leydsche courant, 1801. WOENSDAG 8 MEI. N". 551U De Courant wordt MaandagWoensdag g en XJV v/i/w» O 7 O Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Tit lioofde van den HEMELVAARTSDAG zal de Vrij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 7 Mei. Zondag morgen werden de bij de Ned. herv. gemeente alhier beroepen predikanten dr. G. van Gorkom, van Eemnes-binnendijks, en dr. W. Schetrer, van Enschedé, bij die gemeente ingeleid door hunnen ambtgenoot dr. E. Lau- rillard, met eene rede over 1 Tim. Ill: 1. Des avonds aanvaardde dr. van Gorkom zijn dienstwerkmet het houden eener leerrede over Eph. III17a. Het tweede gedeelte van het reg. rijdende artillerie heeft gisteren morgen deze stad verlaten. Ook is toen het depöt-bataillon van het 5de reg. infanterie van hier vertrokken, met bestemming naar 's Hertogenbosch. Bij de aanbesteding die gisteren op het raadhuis alhier plaats hadwerd aangenomen: 1°. het -verwen van den toren van het raadhuis, door J. J. van Amerom. voor ƒ540; 2°. het bouwen van een schoollokaal aan het Pieterskerkhof, door J. van der Tas en J. Franehimon, voor ƒ16.100; 3». het leveren van schoolmeubelcndoor J. van der Waals, voor ƒ1130; 4». de vernieuwing van het onderdek van de brug over den Singel voor de Morschpoort, door P. Kaptcyn den Boumeester, voor ƒ1834; 5°. de ver nieuwing van eenige brug werkendoor P. van der Kamp, voor ƒ1430; 0°. de vernieuwing van vier gemetselde bruggen, door II. van Zonnenberg voor ƒ2505; 7°. het stellen van vier pompen, met het maken der daarbij behoorende waterputten, door P. H. Maandag, voor 1273. De minister van marine heeft ter kennis van de daarbij belangheb benden gebragt dat in dit jaar 35 jongelingen als adelborst der 3dc kl. voor de zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op 1 October aanst. Aanzoeken tot plaatsing moeten vóór of op den laalsten Jnnij aanst. aan den minister toegezonden worden. In dit jaar wor den alleen zij toegelaten die in 1845 en 1846 zijn geboren. Voor driejarige opleiding aan het instituut wordt ƒ1000 betaald in 6 termijnen. Door onderscheidene prov, kerkbesturen zijn na afgelegd examen tol de predikdienst bij de Ned. herv. kerk toegelaten, de heereu: P. J. B. C. Simon van der Aa, P. Sinninghe Damste', J. Faber, M. A. GooszenG. Peering, J. llooykaas, S. E. ten Hove, F. Klinkenberg. G. W. Kramer, J. Lojenga, A. J. Oort, M. Reyerkerk, M. A. N. Rovers. Naar men verneemt, hebben zich reeds 16 adspiranten ter griffie van bet prov. gereglshof in Zuidholland aangemeld, tot het doen van examen voor de betrekking van candidaal-nolaris. Nog nooit hebben zich zoo vele adspiranten voor dat examen aangemeld. In de maand April zijn over den Iloll. spoorweg vervoerd 110,655 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ89,919.40; de opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ18,539.18. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ92,465het vervoer van goederen 50,232en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, 27,504 op- gebragt. Volgens het 11. en Effbl. is in de op 29 April te 's Hage gehouden vergadering van het Indisch genootschap besloten niet toe te stemmen in eene verceniging met hel kon. instituut voor land- en volkenkunde te Delft, maar te trachten, door een krachtig optreden in liberalen geest, den werkkring en het gewigt van het genootschap uit te breiden. Betredende de oprigting van een gebouw tot huisvesting van jongelie den voor de Indische dienst bestemd, aan de akademie te Delft opgeleid wordende, blijkt uit het rapport der commissie van den gemeenteraad, be last met het uitbrengen van advies omtrent den brief van den minister van binnenl. zaken aan het gemeenbeslnur, het volgende: Dit gebouw, Indisch Hotel genaamd, zou voorloopig voor 50 jongelieden moeten worden ingerigt, die daarin de twee eerste studiejarenlot dat. zij tot candidaat-ambtenaar worden bevorderdzouden behooren te verblijven en bestuurd worden door een bekwamen directeur. De huisvesting zou zich alleen bepalen tot dat toezigt, hetwelk ook in de ouderlijke woning wordt gehouden. Betamelijke vrijheid zou in de ruimste male worden verleend en het was volstrekt niet de bedoeling dezen maatregel met den lijd lot de overige studenten uit te strek ken. In de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal het voor stel tot oprigting van zoodanig gebouw voor stadsrekening, hetwelk on geveer lusscheii de ƒ50,000 en ƒ80,000 zal kosten, in behandeling worden genomen. De kamer van koophandel te Delft heeft aan den commissaris des konings in Zuidholland een adres aangebodenwaarin zij hare bezwaren ontwikkelt legen de patent belasting. Zij acht hel tijdstip der oplrediug van een nieuw ministerie niet ongunstig om die te doen kennen. Na het onbillijke en onregtvaardige van de patent-belasting uitvoerig te hebben aan getoond, laat de kamer zich aan het slot van het