Per Telegraaf. BUITENLAiVDSCIlE BEIUfiTEN. B£LfiI S3, BRUSSEL, 25 Maart. Bij kon. besluit is bepaald dat er postzegels van 1 centime zullen worden ingevoerd, voor bet frankeren van dagbladen en drukwerken. Op den 2dc° Paaschdag zal de zoölogische tuin te Antwerpen open gesteld zijn voor niet-leden, tegen betaling van 50 centimes per persoon; de opbrengst is bestemd ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen in Nederland. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Maart. Zaturdag middag ten 2 ure heeft de keizer, omringd van de prinsen van zijn buis, den aartsbisschop van Parijs en andere leden van den bijzon- deren raadde ministers enz.het bureau en eene commissie van 20 leden van het wetgevend ligchaam, belast met het aanbieden van het adres in antwoord op de troonrede, ten gehoore ontvangen. Z. M. heeft volgens den Moniteur o. a. het volgende geantwoord: Ik dank de kamer voor de uitgedrukte gevoelens en voor het vertrouwen dat zij in mij stelt. Indien dit vertrouwen mij vereert en vleijende voor mij is, dan is het omdat ik geloof het waardig te zijn, wegens mijne voortdu rende zorg om al de vraagstukken alleen uit het oogpunt der ware belangen van Frankrijk te beschouwen. Den tijd waarin men leeft goed te begrijpen, van het verledene al het goede over te nemen en de toekomst voor te be reiden door den gang der beschaving los te maken van de vooroordeelen die hem belemmeren of van de hersenschimmen die hem in gevaar brengen, daardoor zullen wij aan onze kinderen kalme en voorspoedige dagen schen ken. Hoewel de beraadslagingen levendig zijn geweest, spijt het mij niet dat ik aan de groote staatsligchamen de gelegenheid heb gegeven de zoo moeijelijke vraagstukken van de buitenlandsche staatkunde te behandelen. Het rijk trekt daaruit in vele opzigten een groot voordcel. Die beraadsla gingen strekken tot leering, zonder dat zij onrust verwekken. De keizer besloot zijne aanspraak aldus: Ik zal mij altijd gelukkig gevoelen, wanneer wij met elkander overeenstemmen. Door hetzelfde stemregt verkozen, door dezelfde gevoelens geleid, moeten wij elkander behulpzaam zijn om de groot heid en de welvaart van Frankrijk te bevorderen. Thans nu de beraadslagingen gesloten zijn en het wetgevend ligchaam weder tot zijne gewone kalmte is teruggekeerd, mag men vragen, welk licht er, door de beraadslagingen over het adres, is opgegaan over den te- genwoordigen toestand, en of zij niet ten cenenmale onvruchtbaar zijn ge weest. Er zijn zonder twijfel van weerszijden fraaije redevoeringen uitge sproken, maar hoe bekwaam, hoe dringend de redenaars zjjn geweest, hel is hun niet mogen gelukken eene juiste verklaring van de woordvoerende ministers te verkrijgen, omtrent de staatkunde der regering in de Italiaan- sche zakenof hen tot ecnige verbindlenis ter oplossing der Romeinsche qtiacslie over te halen. Overigens is het niet te ontkennen dat door de be raadslagingen de publieke geest in Frankrijk is opgewekt, en zij dus in dit opzigt niet onvruchtbaar zullen zijn. Het antwoord van den bisschop van Poitiers op het rapport van den staatsraad is thans bekend. Hij ontzegt aan den staatsraad alle bevoegd heid om hem tot verantwoording te roepen, daar dit ligchaam wel bij een organiek besluit in het leven geroepen, maar nimmer door den II. Stoel erkend is. Verder komt hij op tegen de bewering, alsof hjj het hoofd des staats heeft willen vergelijken met Pontius Pilalus en vraagt, met welk regt men den naam des keizers mengt in eene zaak, waarin hij, de bisschop, zich gemengd heeft, door op een geteekend geschrift te antwoorden met een mandement, insgelijks geteekend? Volgens beriglen uit Rome, door de Patrie medegedeeld, heeft in het door den Paus gehouden consistorie de partij van den tegenstand de zege behaaldzoodat alle hoop op eene toenadering tusschen het hof van Rome en de Sardinische regering verdwenen is. De Paus, hoewel aangespoord om Rome te verlaten, zon verklaard hebben dat hij er blijven zal, zelfs wanneer