Per Telegraaf. floor don handelsstand der City is eene expeditie naar de Kaap de Goede Hoop gezonden, om aldaar werkzaam te zijn in het belang van de katoen-productie. Tusschen Schotland en Noorwegen zal een telegraaf kabel gelegd worden. De Zweedschc regering schenkt aan deze onderneming hare ondersteuning. Het vertrek van eene Engelsche vloot naar de Adriatische zee is zeker. Te Corfu zijn aanzienlijke versterkingen ontvangen even als in Grie kenland, heerscht aldaar eene bedenkelijke gisting. Men verwacht ook eene beweging op de Ionische eilanden, die in verband zou staan met eene beweging in Griekenland. Eenige schepen zullen ook post vatten langs de kusten van Albanië, Dosnië en de Herzegowina. Volgens de Sydney Morn. Herald heeft op Treasury-Islandbehoo- rcnde tot de Salomons-eilandeneen verraderlijke aanval der inlanders op 26 man van den Amerik. walvischvaarder Superior plaats gehad, waarbij een 20-tal het leven verloor, terwijl de 6 anderen onder twee inlandsche hoofden werden verdeeld. Later gelukte het aan den gezagvoerder van het schip Ariël een bloedverwant van een der opperhoofden in handen te krij gen die niet eer werd losgelatendan nadat nog 3 matrozen waren vrij gegeven. Thans hoopt men, dat de Amerik. regering zich het lot der overige gevangenen zal aantrekken en een oorlogschip naar het eiland zen den om de nog achtergebleven schepelingen met geweld te verlossen. FRANKRIJK. PARIJS, 21 April. De heer Mocquard, secretaris van het kabinet des keizers, heeft een brief aan den Times gerigt, ten opzigte van de brochure van den hertog van Aumale, welke door genoemd blad was medegedeeld. De heer Moc quard zegt dat de brochure eene volledige wederlegging zou verdienen, maar dat hij zich slechts zal bepalen tot het wegnemen eener dwaling, omdat zij het karakter van den keizer aanrandt. Het betreft de reis van de hertogin de Saint-Leu in Frankrijk in 1831, met haar zoon, prins Lodewijk Napo leon, thans keizer der Franschen. lil de brochure wordt beweerd, dat de prins van zijn verblijf te Parijs gebruik maakte, om zich in betrekking te stellen met de vijanden der regering. Het verhaal van de reis van mevr. de hertogin de Saint-Leu, door haar in 1834 uitgegeven, loont de onjuistheid dezer bewering aan, en wat den prins betreft, niet alleen zag h(j niemand, maar hij werd zelfs ziek en was gedwongen de hulp van doctor Balancier in te roepen, wiens getuigenis men nog kan vragen. Buitendien waren zijne gevoelens op dat tijdstip zoo weinig in strijd met de regering van Louis Philippe, dat hij tot den koning het verzoek rigtteom als gewoon soldaat in het Fransche leger te moger. dienen. Wel had hij later brochures geschreven, die niet gunstig waren voor de regering, maar nimmer had hij den persoon des konings noch de eer van een lid zijner familie aangerand. Naar men zegt zal de heer Chaix d'Est-Ange de hooge regterlijke be trekking, welke hij bekleedt, nederleggcn. Met haar verlies zou hij de achteloosheid moeten boetenwaarmede hijslechts afgaande op den titel vergunning heeft gegeven tot het verschijnen der brochure van den hertog van Aumale. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heelt aan de alhier aanwezige Polen geweigerd de hoofdkerk af te staan tot het houden eener lijkdienst voor hunne gevallen landgenooten. Men schrijft dit toe aan den invloed van den graaf de Persignydie omtrent de Poolsche zaak zeer vijandig gestemd is. Naar men verneemt is de regering voornemens zich slipt aan den om trent de bezetting van Syrië vastgestelden termijn te houden, ten einde het misnoegen, dat er tusschen Engeland en Frankrijk beslaat, te doen ophou den, en zijn er reeds bevelen naar Toulon gezonden om legen 15 Mei de noodige transportschepen voor het lerugkeeren van het expeditie-corps ge reed te maken. Volgens den Mon. de VArmée zouden de gezanten van Frankrijk en Engeland den 20slfn