Per Telegraaf. in de Nederl. W. I. koloniën, bij kon. besluit van den 2den Dcc. jl. n°.66, o. a. in substantie het volgende is bepaaldDat de gouverneur van Suriname aan de door hem ingestelde commissie, om wijlen 'skonings commissaris voor de invoering der bedoelde wetgeving voor te lichten en ter zijde te slaan, na met een lid van den kolonialen raad te zijn aangevuld en onder voorzitting van een aan te wijzen lid, de hervatting en voleindiging zal opdragen van al wat lot voorbereiding der invoering van dc nieuwe wetge ving noodig is, doch door het overlijden van rar. L. Metman nog niet of niet geheel was tot stand gebragt; dat de heer mr. H. M. van Andel, als secretaris aan wijlen 'skonings commissaris mr. Mclman toegevoegd, in die hoedanigheid by gemelde commissie werkzaam zal blijvendat de voordrag ten van de commissie, nadat hierop de koloniale raad zal zijn gehoord, aan het opperbeslunr zullen worden opgezonden; dat van de door de commissie ten aanzien der nieuwe wetgeving en der daarmede in verband staande regle menten en besluiten in te dienen voordragten afschriften zullen worden ge zonden aan den gouverneur van Curasao en onderhoorighedenom door eene aldaar te benoemen commissie te worden onderzocht, waarna zij ook van daar, met de bedenkingen, aan bet opperbestuur zullen worden opgezonden, en dat, zoodra de werkzaamheden te Paramaribo zullen zijn afgeloopen, de heer 11. M. van Andel zich naar Curacao zal begeven en zich aldaar zal stellen ter beschikking van den gouverneur dier kolonie en de door dezen ingestelde commissie, tot het geven van al zoodanige inlichtingen als verlangd mogten worden. Dien ten gevolge is bij resolutie van Z. Exc. den gouverneur dezer kolonie, dd. 22 February jl.de commissie alhier, bestaande uit de hh. mr. J. W. Gefken, procureur-generaal, mr. J. Slauritz Ganderheydenpresident van het geregtshof, E. van Emden, presi dent van het collegie van kleine zakenen inr. 11. J. Colaco Belmonte toen tydelijk lid van het geregtshof, thans gequalificeerd assessor bij het collegie van kleine zakenaangevuld niet 1iel lid van den kolonialen raad den heer YV. E. Rnhmann, en is tevens tot voorzitter dier commissie uil haar mid den aangewezen de heer mr. J. W. Gefken. Bij gouvernements resolutie van den 22sten dezer maand n°. 1 is: 1». de heer mr. J. W. Gefkenbehoudens de voortdurende vervulling van zijne fnncliën van lid van den kolonialen raadlid van de hoofddirectie der par ticuliere W. I. bank en president van den pupillairen raad, tijdelijk ontheven van de overige aan zijne betrekking van procureur-generaal ver bonden werkzaamheden en van die van advocaat fiscaal bij het militair ge regtshof, welke alle, gedurende die ontheffing, zijn opgedragen aan het lid van het geregtshof mr. B. Donker Curtius, die gedurende deze tijdelijke waarneming wordt vrijgesteld van zijne tegenwoordige betrekking, en 2°. o. aan den heer E. van Emden, op zijn verzoek, verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van president van het collegie van commissaris sen voor het dep. der onbeheerde boedels, b. tot president van dat collegie benoemd het lid daarvan, de heer mr. J. M. W. Eyken Sluylersen c. tot lijdelijk lid daarvan gequalificeerd de heer mr. Ph. H. Verbeek, 's GRAVEN 11AGE, 30 Maart. Z. M. heeft benoemd tot lid van den raad van state den heer mr. J. A. Mutsacrs, laatstelijk minister voor de zaken der r. k. eeredienst. Z. M. de koning is in zoo verre hersteld dat hij de hh. ministers gisteren weder heeft kunnen ontvangen. 11. M. de koningin en HU. KK. HH. prins en prinses Hendrik heb ben Zondag morgen in de Kloosterkerk aan het H. Avondmaal, onder het gehoor van den wel-cerw. heer ds. van Koetsveld, deelgenomen. Volgens het 'sGrav. Weekbl. zal H. K. H. prinses Frederik zich, tot bevordering van hare gezondheid, in den aanstaanden zomer naar Duitsch- land begeven. