ïhirgevitjfce VERPACHTING. AMSTERDAM, 9 April. HH. MM. de koning en de koningin en de prin sen met liun gevolg, zijn len l£ ure aan het slation van den spoorweg aangekomen. Wat betreft den optogt zijn de daarvoor vastgestelde bepa lingen geregeld gevolgd. Eerst ten 3 ure kwamen H1I. MM. op het paleis aan De geestdrift was buitengewoon. Op stralen en grachten was eene groóte mensehenmassa aanwezig. De daken en de schepen waren overal bezet. De stad had een feestelijk aanzien. Hel weder was schoon. WEEKEN, 8 April. Volgens beriglen uit Agram van heden is Niksiki no" door de oproerlingen belegerd. Er heerscht hongersnood in die stad, en"de val der vesting is zoo goed als zeker. Naar men zegt is er door de bemiddeling der vreemde consuls een wapenstilstand tusschen de Turksche troepen en de oproerlingen gesloten. In Bosnië vreest men voor eene bot sing tusschen de Turken en de rahja's. WEEN EN, 8 April. De landdag heeft besloten den keizer een adres aan te bieden, waarin o. a. de wensch naar rijkseenheid, ingevolge de consti tutie van'26 Febr.|, en naar de ontwikkeling der constitutionele beginselen, 2al worden uitgedrukt. POOLSCHE GRENZEN, 8 April. Te Warschau heeft gisteren avond eene volksdemonstratie voor het paleis van den stedehouder plaats gehad. Deze heeft daarop de militaire magt doen aanrukken en in persoon de menigte aangemaand om rustig uit een te gaan. Het volk gaf te kennen hieraan te zullen voldoen, indien de militairen aftrokken. Dit had plaats en de menigte heeft zich daarop verwijderd. TURYN 8 April. De verkiezingen, die nog moesten plaats hebben, zijn voor zoo verre men weet, gunstig voor de regering uitgevallen. Carutti, secretaris-generaal van het dep. van buitenl. zaken is te Aosta met bijna eenparige stemmen gekozen. Over de bh. Guerrazzi, Medici, Cadorna en anderen moet herstemd worden. PARIJS, 9 April. De Dloniteur bevat eene circulaire van den heer De- langle aan de procureurs-generaal, over de katholijke priesters die monde ling of in geschriften in het openbaar bij de uitoefening hunner bediening ongeoorloofde onderwerpen behandelen. Sommigen, vergetende dat het de roeping van den priester is de geloovigen te onderwijzen, berispen de daden der regering en trachten wantrouwen en afkeuring ten opzigte van de staat kunde des keizers uit te lokken. Anderen tasten den persoon des keizers zelf aan en overladen hem met beleedigingen. Nog anderen verontrusten de gemoederen door het aankondigen van denkbeeldige onheilen. De beer Delangle herinnert dat dergelijke misbruiken tegengegaan kunnen worden, daar artt. 201 en 204 .van het wetboek van slrafregl overtredingen van dien aard met gevangenis en verbanning strafen. Hoewel deze bepalingen builen toepassing zijn gebleven, hebben zij toch niets van hunne kracht verloren. De regering zou haren pligt verzaken, indien zij die bepalingen niet ge bruikte tegen eene stelselmatige vijandschap. De heer Delangle gelast voorts de procureurs-generaal in dergelijke gevallen een onderzoek in te stellen en wanneer de bedoelde feiten geconstateerd zijn, de daders, wie zij ook mogen zijn, bij de bevoegde regtbank aan te geven. Het is tijd, zegt hij, dat de gelijkheid haar gebied herneme. WEENEN, 9 April. De Wiener Zeitung meldt: gisteren is het besluit des keizers omtrent den staatsreglelijken toestand der Evangelischen van beide belijdenissen in de Duilsch-Slavische provinciën bekend geworden. MARSEILLE, 9 April. Volgens berigten uit Rome van den 6den neemt de Paus in beterschap toedoch hebben de geneesheeren uit voorzorghem aangeraden de wjjding van den Bulgaarschen bisschop, die hij zou verrig- ten, uit te stellen. Brieven uit Bulgarije roepen de bescherming van de keizers van Frankrijk en Oostenrijk in. Dit Napels meldt men van den 6,le[1 dat er eenige vijandige demonstraliën in naburige dorpen hebben plaats gehad. De bezetting is geconsigneerd. De nationale garde is opgekomen. Zij heeft 50 gevangenen in de stad ge- bragt, zonder ernsligen tegenstand te ontmoeten. STA l>S - It