LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 25 MAART. JPer Telegraaf. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar/ de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN23 Maart. Wij vernemen van goederhanddat het plandoor heeren diakenen j der Ned. herv. gemeente opgevat, om 60 arbeiders-woningen te doen bouwen, op het punt staat van uitvoering te erlangen. De belemmeringen, die deze uilvoering in den weg stonden, zijn thans opgeheven. Wij wen- schen van harte, dat de pogingen dier diaconie, om door bevordering van het huiselijke leven, niet zelden een gevolg van eene reine, zindelijke en doelmatige woning, de armoede voor te komen en te lenigen, met den besten uitslag mogen bekroond worden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 228 tot 255 personen. Door de lloll. spoorwegmaatschappij zijn de voorwaarden openbaarge maakt voor de geldleening van ƒ4,600,000 a 4 pCt. ter uitvoering van de concessie der lijn Scheveningen-Woerden. Door de Ned. handelmaatschappij zijn voor Maart 25 schepen bevracht, voor Amsterdam 14, voor Rotterdam 9, voor Dordrecht 1 en voor Schiedam 1. Hij die bevrachting is het cijfer van ƒ110 voor de terugreis van Indïë naar Nederland ten grbndslag genomen. Ook is nog een zevental schepen be vracht tot den koers van ƒ110 met 15 pCt.welke schepen geacht zullen worden le bchooren tot de bevrachting van Februarij. Door den minister van koloniën is bepaald, dat de diensttijd, welke door de militairen in O. I. in eenen strafcursus, of wel in de klasse van discipline mogt worden doorgebragt, voortaan als interruptie van dienst door hun eigen toedoen zal worden beschouwd. Het bcrigt uit Utrecht, omtrent het overlijden van prof. Iloltius (zie ons vorig nommer) is later gebleken onjuist te zijn geweest. De hoogleeraar blijft evenwel in zorgelijken toestand verkecren. Inde fabriek van de Rijnspoorwegmaatschappij te Utrecht is een nieuwe reiswaggon, ten gebruike van L. M. den koning, vervaardigd. Dit keurig en doelmatig ingerigt rijtuig beslaat uit een gemakkelijk ingerigten en fraai versierden saloneen klein slaapvertrek eene zitplaats voor eenige lakkeijen voor en achter een balkou en verdere gemakken de vertrekken zijn allen door mahoniehouten deuren aan elkander verbonden. Uitwendig is deze kolossale reiswagen schoon versierdmet de wapens der provinciën en het kon. wapendat boven de beide hoofd-ingangen prijkt. Het kerkelijk bestuur der Waldenzen heeft eene circulaire aan de leden der verschillende gemeenten gezonden om huil den nood onzer door den watervloed geteisterde landgenooten aan te bevelen. De leeraars wor den daarbij uitgenoodigd otn in de onderscheidene gemeentenzoowel in de kerk als aan huis, inzamelingen le bevorderen, wier bedrag zij aan het bestuur doen toekomen vóór het einde van Maart. De circulaire is door den modérateur van het bestuur, den pred. Malan, ondertcekend. Volgens bij het ministerie van binnenl. zaken ontvangen berigten wa ren le 's Hertogenbosch sedert de laatste opgaven tot den ls,cn Maart, van de verpleegden ten gevolge der overstrooming, in behandeling gekomen 46 zieken, van welke 32 aan typhus; overleden 5, hersteld vertrokken 40. Te lleusden, waar nog 244 verpleegden waren, was de gezondheidstoestand voldoende. Slechts 3 lijders waren op de ziekenzaal. De pokken breidden zich niet verder uil, en de (vroeger verzuimde) vaccinatie werd met goed gevolg voortgezet. De verpleegden te Grave genoten eene goede gezondheid en zijn thans allen naar hunne woningen teruggekeerd. Van MegenCuyk, Uith, Bokhoven, Ravcsteyn en Heers wordt berigt dat de gezondheidstoe stand der verpleegden niets te wenschen overlaat. De commissie voor den watersnood, gevestigd te Grave, heeft voor het droogen der woningen en vooral der bedsteden te Keent, Ralgoy en Nederasselt de noodige maatrege len genomen en op die plaatsen geene zieken aangetroffen. Naar wij vernemen, zegt de Arnh. C., is door den heer P. Regout, te Maastricht, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in Gel derland en Noordbrabant, ten offer gebragt de belangrijke hoeveelheid van 2850 mud vette Luiksche steenkolenwelke door hem franco naar 3s Bosch zullen worden opgezonden. Volgens een schrijven uil Curasao is ook aldaar eene collecte gehouden ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in Nederland, die ruim ƒ3700 heeft opgebragl. Te Breskens had dezer dagen een betreurenswaardig ongeluk plaats. Een soldaat van de daar in garnizoen liggende compagnie van het 2de reg. infanterie, lerugkeerende van eene begrafenis, bij weike gelegenheid door een peloton gevuurd was, maakte in de kazerne zijn geweer schoon, het welk alstoen bleek niet te zijn afgegaan en plotseling ontbrandde, waardoor een ander in zijne nabijheid doodelijk getroffen werd. De bedrijver van de zen onwilligen manslag is naar het huis van burgerlijke en militaire verze kering alhier overgebragl. 's GRAVENHAGE, 23 Maart. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den lsl™ luit. bij het 3dï reg. artillerie van het Belgische leger A. G. Nicaise, ordonnance-officier van den koning der Belgen. Aan den heer E. de Harlog, componist, thans woonachtig le Parijs, is vergunning verleend tol het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. De officier van gezondheid 3dc kl. bij de zeemagt II. L. Reeder, is bevorderd tot oflicier van gezondheid 2J|! kl. