ƒ102.37^, uit Oegstgeest; ƒ2.57, uit Zwammerdamƒ2024, bij den Ned. gezant te Konstanlinopel ingekomen; ƒ1451.10, bij den Ned. consul op St. Thomas ingekomen; ƒ1206.70, bij het Ned. consulaat te Mannheim ont vangen; ƒ800, door den Ned. consul te Stuttgart ontvangen; ƒ1800, door den Ned. gezant te Hanover overgemaakt, ƒ525, door den Ned. consul te Newcastle on Tyne ingezonden; ƒ111.80, door den Ned. consul te Genua en ƒ651.38, door den Ned. consul-generaal te Triest ingezameld; ƒ2338.54, uit Luxemburg; 580.62 fr.opbrengst eener collecte gehouden door den heer Schiissler, leeraar der herv. gemeente te Vevey in Zwitserland; 5040 fr. opbrengst van het concert door het muziekcorps van het reg. carabiniers te Brussel; ƒ387, bij den Ned. gezant te Madrid ingekomen. De vrijmetselaarslogeVunion Royale vierde gisteren avond het feest der verjaring van den Grootmeester-Nationaal der orde, Z. K. H. prins Fre- derik. Dit feest, hoewel jaarlijks door de loge gevierd, had iets belang rijks, omdat, gelijk is aangekondigd, eene commissie uit de Brusselsche loge les amis philantropes herwaarts zou komen, om de opbrengst over te brengen van een in die loge ten behoeve van de ongelukkigen door den watersnood gegeven concert (4030 fr.). Nadat van een en ander door den voorzitter medcdeeling was gedaan, begaf zich eene commissie naar het hotel de l'Europe, om de leden der Belgische commissie af te halen en naar de loge te geleiden. Aldaar aangekomen, werden zij op zeer gepaste wijze door den voorzitlenden meester aangesproken. De voorzitter der Bel gische commissie, de heer Verhaegen, beantwoordde die hartelijke aanspraak met warmte. Hij gevoelde zich gelukkig te midden van Nederlandsche broe ders te zijn. Nederland en Belgie hadden zoo veel gemeenschappelijks van geschiedenis en overleveringenzij hadden te zamen onder den grooten Zwijger geleden en gestredenzij hebben zoo vele gemeenschappelijke be langen en banden; terwijl zij als broeders e'én waren, en men het goede, dat de orde in Belgie heeft, grootendeels te danken heeft aan Z. K. H. prins Frederik, die daar zoo veel vruchtbaar zaad heeft gestrooid. Z. K. H. de prins nam toen het woord en sprak de commissie in de meest hartelijke taal toe. Ook hij dankte haar voor het gebragle ofFcr van liefdadigheid. Hij was zigtbaar aangedaan, toen hij de herinneringen van het verledene aanhaalde en zeide dat hij zich gelukkig acinic in den heer Verhaegen een ouden vrienden in verscheidene leden der commissie zonen van vroegere vrienden te erkennen. Daarna werd door een der broeders eene feestrede uitgesproken en het geheel met het houden van een banket besloten. Dezer dagen is tol predikant bij de Waalsch-hervormdc gemeente alhier beroepen de heer Gagnebin, pred. hij die gemeente te Amsterdam. Men verneemt dat, even als ten vorige jare, de legerplaats te Waals- FRAVKRIJH. PARIJS. 12 Maart. Betreffende de conferentie over de Syrische aangelegenheden verneemt niets naders; de keizer is echter niet voornemens bevel tot den terugkeer zijner troepen te geven. In afwachting eener beslissing is de Porie zeer ongerust over het lot van de laatste leening, die het huis Mirès op zjc(, heeft genomen. De Turksche gezant hadnaar men verneemtin last den keizer te kennen te geven, dat, indien de Fransche regering verder mede werkte om deze leening gemakkelijk te makende Porie van haren kant rekbaar zou zijn ten opzigte van het verblijf der Fransche troepen in Syrië De keizer zou geantwoord hebben dat hij niet zou gedoogen dat er eene nieuwe uitgifte van schuldbrieven der bedoelde leening aan de beurs plaats had, maar dat hij zich niet zou verzetten tegen de verhandeling aan de beurs van dat gedeelte der lecning waarvoor reeds was ingeschreven. Ver. der kon zijne welwillendheid niet gaan. Er worden over deze leenin» i steeds onderhandelingen gevoerd met Londensche bankiers. De eerste beta- lingen zullen nog wel kunnen gedaan worden uit de algemeene kas der j spoorwegen, maar de