de Fransche troepen vertrekken. Hel blijkt dat de troepen, die den veldlogt in China hebben gemaakt, niet onmiddellijk zullen terugkeeren. Naar men verneemt heeft de generaal de Montauban bevel ontvangen naar Cochin-China te gaan en zich zoo spoe dig mogelijk, voor dat de hitte de krijgsbewegingen uiogt belemmeren, van de hoofdstad meester te maken. De correspondent van de Indép. Beige te Beyriilh meldt van den llden Maart dat Fuad-Pacha aan de Europesche commissie had medegedeeld dat hij voornemens was het doodvonnis over de schuldig geoordeelde hoofden der Drusen nog voor de opening van den Ramadan te doen uitvoeren. Dit besluit werd door al de leden der commissie goedgekeurd, met inzondering van lord Dufferin, die, waarschijnlijk naar aanleiding van onlvangene in struction, eene herziening van het regtsgeding vorderde. Een onzer dagbladen deelt het volgende mede: Er is een belangrijk nieuws mede te deelen, betreffende de mogelijkheid der genezing van doof stommen. Dr. Baudelocque heeft namelijk aan de akademie van weten schappen twee jongelieden voorgesteld, wier toestand eene levendige belang stelling verwekt. De een die, tijdens den vcldtogt in de Krim ten gevolge van typhus de spraak had verlorenwas sedert vier jaren stom gebleven en in 1859 als hoorende stom" in het keizerlijk hólel der Invaliden opge nomen, alwaar hij de spraak langzamerhand heeft terugbekomeu. De anderofschoon doofstom geborenheeft thans hel spraakvermogen en ook eenigermate het gehoor verkregen, liet laatstgenoemde feit is zooveel te belangrijker, omdat zelfs de geneesheer van het doofstommen-gesticht alhier bij de akademie der geneeskunde de mogelijkheid van de genezing dezer ongelukkigen formeel heeft ontkend. ITALIË. In de kamer van afgevaardigden te Turyn heeft de heer Cavour ken nis gegeven van de samenstelling van het nieuwe kabinet en levens ver- klaard dat het staaatkundig programma van het ministerie volmaakt het zelfde gebleven was. Op 23 Maart is te Turijn het gedenkteeken onthuld voor Daniël Mania Het stelt het beeld voor der republiek van Venetiemet een palmtak in dé regterhand; de linkerhand rust op een medaillon waarop het borstbeeld van Manin is gebeiteld. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Maart. Te Ofen worden reeds toebereidselen gemaakt voor het verblijf des keizers in die stad. Er zijn ook stappen gedaan om de voormalige Ilon- gaarsehe garde weder in het leven te roepen; een gedeelte zal reeds dienst doen bij gelegenheid van de krooning des keizers tot koning van Hongarije. Men verzekert dat langdurige onderhandelingen tusschen de regering en de Hongaarsche autoriteiten tot eene bevredigende oplossing hebben ge leid en dat er een vergelijk tot stand zal komen op de volgende grondsla gen. De keizer geeft aan Hongarye alle sedert eeuwen aan dien slaat be- hoorende constitutionnele reglen terug, waarborgt de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van al de tot de Hongaarsche kroon bchoorende landen en geeft de verzekering van nu af aan jaarlijks ten minste drie maanden te Ofen te wonen. Daarentegen neemt Hongarye een derde gedeelte van alle sedert 1848 door de Ooslenrijksche regering aangegane staatsschulden voor zijne rekening; ook zal het op verlangen der Oostenrijksche regering in oor logstijden 50,000 recruten aan het leger leveren en de completering der Hongaarsche regimenten door vrijwillige aanwervingen in het land toestaan. Het zal echter de vraag zijn hoe de Hongaarsche landdag over deze grond slagen zal oordeelen. De verkiezingen zijn in deze hoofdstad geheel in liberalen zin uit gevallen. Berigten uit Warschau melden dat de burgerijwat betreft de circu laire van den lieer Muckanoff, hare zaak heeft gewonnen. De circulaire is ingetrokken en de genoemde ambtenaar ontslagen. Naauwehjks was dit berigt ter kennis der burgerij gekomen, of zij gaf hare vreugde te kennen door eene illuminatie. Te gelijker tijd heeft zich de delegatie der burgers ontbonden, hel bestuur