap te Parijs toegezonden kist kleedingslukkenvervaardigd door mevr. Rcy, directrice van eene aldaar gevestigde kostschool, en door de leerlingen van die school; ƒ16.40, van de spinners en spinsters der vereeniging «Tot plaatselijk nul" te Zaandam; 730, opbrengst eener te Breda gehouden verloting. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft gisteren uitspraak gedaan op bel hooger beroep, ingesteld door den heer dr. de Man, tegen een von nis der regtbank te Dordrecht, liet hof heeft zich vereenigd met de moti- veu van het bekiaagde vonnis, en alzoo aangenomen, dat uit art. 47 dei- gemeentewet voortvloeit, dal de geuite woorden een deel moeten hebben uitgemaakt van de stem of meening, in de vergadering uitgebragt, over een in beraadslaging zijnde onderwerp; hetgeen hier het geval niet was. Het hof heeft intusschen aangenomen, dat er in deze verzachtende omstan digheden waren, en mitsdien, bevestigende het vonnis, wat de schuldigver klaring en de qiialilicatie betreft, de cellulaire gevangenisstraf lot vijf dagen verminderd. Gisteren nacht heeft er in de Koediefstraat alhier eene ernstige vecht partij tusschen studenten en Engclschcn plaats gehad, waarvan ernstige verwondingen de gevolgen geweest zijn. Ttceetle Kamer tier Stat en-Generaal. Bij de beraadslagingen over het wels-ontwerp tot definitive vaststelling van het Xlde hoofdstuk der staalsbcgrootiug over 1861 koloniënop Za- turdag II. verklaarde de heer van Bosse dat hij het kabinet wilde onder steunen, maar zich niet kon vereenigen met de mededeeling door den mi nister van buiten!, zaken op 23 April gedaan. Het was hem echter latei- uit de memorie van beantwoording gebleken dat hij in het algemeen omtrent de koloniale politiek met het kabinet instemde. De heer van Hoëvell zag in de mededeeling van 23 April verwarring en meende de oorzaak te vin den in de omstandigheid dat het kabinet zamengeslcld was uit de minder heid van hen die de vorige begrooling verwierpen. Aangenaam was hem geweest de kennisneming van den inhoud der memorie van beantwoording, waarin andere denkbeelden voorkwamen. De punten van verschil ging hij

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1