einduitslag der zaak zal, naar men gelooft, nadeeli; voor de Porte zijn. Heden berigt de Moniteur dat de conferentie tegen het einde der week zal bijeenkomen. Onderscheiden Polen, alhier woonachtig, hebben zich tot prins Napo leon gewend, om hem te kennen te geven, dat hunne landgenooten alhier het voornemen hadden hem en den keizer een adres aan te biedenwaaria zij de diplomatieke ondersteuning van de Fransche regering zouden inroepen, en daarbij aan de plannen van den eersten keizer nopens Polen herinneren, j De prins heeft echter geantwoord, dat het ongeraden was thans een soort gelijken stap te doen, maar dat hij hun toch kor. verzekeren, dat de keizei j de belangen van Polen niet uit het oog heeft verloren en daarvan bewijs zal gevenzoodra het gunstige oogenblik zal zijn gekomen, liet adres is dien ten gevolge achterwege gebleven. Men spreekt van een antwoord dat de heer de la Gue'ronnière voor- j nemens is te geven op de vroeger medegedeelde nota van den kardinaal Antonelli. Het zou geen vlugschrift zijn, maar meer den vorm hebben van een brief, welke de heer de la G. zal zenden aan de dagbladen die het schrijven van 's Pausen eersteu minister hebben opgenomen. In dezen brie! zou de schrijver de oplossing der Romeinsche quaeslie voorstellen die hij in zijn vlugschrift Frankrijk, Rome en Italië had verzwegen. Die oplos sing zou zijn Rome, maar ook bijna Rome alleen, aan den Paus te laten; hetgeen overeenkomt met de conclusie van het bekende geschrift de Paut en het Congres. Naar men verzekert zijn er in de administratie van de bank van lee ning alhier belangrijke feiten aan het licht gekomen. De prefect van de Seine heeft eene commissie tot het doen van een onderzoek benoemdwaar van de procureur-generaal Chaix d'Est Ange voorzitter is. Uit Toulon schrijft men van den 9den het volgende. Men zou bijna tot de veronderstelling komen dat de beruchte Jud hier zijn verblijf houdt, want eiken morgen wordt de bevolking verontrust door het berigt van eenen gepleegden moord. Eergisteren is eene jonge dochter gedurende haren slaap door een onbekende met zes messteken getroffen. De dader is ontsnapl toen er, op het geroep van het slagtoffer, hulp kwam opdagen. Gelukkig I zjjn de wonden, in het duister toegebragt, niet doodelijk. Gisteren is ze kere mevr. Vedeaux op haar buitenverblijf, nabij een der poorten der stad, vermoord gevonden. De dader had zich van eenige gouden voorwerpen en juweelen meester gemaakt, maar eene som van 100,000 fr. onaangeroerd gelaten. Na ijverig onderzoek is het aan de justitie gelukt hem te ontdek- j ken; het is een sergeant van het 42e reg. van linie. De Mon. de l' Armeevan de noodzakelijkheid eener expeditie tegen den keizer van Annam sprekende, zegt dat die vorst eene verkeerde voor- j stelling heeft ontvangen van den uitslag onzer expeditie in China. De man darijn, welke den vorst met de inneming van Peking had bekend gemaakt, is van logentaal beschuldigd en onthoofd. Na deze wreedheid heeft de kei zer eenen van de hoofdofficieren van zijn hof naar China gezonden om er omtrent het voorgevallene narigten in te winnen. Van zijne zending terug gekomen, had die persoon geen ander doel, dan het lot van den mandarijn, welke berigt van de inneming van Peking had gebragt, te onlgaan; hij heeft aan den keizer een rapport gerigt, waarin hij zegt dat de onderling verbonden barbaren op de hoofdstad van het Chinesche rijk hadden willen aanrukken, maar teruggeslagen en gedwongen waren om de wjjk op hunne schepen te nemen, en dat de keizer van China in zijne edelmoedigheid hun vergiffenis had geschonken en met hen in het belang zijner onderdanen de oude handelsovereenkomsten had vernieuwd. De onder-koning van Egypte is van zijne reis naar Medina en Mekka behouden teruggekeerd. Het collegie der uhlema's heeft op de groote poort van Medina een opschrift in de Arabische taal doen plaatsenom het be zoek door Z. K. H. aan de heilige plaatsen gebragt, in aandenken te hou- den. Dat