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: 1805.17-J uit Heerenveen en omliggende plaatsen; 10 uit Leuven. Onder de vele bewijzen van verblijdende medewerking en ondersteu ning welke de commissie voor de algemcene verlotingten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, tot hiertoe, ook van de zijde der kunst, heeft mogen ontvangen, verdienen de volgende, vooral ook omdat zij uit het buitenland tot haar kwamen, in het bijzonder te worden vermeld. De heer Gallait te Brussel, zond haar dezer dagen eene fraaije aquarel toevoorstellendede bisschop van Yperenhet lijk van den graaf van Eginond zegenendebenevens eene gravure épreuve avant la lettre) naar de bekende schilderij: Dc laatste oogenblikken van den graaf van Egmond;" terwijl de heer Cornilliet te Versailles, wiens naam als gra veur in de kunstwereld zoo gunstig bekend is, haar mede een 12-tal kost bare gravuren deed geworden. Nog ontving zij uit Stuttgart van den heer Georgii, consul-generaal der Nederlanden aldaar, een exemplaar van hel prachtwerk: Koenig Ludwigs Album, bevattende cenige honderden der fraaiste lithograliën en gravures. Wordt de kunstschat, die de commissie tracht bijeen te brengen, door bijdragen, als wij hier mogten vermelden, niet weinig verrijkt, zij leggen levens het schoonst en eervolst getuigenis af van den edelen zin, waardoor men ook in den vreemde, en niet het minst de mannen der kunst, jegens onze diep ongelukkige landgenooten bezield is. AMSTERDAM, 1 April. De lieer A. M. Chumacciro, opperrabbijn te Curacao, heeft Zaturdag II. in de synagoge der Ned. Portugesche Israëlitische synagoge eene feestrede uitgesproken ter viering van zijn 25-jarig predikambt. Naar aanleiding van Ezech. XXXV1114". sprak hij over het geestelijk leven in Israël. Naar men verneemt zal alhier in September aanst. eene internationale tentoonstelling worden gehouden van alles wat met het visschersbedrijf in eenig verband staat. BUITENLANDSCHE BERMiTKN. ENGELAN O. LONDEN, 31 Maart. Lord Palmerston heeft dezer dagen te Tiverton voor welke plaats hij in het lagerhuis zitting heeft, over de staalkundige aangelegenheden het woord gevoerd. Hij zcide te hopen dat de vrede van Europa bewaard 2^ blijven, maar voegde daarbij, dat Engeland op al wat gebeuren kon voor. bereid was en zich in alle gevallen zou welen te verdedigen. Hij betubj, verder zijne blijdschap over de uitbreiding van het constitutionele staats- stelsel op het vaste land van Europa. Ruslandzeide hijwas nog het eenige rijk in Europa, hetwelk den zegen der constitutionele staatsinrigtin» miste, maar ook daar toonde de souverein dat hij door welwillendheid jegens zijne onderdanen bezield was. Ten slotte sprak hij van de vereenigde staten van Noord-Amcrikaen hoopte dat het geschil, waardoor die staten werden verdeeld, nog op den diplomatieken weg zou kunnen worde» vereffend. Ten behoeve der slagtoffers van den hongersnood in Indië is reeds voor eene som van 5000 ingeschreven. In de volgende maand zal weder een aanvang gemaakt worden met de gewone tienjaarlijkscbe volkstelling van het Vereenigd Koningrijk; men denkt dat de bevolking van Engeland en Wallis thans wel 10 millioen en die van Londen alleen niet minder dan 3 millioen zal bedragen. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Maart. Men houdt het hier voor zeker dat er tusschen onze regering en het kabinet van Turyn overeenstemming is tot stand gebragt ten opzigte der Romeinsche quaeslieen dat de Sardinische regering wat het bezit der stad Rome betreft, geduld zal hebben. Er is bevel gegeven om het stoffelijk overschot van Napoleon I uit de kapel St. Jerome naar den onderaardschen grafkelder over te brengen. De dag voor die plegtigheid is bepaald op 3 April. Hel hof zal deze plegtigheij bijwonen. De heer Guéroult dringt er in dc Opinion Nat. bij dc regering op aan het leger van Lyon op den voet van oorlog te brengen, omdat mei uit de krijgstoerustingen van Oostenrijk moet opmaken dat dit rijk