Ticn-tsing verlaten om zich naar Peking te begeven. De bepalingen van het vredes-verdrag worden door de Chinesche overheden stipt uitgevoerdmaar dit wordt beschouwd als een gevolg van de aanwe zigheid der Europesche troepenen daarom acht men nuttig die troepen nog eenigen lijd in China te houden. Aan den anderen kant dringen de opstan delingen al verder voorwaarts en wordt de magt en betcekenis dier partij te grooter, hoe meer de zwakheid van de Pekingsche regering toeneemt. Op den 12den dezer zijn te Bourbonne-les-Bains twee schokken van aardbeving waargenomen. De bewoners werden ten 3 ure 's nachts door een vrij sterken schok gewektvan het westen naar het zuidenvoor afgegaan van een gedruisch, gelijk aan dat van een rijtuig op de slraat- sleenen en vergezeld van eene ontploffing, als van een stuk geschut. Het zelfde verschijnsel, ofschoon minder hevig, heeft zich des morgens ten ure herhaald. ITALIË. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Cavour, in antwoord op de rede van generaal Bixio, waarbij deze op eene algemeene wapening had aangedrongen, de staatkunde der regering verdedigd. Hij deed uitko men welke feitelijke bezwaren zich verheffen legen het dadelijk op voet van oorlog brengen van hel kader vrijwilligers. Ook uit een staatkundig oog punt was dit thans bezwaarlijk, daar, na hetgeen door Bixio en anderen was verklaarddie maatregel in Europa zou beschouwd worden als eene oorlogsverklaring. De regering heeft, zeide hij, reeds herhaaldelijk te ken nen gegeven, dat het in haar doel ligt, om het koningrijk Italië door de vereeniging met Rome en Venetië volledig te maken, maar zij heeft gelijk tijdig verklaard dat dit op vredelievende wijze en in overeenstemming met Frankrijk behoort te geschieden. Zjj heeft ook verklaard dat zij niet voor nemens is het initiatief te nemen tot een oorlog waarvan Venetië de prijs zou zijn. Men vergete niet dat een enkele vonk geheel Europa in ligle laaije vlam kan zetten en dat Engeland onbewimpeld heeft te kennen gegeven, dat het stelselmatig tegen iedereen optreden zal, die een oorlog mogt uit lokken. Italië moet de raadgevingen der mogendheden niet in den slaan. Vóór alles moet de regering zorgen dat zij geen voorwendsel in |)t. leven roept voor eene verbindtenis tegen Italië. In antwoord op eene interpellatie van Garibaldi deelde graaf Cavour ten opzigte van het leger, het volgende mede: Men had twee ligtingen ;t! daan in Midden-Italië; eene ligting was bevolen in de Napelsche provinciën en men hield zich bezig met eene ligting op Sicilië. Het materieel was bijna voltallig; men telde honderd batterijen artillerie. Door de welwillend, beid van eene bevriende mogendheid bezat men een groot aantal geweren Wat de vrijwilligers betrof, het ministerie zou de kaders behouden, om er te gelegener tijd gebruik van te maken; mogt er gevaar van oorlog ont. staan, dan zouden de vrijwilligers gereorganiseerd worden, terwijl Garibaldi zou worden uitgenoodigd over dit leger vrijwilligers het bevel op zich ie nemen. Garibaldi verklaarde niet voldaan te zijn over de gegeven ophelde- ringeu en bleef op de reorganisatie van het leger van het Zuiden aandringen De kamer nam vervolgens met 194 tegen 77 stemmen de volgende doet den heer Ricasoli voorgestelde orde van den dag aan: De kamer, gehoord de verklaringen van het ministerie, overtuigd van de trouwe uilvoering tig het besluit van 11 April, en in het bijzonder dat de onmiddelijke toepassing van de bepalingen van art. 13, hetwelk men kan beschouwen de noodige instructiën te bevatten om behoorlijk in het lot van het dappere leger van het zuiden te voorzien, onze krijgsmagt krachtig zal vermeerderenen zeker zijnde dat de regering des konings zich ijverig zal bezig houden met de wape ning en de verdediging des vaderlands, dat haar alleen toekomt, gaat over tot de orde van den dag. Het gemeentebestuur van Turyn, in de