KORT VERSLAG ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEVI)EN'. BIJBLAD AT0. 6. DER Behoorende bij de Leydsche Courant van vipril d86dIf". 48.) xx»0-0 Q «XXXX Zitting van 18 April. Tegenwoordig de heeren Stoffels, Taets van Amerongen, Tichler, de Fremery, Kluit, Krantz, Hubrecht, van der Hoeven, Huyser, de Moen, Gevers, Hartevelt, Olivier, Lezwijn, du Rieu, Tollens, Bucaille en Siegenbeek. De aanteekeningen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld, waarna de Voorzitter mededeelt: Zes dispositiën van gedeputeerde staten der provincie Zuid-Hollandals; 1®. Eene van den 2en April 1861, n°. 14, houdende toezending van twee gemeenschappelijke raadsbesluiten der gemeenten Haarlem en Lcydenin dato ^l"r"ari^ bevorens, tot de uitgifte van gronden aan het Haarlemmertrekpadvoorzien van een bewijs van goedkeuring, zoo van gedeputeerde staten voornoemd als van hunne ambtgenooten in Noord-Hol land. 2°. Eene van den 3en April jl., n°. 20, waarbij de raadsbesluiten van den 28en der vorige maand, tot den onderhandschen aankoop van twee huizen op de Oude Vest, wijk VI, n°. 574 en 573, en tot den afstand van een gedeelte ge- mcentegronds aan de Oostdwersgracht, aan H. A. Schmier, worden goedgekeurd. 3°. Eene in dato 9 dezer maand, n°. 25, houdende mededeeling dat door hen wordt berust in het raadsbesluit van den 28cn Maart jl., tot het verleenen van een verhoogd subsidie ad 696,13, dienst 1860, aan het gereformeerde minnehuis. 4°. Eene van den 10en April 1861, n°. 14, waarbij het raadsbesluit dato 28 Maart bevorens, tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting van 1860, wordt goedgekeurd. 5°. Eene in dato 10 April jl.n°. 9, daarbij goedkeurende het raadsbesluit van den 28en der vorige maand, tot verhooging der gemeentebegrooting voor 1861, zoo in ontvangst als in uitgaaf. 6°. Eene dato 10 dezer, n°. 16, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van den 28en Maart jl., tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting Aoor 1860. En zijn deze aangenomen voor kennisgeving. Voorts heeft de Burgemeester overgelegd: 1°. Nader adres van diakenen der nederdaitsch hervormde gemeente, betrekkelijk de inname van gemeentegrond in de Ver werstraat tot bet bouwen van arbeiders woningen. 2°. Adres van L. T. van Egmond, waarbij deze het gebruik van gemeentegrond in de Verwerstraat verzoekt. 3°. Adres van P. Fontein, om vergunning tot. bet doen maken van twee naar buiten openslaande deuren aan het perceel op het Galgewater, wijk V. n°. 290. Overeenkomstig de \oordragt is besloten, deze verzoekschriften te stellen in ban den van Burgemeester en Wethouders, ten fine van berigt en raad. 4°. Bekening \an de dienstdoende schutterij, dienst 1860. En is overeenkomstig de voordragt besloten, deze ten fine van berigt en raad te stellen in handen der Commissie van Financiën. 5°. Rapport van regentessen van het heiligen geest of armen- wees en kinder huis, op het adres van vrouwe C. M. Macquelin, weduwe prof. J. C. Broers, om het ontslag als regenlesse van dat geslicht. Conform de voordragt is beslotendit ter inzage van de leden in de leeskamer neder te leggen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat de commissie, belast om den Koning, namens deze vergadering en de gansche burgerij hulde le brengen en de vurige dankbaarheid uit te drukken, welke aller harten vervult voor de edelaardige wijze, waarop Z. M. onze door den watersnood fel geteisterde landgenoot en ten helper en verzorger verstrekte, zich van hare taak heeft gekweten; dat zij, na tevens deze gemeente nederig in Zr. M8. bescherming te hebben aanbevolenhet genoegen bad de verzekering te ontvangen