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den heer A. C. de Meijier jr. adjunct-commies bij het dep. van koloniën, en aan den heer J. A, Bogaard, referendaris bij het dep. van koloniën. Aan den opzigter van den water staat 3de kl. D. Binnendijk is mede eervol ontslag verleend en tot die be trekking bevorderd de opzigter der 4de kl. F. J. M. Bonrdrez. Ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood is bij den minister van binnenl. zaken ontvangen: ƒ1310, opbrengst cener le Bonn gedane in zameling; ƒ24.50, uit Vlagtweddeƒ120, opbrengst eener lezing door den heer A. Snieders jr. te Breda gehouden. De tweede kamer is legen Dingsdag 16 April bijeengeroepen. na alloop der vergadering eeue zitting heeft gehouden om een middel te beramen, ten einde van eene juiste uiteenzetting barer bedoelingen verzekerd le zijn. Men gelooft dat de clericale leden morgen voor hun amendement in het strijdperk zullen treden. Naar men zegt heeft de keizer uit eigen beweging eene som van 1000 Ir. bestemd voor het standbeeld van den dichter Vondeldat te Amsterdam zal worden opgerigt. I'Ami de la Religion bevat een schrijven van den Paus aan den bis schop van Orleans, waarin den laatstgenoemde wordt geluk gewenscht met door zijn antwoord op het geschrift van den heer de la Gue'ronnicre een werk vol leugen en bedrog te hebben beschaamd en de zaak en de regten van den II. Stoel te hebben gewroken. De generaal Trochu, van wiens vertrek naar Rome gesproken is, be geeft zich naar hel leger van Lyon. In plaats van hem spreekt men nu weder van het zenden naar Rome van eene brigade onder den generaal Dumont. OOITËNRUK. Op den 15don Maart zag men eene troep van ongeveer 30 boeren, met knuppels gewapend, langs de straten van Pesth trekken. Zij gaven hunne verwondering le kennen over den rusligen toestand der stad en verhaalden zonder omwegen dat zij den vorigen dag vernomen hadden dat op den 15dcn le Pesth een oproer zou uilbarsten en dat zij het van hunnen pügt hadden geacht zich vroeg op weg le begeven om hunne broeders te hulp te komen. Op 13 Maart is te Petersburg, na bekomen magtiging des keizers, eene lijkdienst gevierd voor hen, die bij de jongste gebeurtenissen te Warschau zijn omgekomen. Een groot aantal Russen waren bij deze pleglighcid tegenwoordig. PARIJS, 23 Maart. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer Lemercier ten voordeele van het wereldlijk gezag van den Paus ge sproken en aangedrongen op het bloot leggen van de inzigten der regering. De heer Billault gaf daarop ten antwoord dal de toestand ingewikkeld was; aan de eene zijde had men in Italië een groot staalkundig voordeel behaald, maar aan de andere zijde werd het wereldlijk gezag van den Paus bedreigd. De regering wilde noch den Paus aan de Italiaansehe eenheid, noch die eenheid aan den Paus opofferen. Het oogmerk der regering is die beide belangen te vereenigen. De overeenkomst te Villafranca gaf eene goede oplossing aan de hand, maar zij werd, even als andere oplossingen, ver worpen. Wij moeten, zeide hij, met den Paus en met den koning van Piemont onderhandelen, en acht geven op de wenschen der bevolking. Men j kan den wil van Frankrijk niet met geweld aan de bevolking opdringen. I De Paus wil van geen vergelijk weten en liet Romeinsche hof is ten prooi I aan kuiperijen. Eene Fransche en eene anti-Fransche partij slaan aldaar S tegen elkander over. De minister trad vervolgens in eenige bijzonderheden 1 omtrent de depêche van den heer de Grammont en andere zaken en ein- 1 digde aldus: Wij zijn zonen der kruisvaarders, onze soldaten zijn in Syrië I in China, in Japan, overal waar de belangen van het kalholyke geloof het I vorderen, maar wij zijn ook kinderen van het jaar 1789. De Fransche 3 vaan is de schutsvrouw van de godsdienst en van de vrijheid. Hel amen- BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. K WCt 13 LA Si a. Volgens eene officiële opgave is in de afgeloopen twaalf maanden eene som van 800,090 voor de vervaardiging van gegroefd geschut besteed. De dagbladen maken Duilschland en vooral Pruisseu opmerkzaam op liet gevaar waaraan het zich bloot stelt, wanneer het volhardt bij hel be sluit om Holstein le bezetten. De Morn. Post zegt: Indien Pruisseu dwaas genoeg is om een leger in Holstein te zenden, dan is er eene andere mili taire mogendheid met een leger van drie malen zoo veel sterkte als het Pruissische en met eene vloot welke alleen voor de Engelsche onderdoet, die 100,000 man naar den Rijn kan doen oprukken, en over zee zoo veel troepen als zij goed vindt, van 50,000 lot 150,000 man, naar Denemarken kan zenden. Waar zal Pruissenwaar de bond troepen vinden om aan zulk eene tegenpartij het hoofd te kunnen bieden FRANKRIJK. Bij de beraadslaging over het adres door het wetgevend ligchaam heeft de heer Jules Favre in eene schitterende rede de Romeinsche "quaestie be handeld, op eeue wijze zoo als die van hem te verwachten was. Hij kwam tot de conclusie dat de Italianen Rome als hoofdstad noodig hadden en dat het onstaatkundig was de Fransche troepen aldaar le laten. De taak om hem te antwoorden was aan den heer Granier de Cassagnac opgedragen, een middelmatig kampvechter in vergelijking van het talent van den heer Favre. ilij heeft dan ook meer zijne persoonlijke meenitig dan wel de redactie van het adres verdedigdzoodat later de heer Schneider het gevoe len der commissie van redactie heeft moeten blootleggen, en de commissie

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1