Per Telegraaf. Bl'ITENLANDSCBE BERIGTEN. ENGELAJtB. LONDEN, 7 April. De koningin heeft 500 prins Albert 200 en de firma Baring Bro thers 300 bijgedragen voor de noodlijdenden in Indie. Reeds voor eenigen tijd hebben de Ieren zich bezig gehouden met onderteekeningen te verkrijgen op eene petitie aan de koningin en het par lement, tot afscheiding van Ierland van Engeland. Deze petitie is thans ingediend en bevat eenige honderdduizende handteekeningen. Na de redenen uiteengezet le hebben, die hen tot dit verzoek leiden, dringen zij er op aandat men hun vergunnen moge eene algemeene volkstemming le hou den, ten einde op die wijze den wensch des volks te leeren kennen. Op den heer Laing, minister van finantiën voor Indië, drukt eene zware beschuldiging. Hij was vroeger president van den raad van bestuur van den Great Western-spoorweg in Canada, en wordt verdacht van groole onregelmatigheden in het finantieel beheer van dien spoorweg. Gelijk men weet bevindt de heer Laing zich thans in Indiëin afwachting dat hij zich zal kunnen verantwoorden heeft de maatschappij van den Great Western de instructie dezer zaak laten schorsen. Het terrein voor het gebouw der internationale tentoonstelling in 1862 is bereids afgebakend, terwijl met het leggen der fondamenten reeds een begin is gemaakt. Men denkt, dat gedurende den aanstaanden zomer 3000 arbeiders aan dit gebouw zullen werkzaam zijn. Men verneemt dat er vooruitzigt op vereffening der geschillen lusschen de groote werkbazen alhier en hun werkvolk bestaat, en wel door eene voor die laatsten voordceliger schikking dan waarop zij het regt hadden te hopen. De werklieden zouden namelijk het voorstel aangenomen hebben om bij hef uur, met eene klimmende schaal van arbeidsloon, bezig te zijn, het welk hen in staat zou stellen, als zij gedurende vijf dagen tien uren daags werkendes Zaturdags middags ten een ure het werk le stakenzonder daardoor eenige schade te lijden. De hooi-pakhuizen van Hill en Malthams in Parliamentstreet zijn een prooi der vlammen geworden, waarbij 15 paarden omkwamen. Het van Seaham naar Dundee bestemde schip Oceans Bride is in den mond van de Tay op strand geraakt en verbrijzeld, waarbjj zes personen hunnen dood in de golven vonden. Volgens den Medical Times schijnt het zeker te zijn, dat de thans te Liverpool heerschende besmettelijke koortsen aldaar zijn aangebragt door een uit het Oosten in die haven aangekomen vaartuig. FRANKRIJK. PARIJS, 7 April. Er is een afschrift in omloop van een brief door den keizer aan prins Murat geschreven, waarin Z. M., na zijnen bloedverwant te hebben doorge haald, hem gebiedt zes maanden in het buitenland door te brengen. Aan dit afschrift schenkt men echter weinig vertrouwen. Waarschijnlijker is het volgens eene andere opgave, dat de keizer den prins heeft gedreigd met eene scheuring tusschen hem en de keizerlijke familie. Het monument, dat in het hotel des Invalides ter eere van Napoleon I is opgerigt, heeft bijna 7 milüoen fr. gekost. Er werd gedurende 15 jaren aan gewerkt. Op verzoek van den minister van eerediensl heeft de heer A. Coquerel een in 368 artikelen vervat voorstel ingediendbetreffende eene nieuwe rege ling der aangelegenheden van de protestantsche kerk in Frankrijk. Bjj uitspraak van de reglbank van koophandel van het dep. der Seine is hel huis Mirès ontbonden verklaard en zijn de heeren Bordeaux en Ri- chardière met de liquidatie belast. Den 6den dezer is de internationale Rijnbrug bij Kelil plegtig geopend, bij welke gelegenheid door de Oosterspoorweg-maatschappij een groot feest werd gegeven. De heer Rouher, minister van openbare werken, heeft die plegtigheid niet bijgewoond, hoewel men zulks had verwacht. Ook hebben