LEYDSCHE li V""- COURANT. VRIJDAG 3 MEI. 1861. De Courant wordt MaandagWoensdat tg en UC - O 7 O Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond V" I\ oo. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar) de afzonderlijke ISominers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 2 Mei. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn tot leden der plaatse lijke commissie van geneeskundig toevoorzigt benoemd de bh.: H. Liihrman, als geneeskundige, 3. H. J. Groothols, als heelkundige, en A. H. W. E. C. Fischer, als apotheker. Voorts zijn benoemd tot hulponderwijzers bij de openbare lagere scholen: P.'DikshoornK. de Jong (beide den rang van hoofdonderwijzer bezittende), A. Crama, J. H. Houbolt, J. Noest en J. Dekker. Gisteren namiddag is het lste bataillon van het 4de reg. infanterie al hier aangekomen en op cene plegtige wjjze, voorafgegaan door de muziek der dienstdoende schutterij de stad binnengeleid. Hij kon. besluit van 3 April jl. is het dep. van oorlog gemagtigd om de miliciens der listing van 1360die bij onderscheiden korpsen van het leger in reserve zijn gesteldtegen den 22sten dezer in werkelijke dienst op te roepen. De algemeene vergadering van deNederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal dit jaar gehouden worden te Alkmaar, op 9 en 10 Julij e. k. Door den gemeenteraad van Gouda is tot conrector aan het stedelijk gymnasium aldaar benoemd de heer dr. A. J. Yitringa, rector aan hél ste delijk gymnasium te Enkhuizen. De collecte voor de noodlijdenden op Java te Haarlem gehouden heeft ruim ƒ2200 opgehragt. Naar men verneemt heeft de van wege het bestuur der stad Uaarlem aangestelde commissie bepaald, dat gedurende den tijd, dat de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid alhier zal zijn geopenden alzoo van 24 Junij tot 11 Aug., zullen worden gegeven de navolgende feesten: van tijd tot tijd des avonds muziek op de Groole Markt; illuminatie, een Veuciiaansch feest op hel Spareneenige soire'es en matinees musicales orgelconcert; tentoonstelling van binnen- en buiteblandsche bloemen, met toekenning van belangrijke prijzen, welke tentoonstelling zal worden opge luisterd door muziek-uitvoeringen en illuminatie; volksfeest; harddraverij, met de door de stad Haarlem uit te loven prijs en premie van groote waar de. De muziekuitvoeringen zullen worden gegeven door de meest beroemde binnen- en buitenlandsche muziek-corpsen. Een en ander zal door een algemeen programma nader worden bekend gemaakt. H.C Het in werking treden der nationale hypotheekbank te Amsterdam is aangekondigd. Aan die inrigting is zoo veel deelneming te beurt gevallen dat het kapitaal voor de oprigling noodig terstond was volgeleekendzoodal er geene openbare inschrijving zal plaats hebben. Het prov. gereglshof van Noordhollaud heeft uitspraak gedaan in de zaak van den vader van hel lulhersche weeshuis uit Zaandam, beschuldigd van verkrachting en aanranding der eerbaarheid, met gewelddadigheid onder nomen van jonge meisjeswaarover hjj opzigt hadvan welke een onder de 15 jaren. Het hoT heeft, overeenkomstig het gevoelen van den verdediger, geoordeeld dat het wettig bewijs ten deze niet was geleverd er, hem mits dien te dier zake vrijgesproken. Het hof heeft wijders aangenomen, dat de feilen, voor zoo ver die ook door den beschuldigde waren erkend, moesten beschouwd worden als misdrijf van feitelijk vergrijp tegen de zeden, ge pleegd ten aanzien van meisjes beneden de 21 jaren, door iemand die met het opzigt over haar was belast (art. 334 C. P.) en hem te dier zake ver oordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 5 jaren. Omtrent de zamcnslelling der troepen, die te Millingen achtereenvol gens zullen kamperen, meldt men aan de 11. C. het volgende: Het eerste kamp van half Julij lol half Aug. zal bestaan uit 2 reg. kavalerie, en eene batterij rijdende artillerie, onder het opperbevel van Z. K. H. den prins van Oranje. Het tweede kamp, van half Aug. tol half Sept., zal bestaan uit 12 bataillons inf., als: 3 balt. grenadiers en jagers onder bevel van den luit. kol. Beekman, van het dépot der grenadiers; 3 balt. van het 2C reg. inf. onder bevel van den kommandant van het reg.luit. kol. van Overstralen. Deze 6 balt», zullen uitmaken de le brigade onder kommando van den kol. van lloey Schillhouwer, komm. van het reg. grenadiers en jagers. Verder 3 balt. van hel 7C rc-g. inf.onder bevel van den luit. kol. Havens van het depót 7e reg. inf., en 3 batts. van heL 8e reg. inf. onder bevel van den kol. de Bock, komm. van hel 8e reg. inf. Deze 6 batls. zullen uitmaken de 2e brigade, onder bevel van den kol. Engelbregtkomm. van het 7e reg. inf. Voorts zullen het tweede kamp betrekken 2 reg. kaval., 2 batterijen veld- on 1 batterij rijdende artillerie, en zal, zooals reeds gemeld is, hel opper bevel over al deze troepen worden opgedragen aan den generaal Duycker. Onlangs heeft de Middelb. Cour. vermeld, dat er vermoeden bestond dat eene vrouw pogingen zoude hebben aangewend, om hare