LEYDSCHE COURANT. 1861. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar f de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. ARIJDAG 29 MAART. gi-ZZ '"rgia BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN28 Maart. ln de zitting van den gemeenteraad van lieden is goedgekeurd de voor- dragt tot aankoop van twee huizen op de Oude Vest, om te dienen tot schoollokaal, waaraan naar aanleiding van de onlangs tot stand gebragle regeling van het onderwijs behoefte is. Ook is goedgekeurd eene voordragt tot aankoop voor het archief, van stukken op de geschiedenis der stad be trekking hebbende, afkomstig uil de nalatenschap van den heer de Malnog van Noort en onlangs bij de boekhandelaren Gebr. van der Hoek geveild. Ten opzigie van de dispositie van gedep. statenbetreffende de jaarwedde j van den burgemeester, werd besloten zich met het daarin voorgestelde te vereenigenmaar tevens bij gedep. staten er op aan te dringen hunne disposi tie ten opzigte van het besluit van den gemeenteraadtot verhooging der jaarwedde van den secretaris, in nadere overweging te nemen. Voorts werd goedgekeurd de voordragt tot benoeming eener commissie, om. met het oog op hetgeen Z." SI. de koning tijdens den jongsten watersnood voor zijne in nood verkeerende onderdanen heeft verrigi, Z. SI., bij zijne aan staande komst in de hoofdstad, namens de gemeente eene dankbare hulde te brengen. Deze commissie zal bestaan uit den burgemeester en de raads leden Hubrecht, Gevers, Taels van Ameroiigen en ten Sande. Tol regent van het geref. minne- of arme ouden mannen- en vrouwenhuis werd be noemd de heer mr. C. A. Hoonacker. Wij vernemen dat wijlen de heer mr. L. C. Luzac aan verscheidene inrigtingen hier ter stede legaten vermaakt heeft. Gisteren en lieden werd de tentoonstelling der voorwerpen, welke binnen deze stad bij de sub-commissie voor de algemeene verloting ten be hoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood waren ingezonden in het gebouw van het dep. lot Nut van 't Algemeen alhier gehouden. Zij werd den eersten dag door ruim 160, den tweeden dag door ruim 250 per sonen bezocht. Onder meer andere fraaije voorwerpen waren een honderd tal Japansche waaijers, twee dito kamerschutten en een dito kist, geschen ken, die men, door welwillende tusschenkomst van den heer dr. C. Leemans aan Z. M. den koning verschuldigd is. In het geheel waren er 520 voorwer pen ingezonden. Tol heden zijn er alhier ongeveer 3000 loten verkocht. De Staats-Courant bevat liet verslag omtrent den staat van het museum van oudheden over 1860. Daaruit blijkt dat die verzameling, zoo door aan koop als door geschenken, alsmede ten gevolge van opdelvingen op onder scheidene plaatsen in ons vaderland gedaan, op nieuw belangrijke aan winsten heeft verkregen. Door geschenken hebben van hunne belangstelling in deze inrigling doen bljjken de hh. E. Netscher, te Batavia; van Olden, teLcydcn; mr. A. C. Snoeck, te Kuyk; mr. F. C. W. Koker; J. de Vletter te Opheusdcn; Th. F. Uilkens, te Wehe; mr. Eyk van Zuilichem, te Maar tensdijk; dr. W. C. H. Staring, te Haarlem; H. Terheggc, te Rijsbergen; J. Bering, in Suriname; J.S. Gramberg, inde Ned. bezittingen op Afrika's westkust; dr. J. van der Hoeven Jz.te Rotterdam; dr. R. WesterhofF, F. Cliabas, te Chalons sur Saöne, en eenige buitenlandsche genootschappen. Bovendien had men aan de betrekking, met het koninklijke museum te Kopenhagen aangeknoopt, eene aanzienlijke aanwinst van eene rijke, fraaije stelmatig geordende en zeer volledige verzameling van Noordsche oudheden, in Denemarken gevonden, te danken. De directeur besluit het verslag met hartelijke dankzegging aan allen, die tot de uitbreiding van deze rijksver zameling wel hebben willen bijdragen, en met eene hertiieuwde aanbeveling van de belangen van het museum aan allen, wie de bevordering der we tenschap en de roem van het vaderland ter harte gaan. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal overmorgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het Staatsblad n". 18 bevat het kon. besluit van 19 Maart 11. houdende goedkeuring van de statuten der algemeene Nederlandsche typographische hoofdvcreeniging te Utrecht, en erkenning dier vereeniging als regtspersoon. De minister van justitie heeft aan alle ambtenaren van justitie en [po litie de statistieke tabellen gezondenbetreffende het politiewezen gedurende de jaren 1856, 1857, 1858 en 1859. Hieruit blijkt, dat de verhouding tusschen de bevolking der gewesten en de misdrijven tegen personen is: in 1856 1 op de 758, in 1857 1 op de 661, in 1858 1 op de 656 en in 1859 1 op de 654 zielen. Over het geheele rijk is in dit opzigt vermeerdering van deze categorie van misdrijven zigtbaar. Het totaal van de waarde van het ontvreemde is in 1858 meer en in 1856 en 1859 en vooral in 1857 min der dan in 1855 geweest. De verhouding tusschen overgeleverde en onbe kende daders is over liet rijk veel gunstiger dan in vroegere jaren, hetgeen voornamelijk aan de goede