De officier van gezondheid 3de fcl. bij de geneeskundige dienst der landmagl in W. I. C. van Lier is bevorderd tot officier van gezondheid 2de kl. en de 2de luit. A. Lamot, van het 2dc reg. infanterie, is overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in 0. I. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis des konings hebben bekend gemaakt, dat Z. M. op Woensdag den 10dcn April aanst. des morgens ten 9J ure, in het paleis te Amsterdam gehoor zal verleenen aan commissiën, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op Donderdag den lldcn daaraanvolgende, ten 9j- ure, aan particulieren. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zullen zich aanst. üingsdag uit de residentie naar Amsterdam begeven en gedurende 's konings verblijf aldaar vertoeven. Voor de algemeene verloting, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, heeft de commissie ontvangen twee fraaije Chinesche porcelei- nen vazen van II. K. H. prinses Marie der Nederlanden, alsmede eene prachlige pendule van vvege hh. studenten der Groningsche hoogeschool. Bij den minister van hinnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ1499.50, uit onderscheidene plaatsen in Zeeland. Voorts zijn door den commissaris des konings in Noordbrabant in ontvang genomen 2552 mudden steenkolen ls,e soort, afgezonden door den heer P. Regout, fabriekant te Maastricht, door deze aangekocht uit de gelden door hem en zijn gezin, alsmede door zijne employés en werklieden ten behoeve der noodlijdenden geschonken. Van deze kolen zijn gezon'den C34 mud naar Zalt-Bommel, 550 naar Wamel, 550 naar Drulen, terwijl 818 mud voor Noordbrabant zijn bestemd gebleven. Voor de thans aangevangen examens van onderwijzers hebben zich aan geboden 36 aspiranten voor den hoofdonderwijzers- en 50 voor den hulp onderwijzersrang. De commissie voor het afnemen der examens bestaat, behalve uit den prov. inspecteur, uit de schoolopzieners Boers, van Wie- ringhen Borski, de Sain en Gastman. Op het aanstaande concert van de maatschappij de Toekomst (ten voor- deele van 't fonds voor nagelaten hulpbehoevende betrekkingen van artisten) zullen zich doen hooren mevr. Offermans - van Hove en de heer Servais. De eerw. heer J. Rosenberg, gedurende meer dan 36 jaren voorzanger bij de Ned. Israël, gemeente alhier, is in bijna 80-jarigen ouderdom overleden. AMSTERDAM, 3 April. Door den gemeenteraad is tot conrector van het gymnasium benoemd de heer dr. J. H. Nieuwveen, thans praeccptor bij die instelling. De raad heeft ook in beginsel beslist dat er één gasthuis voor 1000 zieken zal worden gebouwd. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen hield Zalurdag II. hare gewone vergadering, die bijgewoond werd door de hh. Matthes, Harting, Verloren, von Baumhauer, Vrolik, Elias, Schroe- der van der Kolk, Oudemans, van Rees; Delprat, Conrad, Lobalto, Stam- kart, Cl. Mulder, Brutel de Ia Rivière, Storm Buysing, Staring, Voorhelm Schneevoogtvan Breda, Schlegel, Donders, van Geuns en P. Bleeker, corrcsp. lid in O. I. Van de lett. afd. waren tegenwoordig de hh. de Greuve en Boot. Door den secretaris werd o. a. de ontvangst medegedeeld van een brief van den heer Snellen van Vollenhoven, ten geleide eener monographie, over het vlindergeslacht Adonias, voor de verslagen en mededeelingen aange boden. Daar het werk meer geschikt was voor de verhandelingen, werd het in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de hh. van der Hoeven en Verloren. De heer Harting droeg vervolgens zijn voorstel omtrent de bepaling van den schedelvorm, aan Nederlanders eigen, voor, en in verband daarmede leverde de heer Vrolik eene korte bijdrage over den schedelvorm der negers. Het voorstel van den heer Harting om de ministers van oorlog en marine uit te noodigen hunne medewerking te willen verleenen, door aan de bevel hebbers der korpsen en van