zuster te ver- i Siftigen; thans meldt men, dat uit het onderzoek van deskundigen is geble- i! kendat zich in het geheel geene vergiftige bestanddeelen in de aangeboden spijs bevonden, en dat hetgeen men daarin als phosphorus beschouwde, niets anders was dan het glazige van de gebakken vischdie, warm op eenige aardappelen gelegdmet deze was koud geworden. De door den commissaris des konings in Noordbrabant ingezonden beriglenomtrent den gezondheidstoestand der verpleegden ten gevolge van den watersnoodmelden dat die toestand te Beers en te Cuyk niets le wenschen overlaaten dat het getal der in het groote ziekenhuis te 's Bosch verpleegden van 1 tot 18 April verminderd is van 75 tot 38. Ook het typheus ziektekarakter neemt af. Te Heusden en Ravesteyn zijn alle verpleegden vertrokken. 's GRAVENHAGE, 2 Mei. Z. II. prins llolstein Glücksburg, met gevolg, is in de residentie aan gekomen, alsmede de baron de Bille-Brahé, minister van Z. M. den koning van Denemarken bij de hoven van Nederland en België. De minister van binnen), zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ319.61, .ingezameld door den gouverneur der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea; ƒ26 30, opbrengst eener collecte te Fehmarn in Denemarken gehouden ƒ980van de commissie te Leeuwarden; ƒ1485 20, opbrengst eener te Rotterdam gehouden loterij; 200 fr.door den heer Cuvier, pred. der luth. gemeente te Beaucourlin Frankrijk, ingezameld. Bij den minister van koloniën js ten behoeve der noodlijdenden op Java ingekomen: ƒ140, opbrengst eener tooneelvoorstelling aan den Leidschen- dam; ƒ100 van mevr. J. W. B. te D. Het concert door de stafmuziek vari het reg. grenadiers en jagers, ten voordeele der noodlijdenden op Java gegeven, is met eenen schitterenden uitslag bekroond geworden. H. M. de koningin, IIH. KK. HII. de prins van Oranje en prins en prinses Hendrik vereerden het met hunne tegenwoordig heid. De opbrengst bedraagt nagenoeg ƒ2000. Bij de alhier gevestigde commissie tot het inzamelen van gelden voor de noodlijdenden op Java is ontvangen ƒ1000 van II. K. H. prinses Marianne. De tentoonstelling der prijzen voor de algemeene verloting is van Woensdag 17 lot Dingsdag 30 April door 24,972 personen bezocht, waar van 743 gedurende de beide Woensdagen a ƒ1 de persoon. Die tentoon stelling heeft dus ƒ6800 opgebragt. Het getal der uitgegeven loten moet ongeveer 218,000 bedragen. De trekking is, gelijk men weet, bepaald op Dingsdag aanst. De eerste kamer is legen den 22sten dezer bijeengeroepen. Naar men verneemt zal de bijeenkomst der tweede kamer ditmaal van korten duur zijn. De leden zullen in Junij weder bjjeen worden geroepen, ter behandeling van de militiewet en van het ontwerp der doorgraving van Holland op zijn smalst en een' verbeterden waterweg van Rotterdam naar zee. Ook verzekert men, dat er eerlang nieuwe wets-ontwerpen nopens de genees kundige wetgeving aan de tweede kamer zullen worden aangeboden. Ttvecde Hamer der Stalen-Generaal. Zitting van IVoensdag 1 Mei. In deze zitting was aan de orde het opmaken eener lijst van vijf candida- ten ter vervulling van de vacature in den hoogen raad der Nederlanden, ontstaan door het overlijden van den heer mr. W. C. B. Wintgens. Op die lijst zijn geplaatsL de volgende hh.lste candidaat (bij 2 stemmingen): tnr. C. M. Wintgens, president van het bof in Limburg. 2dc candidaat (bij 2 stemmingen): mr. A. de Vries, regter bij de arrond.-regtbank te Amsterdam. 3dc candidaat (bij eene stemming): mr. A. van der Laan, griffier bij de prov. staten in Friesland. 4de candidaat (bij 2 stemmingen): mr. J. II. de Sitter, regter in de arrond.-regtbank te Groningen. 5de candidaat (bij verschillende stemmingen): mr. J. Bichon van IJsselmonde, vice-president van de arrond.- regtbank te Rotterdam. Deze lijst zal door eene commissie den koning worden aangeboden. liet nieuw benoemde lid, graaf van Zttylen van Nyevelt, heeft, nadat zijne geloofsbrieven in orde waren bevonden en hij de gevorderde eeden had afgelegd zitting genomen. Na de behandeling van het wels-ontwerp betrekkelijk de landverhuizers, op morgen aan de orde, zal de kamer terstond over hel verslag der com missie voor de zaak der aftappingeu van het Maaswater enz. beraadslagen. Zitting van Donderdag 2 Mei. Dc minister van justitie verklaarde zich bereid, uithoofde van de onge steldheid van den minister van binnenl. zaken, de verdediging van het wets ontwerp omtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers op zich te nemen. De beraadslagingen over dat ontwerp werden daarop aan de orde gesteld. De hh. Nolthenius, Heemskerk Azn. en van Eek hragten tegen het ontwerp bedenkingen in. Behalve dat dc zaak te laat geregeld werd meenden zij dat het ontwerp vele bezwarende bepalingen inhield. Door den minister werden die bedenkingen wederlegd. Ten slotte is het wels-ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Morgen discussie over de enquête nopens de Maas-quaestie.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1