dat Leyden bij Hoogstdenzelven geene aanbeveling be hoefde: de roemrijke plaats welke deze gemeente in 's lands geschiedenis beslaat, de hoogeschool in haar midden gevestigd, waarvan Z. M. zich gaarne herinnerde kwee- kcling geweest te zijn, maakten die aanbe\eling toch overbodig. De Voorzitter voldeed door aan den raad die voor deze gemeente even vereerende als verblijdende gevoelens des Konings kenbaar te maken, aan de hem door Z. M. gedane opdragt. De Burgemeester stelt aan de orde van den dag 1°. De benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van mr. L. C. Luzac. Gezien art. 2 en 5 der verordening voor de plaatselijke schoolcommissie, van 21 December 1857, (gemeenteblad n° 29); Gelet op de aanbevelingslijst door die commissie overgelegd; zijn nadat de leden Hubrecht, Hartevelt en Bucaille waren aangewezen om met den Burgemeester het bureau van stemopneming uit te maken bij achttien stembilleiten, overeenkomende met bet getal aanwezige leden, uitgebragt op de bh. Tollens 16, en du Rieu 2 stemmen. En is mitsdien tot lid der plaatselijke schoolcommissie benoemd: mr. Hendrik Petrus Jacobus Tollens. 2°. Bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijke directe belasling 1861van ft. Vrouwe Adriana Helena Wilhelmina Kluit, weduwe mr. W. H. Dozy; b. Carel Ferdinand Gerike. En gelet op de rapporten van Burgemeester en Wethouders; Is na deliberatie dienovereenkomstig besloten ft. met 14 tegen 3 stemmen, die van de leden Bucaille, van der Hoeven en Gevers (het lid Kluit onthield zich, ingevolge art. 46 der gemeentewet, we gens aanverwantschap, van mede-stemmen)in den aanslag van vrouwe A. 11. W. Dozy, Kluit, als gegrond op de voorschriften der plaatselijke ver ordeningen, geene verandering te brengen en dien alzoo vast le stellen gelijk hij op het kohier is gebragt b. met algemeene stemmenhet verzoek van C. F. Gerike in te willigen en mitsdien te gelasten dat de aanslag voor den hoofdbewoner van het huis op [le Iioogewoerd, wijk III, n°. 393, ten zijnen name gesteld en bet kohier in dien zin gewijzigd worde. Daarna is het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1861 met algemeene stemmen vastgesteld tot een bedrag van 51753,53. 3°. Verzoek van regenten van het evangelisch lathersch wees- en oudeliedenhois, om een verhoogd subsidie over 1860, ten bedrage van de door hen in dat jaar betaalde plaatselijke belasting ad 32.80, en zulks tot dekking van een bij die administratie op dat dienstjaar bestaand te kort. Gelet op de raadsbesluiten van 23 April en 24 September 1857, alsmede op het rapport der Commissie van Financiën; Is na deliberatie dienovereenkomstig met algemeene stemmen besloten, onder goedkeuring van den overgelegden staat van af- en overschrijving en suppletoire be grooting, dienst 1860, aan het evangelisch lathersch wees- en oadeliedenhais over dat jaar een verhoogd subsidie ad ƒ32.80 toe le kennen, hetwelk moet worden gevonden bij af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1860; waartoe de gevorderde besluiten tevens zijn vastgesteld. Op voorstel van het lid Taets van Amerongenwordt met algemeene stemmen besloten, het sub 4°. aan de orde gestelde onderwerp, de adressen tot de vaststelling van een plaatselijk reglement op den ijk en de vervaardiging der botervaten, tot eene volgende vergadering aan le houden, ten einde gelegenheid te geven tot een nader onderzoek, zoodat alsnu in behandeling komt 5°. Adres van bestuurders der bewaarscholen in de Groenesteeg, op de Lange- gracht en op de Garenmarkt, tot de oprigting eener openbare school voor kinderen van 68 jaren. En gelet op bet rapport van Burgemeester en Wethouders Is na