leydsche courant. MAANDAG 22 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit iaiurdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad S». 6. BINNKNLAlNDSCHK BKKITtTKN. LEYDEN 20 April. H. K. H. prinses Marianne heeft gisteren deze stad hezocht en onder scheidene musea bezigligd. H. K. H. is afgestapt bij den heer L. F. M. Smits, aan het hotel de ville d'Amsterdam, en heeft aldaar het déjeuner gebruikt. Door welwillende lusschenkomst van liet ministerie van koloniën is het munt- en penningkabinet der hoogescliool dezer dagen verrijkt met een vol ledig stel der twaalf gouden en zilveren munten van het koningrijk Siam vertegenwoordigende eene waarde van ongeveer ƒ57. Deze munten hebben alle eene bijna kogelvormige gedaante, en zijn met stempels voorzien. Verder ontving het kabinet de zilveren en bronzen medailles voor moed en trouw in iVederlandsch Indië met Maleisehe en Javaansehe opschriften; de dusgenaamde S'. Helena-medaille; den met bet jaartal 1861 voorzienen brood penning der lierv. diakonie te Amsterdam in verschillende metalen; einde lijk de tol dusverre verschenen nieuwe munten van koning Karei XV van Zweden, wiens gematin. gelijk men weet, de oudste dochter is van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden. Eene bijzonderheiddie hierbij vermeld moet worden, is dat de keurig gegraveerde stempels dezer munten het werk eener vrouw z(jn; eene zeldzaamheid in de Numismatiek; ook wijlen de keizerin Maria van Rusland heeft indertijd medailles gegraveerd. Wij vestigen de aandacht op het onder de advertentiën aangekondigde werkje: De üelftsche inrigting tot opleiding van civiele ingeniurs in verhand met den aanleg van staats-spoorwegen. De strekking van het werkje is aan te loonen dat het onderwijs van genoemde inrigting niet vol doende is om den ingenieur le vormen en dat het diploma, uoor haar uil- gereikt, geene waarborgen oplevert, dat hij, die daarmede begiftigd is, de vereischte kundigheden bezit. Volgens den schrijver wordt zelfs door particulieren en gemeenten bijna altijd aan hemdie zich elders ge vormd heeft, de voorkeur gegeven. Hij zou wenschen dat hel uitreiken van diploma werd afgeschaftof zoo de regering hieraan wilde vasthouden dat het examen voor allen, zonder ouderscheid van opleiding, werd openge steld. De schrijver zegt, dat er reeds nu door de chefs der spoorweg-lijnen ■weeklagten wórden aangeheven over het hun toegevoegde, meerendeels onbruikbare (Dclftsche) personeel en eindigt zijn betoog met eene toespraak aan de leden van de tweede kamer der slaten-generaa!lot wie hij ten slotte deze woorden rigt: «alleen meerdere kunde zij bij de regering het iiriglsnoer tot het benoemen barer technische personen. Gij hebt de wel «tot aanleg der spoorwegen aangenomen, op u rust ook de pligt om te wa- «ken over de uitvoering daarvanonderzoekt de gegrondheid onzer be- «weringendoch blijft, na overtuiging van bestaande gebrekenniet achter, «om uwe stem met alle kracht daar legen te verheffen, opdat gelijkheid «voor de wet een waar woord zij voor een ieder." Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 174 tol 205 personen. Men meldt ons uit Soelenvoude: Heden morgen is na eene langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van 79 jaren, overleden de hoogw. heer E. S. van der Hangen, r. k. priester en pastoor te Soeterwoude, ridder van de orde van den Nederl. Leeuw, buitengewoon kamerheer van Z. H. Pius IX, enz. Hij was vroeger aartspriester van Holland en Zeelandwelke waardigheid melde oprigting van het dioecees Haarlem verviel; noglans bleef hij met denzelfden ijver vele kerkelijke zaken voor het bisdom behartigen. Zijn overlijden magvooral met hel oog op de armen en ouden van dagenwier weldoener hij was, een gevoelig verlies genoemd worden. Men verneemt dat door Z. M. is bepaald dat de opkomst van