verze kerd is dat Pruissen Frankrijk op den Rijn zal aanvallenwanneer gene raai von Benedek Italië binnenrukt. Sommigen zullen iu dit artikel iets ofïlciëels zien. Men spreekt van een rapport, dat door den minister van binnenl, zaken aan den keizer zou zijn ingediend, lot reorganisatie van het genoot schap van St. Vincentius da Paulo en zulks naar aanleiding der jongste inzamelingen van den St. Pieterspenning. De berigten uit China zijn niet zoo gunstig als men wel wenschte, Behalve de generaal Collineau zijn reeds 7 officieren te Tien-tsin aan de kinderziekte bezweken. Onder de onder-officieren en soldaten is de sterfte mede zeer groot. Eenige weken geleden zijn verschillende staatkundige veroordeelde» van Cayenne ontvlugt. Reeds waren er bevelen gegeven om hen in dc Ned. West-Indische volkplantingen op te sporen, toen men vernam, dat zij zich in Engelsch Guyana ophielden. Daarop is eene aanvraag tot uitlevering aan de Britsche regering gerigtwaarop deze door den onder-secretaris der ko loniën heeft doen antwoorden dat dit niet kon plaats hebben. Te Versailles is de echtgenoot van zekeren Ponsgeemployeerde aan den spoorweg, reeds moeder van 4 kinderen, van twee dochters bevallen. Deze kinderen zijn ter lengte van 88 duim aan elkander gehecht en het voorhoofd van het eene kind is met het zijhoofd van het andere ineen ge groeid, zoodat wanneer men het eene kind in het gezigt ziet, men het an dere ter zijde ziet. Met verwondering merkt men bij deze kinderen ver schillende behoeften en gewaarwordingen op. De beide kinderen, Olympe en The'rèse genaamd, zijn welvarend en werden den 23s,en dezer gedoopt. ITAI.IE. Uit Rome meldt men dat aldaar gedurende de stille week weinig vreemdelingen in de stad waren. Door de politie was de advocaat Ricci en de geneesheer Pantaleoni verbannen. De laatste had dit te danken aan zijne benoeming tot lid van het Italiaansche parlement door de kiezers van Macerata, welk mandaat hij niet had willen nederleggcn. De Opinione berigt, volgens een schrijven uit Londen, dat koningin Victoria aan den markies d'Azeglio, gezant van Sardinië, heeft doen ver klaren dat zij hem als gezant van koning van Italië zou ontvangen. POOLSCHE GRENZEN, 31 Maart. Uit Warschau meldt men dat graaf Zamoyskiin een gehoor hem door vorst Gortschakoff verleendheeft ver klaard dat Polen de toegezegde hervormingen met dankbaarheid aannam, maar dat voorts alles zou afhangen van de wijze van uitvoering. Prins Gortschakoff gaf daarop ten antwoord dat de keizer niets had behoeven te geven, maar nu hij hervorming had toegestaan, hij die edelmoedig en van harte schonk. Er is een rescript verschenentot toelichting van de aangekondigde con- cessiën. De vorst-sledehouder is tot president van den raad van state be noemd. Hij heeft tot rust en orde aangemaand. MADRID, 30 Maart. Drie Kabylen-stammen van het Riff zijn in opstand gekomen en weigeren belasting te betalen. In Portugal hebben op onderscheidene plaatsen onlusten plaats gebad, onder voorwendsel van ongelijke verdeeling der belasting. TURYN, 1 April. Het officiële blad berigt dat er eene zamenspanning is ontdekt in de Romagna en in de provinciën van Modena, waaraan afge dankte vrijwilligers van het zuidelijk leger hadden deel genomen. Het doel was om met de Oostenrijkers in strijd te komen. De regering heeft de noodige maatregelen genomen om dit plan te verijdelen. TURYN, 1 April. RO Garibaldi heeft zijne voormalige Zwjtsersclie officieren gelast zich gereed te houden om binnen 14 dagen opgeroepen te kunnen worden. PESTH31 Maart, Graaf Aponyi gaat morgen naar Weenen. De landdag zal, naar men verwacht, Zaturdag aanst. geopend worden. WEENEN, 2 April. De ministeriële crisis, waarvan sprake was, is voor het oogenblik geëindigd. Het tegenwoordige kabinet blijft voorloopig aan. Te Agram heeft Zondag avond een volksoploop plaats gehad. Van het

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2