adres aldus uit: Bij de staatsbegrooting van 1861 is de opbrengst der patent-belasting geraamd op ƒ2,260,000 in hoofdsom. Wij onthouden ons te beoordeelen of die inkom sten al dan niet kunnen gemist worden; oppervlakkig zou men geneigd zijn het te denkendoch het tegendeel stellendegelooven wijdat alleen bij eene herziening van hel kadaster, de grondbelasting aan de schatkist ruim zooveel meer zoude opbrengenals door de afschaffing der patent-wet zoude verloren wordenin welke meerdere opbrengst dan toch ook de nijverheid wel haar evenredig deel zoude dragen! Door ds. Osii, van Delfshaven, is dezer dagen te Rotterdam een alge- meene bidstond voor de blinden gehouden. Onder de talrijk opgekomene schaar werden vele blinden opgemerkt. De leeraar schetste het treurig lot der blinden en lichtte de aanleiding tot het houden dezer vergadering, de bemoeijingen van den heer Moon, van Brighton, toe. Hij wekte voorts de vergaderde menigte op tot verhoogde belangstelling in al hetgeen tol wezen lijk heil der blinden, ook onder ons, werd verrigt. Gevoelde ieder zich reeds daardoor getroffenniet weinig werd deze aandoening verhoogd, toen door twee blinden, die volgens de leerwijze van genoemden heer Moon het lezen hadden geleerd, van hunne vaardigheid daarin treffende béwijzen werden gegeven. De eerste las aan de vergadering Joh. IX en de tweede een gedeelte van Jesaja XL voor. Blijkens een voorloopig programma zal te Haarlem in de aanslaande maand Julijvan vvege het gemèente-bestuur, in den Hertenkamp in den Haar lemmerhout bij gelegenheid van de dlgemeene nationale tentoonstelling van nijverheid, eene tentoonstelling worden gehouden van bloemen, levende planten en verdere voortbrengselen van den tuinbouw, en zullen prijzen worden verleend, voor welke een bedrag van ƒ2300 is uitgeloofd. De zorg voor deze tentoonstelling is aan drie leden der feest-commissie, de heeren C. G. Voorhelm Schneevoogt, jhr. H. G. Quarles van Ufford en J. H. Kre- lage opgedragen. De voorwerpen, voor welke prijzen kunnen worden verleendzijn ten getale van 72. De diergaarde van het kon. zoölogisch genootschap Natura Artis Ma- gistra te Amsterdam heeft een groot verlies geleden doorliet sterven van den grooten mannelijken giraffe, die sedert geruimen tijd in eenen lijdenden toestand had verkeerd. Daarentegen is de diergaarde weder met belang rijke geschenken verrijkt, o. a. met drie luipaarden; eene tjjgerkat van Sumatra; een jonge gestreepte tijger en dito tijgerin, een regthoornige zebu-stier van de Kaap de Goede Hoop enz. Een treurig voorval had in de vorige week in de nabijheid van het eiland Urk plaats. Eene vischschuit, komende van hel Gooiland, in welke zich een visscher met zijn zoon en bejaarden knecht bevonden, is in het Gat van Urk omgeslagen, met het ongelukkig gevolg, dat vader en zoon' jammerlijk in de golven zijn omgekomen; de knecht echter, die zich aan het touwwerk had weten vast te houden, is nog gelukkig door eenen daar voorbij varenden Urker visscher in tijds opgemerkt en gered. Uit Amersfoort meldt men dat gisteren van daar zijn vertrokken de 6<ie ell 7de kompagnie van het reg. veld-arlillerie, onder bevel van de kapi teins Roos en van Diepenbruggeom zich herwaarts tc begeven. Met de 7dc compagnie zagen wij, alzoo schrijft men, op marsch gaan den artillerist 11. Ahlers; geboren 11 October 1790, trad hij 12 Maart 1809 in dienst bij het 6de reg. van linie (llollandsche dienst), werd 10 October 1810 ingelijfd bij het 123ste reg. van linie (Fransche dienst) en 12 September 1812 door de Russen krijgsgevangen gemaakt; 10 Maart 1814 uit deze krijgsgevangenschap ontslagen, trad hij 15 Januarij 1815 in Nederl. dienst bij het 2de bat. veld artillerie, werd 1 October 1819 lot wagenmaker bij hel reg. veld artillerie aangesteld, in 1830 te Bergen in Henegouwen krijgsgevangen gemaakt en 8 September 1831 uit de Belgische krijgsgevangenschap ontslagen. Sedert steeds bij de veld-arlillerie dienende, werd hij 9 Mei 1827 gedecoreerd met de bronzen medaille, 5 April 1832 met het metalen kruis, 8 Augustus 1835 met de zilveren medaille en 11 Februarij 1859 met de gouden medaille, alle voor Nederl. dienst. Tevens is hij met de Sl. Helena-medaille versierd. Hij stond in 1809 in Zeeland, in 1811 te Boulogne, in 1812 in Rusland en in 1830 in Belgie. Hij is ruim 70 jaren oud, en heeft daarvan omstreeks 52 jaren bijna achtereenvolgens in dienst doorgebragt. Te Harderwijk is een oud-militair overleden, die den ouderdom van 98 jaren en 7 maanden ntogt bereiken; bijna 50 jaren heeft hij pensioen als sergeant getrokken. Hij had de veldlogtcn van keizer Napoleon I in Italië, Spanje en Rusland bijgewoond en niettegenstaande hij daarin veel geleden had, was hij tot weinige dagen voor zijn dood een kras man, en kon nog steeds een geregeld verhaal van zijne lotgevallen doen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1