werking der rijksveldwacht wordt toegeschreven. In de volgende maand zullen in de onderscheidene garnizoensplaatsen door de eersl-aanwezende officieren der genie aldaar aanbesteed worden het gedurende een jaar onderhouden van de gebouwen bestemd tot kazer nen, magazijnen en stallen voor de in die plaatsen gevestigde militaire bezettingen, welk onderhoud zal aanvangen 1 Mei a. s. en zal eindigeu uil". April des volgenden jaars. Eergisteren had ter hoogte van Schiedambij hel passeren van den spoortrein die ten lij- ure van Rotterdam vertrekt, een ontzettend ongeluk plaats. Een wachter, den vorigen dag in dienst gekomen, zeker nog niet al te wel bekend met de gebruikenopende het hek te laat. In de haast om zich uit de voeten te maken is hij gevallen; de geheele trein ging hem toen over de beeuen en verbrijzelde die. Naar Schiedam vervoerd was de ongelukkige alvorens daar aan te komen reeds overleden. Hij laat eene weduwe en drie kinderen na. Te Haarlem is Zondag avond 11. in de S'. Jansstraat twist ontstaan tusschen eenige dragonders en een man uit Wecsp, koopman in snuisterijen, liet gevolg van dien twist is geweest dat de koopmandoor eenige sabel houwen gewondnaar het gasthuis gebragt en aldaar Dingsdag avond over leden is. De schuldige militairen zijn in arrest genomen. Het prov. geregtshof in Overijssel heeft den heer J. M. Ilarmans, ge wezen gemeente-ontvanger te Avereest, beschuldigd van gelden, aan die gemeente toebehoorende, te hebben verduisterd, vrijgesproken, op grond dat het niet wettig en overtuigend was bewezen dat hij die gelden te kwader trouw zich had toegeeigend of met een bedricgelijk oogmerk had verduisterd. Te Zwolle heeft dezer dagen eene dame, die aan tandpijn leed, zich zoozeer door chloroform bedwelmd, dat zij met moeite door twee genees- hecren tot bewustzijn is gebragt. Door een noodlottig misverstand had zjj zich bijna den dood berokkend. Te Harlingen is dezer dagen de vrouw van P. Stuur, korendrager van beroep, voor den derden keer binnen den tijd van 2 jaren van twee lingen bevallen. De commissie van enquête, betreffende de waleraftappingen op de Maas is, blijkens haar rapport, tot de conclusie gekomen dat de nadeelen, die Nederland ten gevolge van de waleraftappingen lijdt, als zeer wezenljjk zijn te beschouwen. De scheepvaart op de Maas wordt door het aan die rivier ontnomen water ontwijfelbaar benadeeld Noordbrabant lijdt schade door het daarheen uit de Belgische bevloeijingen en kanalen afgeleide water en de sterke stroom op de Zuid-Willemsvaart belemmert de scheepvaart op dat kanaal. De Belgische regering heeft door de van hare zijde aangelegde werken Nederlandsche belangen gevoelig gekrenkt en in menig opzigt tegen letter en geest der bestaande tractaten gehandeld. Het alzoo gepleegde onregl moet, ook naar liet oordcel der commissie van enquête, zoo spoedig en zoo volledig mogelijk worden hersteld. 'g GRAVEN 11 AGE, 28 Maart. Tot referendaris bij het dep. van finantiên is benoemd de heer W. A. Ribbe, thans commies. Z. M. heeft benoemd lot ontvangers der directe belastingen, enz. te Joure de lieer V. H. Niemantsverdrietthans te Zijpe; te Zoltkamp de lieer H. llamstra, commies der lste kl. te Zuidbroek; te Ried de heer F. F. C. Steinmetz, thans te Ophemert; te Bergen de heer M. Boon, thans te Wog- num, en te Warnsveld de heer F. A. von Schmid, thans te Wijhe. De ridmeester C. 11. baron Tuyll van Serooskerkenvan het rcg. dragonders, is op zijn verzoek voor een jaar op non-activiteit gesteld. Aan den heer mr. J. A. Mulsaers is, als gewezen minister voor de zaken der r. k. ecredienst en wegens geldige diensten vroeger bewezeneen pensioen verleend van ƒ3669. Ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood is bij den minis ter van binnenl. zaken ontvangen: ƒ95.70, uit Delden; ƒ40, uit Geervliet; ƒ43.17, uit Waddinxveen 45.50uit Leyden. Van hier wordt aan de Midd. Cour. o. a. het volgende geschreven liet voorzitterschap in den ministerraad is nu weder geregeld als vroeger: het wordt aan ieder op zijne benrt voor drie maanden opgedragen. Een vasten president-minister, zooals de heer van llall in dit laatste kabinet was, hebben wij dus niet meer, maar wij krijgen daarentegen iets anders: een miuistre orateure'e'n van de negendie bij alle voorkomende gelegenheden waar de groote zakende leading-principles ter sprake komenofficiéél voor allen het woord zal voeren, en dat zal zijn de heer van Zuylen. Bij de arr.-regtbank alhier is een belangrijk proces gevoerdwaarbij het de vraag goldof buitenlandsche naamlooze vennootschappen van koop handel, door den koning niet erkend, hier te lande reglspersoonlijkheid hebben. De Engelsche levensverzekering-maatschappij The Defender was gedagvaard tot betaling eener som van ƒ60,000 aan den heer R., waartoe die maatschappij zich 7.011 verbonden hebben. Namens de maatschappij werd legen deze vordering dc exceptie opgeworpendat zij is eene naamlooze

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1