verwachting dat Rome spoedig de hoofdstad van Italië zal zijn, heeft het voigende besluit genomen: Zoo dra bij het parlement eene voordragt zal zijn ingekomen om den zetel der regering te verplaatsenzal het gemeentebestuur eenige vergoeding voor het verlies der hoedanigheid van hoofdstad vragenen weldat de stedelijke schuld door den staat worde overgenomendat Turyn tot eene vesting worde verklaard, en dat het de zetel der voornaamste militaire inrigtin- gen blijve. Men verzekert dat de Paus beschikkingen heeft genomen voor het getal van zijn overlijden. Hij zou, totdat een nieuwe Paus zal zjjn gekozen, tot opvolger of vertegenwoordiger benoemd hebben den kardinaal Wiseman, pri maat van Engelanddie bekleed zou worden met alle pauselijke magt ei inzonderheid ook om te Londen een oecumenisch concilie bijeen te roepei. Men verwacht dat, indien de H. Stoel vacant wordt, er een vrij langdurig tusschenbestuur zal plaats vinden alvorens eene geregelde verkiezing van eenen nieuwen Paus zal geschieden, en in die tusschenregering zou mg'. Wiseman onder den naam van Pius X de kerk beheeren. Naar men uit Rome meldt is de graaf de Limminghe, een Belg vaa aanzienlijken huize, die zich derwaarts begeven had om weder in de pauselijke krijgsdienst te treden, bij zijne komst aldaar door eenen sluip moordenaar uit eene hinderlaag dood geschoten. PRVIBSENl. BERLIJN, 21 April. Dezer dagen is tc Moskou overleden de heer Bankoff, die zich uit den nederigslen stand tot een der voornaamste industriëlen des lands had ver heven en in der tijd een reusachtig vermogen bezat. Ten jare 1858 genoot hjj de eer aan de keizerlijke tafel het middagmaal te gebruiken en toen hij voor eenige dagen overleed, liet hij een deficit van 5 millioen roebels na. Naar men uit Leipzig verneemt, is door eenige boekhandelaren al daar, alsmede in andere steden, de voorslag gedaan, om de mis voor den boekhandel voortaan in de maand Augustus te houden. Deze aangelegenheid, welke van andere zijden tegenspraak ontmoet, zal in dc eerstvolgende alge meene vergadering der boekhandelaars geregeld en beslist worden. OOITENRIJK. WEENEN, 20 April. De landdag van Tyrol heeft besloten den keizer een adres aan te bie den waarbij zal worden aangedrongen op geloofs-eenhcid voor dat land. Men verlangt dat bij de wet worde bepaald dat in Tyrol gcene andere openbare eeredienst zal worden veroorloofd dan de roomsch-katholijke, en dat personen welke die godsdienst niet belijden, geenc bedrijven zullen mo gen uitoefenen of vast goed zullen mogen bezitten. Dit besluit heeft hier veel misnoegen veroorzaakt. 's GRAVENHAGE, 23 April. De tweede kamer der staten-generaal heeft heden hare werkzaamheden hervat. Is ingekomen een ontwerp tot defini tieve vaststelling van hoofdstuk XI (koloniën). Het ontwerp nopens het tarief is, voor het oogenblik, ingetrokken. Er zijn onderscheidene stukken ingekomen. Op de aanbevelingslijst voor een lid van den hoogen raad, in de plaats van wijlen mr. W. C. B. Wiutgens, zijn geplaatst de heeren m". C. M. Wintgens, president van het hof in Limburg, A. van der Laan, grif fier der staten van Friesland, Bichon van Ysselmonde, vice-president der regtbank te Rotterdam, de Sitter, lid van de reglbank te Groningen, de Vries, lid van de regtbank te Amsterdam, er. Wichers, president der regt bank te Groningen. De minister van builenl. zaken, de heer van Zuylen van Nyevelt, heeft de rigting en de voornemens van het kabinet ontvouwd. Zij komen op het volgende neder: liberale ontwikkeling onzer grondwettelijke instellingenen behoudende]koloniale politiek, met inachtneming van de behoeften en de be langen van Indië. TURYN, 22 April. Volgens gerucht heeft Garibaldi besloten het ont werp van wet betreffende de wapening in te trekken. Het officiële blad van Turijn deelt een brief mede door generaal Cialdini

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2