LEYDSCHE COURANT. \s H 1801. VRIJDAG 10 MEI. ij; De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt rr Atimttl uit Zaturdag Avond. N". 36. jr jS 'jfJi i-fv De Prijs der Courant is f 12 in het jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEItlGTEN. LEYDEN 8 Mei. Heden middag zijn de 6de en 7ie compagnie van het reg. veld-artillerie uit Amersfoort alhier aangekomen. Nabij de Hoogewoerdspoort werden zij door de bh. officieren van de dienstdoende schutterij en die van het le bat. van het 4Je reg. infanterie opgewacht en, bij monde van den majoor-com mandant der schtilterjj, den heer de Timmerman, verwelkomd. Deze toespraak werd door den majoor Dyckmecster, commandant der artil lerie, met hartelijkheid beantwoord. Voorafgegaan door de muziek der schutterij werden vervolgens de nieuw aangekomene troepen naar de cazerne geleid. Door hh. officieren der schutterijin vereeniging met die van hét 1'bat. van het 4de reg. infanterie, zijn hh. officieren der artillerie heden avond tot'eene vriendschappelijke bijeenkomst op de sociëteit Amicilia uil- genoodigd. liet is ons aangenaam te kitnncn medcdeelendat de derde jaargang van de Breuk en Smits' algemeen Adresboek van de stad Legden lieden liet licht ziét. Reeds meermalen hebben wij op het nut van zulk eeh aTTres- lioek in het algemeen en op de zorgvuldige bewerking, waardoor zich dat van de heeren de Breuk en Smits onderscheidt, gewezen. Zoover eene vlugtigc inzage eene uitspraak veroorloofthebben de uitgevers ook" nu weder alles in liet werk gesteldom aan hun adresboek die volledigheid en naauwkeurigheid te gevenwelke men in zoodanig werkje met redelijk heid eischen mag. Wij twijfelen dan ook niet of de uitgevers zullen zich voor de zorg, op niettw aan dit nuttige, voor zoo velen zelfs onmisbare hoekje hesleed, door een ruim debiet beloond zien. I)c afdeeling letterkunde van de Koninklijke Akademie van welen- schappen heeft in hare vergadering van den 26slsn April II., behoudens be krachtiging van Z. M. den koning, tot leden benoemd de heeren mr. S. Vissering en dr. I.. A. te Winkel te Leiden en dr. S. Acker Stratingh te Groningen; en tot buitenlandse!) lid den graaf Giancarlo Concstabile, hoog- leeraar le Perugia. AlgK. en L.-bode.) Een landbewoner uil den omtrek schrijft ons het volgende: liet schoone vooruitziet op eene vroege lente begint thans meer en meer te ver dwijnen. Hel vee, dat reeds op de meeste plaatsen de stallen beeft verla ten, zal weldra gebrek aan voedsel hebben; want het gras verkleurt door den scherpen noordewind en vermindert aanmerkelijk door de koude lucht gesteldheid. Niet beter is het gejegen met de veldgewassenwaaraan de nachtvorsten veel schade hebben toegebragt. De vruchlboomenschoon van den vernielenden invloed der rupsen bevrijdbeloven over het algemeen weinig en vele tuin-heesters zullen geene bloemen dragenomdat de jongste pinksterslormcn de loten hebben afgerukt, die zich voor dit jaar begonnen te ontwikkelen. Naar men verneemt is de toestand der ooglijders van het fregat loerisen gunstig, aangezien drie officieren, acht adelborsten en een veertigtal min dere schepelingen reeds als hersteld le beschouwen zijn. Wal den loop der ziekte bij de nog overige manschappen aangaatzoo levert ook deze in dit opzigt ruime stof tol tevredenheid. De Vtr. C. deelt het volgende schrijven uit Amsterdam mede: Wij kunnen weer een bewijs leveren van het ondoelmatige der aanschrijving, waarbij de ambtenaren van het openbaar ministerie, vooral in policie-zaken gelast worden de dagvaardingen der beklaagdenin stede van door de ge wone deurwaarders, te doen verriglen door de rijksveldwachters. Immers op ééne teregtzitting van den regter in het eerste kanton arrond. Amsterdam werden niet minder dan drie exploilendoor rijksveldwachters gedaan, nietig verklaard, als bevattende: noch den tijd wanneer, noch de plaats waar, noch den regter voor wien de beklaagden zouden moeten verschij nen," welke beklaagden dun ook ter audiëntie niej, tegenwoordig waren, en waarlegen verstek was verleend. Volgens bovengenoemde vonnissen leden de dagvaardingen niet alleen aan de opgesomde gebrekenmaar was ook het requisitoir tol dagvaarding daarbij aan de beklaagden niet helcekend, noch zelfs daarnaar verwezenterwijl geen afschrift van het exploit aan de beklaagden bleek le zijn gelaten," zoodal de regter verklaarde, dat de slukken misten alle vereischten van een exploit in strafzaken." Git Arnhem schrijft men het volgende. Ten gevolge van het ongemeen gure weder zijn de Geldersche bosschen nog grootendeels dor. Het vroor nog gisteren nacht vrij sterk, waardoor de bloesem der fijne ooftboomen veel lijdt. In de weiden is het gras kort; gebrek aan voeder op de stallen was bij vele landbouwers oorzaakdat zij het vee in de weide lietenwaar bet echter veel door de vochtige koude te lijden had. Gisteren avond ten "re ontlaste zich boven deze stad eene lievige hagelbui, vergezeld van donder, een vreemd verschijnsel bij die koude. De bui kwam uit helN.N.O. In weerwil van dit winterachtige