alleen Franschen en niet één Duilscher ridderorden ontvangen. De militaire administratie boudl zich thans bezig met het onderzoek van een nieuw soort van geweer, waarvan men zegt dat de keizer de uit vinder is. Dit geweer heeft een zeer korten loop en eene vrij zware kolf, en zou, naar men misschien wel niet zonder overdrijving beweert, 3000 ellen ver dragen. De Patrie berigt, dal er geen Fransch eskader naar Syrië wordt uit gezonden maar dat het evolutie-eskader slechts uit Toulon onder zeil zal gaanom in de tweede helft dezer maand verschillende groote manoeuvres uit le voeren. Uit Marseille meldt men dat de Turksche generaal Ismail Pacha van Beyrut aldaar is aangekomen, met 116 Arabieren, waaronder 96 vrouwen en kinderen, welke op verlangen van den bevelhebber der Fransche troepen in Syrië, ingescheept waren om hen aan de mishandelingen van de Drusen te onttrekken. Abd-el-Kader zou zelfs te Damascus niet meer veilig zijn. Te Donai is de congregatie van paters Redemptoristen, welke sedert het jaar 1852 aldaar zonder magtiging van de burgerlijke overheid bestond op last der regering ontbonden. ITALIË. Door de kamer van afgevaardigden te Turyn isnaar aanleiding van de vroeger medegedeelde beraadslagingenhet navolgende voorstel van de lih. Torearsa en Mazani aangenomen: De kamer, aannemende de verklarin gen van het ministerie betreffende de naauwkeurige nakoming der wetten; daarbij vertrouwende dat hel ministerie de meest geschikte maatregelen zal nemen om de administratieve eenheid ook in de Napelsche en Siciliaansche provinciën tot stand le brengen en verwachtende eene onmiddellijke afkon diging van de door het gouvernement beloofde maatregelen voor openbare veiligheid en openbare werkengaat over tot de orde van den dag. Naar men verneemt zal Garibaldi liet nationale geschenk, tot welks aanbieding de kamer van afgevaardigden nog moet besluiten, van de hand wijzen Volgens een schrijven uit Milaan waren aldaar onlangs eenige personen gevangen genomen, ten gevolge eener beweging op Garibaldi's naamdag waarbij onophoudelijk de kreet leve de republiek! werd aangeheven, en zóó dat de gewapende magt niet in staat was dit genoegzaam tegen legaan. Het moet reeds gebleken zijn, dat eenige beambten der regering daartoe aan leiding hadden gegeven. Deze zijn dan ook in verzekerde bewaring gesteld. Bovendien was er een generaal gevangen genomendie eene beweging ten gunste van koning Frans II wilde bewerkstelligen. Een Duitscher, die als verspieder aangeklaagd, naar de gevangenis werd gebragl, werd onderweg door het volk aan de policie ontrukt en derwijze mishandelddat hjj aan de gevolgen bezweken is. Te Napels is de toestand verre van geruststellend. Men heeft den draad gevonden van eene zamenzwering, die uitgebreide vertakkingen heeft, zelfs in de provinciën. In sommige plaatsen is die reeds uitgebarsten. Een aantal officieren en priesters zijn in hechtenis genomen, waaronder zeven pastoors in steden. Men heeft ook een verborgen depót van wapens en ammunitie in de stad ontdekt. UilRome meldt men dat de Paus, sedert zijne bezwijming in de Six- tijnsche kapel, aan koorts, van rhuuiatischen aard, lijdende is. De ge- neesheeren zijn eenparig van oordeel dat dit alles het gevolg is der langdurige en talrijke vermoeijenissengedurende de Heilige week ondervonden. Het koningrijk Italië is nu ook door Zweden en Portugal erkend. De Ooslenrijksche regering geeft zich veel moeite om Pruissen van die er kenning terug te houden. PRIISBEN. BERLIJN, 7 April. Naar men zegt heeft de koning een besluit geteekend, waarbij 24 leden voor de eerste kamer worden benoemd. Het doel is het liberale element in de kamer te versterkenten einde haren tegenstand legen de