BKICTK A Derde Zitting van den Militie-Raad over het Kanton Ley den, N°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende van den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris over de Kantons 15—21Provincie Zuid- Heiland, eene Kennisgeving, dat de derde Zitting des Militie-Raads voor deze Ge meente zal gehouden worden in de Lakenhal aan den Ouden Singel, op Don derdag den 18dcI» April 1861, des morgens ten 10 ure, ter beoordeeling der Plaats vervangers en Nommerverwisselaars, welke de dienstpligtige Lotelingen dezer Gemeente zullen verlangen te stellen, alsmede tot het afdoen der belangen van zoodanige Lotelingen, wier zaak tot deze Zitting is verdaagd, doen te weten, dat tot het opmaken van de bij de Wet gevorderde certificaten voor Plaatsvervangers en Nommerverwisselaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen,) zal worden gevaceerd ter Secretarie dezer Gemeente, van heden af, dagelijks, (de Zondag uitgezonderd.) 's morgens ten 10 ure alwaar zij tevens de noodige informatiën, zoo omtrent het opmaken dezer certifica ten, als ten aanzien der vereischten, welke de Plaatsvervangers ingevolge de Wet nioeten bezitten, kunnen bekomen. Voorts vermanen Burgemeester en Wethouders die Lotelingen. welke verlangen zich in de dienst hetzij bij Plaatsvervanging of bij Nommerverwisseling te doen ver vangen, zich deze gelegenheid te nutte te maken, daar er na hunne inlijving, niet dan in zeer buitengewone omstandigheden daartoe eene speciale vergunning zal wor den verleend. Ten slotte nog meenen Burgemeester en Wethouders de belanghebbenden, of wel hunne ouders, te moeten waarschuwen voor zoodanige personen, welke hen onderden naam van Commissionairs somwijlen misleiden, zoo door met hen krachteloozc over eenkomsten te sluiten, als door hen, welke Plaatsvervangers verlangen te stellen, onder voorwending van alles voor hen te zullen bezorgen, een aantal onnoodige kos ten te doen maken, ja die zelfs veelal, door beding van al de gelden daartoe benoo- digd, dadelijk in eens of bij kort op eikander volgende termijnen te moeten ontvan gen, hen voor het vervolg in vele onaangenaamheden wikkelen, alzoo van het geld, door de Lotelingen ten behoeve der Plaatsvervangers te geven, volgens Art. 98 der Wet van den 8slen Januarij 1817 Staatsblad n°. 1), nimmer meer dan een vijfde aan dezen mag worden uitbetaald, en de overige vier vijfden in de kas van het Korps moeten worden gestort, en alsdan zoodanige Commissionairs, na het volle geld genoten te hebben, dikwijls (zoo als de ondervinding heeft doen zien) niet in staat zijn de betaling der verdere termijnen aan bet Korps te doen, waardoor de be langhebbenden genoodzaakt worden die gelden nog eenmaal te betalen. Eindelijk wordt den belanghebbenden nog herinnerd de bepaling van Art. 33 der Wet van den 27s'en April 1820 (Staatsblad n". 11), houdende: dat hij, wiens Plaatsvervan ger gedurende 18 maanden gediend heeft (de dienst hij reserve niet mede gerekend), van alle verdere verantwoordelijkheid voor dezen bevrijd zal kunnen blijven, mits stortende eene som van ƒ150, wanneer in de aanvulling var. den Plaatsvervanger, ingeval hij mogt komen te ontbreken, door vrijwillige werving zal worden voorzien. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 April 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. Gewezen vonnissen in strafzakendoor liet Kantongereglop den 30sleo Maart 1861. 20 wegens liet zich op de straat in kennelijken staat van dronken schap vertoonen. 1 wegens het rijden met ongemuilbande honden in de gemeente Voorschoten. 3 wegens het rijden, zittende op eene hondenkar, in de gemeente Ley- derdorp. 6 wegens het baggeren in den Rijn, zonder consent van het Hoogheem raadschap van Rijnland. 4 wegens het zonder consent baggeren in den Singel. 2 wegens het bij nacht binnen de gemeente laten liggen van geladen baggerschuilen. 9 wegens overtreding van art. 288 der Algemeene Policieverordening. 1 wegens overtreding van art. 294 der Algemeene Policieverordening. ONDERTROUWD: H. Meerburg, Jm. 26 j. en J.J.Timmermans, Jd. 21 j. D. J. MeysingJm. 