LEV D 8 CIIE COURANT. WOENSDAG 10 APRIL. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar f de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Ce?ite?i afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 9 April. De commissie uit het prov. gereglshof in Zuidholland, zaraengcsteld uit de raadsheeren en m™. A. J. T. de Bordes en jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, benevens den proc. generaal bij dat collegie, den beer mr. A. van Galen, zal tol het afnemen van het examen voor de betrekking van cand.- noiaris op Donderdag den 16d™ Mei 1861 en zoo noodig de volgende dagen in een der localen van dat bof ziliing houden. In het jaar 1860 zijn 330 hoofden van huisgezinnen of op zich zelf slaande personen, in 't geheel 862 personen, als landverhuizers uit Neder land over zee vertrokken. Daarvan waren 12 uit Noordbrabant, 56 uit Gelderland, 199 uil Zuidholland, 279 uit Noordholland, 243 uil Zeeland, 19 uit Utrecht, 16 uit Friesland, 24 uit Overijssel, 5 uit Groningen, 1 uit Drenthe, 8 uit Limburg. Wat de hoofden der huisgezinnen belreft, daar van waren 63 welgesteld, 152 mingcgoed en 114 behoeftig. Uil bel Weslland- meldt men dat de werkzaamheden op het veld in vollen gang zijn. De landbouwers houden het weder voor zeer groeizaam, en hier en daar komen de aardappelen reeds te voorschijn. Het winter koren slaat uitmuntend, doch het koolzaad is hier en daar mislukt, zoodat men den ploeg in den grond heeft gezet en daarin aardappelen heeft gepoot. Ter drukkerij van de Dordrechtsche Cour. is in de vorige week een zeldzaam feest gevierd. Een der letterzetters, A. Heggers, genoot het voor-' regt den dag te herdenken, waarop hij zich, nu 60 jaren geleden, aan die drukkerij verbond, na eerst 7 jaren elders werkzaam te zijn geweest. Den 3dcn dezer had te Lobith een treurig ongeval plaats. Een arbeider, Peters genaamd, was bezig aan de overzijde der rivier zware hoornen te vellen. Geheel onverwachts valt een boom ter aarde en verbrijzeld genoem den Peters een zijner beenenmen kan zich een denkbeeld der door den man getedene smarten vormen, als men weel, dal lijj zoo lang met zijn gebroken been onder dien zwareii boom moest blijven liggen, tot men dien door middel cener dommekracht van hem had afgewenteld, lljj is vader van 4 kinderendie door dit ongeval in de diepste ellende zijn gedompeld. Te Assen is een stoute diefstal gepleegd. Uil de vestibule van bet stadhuis is gestolen de koperen bus, die daar geplaatst was door de sub commissie van de damesverecniging te Deventer, om bijdragen te ontvangen ter oprigting van een gedenkleeken voor Z. M. den koning. Deze bus was met haak en slot in den muur bevestigd. Te Groningen had Vrijdag II. de onthulling plaats van het gedenk- teeken voor wijlen prof. van Swinderen. Des morgens werd eene buiten gewone provinciale vergadering van onderwijzers gehouden, die geopend werd door den prov. inspecteur van het lager onderwijs, waarbij de spreker den gunstigen staat betoogde van het openbaar lager onderwijs in deze provincie sedert hel begin dezer eeuw. Ter opluistering der daarop volgende onthulling van genoemd gedenkleeken, hield prof. Hofstede de Groot tot eene aanzienlijke schare van hoorders in de open lucht eene toespraak, die door inhoud zoowel als voordragt een diepen indruk maakte. Als tweede spreker trad ds. Rielsma op, om in naam van de voogden van het Groene Weeshuis, waaraan het gedenkteeken nu in eigendom was overgedragen, voor dit geschenk den opregtsten dank te betuigen daarbij gedenkende de groolc weldaden door den overledene aan dat gesticht bewezen. Deze pleg- tigheid werd geopendafgewisseld en besloten door zangkoren van onder wijzers. Het gedenkteeken bestaat uit eene zuil met eene nis, waarin een bronzen borstbeeld. Op de vier zijden van het gedenkteeken leest men de volgende opschriften, in verguld schrift: Ter gedachtenis van Th. van Swinderen, geh. den 14de" Sept. 1784, overl. den lldcn April 1851. 50 jaren wijdde hij aan de bevordering van opvoeding en onderwijsin den geest van Christus. Hij was een voorbeeld van werkzaamheid menschenliefde en godsvrucht. Hij zaaide ook voor de verste toekomst wat de nakomelingschap dankbaar maaije. Uit 's liertogenbosch meldt men het volgende voorbeeld van de ge volgenwaartoe het misbruik van sterken drank kan leiden: Eene vrouw die door het gebruik van sterken drank man en kinderen in de diepste ellende en armoede heeft gestorteerst wegens bedelarij naar een der ge stichten van weldadigheid was overgebragt, en van daar teruggekomen haar ouden levenswandel voortzette, kwam in beschonken toestand van de stads- yesllngwal om de poort uit te gaan. In de llintkamerpoort trof haar de disselboom eencr vrachtkar; zij viel en was onmiddellijk een lijk. Uit bet geneeskundig onderzoek bleek dat die dood niet het gevolg van die aanra king was geweest, maar wel dat zij door eene zenuwberoerte, het gevolg *an