regerings maatregelen te overwinnen. Bij besluit van den bondsdag is eene som van een millioen fl. bestemd om de bondsvestingen van getrokken geschut le voorzien. Te Stuttgart heeft de tentoonstelling eener schilderij van Peters, voor stellende eene dijkbreuk bij Nijmegen300 ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in Nederland opgebragt. De juridische faculteit le Leipzig heeft den keizer van Brazilië, we gens zjjne verdiensten op het gebied van wetgevingbenoemd tot doctor in de regten honoris causa. Naar men uit Stockholm meldt wordt aldaar op last der regering eene wetenschappelijke expeditie naar Spitsbergen uitgerust; aan het hoofd daar van is de heer Forells geplaatst. OOITENRMK. WEENEN, 6 April. De verschillende landdagen zijn thans geopend. Bij de opening van die van de provincie Oostenrijk werd door den gouverneur gesproken over de eenheid des rijks. Door een der leden werd terstond het voorstel ge daan den keizer een adres aan te bieden, ten einde Z. M. te bedanken voor de toepassing der constitutionele beginselen en hem te verzoeken de eenheid des rijks le handhaven. Tot het zenden van dergelijke adressen hebben ook de landdagen van Gralz en van Salzburg besloten. Te Praag heeft de gouverneur de openingsrede in de nationale taal gehouden. Wat den Ilongaarschen landdag betreft, deze is te Ofen onder een buitengewonen toevloed van belangstellenden geopend met eene rede, waarin geene be paaldelijk geformuleerde voorstellen voorkwamenmaar die inzonderheid ten doel had, in het algemeen de noodzakelijkheid te doen uitkomen van eene vereeniging der belangen van liet geheele rijk met die van Hongaryewelke verceniging de regering hoopte tot stand le brengen door eerbiediging van het regt. Eene vlugtige zinspeling op het keizerlijk patent van Februari) werd zeer koel aangehoord. Er waren slechts weinig afgevaardigden, maar als toehoorders zoo veel te meer leden der aristocratie opgekomen. Over het algemeen heeft die rede een niet ongunstigen indruk gemaaktterwijl in de straten eene zeer levendige stemming heerschle. Terstond na de ope ning hebben de beide kamers in hunne localen zitting gehouden. In de eerste kamer deed graaf Apponyi medcdeeling van den troonsafstand van Ferdinand V en de troonsbestijging van Frans Joseph I, en verklaarde, dat het des keizers wensch was de regten van Hongarye te handhaven. De presi dent in ouderdom, Eslerhazy, herdacht met aandoening graaf Batthyany, dien hij een martelaar en een toonbeeld van vaderlandsliefde noemde. Graaf Zichy drong op een Ilongaarsch ministerie aanwaarin hij door de meer derheid werd ondersteund. Ook in de tweede kamer werd van de troons- verwisseling kennis gegeven. RUSLAND. De landbouwkundige vereeniging in Polen, die bij de jongste gebeur tenissen aldaar eene zoo belangrijke rol heeft gespeeld, is bij besluit van den keizer van Rusland ontbonden. Het is te verwachten dat die ontbin ding de spanning der gemoederen zeer zal doen toenemen. Naar men uit Warschau meldt, hebben aldaar drie Israëliten uit naam hunner geloofsgenooten een brief aan de hoofden der gilden gerigt, waarin zij te kennen gevendat zijom een bewijs te geven hoezeer zij hel gevoel der vaderlandsliefde hunner Christen-landgenooten deelen, eene som van ruim 9000 guldens hebben beschikbaar gestelddie door genoemde boofden onder de behoeftige werklieden moet worden uitgedeeldom deze in staat te stellen het Paaschfeest naar de voorschriften der katholieke godsdienst le doen vieren. 'sGRAYF.NHAGE, 9 April. De leden van de tweede kamer der staten- generaal zijn heden aangeschreven tol hervatting van de werkzaamheden der kamer op Dingsdag 23 April.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2