Fer Telegraaf. Burgerlijke ondernomen ter bevordering onzer handelsbetrekkingeneen bezoek heeft afgelegd bij den koning van Dahoiney, het magligste der opperhoofden in die landstreken en ook blijkbaar een vriend van de Franschen. De bevel hebber bad van die gelegenheid gebruik gemaakt, om bij den koning ten krachtigste er op aan te dringen, dat hij zich voortaan van menschenoffers 20U onthouden welke gruwelijke plegtigheden nog jaarlijks aan 5 a 600 rnen- schen het leven kosten. De koning had daarop, door tnsschenkomst van zijn zoon, die zich zeer goed in het Fransch weet uit te drukken, beloofd dat hij den daaromtrent door den bevelhebber gedane opmerkingen zou Ier harte nemen. De Chinesche regering heeft den 8s,en Maart jl. den tweeden termijn der oorlogsschadeloosstelling aan de Franschen te Tientsin betaald; de derde en laatste moet den 8slen Mei worden voldaan. Generaal de Monlauban heeft in last, na de afdoening van het verschuldigde, China te verlaten. Vice-admiraal Chanter heeft voor het artillerie-museum vier zoogenaamde gingols naar Frankrijk gezonden; dit zijn kleine kanonnen bij de Anamitcn in gebruik, die ze tot den mond met stukjes ijzer van verschillende grootte vol laden en waarvan de uitwerking allervervelendst is. Op den 3deD dezer hebben de alhier verblijfhoudende Polen, naar ge woonte, eene bijeenkomst gehouden ter viering van den gedenkdag der Poolsche constitutie van 1791. Prins Czartoryski heeft bij die gelegenheid eene uitvoerige rede gehouden. Volgens hem hadden de manifestation der Polen iels bovennatuurlijks, want wanneer een geheel volk, hetwelk als een eenig man opstaat, de vereischte kennis en kracht bezit om het tot zulk eene boogie ic brengen en zich daarop te handhavendan moet men in zulk een schouwspel den vinger Gods en hel werk der Voorzienigheid erkennen. Na vervolgens tot eene dankbare erkenning van dit verschijnsel te hebben aangespoord, toonde hij aan, welk een in het oog loopend ver schil in dit geval tusschen de onderdrukkers en de verdrukten bestonddoor dien de eerstgenoemden slechts geweld tegenover eene krachtige, maar toch altoos vreedzame manifestatie wisten te stellen. Te Marseille is overleden de marquizin de Saint-Ce'saire, in den ouder dom van 102 jaren. ITALIË. In het Napeische wordt de invoering der Sardinische verordeningen en beginselen ten aanzien der kerkelijke aangelegenheden doorgezet, in weerwil van de tegenkanting van een groot deel der geestelijkheid. Tevens is de regering bezig aanstalten te maken ter uitvoering van het onlangs uitgevaardigde besluit tot opheffing der kloostergestichten en kloosterorden. In alle provinciën zijn commissien gevormd om te onderzoeken, welke kloostervereenigingen beschouwd kunnen worden als nuttig voor het alge meen zijnde, en alzoo bij uitzondering zouden kunnen worden in stand gehouden. Al deze commissien behalve die voor de provincie Basilicata heb ben haar verslag reeds uitgebragt. OOSTENRIJK. WEENEN, 5 Mei. De aartshertog Ferdinand Maximiliaan heeft een werk in drie deelen over Brazilië voltooid, dat echter slechts in Itooge kringen te vinden is, daar er niet meer dan 30 exemplaren van gedrukt zijn. De opdragt luidt: »Aan mijne reis- en levensgezellin Charlotte." Men spreekt van eene nieuwe deputatie uit de llongaarsehe magnaten, die hier verwacht zou worden, om andermaal, en welligt voor het laatst, voorstellen tot vereffening der heerschende geschillen te doen. Zoowel door onze regering als door die van Pruissen zijn officieren afgezonden om Ooier-Pacha bij zijne expeditie in Rmnelië te volgen. Zij moeten naauwkeurig verslag geven van de gebeurtenissenwelke in die streek plaats hebben. Bij een manifest van den keizer van Rusland is tegen den 20stcn Jan. 1862 te llelsingfors bijeen geroepen eene commissie van vertegenwoordigers der standen in Finland, ten einde aan den keizer voorstellen te doen om trent hetgeen ter voorziening in de behoeften des lands noodig mogt we zen, in afwachting dat de landdag van het grootvorstendom zal kunnen worden bijeen geroepen. 