lenteweder, schijnen toch reeds vele vreemdelingen voornemens te zijn hier gedurende den zomer verblijf te ko men houden of wel er hunne vaste woonplaats te vestigen. Te Kampen klopte in den vroegen morgen van den 5den dezer een man aan de woning van een winkelier aldaar, om binnengelaten te worden, daar zijn broeder boven woonde. De winkelier sprong het bed uit, opende de deur en, na elkander een goeden morgen te hebben loegewenscht, ont ving de winkelier op hoogst verraderlijke wijze van den ander een zoo he- vigen vuistslag op bet hoofd, dal hij bloedende en bewusteloos nedcrviel en zelfs in hoogst bedenkelijken toestand verkeert; men vreest voor hersen schudding. Onderlinge twist tusschen den winkelier en de bovenbewoners moet aanleiding tot deze wraakneming hebben gegeven. De dader is ter stond in hechtenis genomen. De prov. staten van Drenthe, buitengewoon vergaderd, hebben met 23 van de 27 stemmen tot lid der eerste kamer herkozen den heer mr. W. J. Touckens. Thans is verschenen de memorie van beantwoording op het, verslag van rapporteurs omtrent de definitive vaststelling van het Xld<! hoofdstuk der staatsbegrooling voor 1861. De regering had niet verwacht, dat hare mededeeling, bij monde van den minister van builen), zaken den 23sle" April jl. aan de kamer gedaan, tot verkeerde opvattingen zou hebben ge leid. De openbare beraadslagingen zullen baar de gelegenheid aanbieden, zich daaromtrent nader le verklaren. De minister van koloniën zal zich dan ook liefst onthouden van bet qualificcren der rigting die hij denkt le volgen, omdat het karakter dier rigting zich openbaren moet in handelin gen.. ftlogt de voorstelling, in de mededeeling vervat, tot onjuiste of onbil lijke beoordeeling aanleiding hebben gegeven, zulks lag uiet in de bedoeling van de regering. Evenmin kan de regering erkennen de juistheid van het verwijt, als of zij zich geheel vrij zoude wanen in de keus van liet ten aanzien van Ned. Indie le volgen stelsel. Zij verliest volstrekt niet uit liet oog, dat hel regeringsreglement van 1854 bij alle handelingen op dit gebied tot rigtsnocr moet strekken. Was de herinnering aan die wet overbodig, deze verklaring kan haar nut hebben. Wat dat reglement, naar de opvat ting der regering, in art. 56 voorschrijft, komt kortelijk hierop neder, dat het stelsel van cultures door doelmatige verbeteringen opleide tot vrijwillige arbeidopdat de staal de voordeelendie hij nu uit den verpligten arbeid geniet, eenmaal uil den vrijen arbeid der bevolking trekke. De Amerikaansche Slooinpost bevatte onlangsonder den titel Armoede in New York." het volgende stuk, van de hand van mevr. de wedc. A. M. M. Stormwaaruit blijkt welk eenen noodloltigen invloed de jongste gebeurtenissen aldaar hebben uitgeoefend: De republikeiusche bladen der Unie, welke zich bejjveren om van alles wat er tegenwoordig plaats vindt, de schuld bij uitsluiting aan bet Zuiden te geven, ontkennen de verschrikkelijke verliezen, welke ook aan het Noor den en bijzonder aan de door de Hollanders gestichte stad New York be rokkend werden. Gezwegen van 90 aanzienlijke bankroeten in eene enkele maand en bet verlies van millioenen schatten door den bijna geheelen stil stand des handels, gezwegen van de vele advertentiênwaarmede zich thans zelfs jonge dames ais gouvernantes of onderwijzeressen op scholen aanbie den, zonder eenige toelage, om slechts geplaatst te zijn, terwijl zij eenigc maanden vroeger een salaris van 300 d. en meer jaarlijks konden bedingen, wil ik mij slechts alleen tot eenige officiële opgaven bepalen. De Bestuurders van de arm-en verbelerings-inrigiingen geven op, dal zij thans 8777 personen geheel ten laste derzelve hebben, met eene vermeerdering van 465 over 1860 en 850 over 1859 in hetzelfde tijdperk. De statistieken van de niet in die inriglingen wonenden is nog veel aanzienlijker. De ellende onder de werklieden heeft geene wederga in de geschiedenis. Meer dan 28,000 lot werken geschikte menschen loopen iedigzonder arbeid te kunnen erlangen. De directeur van de buiten deurs bedeelde armen kreeg in de laatste twee weken niet minder dan 10,000 aanvragen voor onderstand om steenkolen. Dezelfde ambtenaar erlangde dagelijks aanvragen van werklieden, met ver zoek om naar het werkbuis gezonden te mogen worden. Niet minder dan 18,585 worden thans ondersteund door de maatschappij lot verbetering van den toestand der armen. Onder dezen zijn niet alleen allerlei soort van ambachtslieden en sjouwers, maar een aanzienlijk aantal van naaisters en weduwen met jonge kinderen, welke door gebrek aan werk, ziekten en ongelukken, in dit koude jaargetijde aan allerlei ontberingen zijn blootge steld. Daarenboven iser nog een veel grooter getalwelke uil valsche schaamte of hoogmoed bun lijden in stille verduren. En dit heeft thans in Amerika plaats, waar, met uilzondering van den kortelings in de Unie opgenomen nieuwen staat Kansas, een buitengewoon gezegende oogst in liet afgeloopen jaar heeft plaats gevonden en alle levens-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1