het gebruik van drank, was overleden. Te Enschedé is bij den oudsten predikant der herv. gemeente van een onbekende eene gift van ƒ2000 ten behoeve van het weeshuis ontvangen. Op den spoorweg tusschen Maastricht en Aken had op den 4den dezer een vreeselijk ongeluk plaats. Nabij bet gehucht Eys is de trein, die van Aken kwam, uit het spoor geraakt. Alleen de locomotief, de tender en de goederenwagen bleven ongedeerd, de overige rijtuigen werden losgerukt en stortten van de hoogte naar beneden met zooveel kracht dat sommige passa gierswagens geheel verbrijzeld werden; mevr. van Haelen Ory, van Hasselt, verloor daarbij hel levende heer Regout de zoon bekwam een armbreuk en verscheiden reizigers werden min of meer zwaar verwond. De justitie heeft zich ter plaatse begeven, ten einde onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak van dit ongeluk te doen. In den Konst- en Letterbode deelt de heer J. II. v. L(ennep?) het vol gende mede: Een briefschrijver aan the Critic, een der Briische Konst-en Letterboden, beklaagt zich over den hinderlijken toevloed van bezoekers in de kolossale leeszaal van het Briische museum, waardoor in den laatsten tijd meer dan eens iedere stoel dezer gastvrije inrigting bezet gehoudeu werd door personen, die stellig niet onder de «letterkundigen" gerangschikt mogten worden. Knapen uit scholen en gymnasién zitten daar in troepen hunne taak bijeen te knoeijen, en eigenen zich dus het uitsluitend gebruik toe van alle woordenboeken, Lexica en Pontes Asinorumvail 'l gesticht. Roman- en lijdschriflenlezers zijn er in overvloed en tal van personen die daartoe blijkbaar zijn binnengeloopenomdat zij niets anders te doen en nergens anders te gaan hebben. Het ergerlijkst van alles is echter de me nigte vrouwluidie met een ganlsch ander voornemen schijnen gekomen te zijn* dan bet raadplegen van boeken. Een ander moge dit aardig vinden, wij achten (zegt onze berigtgever) dat deze toestand geheel in strijd is met het doelwaartoe de leeskamer is opengesteld. 's GRAVENHAGE, 9 April. Z. M. heeft benoemd' lot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Sneek mr. W. van Nauta Lemke, thans regler in die regtbank. Door Z. M. zijn bevorderd lot luitenants ter zee der 2d<= kl. de adel borsten der lstc kl.: J. M. Berends; J. A. de Gelder; W. J. A. Nolthenins; J. YV. van Kerkwijk; F. J. P. M. Mulder; J. P. NoorduynjW. C. Schol ten; J. LooisA. G. YVesterouen van Meeleren; C. Bijleveld; jhr. W. van Ilogendorp; E. Simon van der Aa; J. L. Duker; J. F. van Manen; J. C. Eek; W. A. Arriëns, J. L. Inckel; A. P. Hooghwinkel; en jhr. J. de .long van Beek en Donk. Voorts is bepaald, dat de adelborst der Is10 kl. L B. van Maanen tot luit. ter zee 2de kl. zal worden bevorderd, nadat door hem het examen voor dien rang voldoende zal zijn afgelegdwaartoe hij tot dusverre wegens ongesteldheid buiten staat is geweest. Gisteren hield de bezetting, Ier viering van den verjaardag van H. K.H. de groothertogin van Saksen-YVeiinar-Eisenach, zuster des konings, eene groote parade in de Maliebaan. De minister van justitie zal morgen en die voor de zaken der herv. cercdienst enz. overmorgen geen gehoor verleenen. Den 23slen dezer zal alhier een aanvang nemen het examen van onder- officieren van de verschillende corpsendingende ifaar den rang van 2dc" luit. der infanterie voor het leger in Ned.-Indië. Ruim 100 adspiranten zullen daaraan deel nemen. Heden middag zijn twee paarden met een wagen aan het hollen ge raakt, waardoor ongelukkiglijk eene vrouw overreden en zwaar gekwetst is. Gelukkig werden de paarden gegrepen en tot staan gebragt. Zoo dit het geval niet geweest ware, zou er nog meer onheil hebben kunnen ont staan, daar 11. M. de koningin in een rijtuig, met 4 paarden bespannen, kwam aanrijden. De heer van de Watering, oud-inspecteur der registratie, ridder der orde van den Nederl. Leeuwis gisteren alhier overleden. Naar men verneemt heelt d9. Kramer, pred. hij de evang.-Inth. ge meente alhier, zijn emeritaat verzocht. Naar men verneemt zijn er uit Brussel vijf kisten gezonden aan de commissie voor de groote verloting, die alhier voor de ongelukkigcn door den watersnood zal worden gehouden. In die kisten bevinden zich allerlei voorwerpenbestemd lot prijzen voor die verloting. AMSTERDAM, 8 April. In de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in de crediel-verec- niging alhier werd het verslag uitgebragt door den heer mr. Heemskerk Az. voorzitter van commissarissen. Daaruit bleek dat de toestand der vereeni- ging gunstig was. Het dividend werd op 7 pCt. vastgesteld. Door den gemeenteraad is besloten lot het uitschrijven eener geldlee- ning, groot 18 millioen gulden, rentende 3J pCt.uil te gcvei: legen den koers van 85 pCt.aflosbaar in 96 jaren, en strekkende lol aflossing der 5 pCls, gevestigde stedelijke schuld en der 4 pCls. losrenten van 1845.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1