die mi liciens der ligiing van I860, die zich nog bij de verschillende legercorpsen in reserve bevinden, zal plaats hebben den 22s,e" der volgende maand, op welk tijdstip zij zich in de hoofdplaats der provincie zullen moeten bevin denen dat de miliciens die behooreu tot liet reg. veld- en het reg. rijdende artillerie voor een jaar en die, welke behooreu tot liet wapen der inf., het le, 2e en 3C reg. vestingartillerie, het corps pontonniers en het bat. mineurs en sappeurs voor vijf maanden in activiteit zullen verblijven. De minister van binnenl. zaken, in aanmerking nemende, dat, ten gevolge van bestaande vacatures, met 1 Julij aanst. tot de benoeming van ten minste zes rijksopziglers van den waterstaat 4dB kl. zal moeten worden overgegaan heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat zij die tot die betrekking wenschen benoemd le worden, op eene jaarwedde van ƒ700, *ich aan een vergelijkend onderzoek zullen moeten onderwerpenen dat om tot dat onderzoek te kunnen worden toegelaten men zich vóór of op 15 Mei ek. bij liet dep. van binnenl. zaken moet aanmelden. Ofschoon volgens liet getuigenis der landlieden het tegenwoordige drooge weder gunstig werkt op de weilanden, veroorzaken daarentegen de nachtvorsten veel nadeel aan de veldvruchten, inzonderheid de aardappelen, die, op onderscheidene plaatsen reeds boven den grondthans zijn afgevroren. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de drie eerste maanden van 1861. waaruit blijkt, dat die be dragen heeft 41,077,741.78J-, zijnde 202,594.83; minder dan in 1860. Ter mededinging naar den prijs, uitgeloofd door de heeren Roobol en Tjasink, directeuren van den grooten schouwburg te Amsterdam, zijn vóór 15 Dec. 1860 ingekomen en aan het oordeel der jury (bestaande uit de bh. 4- van Lennep, W. J. Hofdijk en S. J. van den Bergli) onderworpen vijf tooneelstukken. Aan een dezer stukken, onder de zinspreuk Elk zijn wijs, 's de prijs toegekend en bij de opening van het naambriefje bleek dat het bekroonde looneelstuk was getiteld Spelden- en Naaldengelden dat daarvan schrijver was de heer H. Kuiper Gz. Tusschen Pernis en Vlaardingen is thans in de Maas gevonden het lijk van zekeren Verhoef!, uit Schiedamdie in den afgeloopen winter voor de haven dier gemeente in een bijt reed en verdronk. Het lijk was nog zeer goed kenbaar. Den 15den dezer hebben een paar balddadige mannen le Ouddorp de hoogst laakbare dwaasheid gehad om een 12-jarigen knaap zooveel jenever le doen inzwelgen, dat hij dientengevolge twee dagen later is overleden. Ketie vrouw heeft het beschonken joug uiensch aan den weg gevonden en daarop zijnen vader hiervan kennis gegeven, die hem op een kruiwagen naar huis liècft gebragt en aan de justitie van hel gebeurde kennis heeft gegeven. Eergisteren is voor liet prov. geregtshof van Gelderland behandeld de zaak van VV. van der Horst, beschuldigd van het afleggen van valsche ge tuigenis in eene boetstraffelijke zaak. Hij had voor de reglbank te Arnhem valschelijk onder eede verklaard, dat het onwaar was, dat zekerè Brink onder Uddee den buitengewonen rijksveldwachter J. van Genegten zoude hebben uitgescholden. Deze was ten gevolge dier valsche verklaring vrijge sproken. Door berouw en wroeging gedrongen, heeft hij uit eigen bewe ging zijné misdaad geopenbaard, en is tot de bekentenis gekomen, dat het aanbod van een schepel rogge hem bewogen had, mede naar Arnhem te gaan, om daar te getuigen. De beklaagde was gunstig bekend, doch zeer armoedig en heeft vrouw en 6 kinderen. De adv.