23 j. en M. E. Snyers Jd. 23 j. H. J. Datnen Jm. 22 j. en W. C. M. Taverne, Jd. 22 j. C. Pont, Jm. 27 j. en J. G. Lips, Jd. 28 j. J. W. H. Kraan. Jm. 30j. en J. M. Kerkvliet, Jd. 30j. A. G. Ryneke, Jm. 37 j. en J. C. Bingley, Jd. 38 j. J. Boehmer, Jm. 39 j. en L. de Klerk, Jd. 26 j. F. SchildWedr. 45 j. en L. Erkelens, Jd. 31 j. J. GestmanWedr. 41 j. en K. F. Harms Jd. 32 j. J. T. VersluisJm. 24 j. en A. M. Stumpf, Jd. 28 j. J. SchildJm. 23 j. en J. J. Arkeveld Jd. 23 j. J. SelierJm. 23 j. en E. RijnvisWede. 39 j. C. P. van Leeuwen Jm. 30 j. en M. M. G. Damen Jd. 27 j. F. J. Andree, Jm. 31 j. en F. D. Knese, Jd. 24j. E. C. Jungius, Jm. 23 j. en A. S. C. H. llooykaasJd. 28 j. PROVINCIE ZCIDIIOLLANO. Op Maandag, den 15den April 1861, des middags ten 12 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door eene Commissie uit Gedeputeerde Stalen van Zuidholland en uil het Bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijnland in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 10de district, aan hel Gemeenelandshuis van Rijnland Ie Lcyden worden verpacht: De invordering van het regt van doorvaart van de beide Sluizen zijnde eene Schut- en eene Keersluis en daarbij behoorende Drug gen aan de Gouwe in den Hoogen Rijndijk onder Alphen, ingaande den ltten Mei 1861, te middernacht, en eindigende den 31sten De cember 1866mede ie middernacht. Deze verpachting zal geschieden bij inschrijving en afslag. De voorwaarden liggen ter lezing aan het lokaal van liet Provinciaal Bestuur van Zuidhollandte 's Gravenhageaan dat van liet Gemeenelandshuis van Rijnland, te Leyden, en op de meeste plaatsen, alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaatswerken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Donderdag vóór de verpachting, des voormiddags om 11 ure, zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan en zullen voorts nadere inlich tingen te bekomen zijn bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat J. A. BE1JERINCK en den Ingenieur J. F. AUG1ER beide te 's Gravenhage en den Opzigter van Rijnland, le Leyden. De StaatsraadCommissaris des Konings in de Provincie Zuidholland van der HEIM. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logcmenl aan den Burg, Zaturdag 6 April. Notaris Mr. J. L. Klaverwyden. Het Room- en Koflfijhnis de Kink aan den straatweg naar 'sHage, onder Soeterwoude en een Tuin met Koepel en Stallingdaaraan grenzende. Opgehouden. Een Uuis en Erve, aan den straatweg onder VoorschotenKad. Sectie A. N°. 891. Kooper A. Vreeburg, te Voorscholen, ƒ900. Twee Dagloonershuisjes en Erven, staande als voren. Opgehouden. Twee dito, staande als voren, Kad. Sectie A. gedeeltelijk N°». 887 en 888. Kooper A. van Ingen, van Oegslgeest. ƒ751. KEKKNIE VWS. H ARL1NGEN4 April. Ter vervulling der vacature bij de herv. gemeente alhier, ontstaan door het overlijden van ds. du Saar, is tot predikant beroe pen d». P. Steen, pred. te Delden. Met hem stonden op bet 3-tal dd. Worst, le Epe, en Feith, te Beemsler. AD VERTEN TIEN Heden beviel van eene welgeschapene Dochter mijne geliefde Echlgenoole W. A. LA LAU. Valkenburg, 6 April 1861. G. F. ALSCHE. Eenige kennisgeving. Bevallen van een' Zoon J. L. van HELTEN, geb SUSEN. Leiden, 8 April 1861. Algemeene kennisgeving. Leyden, 5 April 1861. Heden overleed onze geliefde Zusier en Behuwd zuster ANTON1A van PUTTKAMMERin den ouderdom van 60 jaren. J. N. van PUTTKAMMER. T. M. WOUTERS, Wed. M. van puttkammer. lieden overleed le Rotterdam, in den ouderdom van 30 jaren, onze veel geliefde Broeder en Behuwd-Broeder WILHELMUS JOANNES ADRIANUS RIETSTAP. II. A. TIMMERMAN. Leyden, 8 April 1861. G. E. TIMMERMAN, Rietstap. Eenige kennisgeving. Voor de vele blijken van deelneming, beloond bij hel overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader, betuigen wij onzen opregten dank. J. II. LEEMBROEK, Leyden, 8 April 1861. Uit aller naam.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3