gewone zorg voor zieken en gebrek lijdenden of door de bevordering met daden of door geschriften van den algemeenen gezondheidstoestand. Bij deze toekenning der medaille, zal in bijzondere gevallen tevens worden geschon ken een klein model dier medaille ter grootte ongeveer van een 10 els. stnk met vergunning dit op de linkerborst te dragen aan een blaauw, 18 Ned. strepen breed, lint met een oranjebiesje aan de randen. Dit lint mag zon der de medaille niet gedragen worden. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: Ie Neuzen, de heer H. G. Schroder, thans te S'. Annaland; te Koewacht, de heer A. von Geusau, thans visiteur in de lste afd. en te Overslag de heer VV. C. Smits, thans surnumerair. Tot notaris zijn benoemd: te Alkmaar de heer H. J. de Lange, cand.- notaris, en te Schagen de heer C. Boonaeker, thans proc. bij de arrond.- regtbank te Alkmaar. Bij den minister van binncnl. zaken is, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, ontvangen: ƒ5, uil Leyden; 5.15^, uil Wissekerke; ƒ80.92, van de hh. Krelage en Zoon te Haarlem, de opbrengst van het ter bezigtiging stellen van hunnen wintertuin; ƒ410.65, van den heer S. J. van den Bergh, opbrengst van een door hem uitgegeven dichtstuk; ƒ210, op brengst eencr soiree musicale te Wijk bij Duurstede gegeven; ƒ16.24, uil Limburg; ƒ560.131, bij de uilgevers van den Courrier de la lUeuse te Maastricht ingekomen 542.25 van de commissie^ te Schoonhoven 4080 fr. bij het Ned. consulaat te Napels ingekomen; 326.56, uit Berlijn ƒ616.18, uit Mannheim; ƒ3909.59, door dr. H. Geblete Londen ingezameldƒ726.46, uit Bremen; ƒ15,000 fr. bij het Ned. gezantschap te Brussel ingekomen; 439 fr., uit Bern; 2000 Tunische piasters, eene gift van den bey van Tunis, en 1194 gelijke piasters, de opbrengst van een te Tunis gegeven concert, te zamen 1996 fr.ƒ1141.15 door den Ned. consul-generaal te New-York ingezameld. De commissie voor den aanleg van staats-spoorwegen is met den inge nieur van den waterstaat Waldorp naar Friesland vertrokken, ten einde de rigting van den spoorweg aldaar definitief vast te stellen. Gisteren avond heeft het groot vocaal- en instrumentaal concert van de maatschappij de Toekomst in den schouwburg plaats gehad, onder mede werking van mevr. Oflermans - van Hove en de hh. Servais en Schneider. De verwachting van het publiek is ook ditmaal weder overtroffen. Mevr. Offermans werd namens het haar zoo hoogschattend publiek een keurige bloemruiker aangeboden; de hh. Schneider en Servais ontvingen het diploma van eerelid der genoemde maatschappij. AMSTERDAM, 11 April. Bij de pleglige ontvangst van Z. M. den koning aan hel station van den spoorweg op Dingsdag II. heeft de burgemeester, aan hel hoofd van den gemeenteraad en verdere hooge autoriteitenden koning met eene toe spraak verwelkomd. Hij herinnerde aan de hulde, welke de hoofdstad Z. M. had toegebragt tijdens de beëediging der grondwet in 1849. Thans in 1861 was aan de geschiedenis van Zr. SI8. regering eene schoone bladzijde toegevoegd, door de betoonde hulp en weldadigheid aan zoo vele lijdende landgenootenwat Z. M.gedachtig aan de spreukSaevis tranquillus in undis, aan eenigen had gedaan, dat had hij aan geheel Nederland gedaan, en werd door het geheele volk dankbaar erkend; daarom toefden ook zoo vele duizenden, van welke de raad hier de eerste tolk was, verlangend om Z. M. en het vorstelijk huis hunne hulde te bieden; er. daardoor zou de hand lusschen Nederland en Oranje weder naauwer worden toegehaald. Deze toespraak werd door den koning op eene hoogst minzame wijze beantwoord. Z. M. betuigde zijne bijzondere tevredenheid over de wijze, waarop hij door de autoriteiten en zoo vele landgenooten was ondersteund geworden in zijne pogingen in het werk der liefde, waardoor het mogelijk was geworden het lijden van zoo vele door de ramp getroffenen te verzachtenook droeg Z. M. een deel van de hem betoonde dankbaarheid over op de