'sGRAVENIlAGE, 8 Mei. In de zitting van de tweede kamer van be den zijn aangenomen de kleine ontwerpen die aan de orde waren. liet wetsontwerp 'nopens aardhaling heeft langdurige beraadslagingen uitgelokt, en is daarna verdaagd tot Vrijdag. Voorts is bepaald dat na afloop der beraadslagingen over dat onderwerpde beraadslaging zai plaats hebben over de begrooting van het dep. van koloniënmet de bedoeling om tevens daarbij het regerings-programoia te behandelen. LONDEN, 7 Mei. Lord Paimerston heeft in het lagerhuis, in antwoord op eene interpellatie van den heer Griffiths, gezegd dat de regering een protest had ontvangen uit Haïti, tegen de inlijving van S'. Domingo bij Spanje; de regering had echter in deze zaak nog geene slappen gedaan. In antwoord op eene interpellatie van den heer Maguire verklaarde lord Paimerston, dat Engeland het geluk bedoelde der Ionische eilanden. Eene Weeniging met Griekenland zou hel ongeluk dezer eilanden zijn. De rege ring vervulde haren pligt door die vereeniging te weigeren. PARIJS, 7 Mei. Te Limoges is een zware brand uitgebarsten. Eene gelieele wijk der stad is reeds in de asch gelegd. De prefect van het de partement is door het nedervallende puin zwaar gekwest; men vreest voor zijn leven. PARIJS, 7 Mei. In den senaat heeft de heer Roger het rapport inge diend op de verzoekschriftenwaarin wordt verzocht maatregelen te nemen °m de hernieuwing der moordtooneelen in Syrië te verhinderen. MARSEILLE, 7 Mei. Beriglen uit Napels van den 4dcn meiden het vol gende. Het gerucht omtrent republikeinsche demonstraliën te Palermo is ongegrond. Op 29 April zijn eenige aanhangers van Garibaldi begonnen met onrustbarende demonstratiënmaar door de bemoeijingen van het comité ter bevordering van de eenheid van Italië zijn de gemoederen bevredigd. In de provincie Basilicata worden de oproerlingen steeds door de militai ren vervolgd. Eenigen hunner zijn gefusilleerd. Een hooggeplaatst geeste lijke en drie grondeigenaars zijn gevangen genomen. Eene afdeeiing troe pen is naar Carbonara gezonden, alwaar de opstandelingen de troepen eu de nationale garde teruggeslagen en die plaats verwoest hebben. Het hoofd van liet dep. van eeredienst heeft in eenen openbaren brief den kardinaal aartsbisschop verweten, dat hij de openbare gebeden voor Victor Emmanuel heeft verhinderd. Dit schrijven was vergezeld van eene waarschuwing waaruit eene regterlijke vervolging zou kunnen voortspruiten. Uit Rome meldt men dat de regering graaf Christen en nog twee Fran- sche officieren over de grenzen heeft doen brengen. PESTII, 7 Mei. Men is reeds in het bezit der rede van den heer Deak, waarin deze op morgen de grieven der natie zal blootleggenen het voor stel zal doen om zich lot den keizer te wendenmet verzoek de pragma tieke sanctie te handhaven, als zijnde de eenige grondslag van een moge lijk vergelijk. MADRID, 7 Mei. Het vereenigen van een eskader te Algesiras heeft niet ten doel de Marokkanen lot de uitvoering van het verdrag te noodzaken, maar alleen onze bezittingen in Afrika te beschermen. WEENEN, 8 Mei. Uit Pesth meldt men van lieden dat graaf Ladislaus Teleki zich in den afgeloopen nacht door een pistoolschot van hel leven heeft beroofd. De zittingen van den landdag zijn verdaagd lot Maandag. INGEZONDEN. Als eene bijzonderheid berigt men ons uit Oegslgeest waar de belasting op het gemaal is afgeschaft, dat aldaar een Neder!, pond gehuild tarwe brood 25 cents kost, terwijl in de aangrenzende gemeenten