deliberatie dienovereenkomstig met 17 stemmen (het lid Tichler onthield zich, als mede-bestuurder van twee dier scholen, ingevolge art. 46 der gemeente wet van medestemmen) besloten, met liet oog op de nieuwe regeling van het open baar lager onderwijs, welke eerlang in werking komt en waarbij door streng klas sikale indeeling in de behoeften van kinderen op verschillenden leeftijd, met inacht neming hunner verstandelijke en ligchamelijke ontwikkeling, zal worden voorzien, het verzoek der adressanten, als niet voor eene gunstige beschoawing vatbaar, te wijzen van de hand. 6°. De rekening der stads-bank van leening over 1860. Gelet op bet lapport der Commissie van Financiën; Is na deliberatie dienovereenkomstig met 16 stemmen (de Voorzitter en het lid Hubrecht waren daarbij, als medecommissarissen der betrokkene instelling, inge volge art. 24 der gemeentewet;, niet tegenwoordig, terwijl de Wethouder Stoffels tijdelijk bet praesidium waarnam) besloten deze rekening op te nemen en goed te keuren: in ontvang tot ƒ271686,83, in uitgaaf tot 234058,13, alzoo sluitende met een batig saldo van ƒ37628,70, hetgeen de rendanten gehouden zijn in hunne eerstvolgende rekening te verantwoorden. 7°. Staat van af- en overschrijving en suppleloire slaat van begrooting, dienst 1860, van a. het Heiligen Geest of armen wees- en kindei huis; b. de Nederduitsch hervormde diaconie. En gelet op de rapporten der Commissie van Financiën; Is na deliberatie dienovereenkomstig achtereenvolgens tot de goedkeuring dier staten besloten, wat die sub a. betreft met 15, wat die sub b. aangaat met 17 stemmen; bij de eerste hielden zich de leden Taets van Amerongen, Tichler en Huyser, als regenten van liet betrokken geslieht, bij de laatste het lid Hartevelt, als diaken der Nederd. berv. gemeente, ingevolge art. 46 der gemeentewet, buiten stemming. 8°. Adres van Dr. Jan Adriaan Herklots, waarbij bij voor 4 maanden of 4/12 afschrijving verzoekt van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting 1860, die voor bet geheel 46.56 bedraagt. Gelet op de rapporten van Burgemeester en Wethouders en de Commissie van Ffnancien, waaruit blijkt dat de adressant vóór 1° Junij zijne woonplaats wettig naar AVarmond overgebragt heeft en eerst in den loop der maand October tijdelijk herwaarts is ternggekeerd Is na deliberatie dienovereenkomstig met 16 tegen 2 stemmen, die van de leden Bucaille en Gevers, besloten, den adressant de verzochte afschrijving le verleenen tot een bedrag van 15.32. 9°. Plans en voorwaarden: a. Tot het bouwen eener school in de Pieterskerkstraal, met eene voordragt van Burgemeester en Wethouders tot vernietiging der buur van dat locaal; Omtrent de leverantie van school meubelen in de school in de Brandewijnsteeg; AVegens het verwen van den toren van het raadhuis; Tot het uitvoeren van eenige brugwerken; Tot de vernieuwing der dekken van de houten brug voor de Morschpoort; Tot vernieuwing van vier gemetselde bruggen g. Tot het leveren en stellen van vier pompen met de noodige waterputten. En zijn deze na deliberatie achtereenvolgens met 17 stemmen (het lid Bucaille hield zich telkens buiten stemming) vastgesteld; terwijl bij het sub a. vermeld bestek tevens, overeenkomstig de voordragt van Burgemeester en Wethouders, be sloten is, naar aanleiding van art. 139 der gemeentewet, aan de tegenwoordige bruikster van het locaal in de Pieterskerkslraatop gronden van billijkheid, kwijt schelding van de huur te verleenen voor den tijd van drie maanden, loopende van 1° Februarij tol 1° Mei dezes jaars. AA^aarna de vergadering wordt gesloten. b. c. d. e. Te Levdcn ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 5