koninklijke prinsen, die met hem de overstroomde streken hadden bezocht, en verzekerde, dat de blijken van symphalie, hem van geheel Nederland, maar inzonderheid van de hoofdstad te beurt gevallen, hem hoogst aangenaam waren geweest. De koning jbesloot zijne rede met den raad in het algemeen, den burgemeester in het bijzonder en al de inwoners van Amsterdam de verzekering te geven van zijne bijzondere tevredenheid. Toen Z. M., na eenen waren zegetogt door de stad te hebben gehouden, aan het paleis aankwam en zich op het balkon vertoondehebben de ver schillende corporatiëndie Z. 51. hadden begeleid, voor hem gedefileerd, onder het spelen der muziek en het wuiven der vaandels. Nooit leverde de Dam een verhevener schouwspel op. Des avonds was de stad op ver schillende plaatsen fraai geïllumineerd. Gisteren heeft Z. 51. gehoor verleend aan vele commissiën, civile en mili taire autoriteiten. De audiëntie duurde tot 3j ure. Tusschen 1 en 2 ure liet zich de muziek der schutterij voor het paleis hooren. II. 51. de konin gin bezocht de Sophia-school, het Huis met de Hoofden en het koninklijk zoölogisch genootschap Natura Arlis Magistra. Ook heeft II. 51. mevrouw Dcntz van Assendelft cen bezoek gebragl. Z. K. II. de prins van Oranje heeft de cavalerie, alhier iu garnizoen, geïnspecteerd. H1I. KK. H1I. prins en prinses Hendrik hebben hel kabinet schilderijen van wijlen den heer Fodor en de kunstwerken en oudheden van jhr. Six bezigtigd. De Amst. Cour. deelt in haar verslag omtrent de plegtige ontvangst des konings de volgende bijzonderheid mede. Een onzer verdienstelijke kunstenaars, de zeeschilder E. Coster, die, zoo als men weet, voor 4jaren op eene buitenlandsche kunstreis het ongeluk had zijn gezigt, bijna onher stelbaar, te verliezen, erlangde, dank zij 's konings belangstelling en hulp vaardige menscheiiliefde, de betrekking van directeur van het museum op het pavilloen te Haarlem. Van zorg ontheven en zich alsnu geheel aan alle voorschriften, lot herstel noodig, kunnende wijden, had de heer E. Coster het geluk in zooverre tot beterschap te geraken, dat hij een oog behouden mogten langzamerhand zich weder aan de beoefening van zijn geliefd vak I kon overgeven. Nimmer was hem nog sedert de gelegenheid te beurt ge vallen den koning, ook voor hem zoo goed, een blijk van dankbaarheid^ geven. Thans echter bood zij zich aan en de verdienstelijke schilder liet haar niet ongebruikt. Hij leende zijn penseel tot opluistering der stations- zaal, waarin Z. 51. werd ontvangen, en aldaar prijkte nu een doorhem opzettelijk hiervoor vervaardigde schilderij, voorstellende het bezoek van prins Willem den Derde aan de vloot in 1666. Slaandag 11. hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. aka- demie van wetenschappen hare gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. MollKoenen KarstenKappeyne van de Coppello Kuenen HuHe. man, Bake, G. de Vries Az., de Grenve, Rutgers, Juynboll, Jonckbloet Mees Az.llelprat, Leemans, Sloet, Brill, Fruin, Janssen en M. de Vries Door den secretaris werd mededeeling gedaan van eene missive van den minister van binnenl. zakenstrekkende om de akademie uit te noodigen hare denkbeelden mede te deelen over een ontwerp van wet betreffende het kopjjregt, door de vereeniging tot bevordering van de belangen van den boekhandel in het vorige jaar bij het ministerie ingezonden. De hh. Bak huizen van den Brink, de Wal en J. van Lennep werden benoemd tot eene commissie om hierover rapport uit te brengen. Namens de commissie tot beoordeeling der lalijnsche prijsverzen, werd door den heer Hulleman verslag gedaan. Geen der zes ingekomen dicht stukken mogt der bekrooning waardig worden beschouwd. Slechts een mogt verdienstelijk geacht worden, hoezeer nog niet voldoende aan de eischen maar daarenboven had de inzender den weg geopend om met zekerheid zijnen naam te leeren kennen. Door den heer Janssen werd rapport uitgebragt over den