-generaal mr. J. F. Pringle heeft gewezen op het belangdat de maatschappij had bij de ernstige be straffing der ten laste gelegde misdaad en heeft mitsdien geeischt eene tucht huisstraf van 5 jaren. De heer mr. Reigersman, die zich met de verdedi ging welwillend belast had, heeft, het gevyigt der misdaad erkennende, echter gewezen op de bekrompene verstandelijke vermogens van den be klaagde, op de verleiding, op zijn vroeger zeer gunstig gedrag, zijne diepe armoede en zwaar gezin. Het hof heeft den. beklaagde schuldig verklaard en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, hem veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaren. Te Arnhem had Donderdag II. een treurig ongeluk plaats. Een voer- mau reed met een vrachtwagen de St. Janspoort uil, op het oogenblik dat de sneltrein naar Emmerik kwam aanrijden. Het paard daardoor schrik kende ging door: de voerman sprong van den wagen met het ongelukkig gevolg dat hij eene belangrijke wonde bekwam, terwijl het rad van den wagen den ongelukkige ook over liet ligchaam ging, zoodat hij onmiddellijk den geest gaf. De ongelukkige laat eene vrouw en vier kinderen achter. Uit Lochetn meldt men dat de diaconie der herv. gemeente aldaar dezer dagen een legaat van ƒ1000 beeft ontvangen, ingevolge de uiterste wilsbeschikking van den heer J. F. Rive, in leven med. doctor aldaar. Ge noemde lieer bad aldaar gedurende 53 jaren de praktijk uitgeoefend. Dit voorbeeld van weldadigheid en van verlichte denk- en onbekrompene handel wijze, zegt de berigtgever, in een lid van de r. k. kerk, gelijk hij was, vinde vele navolgers. Te Groningen heeft het overmatig gebruik van sterken drank bijna weder een offer geeischt. Twee personen, die kennelijk in beschonken toe stand verkeerden, liepen langs den weg buiten liet Kleiuepoorljc. Zij kwa men in gesprek met een militair, die een broeder van een dier personen was. Al spoedig ontstond er tusschen hen een hevige twist, waarvan het gevolg was, dat de militair eene diepe wonde aan liet hoofd ontving door den stoot met een mes, die hem door zijn eigen broeder werd loegebragt. De gg- wonde is in bedeukelijken toestand naar het militair hospitaal vervoerd. Naar men uit Middelburg meldt is de justitie aldaar weder op liet spoor van eene misdaad. De waarnemende regter-commissarisde officier van justitie en de substituut-griffier bij de arr.-reglbankhebben zich naar de woning eener vrouw op den Kinderdijk begeven, die, naar de geruchten, verdacht wordt eene poging le hebben aangewend om hare zuster le vergif tigen. Reeds zijn, naar men verzekert, drie deskundigen benoemd om de in beslag genomen spijs le onderzoeken. 's GRAVEN 11 AGE, 20 April. Z. M. heeft benoemd tot officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Alkmaar mr. D. F. van Leeuwen, thans substituut-officier bij de arroud.- reglbank le Hoorn; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Hoorn jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Amersfoort; en tol substituut-griffier bij de arrond.- regtbank te Amersfoort tnr. J. E. van Loenenadvocaat te Utrecht. De minister van financiën heeft toegegeven aan het verlangen om onder zekere bepalingen, postzegels voor de frankering van dagbladen enz. in te voeren. Er is een nader gewijzigd ontwerp van wet omtrent de aan gelegenheden der brievenposterij ingediend. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ618.15, opbrengst van een te Antwerpen gegeven concert. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleencn. De heer S. P. l'Honoré, referendaris aan het kabinet des konings, is na eene 55jarige ambtelijke dienst in 71jarigen ouderdom overleden. Hij was ridder der orde van ilen Nederl. Leeuw. liet getal bezoekers van de tentoonstelling voor de groote weldadig heidsloterij was Woensdag jl. 338; Donderdag 1091, Vrijdag 1034. Kr komen nog gestadig voorwerpen als premiën in. Dingsdag aanst. zal de| tweede kamer der staten-generaal hare werk zaamheden hervallen. Hel zal de vraag zijn in hoever hel nieuwe ministerie de nog aanhangige ontwerpenwaarvan de meeste door hel vorige zijn aan-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1