Rhjjnsburg en Katwijk, waar bedoelde belasting nog aanwezig is en 2 cents per Ncderl. pond ongebuild tarwemeel bedraagt, voor gelijke hoeveelheid brood 24 cents wordt betaald. Men houdt zich overtuigd dat dit aanmerkelijk verschil alleen moet worden gezocht in de omstandigheiddat in de eerstgenoemde gemeente de prijs van het brood door het plaatselijk bestuur wordt geregeld, terwijl in de beide andere plaatsen wel eene verordening bestaat op het gewigt en de hoedanigheid van het brooddoch de regeling van den prijs aan de concurrentie wordt overgelaten. Wat nu aan het pi. bestuur te O. aanleiding geeft om de bedoelde zet ting zoo hoog op te voeren is moeijeljjk te begrijpen. Men kan niet nagaap, dat de bakkers te O. door zwaardere plaatselijke of andere lasten worden gedrukt dan te R. of le K., liet tegendeel is waar. Ook de kosten van aanvoer van graandie natuurlijk bij eene berekening van broodprijs in aanmerking moeten komenkunnen geen verschil opleveren of voor de bak kers van O. grooter zijn. Vooreerst ligt O. nog digter bij Leyden (waar een graanmarkt wordt gehouden) dan de beide andere plaatsen en ten tweede is zelfs een der wethouders van O. korenkooperdeze woont in de gemeente, doet veelal aanmerkelijke leverancien aan de bakkers en men kan alzoo niet aannemen dat daarop extra-onkoslen van vervoer verschul digd kunnen zijn. Zoo men nu nagaat, dat de belasting op het gemaal van de gemeente Rhijnsburg ongeveer ƒ2600 'sjaars opbrengt, dat die gemeente ongeveer even groot zielental heeft als Oegslgeest en dat de ingezetenen van O. nu hun brood een cent duurder moeten betalen (hetwelk circa gelijk staat met één derde van de belasting te Rhijnsburg eu te Katwijkdan zou men tot de gevolgtrekking kunnen komen, dat, zoo de zetting op het brood te O. werd afgeschaft en men aldaar eene beiasling invoerde, gelijk staande met hel tegenwoordig verschil in broodprijsaan die gemeente jaarlijks p.m. ƒ4000 zou ten deele vallen, zonder dat de ingezetenen daar van iets anders zouden gewaar worden dan vermindering van andere lasten waaraan zij nu onderworpen zijn. X. Van den 2 tot en niet den 8 Mei 1SG1. BEVALLEN: R. Klok, geb. Groen, D. J. WyliugD. M. Overdijk geb. de Haas Z. T. Maasgeb. Aniba C. MartensZ. C. C. Verhoe ven geb. van Ooyen A. Rienengeb. CoelenD. K. Driebergen geb. Boudewijns, D. lcvenl. L. Poeljjoe, geb. van Ewyk, Z. S. Meijer, geb. Neuteboom, Z. C. Filippogeb. de Jong Z. J. Kloosman geb. Braamberg, D. A. Sypestyn, geb. Schmitz, Z. J. H. van den Berg, geb. SchönZ. levenl. P. M. Smit, geb. LegctD. J. F. L. Schnabelgeb. Wassing, Z. E. Vylbrief, geb. Groeneveld, Z. J. Kokkcdce, geb. MazurelZ. E. Kie kens Z. B. Nieuwenburg geb. van der GlasZ. M. C. Ketlenis, geb. Kok Z. M. C. Ketlenisgeb Kok Z. levenl. C. Kettenisgeb. van Dam Z. M. van Hooidonk geb. Springer, A. M. Harms, geb. la Feber, Z. J. J. Wilmansgeb. van der KaayD. E. G. Kwestroogeb. LensD. C. C. ie Mair, geb. Stikkelorum D. GEHUWD: H. E. H. FortanierJm. en C. D. de Blank Jd. J. Dingjan Jm. en C. de Fey, Jd. M. J. DusoswaJm. en C. .1. Vrybloed Jd. J. J. van Berkel, Wedr. en C. J. F. llannaart, Jd. W. F. Meijers, Jm. en F. W. van der Veen, Jd. J. C. van HartropJm. eu P. M. Ie Nobel, Jd. J. II. Leem- broek, Jm. en S. T. Becking, Jd. G. F. Smit, Jm.enG. van der Wilden, Jd. N. van Wijk, Wedr. en K. Knies, Jd.P. ten Woide, Jm. en P. L. MeulendijkJd. H. Doornik, Jm.en H. van LeersemJd. A. van der Wa ter Jm. en M. Langebeek Jd. C. J. Matlaar, Wedr. en C. van DierenJd. A. van Bergen en Henegouwen Jm. en G. C. Holbeek Jd. A. de Ru Jm. en J. M. BriltynJd. J. PecrenboomJm. en J. van HooidonkJd. A. Harde man Wedr.enE. Stuifzand, Jd. C.Willcbrands, Jm.en 31. H. Hoogeboom, Jd.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3