overlatende aan acht leden van het landbouwkundige genootschap in vereeniging met 24 afgevaardigden der stad. De vroeger genomen strenge maatregelen worden meer en meer verzacht. De personen, in de citadel opgesloten, zijn voor het mcerendecl ontslagen- een hunner was in bewaring genomen omdat hij een brief uit Parijs had ontvangen. SHANGHAI, 6 Februarij. (R. O.). De troepen der Westersche mogend heden zijn te Tien-tsin door het jjs van alle gemeenschap afgesneden. De generaal Collineau is overleden. - De opstandelingen doen wanhopige pogingen om naar het zuiden te trekken. De secretaris van het Ameri- kaansche gezantschap te Jeddo is door Japannezen vermoord. De Fransche en Engelsche gezanten zjjn naar Yokuhama gevlugt. Die van de vereenigde staten blijft te Jeddo. TURYN26 Maart. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Audinot de ministers geïnterpelleerd over de Romeinsche zaken. De heer Aüdinot was van gevoelen dat het bestuur van den Paus onvercenigbaar was, niet alleen met de vrijheid en de onafhankelijkheid, maar ook met het burgerlijk regt van al de beschaafde volken. Hij vroeg of er met de vreemde regeringen onderhandeld werd om de interventie te doen ophouden, en welke de middelen waren om de zaak tot eene oplossing tc brengen. De heer Cavour gaf daarop ten antwoord dat men regt had om Rome als hoofdstad te bezitten en dat Turin bereid was die opoffering te doen maar, zeide hij, wij moeten naar Rome gaan met toestemming van Frankrijk en dan, wanneer alle opregte katholijken overtuigd zullen zijn dat de kerk, verre van er door te verliezen, er bij zal winnen. De heer Cavour toonde aan dat de vereeniging van het wereldlijk en van het geestelijk gezag altijd eene bron was geweest van onheilen, en, aldus drukte hij zich uit, wan neer wij te Rome zullen komendan zullen wij de volledigste vrijheid voor de kerk afkondigen. Die vrijheid zal een deel uitmaken van de Italiaan- sche grondwet en op de zekerste wijze gewaarborgd worden. Indien het hof van Rome blijft volharden bij het denkbeeld om de beide magten te vereenigeii, dan zal het staalkundige Pausdom verantwoordelijk zijn voorde scheuringen die er uit zullen voortvloeijeri. (Deze rede werd toegejuicht.) PARIJS, 26 Maart. De Moniteur deelt mede dat de rente der schatkist bons verhoogd is tot 4) a 5 pCt.naar mate van den vervaltijd. ITZEIIOE, 25 Maart. Door de stenden is het voorstel lot verwerping van de regcringsvoordragt betreffende eene nieuwe constitutie voor den ge- meenschappelijken slaat eenstemmig aangenomen. Ten opzigte eener inter pellatie omtrent de indiening van het budget, zeide de commissaris der regering dat deze zaak nog ver af was. "Wat Holstein betrof, zou door de stenden zeker gaarne vergunning tot uitstel gegeven worden. WEENEN, 26 Maart. De comitaals-vergadering van Posega ziet in den rijksraad eene met de oprigling van een drie-eenig koningrijk onvereenig- bare instelling en heeft besloten daartegen een protest in te zenden. MARSEILLE, 26 Maart. Uit Napels meldt men van den 23stcn dat er van wege den werkenden stand manifestation hebben plaats gehad, bestuurd door den heer Liborio. Een vaandel, van de Phrygische muts voorzien, werd rondgedragen. De bezetting was geconsigneerd. Een persoondie dronken was, heeft eenige manschappen van de garde gekwetst, die den rustverstoorder gevangen hebben genomen. De schrik is algemeen. Den volgenden dag is eene processie bemoeilijkt. jNa het doen van eenige schoten is de rust hersteld. Uit Rome meldt men van den 23st™. De kolonel Becdélièvre heeft bij zijr. vertrek in eene dagorde de Zouaven aangemaand in dienst te blijven. Charelti is tot bataillons chef benoemd. Het dagblad van Rome zegt dat de kolonel Becde'lièvre blijken van de welwillendheid van den Paus heeft ontvan gen. De heer de Me'rode heeft de clubs der Fransche touristen doen sluiten. PARIJS, 26 Maart. De dagbladen zullen heden avond de allocutie van den Paus mcdcdeelen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2