i.eydsche courant. 1861. WOENSDAG 24 APRIL. N". 49. .it* De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f VI in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 23 April. In de vereenigdej vergadering van Rijnland, gehouden op 20 dezer, is het voorstel van den heer Blussé »om te beproeven Zwanenbnrg in het «openbaar te verkoopen, en te gunnen zóó het op meer dan een derde boven de afbraahswaarde worde gemijnden tevens, voor het geval zulks iimogt slageneenige kleine werken, welke die verkoop noodzakelijk maakt, »ie doen verrigten," afgestemd met 13 tegen 8 stemmen. Vóór stemden de heeren Steengracht van Duivenvoorde, Piek, Viruly, Spruyt, Bultman, Blussélloeufft van Velzen en de Clercq. Tegen de heeren van Wickevoort Crommelin, llarteveltvan Pallandl, van Limburg Stirum RoelofTs, Oosthoek, Kop, Kempenaar, Verdegaal, Jonker, van Lennep, van der Breggen en Hoog. Afwezig de heer Gevers van Endegeest. Bij kon. besluit van 20 dezer is tot hoogheemraad van Rijnland be roemd de heer S. Piek. Men schrijft ons het volgende: Vrij algemeen wordt het gerucht ver spreid dat de heer Borret, pastoor aan den Vogelenzang, tol bisschop van Haarlem zal worden verheven. Neemt men echter in aanmerking dat rede nen van gezondheid hem de stille pastorale woning boven het hoogleeraars- ambt aan het seminarium te Warmond deden stellen, dan bestaat er grond om dit gerucht in twijfel te trekken. Wordt daarentegen die twijfel gelo genstraft, dan zal er aan het hoofd des bisdoms een man geplaatst zijn, die door vele kundigheden en welsprekendheid uitmunt. Men leest in de Staats-Cour.: De koning heeft met bijzonder welge vallen gezien, dat terstond na het vernemen van de ontzettende rampen, waardoor een gedeelte van Java in Februarij jl. is getroffen, zich hier te lande verschillende commissiën hebben gevormd tot het opwekken der lief dadigheid van Nederlands ingezetenen ten behoeve der slagloffers van die( rampen en tot het inzamelen van de vruchten dier edele pogingentot welk einde ook nog andere gelegenheden zijn opengesteld. Wenschende de over making der aldus bijeen te brengen gelden zooveel mogelijk te vermakke lijken, heeft Z. SI. den minister van koloniën gemagtigd om die gelden in ontvang te nemen, ter. einde in Nederl. Indië onverwijld gulden voor gulden te worden uitgekeerd aan wicn het behoort. De N. R. C. deelt het volgende mede: Toen ten jarc 1574 de lang door de Spanjaarden belegerde stad Leyden was ontzet, stroomde de uitge hongerde bevolking naar de kerkom de Voorzienigheid te danken voor de onverwachte uitkomst en reddingen verdrong zij zich als het ware in het Godsgebouw. Dat treffend oogenhlik heeft onze stadgenootde verdienste lijke schilder J. II. van de Laar, voortreffelijk op hel doek gebragt. De opvatting is oorspronkelijk, de compositie verraadt veel studie en zuiveren smaak, het kerkgebonw is indrukwekkend voorgesteld, terwijl de verdee ling van licht en donker overeenkomstig de bewegingen en de stemming der talrijke figuren ondubbelzinnig van het talent des kunstenaars getuigen. Wij wensehen den heer v. d. L. geluk met de voltooijing van dit kunst stuk, cn durven veilig aannemen dal het onder de beste zijner werken kan gerangschikt worden. Ged. stalen hebben bepaald dat in het hoofdkiesdislrict Gouda, met opheffing van het onderkiesdistrict Noord-Waddinxveen, de gemeente Zuid- Waddinxveen zal zijn de hoofdplaats van het onderkiesdistrict voor de ver kiezing van leden der provinciale staten, bevattende die gemeente en de gemeente Noord-Waddinxveen. Van de verschillende corpsen cn wapens van het leger hier te lande zijn weder een aantal vrijwilligers dier corpsen bij het leger in Oost-Indië overgegaan. De minister van oorlog laat niets onbeproefd om de werving voor gemeld leger zooveel mogelijk aan te moedigen en te bevorderen. Bij den gemeenteraad van Delft is ingekomen eene missive van den minister van binnenl. zaken, met uilnoodiging aan den raad, om, in ver band met te brengen veranderingen bij de Delftsche akademie, voor rekening der gemeente een gebouw in te rigtcn, tot kazernering van jonge lieden uit Oost-Indië, die de lessen bij de academie komen bijwonen. In eene in de vorige week te Dordrecht gehouden vergadering van belangstellenden in de oprigling der maatschappij Hollando-Belgetot ver vaardiging van spoorweg-materieel enz.waarvan de zetel aldaar zou ge vestigd wordenis door den voorzitter medegedeeld dat bij gebreke van genoegzame deelneming deze zaak niet tot stand kon komen. Uit het verslag van de commissie voor de regeling der feestenbij de aanslaande tentoonstelling te Haarlemingekomen in den gemeenteraad al daar, blijkt, dat haar wenschelijk is voorgekomen, deze feesten te verdee- len in drie tijdperken; als 1°. bij de opening, van 24 lot 30 