de oorlogschepen op te dragen om door offi cieren van gezondheid van de schedels der manschappenvan de eilanden af komstig, zoodanige melingen te bewerkstelligen, als tot het beoogde doel kunnen leiden, en daarbij de lengte van hel individu en zijne geboorteplaats op te geven, werd in handen eener commissie gesteld. De heer Schlegel leverde daarna eene bijdrage tot de geschiedenis der oli fanten. Dit stuk zal in de verslagen en mededeelingen worden geplaatst. De heer van Hasselt gaf ten slotte eene bijdrage over eenige Indische volksmiddelen tegen giftslangenheet. llUltWLANDSCiiK KERiGTENÏ ENGELAN S». LONDEN. 2 April. De hertogin van Kent heeft 3000 vermaakt aan het personeel van haar huis, waarbij de koningin, die algemeene erfgenaam is, nog 2000 heeft gevoegd. De prins-gemaal is executeur-testamentair. Op het Hollingworlh-meerniet ver van Rochdale, zijn, terwijl eene menigte personen zich op dat meer vermaakte, twee bootjes met zooveel kracht tegen elkander gevarendat beide omsloegen en 5 of 6 jonge lieden alzoo den dood vonden. Zalurdag 11. is reeds eene som van 10,000 ten behoeve der nood lijdenden in Indië, naar Bombay gezonden. In een schrijven uit Calcutta, door den Times medegedeeld, leest men het volgende: De tijdingen uit de landstreken, welke door hongersnood worden geteisterd, worden eiken dag meer verschrikkelijk en hartverscheu rend, en wat ook de regering met hulp van de particuliere liefdadigheid doe, de ellende is toenemend. Een Engelschman schrijft uit het noord westen van Indië, dat hijeenen hoop uitgehongerde dorpelingen met de val ken en arenden om het kreng van eene verhongerde koe heeft zien vechten hoewel de koe voor de Hindo's een heilig dier is; de honger deed hen de voorschriften der godsdienst vergeten. Dergelijke tooneelen verneemt men meer. Geheele districten in dat deel van Indië zijn door de bevolking ver laten. Vele dorpelingen sterven van honger. De ellende is groot, en het I ergste is nog, dat deze bezoeking althans nog acht maanden moet aanhoud? Indien er in Julij of Augustus veel regen valt, dan is het mogelijk dat! met de maand November aanst. een betere tijd aanvangt; maar tot dien tra toe is gebrek het onvermijdelijke lot der bevolking van noordwestelijk Injj; De regering der Vereenigdc Staten heeft den uitslag van de algenieenj volkstelling van 1860 openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat de gehet|! Unie 31,648,469 zielen telde, waaronder 3,999,853 tot de slaven-bevolk^ behooren. De bevolking is in tien jaren toegenomen met 8,456,899 zielen' FRANKRIJK. PARIJS, 3 April. Het lijk van Napoleon I is gisterenin tegenwoordigheid des keizers naar den grafkelder onder den koepel der Invaliden overgebragt. I, j heeft bij die gelegenheid aan eenige veteranen van het eerste keizerrijk fc coratiën geschonken. De gouverneur van het hótel der Invaliden, grai[ d'Ornano, is tot maarschalk verheven. Door de Patrie eii le Pays is een schrijven medegedeeld van priu Murat, strekkende om aan de Italianen het plan van eenen honds-staat, ik verkieslijk boven de vereeniging tot één rijk, aan te bevelen, en oman de Napolitanen te kennen te geven dat hij niet ongezind zou zijnom dei troon der Beide Siciliën, waarop eenmaal zijn vader gezeten heeft, te In. klimmen. De Constitutionnel zegt gemagtigd te zijn le verklaren dat den brief slechts eene persoonlijke beschouwing van den schrijver is, die zelfs lijnregt in strjjd is met de staatkunde der regering. Er blijven hier steeds geruchten loopen omtrent eene wijziging van h# ministerie. De heer Fould zou aftreden en door den heer Baroche vervangt) worden; de heer Rouher zonde het presidentschap van den staatsraad o( zich r.ementerwijl de heer Thouvenel de portefeuille van buitenl. zaken zoud> nederleggenen belast worden met den gezantschapspost te Konstantinopil Naar men zegt zou de regering