brief van den heer C. G. Boonzajer. Het strekte om den heer B. uit te noodigen, de door hem toegezegde afbeeldingen aan de akademfe lot het bedoelde gebruik af te staan. Onder die afbeeldingen behoort o. a. eene van hel huisje te Gorinchem, waarin ten jarc 1410 Willem van Arkel den geest af. Vervolgens leverde de heer G. de Vries Az. eene bijdrage over den wa terstaat van Holland, noorderkwartier, in den jare 1288. Spreker deelde mede dat hij het aanvangspunt omtrent het einde der 13dc eeuw had ge nomen, omdat sedert dien tijd af bepaalde en geregelde opgaven voorhan den zijn. Als een zeer opmerkelijk feit herinnerde spreker, dat het gere- regcld bestuur van den waterstaat aldaar aanvangt met de onderwerping der West-Friezen door graaf Floris V in 1228. Bij die gelegenheid werd door den heer de Vries eene uitvoerige mededeeling gegeven van de wijze, waarop hij eene kaart had geconstrueerd van het noordelijk gedeelte van Holland, gelijk dit zich omstreeks dien tijd zal hebben vertoond. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 9 April. Dezer dagen is alhier overleden de heer Robert Jamiesoneen man, wiens naam bij allen die belang stellen in de betrekkingen van Europa met Afrika bekend is. Reeds in 1839 had hij op eigen kosten de stoomboot Ethiope. uitgerust, om het groote stroomgebied in het westen van het vaste land van Afrika te onderzoekenwelke expeditie rijke vruchten opleverde uit een aardrijkskundig oogpunt. Zij moedigde levens tot verdere expedition aan en er werd bijna geen enkele logt naar het binnenland van Afrika ondernomen, waaraan de overledene, die een zeer rijk man was, niet op de eene of andere wijze deelnam of ten minste van raad diende. Ook heeft hij verscheidene belangrijke geschriften over Afrika in het licht gegeven. Naar men verneemt is de toestand van de 79-jarige weduwe van ko ning Lodewijk Filips zorgwekkend. De aanmeldingen voor de groote tentoonstelling van 1862 beginnen reeds uit de fabriek-districten in te komen, en wel in veel grooleren getale dan in 1851. Te Dublin heeft een jammerlijk ongeluk plaats gegrepen. Terwijl een omnibus, waarin 12 personen waren gezeten, eene hooge brug opreed, braken de leidsels der paarden, liep het rijtuig achteruit en stortte in het kanaal. Voor dat hulp konde aangebragt worden waren 8 personen verdron ken, terwijl de overigen met veel moeite in het leven werden teruggeroepen. Californië begint tarwe zoowel als goud naar Europa te zenden. Dezer dagen is eene lading tarwe uil Californië in Engeland aangekomen, en zij is van eene zoo goede hoedanigheid bevonden, dat zij voor den hoogen prijs van 67 shilling per quarter is verkocht. FBANHRIJH. PARIJS, 9 April. Naar men verneemt hebben er op de Tuileriën talrijke bijeenkomsten van de alhier aanwezige maarschalken plaats. De maarschalken Canrobert, Baragney d'Hitliers en Niel worden eerstdaags verwacht. Dat er geduchte toebereidselen voor eenen mogelijken oorlog gemaakt worden, kan niet worden tegengesproken. De heer Gaiffe, secretaris van den heer Solar eri mede-redacteur van de Presse, is gevangen genomen. Zijne aanhouding staat met de zaak van den heer 5Iirès in verband. Beide mogen door niemand worden bezocht. Sedert de inhechtenisneming van den bankier heeft zijn gezin den zwaren rouw aangenomen. Tijdingen nil Abyssinië melden dat de koning Negushehtegenstander van keizer Theodorus, nadat hij in een gevecht met de troepen van zijnen mededinger was geslagen, met twee zijner wapenbroeders is omgebragt. Hunne lijken werden gevild en gedurende drie dagen aan eene galg gehangen. Frankrijk verliest in koning Negusheh een trouwen bondgenootdie van zijne goede gezindheid reeds blijken had gegeven door den afstand van eene der fraaiste havens op de kust. Men hoopt dat liet eskader in de Roode zee zal versterkt wordenom te beletten dat keizer Theodorus de gedane con cessie terugneme.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2