bezoek heeft op de bevolking eenen gnnstigen indruk gemaakt. ITALIË. De maarschalk Fergolade nutteloosheid eener verdediging inziendeheeft de citadel van Messina aan den generaal Cialdini overgegeven. Men ver wacht dat de bevelhebber van Civitella-del-Tronto dat voorbeeld zal volgen. De te Napels verblijf houdende Engelsclien hebben vroeger van Gari baldi een stuks gronds daar ter slede bekomen om er een gebouw voor de uitoefening der Anglicaansche eeredienst, welke nog in de woning van den Engclschen consul gehouden wordt, op te rigten. Deze maatregel van den dictator is thans door den prins van Carignan, den stedehouder van koning Victor Emmanuel, bekrachtigd. Op 22 Maart zal te Turijn het standbeeld onthuld worden van Daniel Manin, den president der Venetiaansche republiek in 1848. Te Milaan ziet men thans een stoomnjluig, eene uitvinding van den generaal Bordino, door de straten rijden. Het heeft den vorm eener calèche. dorp gedurende de drie aanstaande zomermaanden door de compagniën van de verschillende regementen vesting-artillerie afwisselend zal betrokken wor den, om aldaar practische oefeningen te houden. AMSTERDAM, 13 Maart. Maandag 11. hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. aka- demie van wetenschappen hare gewone vergadering, die bijgewoond werd door de hh. de Wal, Koenen, de Geer, Ackersdyck, Hulleman, Harting, Scholten, van Lennep, Leemans, Bakhuizen van den Brink, M. de Vries, Beets, Bake, Janssen, Fmin, G. de Vries Az.Boot, Delprat en Karsten. Van de natuurkundige afdeeling was tegenwoordig de heer W. Vrolik. Door den heer Bakhuizen van den Brink werd namens de commissie voor de uitgave der charters van Holland en Zeeland rapport uitgebragt. Hjj deelde mede, dat de commissie van vele zijden welwillende medewerking had ondervonden en dat er alle uitzigt bestond, dat het charterboek zal kuRnen worden uitgegeven zonder bijdrage der kas van de akademie. Daarna gaf de heer Leemans een kort verslag omtrent de werkzaamheden der com missie tot het opsporen, het behouden en het bekend maken van overblijf selen der vaderlandsche kunst uit vroegere tijden. De commissie heeft aan vankelijk zich in een gnnstigen uitslag harer pogingen mogen verblijden; waar zij berigt ontving van ontdekking van overblijfselen van oude kunst of van gevaren voor het bestaan van oude gebouwen haastte zij zich om de noodige stappen te doenten einde voor de aan hare zorg toevertrouwde belangen te waken. Zij deed dit met afwisselend geluk. De heer Leemans deed daarna eene mededeeling over oude schilderingen tegen het gemetselde gewelf in het koor van de kerk der herv. gemeente te Driel in den Bommelerwaard. De tafereelen, wier bewerking eene zeer geoefende hand verraadt, maar die door den loop der tijden veel geleden hebben, stellen onder anderen de krooning van Maria, muziekmakende en lofzingende engelen, voorstellingen nil het oude en nieuwe verbond en ver schillende voorvallen uit hel leven van den H. Martinns, den patroon der kerkvoor. De heer Janssen heeft daarna nader berigt uitgebragt betreffende de uit gave der oudste vaderlandsche monumenten. Deze mededeeling zal opgeno men worden in de verslagen en mededeelingen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EWGELAN O. LONDEN. 12 Maart. H M. heeft bevolen dat aan allen die deel hebben genomen aan de krijgs- verriglingen in China eene zilveren medaille zal uitgereikt worden. Die medailles zullen de opschriften Canton 1857, Taku-forten 1860 en Peking 1860 dragen. Men verzekert dat de beroemde Jenny Lind bij den schouwburg van Covent-Garden is geengageerd, tegen een honorarium van 1000 per week. In het kon. hospitaal van Chelsea bevindt zich een veteraan, Naiha- niël Richmond genaamd, die Dingsdag 11. zijnTQ7dc" verjaardag vierde. Hij geniet nog eene goede gezondheid. 5 In eene steenkolenmijn in Aberdare zijn op nieuw door eene gasont ploffing 12 werklieden omgekomen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2