tot eene ligting van 20,000 malrozea hebben besloten. Het onderzoek betreffende de bank van leening alhier loopt ten eindt, Men verwacht van de daarmede belaste commissie, die uit achtenswaardig; lieden bestaatdat zij zonder aanzien des persoons regtvaardig zal zijn, hoewel men reeds op hare uitspraak invloed tracht uit te oefenen. Bij een; zoodanige inrigting, waaraan meestal voor eene waarde var. 60 millioenii toevertrouwdkomt alles op de eerlijkheid der ambtenaren aan. In den Moniteur kwam dezer dagen een brief voor, den 15den Maart door de vier maronieten-bisschoppen te Beyruth, Saint-Jean d'Acre, Tuhlt Belka en Baalbek aan de internationale commissie in eerstgenoemde stal geschrevenwaarin zij protesteren tegen de beschuldiging onlangs in bet Engelsche parlement geuit, dat zij den dood van 4600, en toen dit getal te groot was bevonden, dien van 1200 Drusen van Fuad-Pacha eischten. 1 de door de prelaten gegeven opheldering blijkt dat zij geen enkel Drusiscl hoofd verlangdenmaar integendeel aan Fuad-Pachaop diens aanzoek dal zij hem de namen der schuldige Drusen zouden opgeven, antwoordden dal dit hunne zaak niet was; dat zij later 16 aanzienlijke maronieten hadd« voorgesteld, die de begeerde lijst zouden opmaken, en dat die 16 personen eerst eene lijst met 4000, later eene met 1200 namen der meest schuldig! Drusen indiendendoch zonder hunnen dood te vorderenmaar de op ti leggen straf aan de Turksche justitie overlieten. Berigten uit China deelen mede dat de toenemende opbrengst der in komende regten, die ten behoeve der Chinesche regering worden gehe ven, prins Kong, broeder des keizers, heeft doen besluiten twee havens aaa de groote rivier Yang-Tse voor den buitcnlandschen handel open te stellen. De Engelschen zullen van deze onverwachte vergunning gebruik maken, om het binnenland dieper in te dringen. ITALIË. Uit Rome meldt men dal de Paus op 2 April, bij de godsdienstoefening in de Sixlijnsche kapel, door eene flaauwte is overvallen. Deze ongesteld heid was echter van geenen ernstigen aard, want Z. H. heeft later de kar dinalen bij zich ontvangen. Graaf Cavonr heeft op nieuw voorstellen aan den II. Stoel gedaan, ten einde tot een vergelijk te komen. Aan den Paus zou eene volkomen onafhankelijkheid en vrijheid om zijne geestelijke magt uit te oefenen ge schonken worden; hij zou het regt behouden om zich in het buitenland door legatiën te doen vertegenwoordigen; hem zou eene rijke dotatie ge schonken worden en de koning van Italië zou slechts in Rome verblijf hou denwanneer het parlement aldaar vergaderd was. Men verwacht dat ook deze voorstellen zullen verworpen worden. In de kamer van afgevaardigden te Turijn is door een der leden het voorstel gedaan om Garibaldi te verklaren tot eersten burger van Italië, en hem een jaarlijksch inkomen van 150,000 fr. aan te bieden, niet als eene belooning, maar als een blijk van erkentelijkheid voor de groote diensten door hem aan het vaderland bewezen. Over dit voorstel zal eerstdaags be raadslaagd worden. Garibaldi is le Turyn aangekomen en met geestdrift ontvangen. Men gelooft dat hij de beraadslagingen over de zaken van Zuid-Itaiië in de kamer van afgevaardigden zal bijwonen. PRUISIEN. BERLIJN, 2 April. In Silezië heeft de kunstmatige weverij eene buitengemeene volkomen heid bereikt. De fabriekant Frankel aldaar heeft voor den schoonzoon van den Sultan een damast tafellaken laten vervaardigendat als een waar kunstwerk algemeen bewonderd wordt. Hel is 40 voet lang en 10 voet breed, en stelt een slagveld uit den Ooslerschen oorlog voor. De soldaten, paarden, het geschut, dat losgebrand wordt, alles is zoo fraai en getrouw voorgesteld, dat men gelooft een fraai schilderstuk te zien. In Zwitserland hebben talrijke sneeuwvallen plaats gehadwaarbij een aantal personen zijn omgekomen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2