Junij; 2°. hij de vergadering van het congres, van 7 tot 10 Julij en 20 Julij, en 3°. bij het uittrekken der medailles. De commissie heeft eene bijdrage van 7 a 8000 verlangd. Nadat eenige opheldering door den voorzitter was gegeven, is het programma door den raad met algemeene stemmen goedgekeurd en besloten om een bedrag van ƒ8000 tot het bedoelde einde ter beschikking der commissie te stellen. Te Nieuwe Diep is den 20stcn dezer de laatste paal voor dc nieuw te bouwen zeedok-sluis met de daarbij gebruikelijke feestelijkheden ingeheid, na bevorens met groen en vlaggen versierd door de gemeente te zijn rond gedragen. Bij het inheijen van dien paal heeft een der werklieden, een reeds bejaard manzijne handdie onder het neêrvallende heiblok kwam verloren. Te Deventer is op den 16dt» dezer, in den ouderdom van ruim 83 ja renoverleden de heer J. Verburg, th. doet. en oud-hoogleeraar in de god geleerdheid en Oostersche talen aan het athenaeum aldaar. Wij vernemen, zegt de Arnh. Cour., dat in eenige gemeenten van de provincie Drenthe eene kwaadaardige keelontsteking (angina diphtheri tica) heerscht, en ten gevolge daarvan reeds meerdere sterfgevallen zijn voorgekomen. Van regeringswege zjjn de gemeente-besturen aangeschreven om door tussehenkomst van de geneeskundigen, in dezen zoodanige bijzon derheden op te geven, als welke kunnen strekken, om de ontwikkeling cn verspreiding dezer ziekte, welke voor besmettelijk wordt gehouden, te lee- ren kennenten einde die zoo mogelijk tegen te kunnen gaan. De genoemde kwaadaardige keelontsteking was, althans de laatste twee eeuwen, in ons land vreemd, of vertoonde zich niet dan zeldzaam en sporadisch. Uit Veenhuizen meldt men het volgende: Tot herstel der vele ooglij ders alhier, waarvan het getal op 700 a 800 wordt begroot, zullen eerst daags al de weeskinderen van het ls,e gesticht overgeplaatst worden in de voormalige fabriek der stoomkatoenspinnerijdie lot een doelmatig verbljjf der weezen wordt ingerigt, ten einde in het lsle geslicht gelegenheid te hebben ter verpleging van ooglijders, waartoe reeds drie geneesheeren door de regering zijn herwaarts gezonden. Den 20sUn dezer is te Eist, huize Groenoord, overleden jh'. mr. J. J. de Rovere van Breugelcommandeur der orde van den Ned. Leeuw, ottd- inspecteur-generaal der registratie. Volgens bij het dep. van marine ontvangen officiële rapporten, zijn de ooglijders aan boordj van het fregat met stoomvermogen Evertsenof schoon aanzienlijk in getal, voor verreweg het grootste gedeelte in cencn ligteren graad aangetast; slechts bij eenige weinigen is de toestand iels meer ernstig, en op dit oogenblik bestaat bij niet één gevaar voor verlies van het gezigtsvermogen. Hetzelfde kan gezegd worden omtrent die lijders, welke te Port-Mahon zijn achtergebleven. 's GRAVENHAGE, 23 April. Aan den gep. luit. kolonel van dc artillerie bij het leger in Ned. Indië J. Vertholen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als militair-adviseur bij het dep. van koloniën, onder toekenning van den rang van kolonel. Bij de commissie lot inzameling van giften, tol leniging van de ramp, welke een gedeelte van Java heeft getroffen, is van Z. M. den koning dc aanzienlijke gift van ƒ5000 ontvangen. Overmorgen zal alhier eene schaal- collecle ten behoeve der noodlijdenden op Java plaats hebben. Bij baron Mack3y alhier is voor Java reeds o. a. ontvangen van G. v. P. ƒ1000. Bij den minister van binnen), zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: /401.48j, zijnde het overschot der bij ds. J. C. Zaalberg alhier voor genoemd doel ingekomen gelden. De minister van staal graaf Schimmelpenninck is heden alhier aangekomen. Aanst. Maandag zal alhier eene algemeene vergadering van het Indisch genootschap plaats hebbenwaarin zal worden behandeld de vereeniging van het genootschap en hel kon. Instituut te Delft. De tentoonstelling in de Gothischc zaal wordt voortdurend druk be zocht. Zaturdag zijn er 1351, Zondag 2127 cn Maandag 1559 bezoekers geweest. Dagelijks worden er nog loten genomen, hetgeen op écu dag tot 600 is geklommen. Er komen ook nog dagelijks nieuwe voorwerpen in. BUITKNLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAN D. LONDEN, 21 April. Naar men verneemt is de infant Don Juan, vergezeld van zijn geheim schrijver en eenige andere heerenvan hier vertrokken. Men wil welen dat hij het plan zou gevormd hebben eene landing in Spanje Ie beproeven. Een menschlicvende onbekende gever heeft 3000 geschonken aan de nationale reddinghoolmaalsehappijonder voorwaarde, dat zij nog drie red- dinghootcn op de meest gevaarlijke punten der kusten van Engeland Schot land en Ierland doe plaatsen. Later zal hij bovengenoemde som welligt met 1000 verhoogen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1